Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 03, 2024 23:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Czy katolik musi wierzyć w dogmaty? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt paź 05, 2010 14:29
Posty: 262
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
O....nie wiedziałem że tu trwa starcie protestantów z katolikami :)
Zawsze się człowiek spóźni jak coś ciekawego leci... :)


Śr paź 06, 2010 1:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Szkoda że ten wątek zamarł, czyżby nie było już wątpiących?
Sam nim jestem, od jakiegoś czasu, a zaczęło się od zwrócenia uwagi na słowa o "Maryi zawsze dziewicy" w tekście spowiedzi powszechnej .
Zacząłem sie zastanawiać nad pozostałymi dogmatami Maryjnymi, bo te budzą najwiecej wątpliwości co do zasadności ( oprócz dogmatu o nieomylności papieża).
Nie ma sensu ponownie przytaczać argumentów za i przeciw.
Dogmat o wniebowzięciu jest neutralny, no bo Bóg może zrobić co chce z każdym.
Najsłabiej uzasadniony jest dogmat o Maryi zawsze dziewicy : list Leona I , synod ( nie sobór !) Laterański z 649 r .
Paweł , a i pozostali apostołowie ostrzegają w listach by nie dodawać niczego do nauki, którą przekazują.
Jak te dogmaty mają się do nauk św. Pawła, który otrzymał objawienie bezpośrednio od Jezusa, lub do nauk jego bezposrednich świadków/uczniów ?
Doprawdy, KK nie ułatwia nam życia, dając takie prawdy do wierzenia, pod takimi sankcjami.
Zapewne trzeba , zgodnie z postulatem Jezusa, być jak dziecko, by to wsztystko po prostu bezrefleksyjnie przyjąć . Może dlatego KK nie zachęca nadmiernie do czytania Biblii, by nie mnożyc wątpiących.
Wcześniej w dyskusji przywołano argument, że matematykę czy fizykę też przyjmujemy na wiarę, co jest całkowitą nieprawdą i nieuprawnionym porównaniem do dogmatyki : każde twierdzenie fizyczne/matematyczne ma dowód, można go sprawdzić/przeprowadzić bez żadnych wątpliwości.
Zaintrygował mnie p. 90 Katechizmu ( Dogmaty Wiary) , gdzie mówi się o hierarchii prawd/dogmatów wiary : czyli są ważne i mniej ważne ?
A co z sankcjami za powątpiewanie : też są stopniowane?

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz gru 19, 2013 12:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
zepp napisał(a):
Najsłabiej uzasadniony jest dogmat o Maryi zawsze dziewicy

My patrzymy na dogmat o dziewictwie Maryi z punktu widzenia współczesnego człowieka. Dlatego może wydawać się to nam nieuzasadnione i przede wszystkim całkowicie niepotrzebne. Ale dla ówczesnych Żydów mogło wyglądać zupełnie inaczej i być oczywistością. Było np. miejsce w Świątyni Jerozolimskiej, gdzie kapłan mógł wchodzić tylko raz do roku, a dla zwykłych ludzi byłoby to wręcz niemożliwym do pomyślenia świętokradztwem. I tego typu myślenie było dla Józefa czymś najbardziej naturalnym.

Więcej o tym dogmacie można poczytać tutaj, od strony 17:
http://www.analizy.biz/marek1962/km7.pdf

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz gru 19, 2013 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Nie bardzo widzę związek : co ma nakaz wiary, że Maria po urodzeniu Jezusa była nadal dziewicą, do światyni Jerozolimskiej ( i tego jak ją postrzegali Żydzi) ?

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz gru 19, 2013 13:47
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Lono Maryji zostalo uswiecone obecnoscia Syna Bozego. Sw Jozef o tym wiedzial od aniola. A byl "sprawiedliwy" w owczesnym znaczeniu. Czyli Bog byl dla niego najwazniejszy. Dlatego jest wrecz niewiarygodne, ze wsplozyl z Maryja po tym, kiedy jej pierworodny byl "z Boga".


Cz gru 19, 2013 13:53
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
zepp napisał(a):
Nie bardzo widzę związek : co ma nakaz wiary, że Maria po urodzeniu Jezusa była nadal dziewicą, do światyni Jerozolimskiej ( i tego jak ją postrzegali Żydzi) ?

"Święte świętych" w świątyni jerozolimskiej, gdzie tylko raz w roku mógł wejść arcykapłan to miejsce Boga.
Skoro w łonie Maryi zamieszkał sam Bóg, to stało się ono "święte świętym", gdzie tylko mógł przebywać Bóg.


Cz gru 19, 2013 13:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 04, 2013 22:05
Posty: 100
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Niektórzy to chyba nigdu nie zrozumieją , że tu chodzi o to że Maryja była dziewicą mimo że nosiła w sobie małego Jezuska, więc dlaczego czepiają się dalszego życia. Osoby te wierzą w cuda które dokonał Mojżesz na morzu, chociaż nigdy ich nie widzieli, ale mimo to z tych cudów w które wierzą katolicy kpią. Dla mnie to jest żałosne, tacy mądrzy a nie potrafią dać uszanowania dla innej wiary, cudów, ale ich to świętość.


Cz gru 19, 2013 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
11sprawiedliwy napisał(a):
Niektórzy to chyba nigdu nie zrozumieją , że tu chodzi o to że Maryja była dziewicą mimo że nosiła w sobie małego Jezuska, więc dlaczego czepiają się dalszego życia. Osoby te wierzą w cuda które dokonał Mojżesz na morzu, chociaż nigdy ich nie widzieli, ale mimo to z tych cudów w które wierzą katolicy kpią. Dla mnie to jest żałosne, tacy mądrzy a nie potrafią dać uszanowania dla innej wiary, cudów, ale ich to świętość.

Jako katolik wierzę, ale nic z tego nie wynika. Są dogmaty, które przyjmuję do wiadomości, ale nie znaczy, że rozumiem. Nie wiem dlaczego z faktu niewspółżycia z mężem miałaby wynikać większa świętość, jak Kościół obecnie naucza dokładnie odwrotnie w tej materii! A hasło o czepianiu się dalszego życia, no sorry, to jakieś dziwne, mamy nie interesować się życiem świętych?

_________________
laudare benedicere praedicare


Cz gru 19, 2013 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 04, 2013 22:05
Posty: 100
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Skoro Cię interesują takie zakłamane nowinki syjonistów którzy chcą ludziom wmówić , tego typu brednie że Jezus miał żonę i różne inne kłamstwa to Twoja sprawa, ostatnio już czepiali się całunu Turyńskiego. Badania przecież przez tych mądrych naukowców są 100% wiarygodne, ja za to wierzę że w tym życiu za własnego życia nigdy się niedowiedzą kim jest Bóg. Próbują niby przez te wielkie zderzacze hadronów LHC odkryć cząstkę Boga, jak powstał wszechswiat, a tak naprawdę wiedzą tyle co nic.


Cz gru 19, 2013 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Soul33 napisał(a):
zepp napisał(a):
Najsłabiej uzasadniony jest dogmat o Maryi zawsze dziewicy

My patrzymy na dogmat o dziewictwie Maryi z punktu widzenia współczesnego człowieka. Dlatego może wydawać się to nam nieuzasadnione i przede wszystkim całkowicie niepotrzebne. Ale dla ówczesnych Żydów mogło wyglądać zupełnie inaczej i być oczywistością. Było np. miejsce w Świątyni Jerozolimskiej, gdzie kapłan mógł wchodzić tylko raz do roku, a dla zwykłych ludzi byłoby to wręcz niemożliwym do pomyślenia świętokradztwem. I tego typu myślenie było dla Józefa czymś najbardziej naturalnym.

Więcej o tym dogmacie można poczytać tutaj, od strony 17:
http://www.analizy.biz/marek1962/km7.pdf

Dzięki za link, przeczytałem, w efekcie utwierdziłem się w przekonaniu, że dogmat o wiecznym dziewictwie Maryi ( tzn. także po urodzeniu Jezusa, wbrew temu, co pisze 11sprawiedliwy, nie podważam że poczęła w dziewictwie) jest naciagany.
Całe uzasadnienie sprowadza się do próby podważenia fragmentu ewangelii Mt 1.25, gdzie explicite jest napisane , że Józef nie zbliżał się do żony aż nie porodziła Jezusa. Podważa się tłumaczenie " eos - aż" , a argumentem ma być, iż niektórzy egzegeci tłumaczą to inaczej, niż jest w NT ( i Tysiąclatka, i Warszawska tłumaczą jednakowo, Gdańska również , tylko używa słowa "uznał" zamiast "obcował/zbliżył" ).
Ciekawe to porównanie do Świątyni Jerozolimskiej. Większość pierwszych chrześcijan była Żydami, dlaczego nie czcili w ten sam sposób Marii, matki Jezusa? Gdyby tak widzieli jej świętość jej współcześni, uczniowie Jezusa, znalazłoby to odźwięk w NT.
Zresztą, konsekwentnie ciągnąc tę paralelę ze Świątynią i Arką, każdy kto doktkąłby Marii, umarłby, a nie mamy takich świadectw. I na tej samej zasadzie, każdy kto spojrzałby na Jezusa, Człowieka-Boga, powinien umrzeć...
11sprawiedliwy :Bóg może kreować cuda, są one opisane w Biblii, i ja ich nie podważam, bo są zapisane, bo byli świadkowie. Tu mamy tylko pokrętną kazuistykę, mającą dopasować pisma do założonej tezy.
Powtarzam, nie jest moja intencją umniejszanie zasług Marii , zrodziła Mesjasza, cóż człowiek może uczynić większego, nie potrzebuje naciąganych konstrukcji teologicznych by dodać jej świętości.
Naprawdę, taki dogmat nie przydaje świętości ...

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Pt gru 20, 2013 8:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
Ale co właściwie miałoby wynikać z twoich zastrzeżeń?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt gru 20, 2013 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
11sprawiedliwy napisał(a):
Skoro Cię interesują takie zakłamane nowinki syjonistów którzy chcą ludziom wmówić , tego typu brednie że Jezus miał żonę i różne inne kłamstwa to Twoja sprawa, ostatnio już czepiali się całunu Turyńskiego. Badania przecież przez tych mądrych naukowców są 100% wiarygodne, ja za to wierzę że w tym życiu za własnego życia nigdy się niedowiedzą kim jest Bóg. Próbują niby przez te wielkie zderzacze hadronów LHC odkryć cząstkę Boga, jak powstał wszechswiat, a tak naprawdę wiedzą tyle co nic.

jeżeli to było do mnie, to zupełnie nie na temat, ja o kozie Ty o wozie.
Moje wątpliwości dotyczą nie tyle Maryi co pewnej teologicznej niekonsekwencji, która czyni dla mnie to wszystko niezrozumiałym. Bo: Kościół naucza, że seks w małżeństwie nie tylko nie jest czymś złym, ale wręcz przeciwnie jest koniecznym "elementem" życia małżeńskiego. Przypomnę, że nieskonsumowane małżeństwo jest nieważne. Z drugiej strony wynika, że Maryja jest jakby bardziej święta z powodu niewspółżycia z Józefem niż byłaby gdyby było inaczej. Czyli teza odwrotna, że seks w małżeństwie niby nie jest niczym złym, ale właśnie to "niby", bo jednak jak go nie ma to człowiek świętszy.
To jest coś złego w seksie małżeńskim czy nie ma?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt gru 20, 2013 10:23
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
brunero napisał(a):
11sprawiedliwy napisał(a):
Skoro Cię interesują takie zakłamane nowinki syjonistów którzy chcą ludziom wmówić , tego typu brednie że Jezus miał żonę i różne inne kłamstwa to Twoja sprawa, ostatnio już czepiali się całunu Turyńskiego. Badania przecież przez tych mądrych naukowców są 100% wiarygodne, ja za to wierzę że w tym życiu za własnego życia nigdy się niedowiedzą kim jest Bóg. Próbują niby przez te wielkie zderzacze hadronów LHC odkryć cząstkę Boga, jak powstał wszechswiat, a tak naprawdę wiedzą tyle co nic.

jeżeli to było do mnie, to zupełnie nie na temat, ja o kozie Ty o wozie.
Moje wątpliwości dotyczą nie tyle Maryi co pewnej teologicznej niekonsekwencji, która czyni dla mnie to wszystko niezrozumiałym. Bo: Kościół naucza, że seks w małżeństwie nie tylko nie jest czymś złym, ale wręcz przeciwnie jest koniecznym "elementem" życia małżeńskiego. Przypomnę, że nieskonsumowane małżeństwo jest nieważne.

Nieprawda. Kościół podaje, że takie małżeństwo jest niedopełnione, a nie że jest "nieważne". Dlatego nie ma żadnej sprzeczności ani teologicznej niekonsekwencji pomiędzy nauczaniem na temat współżycia w małżeństwie i dogmatem o wiecznym dziewictwie NMP.

Cytuj:
Z drugiej strony wynika, że Maryja jest jakby bardziej święta z powodu niewspółżycia z Józefem niż byłaby gdyby było inaczej. Czyli teza odwrotna, że seks w małżeństwie niby nie jest niczym złym, ale właśnie to "niby", bo jednak jak go nie ma to człowiek świętszy.

Nic takiego nie wynika z tego dogmatu.


Pt gru 20, 2013 10:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
brunero napisał(a):
To jest coś złego w seksie małżeńskim czy nie ma?


Nie ma, aczkolwiek dobrowolna z niego rezygnacja jest sporym wyrzeczeniem, wyrzeczenia zaś się ceni. Podobnie np. nie ma nic złego w tym, że na weselu jest alkohol, aczkolwiek Kościół "udziela specjalnego błogosławieństwa" małżonkom, którzy organizują wesele bez alkoholu, jako że to również wiąże się z pewnym wyrzeczeniem - a to się ceni.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt gru 20, 2013 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Czy katolik musi wierzyć w dogmaty?
brunero napisał(a):
Moje wątpliwości dotyczą nie tyle Maryi co pewnej teologicznej niekonsekwencji, która czyni dla mnie to wszystko niezrozumiałym. Bo: Kościół naucza, że seks w małżeństwie nie tylko nie jest czymś złym, ale wręcz przeciwnie jest koniecznym "elementem" życia małżeńskiego. Przypomnę, że nieskonsumowane małżeństwo jest nieważne. Z drugiej strony wynika, że Maryja jest jakby bardziej święta z powodu niewspółżycia z Józefem niż byłaby gdyby było inaczej. Czyli teza odwrotna, że seks w małżeństwie niby nie jest niczym złym, ale właśnie to "niby", bo jednak jak go nie ma to człowiek świętszy.
To jest coś złego w seksie małżeńskim czy nie ma?
"XII. Tezy heretyków o ślubach zakonnych przedstawione teologom mniejszym
(Bolonia, sobota 8 października 1547)
5. Paweł zalecał dziewictwo ponad małżeństwo nie dlatego, by był to stan wyższy niż małżeński, ani że bardziej podoba się Bogu lub daje więcej zasług, lecz że daje lepszą możliwość posłania do wielu posług."
(Sobór Trydencki - dokumenty po sesji 10)

"6. Gdyby ktoś mówił, że małżeństwo zawarte, ale nie dopełnione, nie zostaje rozwiązane przez uroczyste śluby zakonne jednego z małżonków - niech będzie wyklęty.
8. Gdyby ktoś mówił, że Kościół jest w błędzie, gdy z wielu różnych przyczyn dopuszcza separację małżonków co do łoża lub wspólnego zamieszkania na określony bądź nieokreślony czas - niech będzie wyklęty.
10. Gdyby ktoś mówił, że stan małżeński trzeba stawiać ponad stanem dziewictwa lub celibatu, i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostać w dziewictwie lub w celibacie niż łączyć się małżeństwem - niech będzie wyklęty."
(Sobór Trydencki - sesja 24; Nauka, kanony oraz inne sprawy dotyczące sakramentu małżeństwa)


I było już o tym na forum:
viewtopic.php?f=26&t=13145 - Wyższość dziewictwa nad małżeństwem?!
viewtopic.php?f=36&t=9847 - Dziewictwo w małżeństwie (ks.Krzysztof Paczos)
viewtopic.php?f=26&t=24795 - Białe małżeństwo-czy jest sprzeczne z nauką KK?
viewtopic.php?f=11&t=4206 - Białe małżeństwo
viewtopic.php?f=48&t=505 - Dziewictwo Matki Jezusa

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt gru 20, 2013 11:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL