Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Jezus egipskim magikiem ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Kamala napisał(a):
Albo zostal w Swiatyni jako 12-latek, nie mowiac o tym rodzicom. I tak uwazam, ze zareagowali bardzo lagodnie, moze wlasnie dlatego, ze wiedzieli ze nie jest to "typowe" dziecko. Ja bym mojego synalka sprala (w tamtych czasach nie bylo ustawy o przeciwdzialaniu przemocy w rodzinie).

No właśnie, to wychowanie bezstresowe. Ehhh. Źle zrobili. Jakby kilka razy dostał klapsa jako dziecko, może zachowywałby się lepiej jako dorosły, i zdążyłby jeszcze kilka cudów uczynić?


Wt mar 23, 2010 16:05
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. Lk 2,51a

A moze jednak mieli racje? :-D

Wiesz, jak ci sie biblia nie podoba, to napisz wlasna. Proba rozumienia "po naszemu" tekstu sprzed dwoch tysiecy lat bez znajomosci kontekstu literackiego, spolecznego itd raczej nie doprowadzi do sensownych wnioskow. Nie mowiac o tym, ze kazda Ewangelie nalezy czytac jako calosc literacka (jak i inne dziela literackie).


Wt mar 23, 2010 16:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
grzmot napisał(a):
Oczywiście. Jak mogła się domyślać? Przecież codziennie dziewice są nawiedzane przez anioły, rodzą dzieci i pozostają dziewicami.

Nie chodzi o to że Maryja nie miała świadomości że dzieje się coś ważnego, że sam Bóg tu jest obecny. Ale pełnego zrozumienia nie miała, o czym już pisałem, bo i dośc cięzko pojąc o co chodzi. My dziś już wiemy, ale ona niekoniecznie. Widziała rzeczy niezwykłe, sama była przykładem tego, ale który z proroków znał w pełni zamysł boży i wiedział jak skończy się ich działalność? Często tam myślimy że skoto to był Jezus Chrystus to wokoło wszyscy powinni się nawracać z racji przebywania blisko, a jednak tak to nie działa.

Pozatym trzoche jednak trzeba się wczuć, a nie myśleć życzeniowo że mi sie wydaje. Ginie nastolatek Jezus w tłumie to co rodzice maja robić? Podjąć się rozważa filozoficznych jak to interpretowac, czy poprostu szukac swojego dziecka. Rozsądek jest tu ważny.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 23, 2010 16:47
Zobacz profil
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Ale przecież 12 latek to nie takie znowu dziecko według ówczesnych norm...

Tyle lat miała Maryja gdy urodziła Jezusa.


Wt mar 23, 2010 16:49
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Teresse, a skad takie informacje??
Ja slyszalam o pietnastu latach. Kiedys podobno dziewczynki dojrzewaly pozniej i niekoniecznie wydawano je za maz jak mialy 10 lat.

12 latek u Zydow byl juz (chyba) "dorosly", czyli musial wypelniac obowiazki Prawa. Nie zmienia to faktu, ze i dzisiaj i wtedy byl po prostu dzieckiem (fizycznie) i nie-wiadomo-co moglo mu sie przydarzyc.


Wt mar 23, 2010 18:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Łk 2, 48 napisał(a):
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».

Teresse ja tylko powołuje się na treść Pisma Świętego, nie wymyślam sobie co czuli rodzice Jezusa.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 23, 2010 19:05
Zobacz profil
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
A ja nie podważam tego co napisałeś Wiście- tylko piszę, że 12 latek kiedyś to nie to samo co dziś...

@Kamala- wręcz przeciwnie- dziewczynki dojrzewały wcześniej, bo ludzi żyli krócej...Jakby czekały ze ślubem do 30 - to by się mogły nie doczekać....

Znalazłam info że Maryja miała 12-14 lat a św. Józef 90....lol

I to w chrześcijańskiej encyklopedii...


Wt mar 23, 2010 19:17
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Ja bym nie brala tych informacji za "prawde objawiona". Raczej za pewna teorie, dlaczego Jozef nie mial problemu z dziewictwem Maryji. Jezeli Jozef mialby dzieci z pierwszego malzenstwa, a mezczyzni wtedy tez sie nie zenili dopiero po szescdziesiatce, i "Jakub brat Panski" bylby synem Jozefa z owego pierwszego malzenstwa, to musialby byc juz mocno wiekowy, kiedy Jezus umieral.

Z tym krotszym zyciem, to tez nie za bardzo. Krocej to ludzie zyli (przecietnie) do konca XIX wieku, a 12 lat na zawieranie malzenstw w rodzinach krolewskich tez bylo dosyc wczesnie (sw. Jadwiga). Zydzi mieli raczej dluzsze zycie, bo mieli Prawo, ktore higiene traktowalo bardzo powaznie.


Wt mar 23, 2010 19:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 15:12
Posty: 660
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Cytuj:
Zacznijmy od tego że chyba tylko najbliższa rodzina była świadkiem pewnych wydarzeń, czy Maryja i Józef.


Nie można tak powiedzieć, ponieważ plotki o Jezusie dotarły ,aż do Heroda. Podobnie było z Janem Chrzcicielem.
"(..)W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. (66) A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: Kimże będzie to dziecię? Bo istotnie ręka Pańska była z nim." Łk 1,65

Gdyby Herod nie usłyszał, o Jezusie jako potencjalnym mesjaszu, czy kazałby przeprowadzić rzeź niewiniątek ?

Ponadto ewangelia Matusza daje nam jednoznacznie do zrozumienia gwiazda Betlejemska była widoczna przez więcej osób. Oprócz tego nie było wydarzenie przez nikogo bagatelizowane. Wręcz przeciwnie nastąpiło ogólne poruszenie.

"1) Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy (2) i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon . (3) Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. (4)

Ponadto Józef z rodziną w Egipcie przebywali dość długo. Zatem niemożliwe jest ,aby pozostali krewni nie zauważyli jego nieobecności i nie zapytali o jej powód po powrocie. Musieli wiedzieć chociażby pośrednio,że dzieje się coś niezwykłego.

Cytuj:
Jak zapisano Maryja pewne rzeczy chowała i rozważała w sobie, więc nie rozumiała wszystkiego i nie ma podstaw do sądzenia że każdy krok Jezusa, nawet tak dziwny jak opuszczenie rodziców, gdzie oni się o niego boją i martwią, będzie od razu uznany za coś od Boga. To jest już Twoje myślenie życzeniowe, że skoro Bóg/człowiek to wszystkim powinny się włosy elektryzować na jego widok.


Nie rozumiała wszystkiego , ok. Jednak nie wyjaśnia to dlaczego próbowała z krewnymi pojmać Jezusa. Czy Maryja czasem nie określa siebie mianem służebnicy ? Jak dopasować to stwierdzenie to sytuacji z Mk rozdziału 3. Z tego fragmentu wynika również coś niezwykłego, Maryja wierzyła ,iż jej syn postradał zmysły !! Jak inaczej wyjaśnić jej obecność w gronie krewnych.

Ponadto ,jeśli dziecko 12 letnie znika na całe 3 dni to zwykle rodzice je strofują , a nie ono rodziców. Jezus nie mógł powiedzieć im ,że chce sobie pogadać w świątyni ? W swojej wszechwiedzy nie przewidział zaniepokojonych jego nieobecnością ,rodziców ?

Cytuj:
Piękna sprawa :) Może nie herosi, ale coś sprawiło że poszli w świat i czynili to wszystko. Chciałbym aby to ktoś spróbował podważyć i uzasadnić.


To całkiem proste. Apostołowie żyli wg. zaleceń Jezusa. A one zakładały porzucenie swojego fachu i sprzedanie wszystkiego co mieli. Z tym powodów musieli szybko znaleźć powód dla którego darczyńcy mieliby dalej ich utrzymywać.
Zauważmy w momencie ,gdy Jezus umiera ewangelie nie są jeszcze spisane, następuje to optymistycznie licząc 20/30 lat później. Innymi słowy idea zmartwychwstania mogła pojawić się dużo później. Bardziej prawdopodobnym powodem popularności chrześcijańskich nauk byłoby strasznie końcem świata. W końcu ówczesna sytuacja w Jerozolimie była nieciekawa dla żydów ,zatem nic dziwnego ,że uwierzyliby we wszystko. To ma sens , najbardziej innowatorskie idee powstawały w momentach kryzysowych np. komunizm, faszyzm,reformacja

Cytuj:
Wiesz, jak ci sie biblia nie podoba, to napisz wlasna. Proba rozumienia "po naszemu" tekstu sprzed dwoch tysiecy lat bez znajomosci kontekstu literackiego, spolecznego itd raczej nie doprowadzi do sensownych wnioskow. Nie mowiac o tym, ze kazda Ewangelie nalezy czytac jako calosc literacka (jak i inne dziela literackie).


Zatem wytłumacz mi jak można uzasadnić ze znajomością kontekstu następującą rozbieżność.
Kiedy Jezus został ukrzyżowany, konkretniej w jaki dzień ?
Ewangelie zgodnie twierdzą, że Jezus spożył z uczniami wieczerzę paschalną w noc poprzedzającą ukrzyżowanie, a więc w czwartek wieczorem (J.13:2; Mt.26:17). Apostoł Jan mówi jednak, że oficjalne uroczystości paschalne rozpoczęły się dopiero w piątek (J.18:28; 19:14.31). Dziwnym zrządzeniem losu ,żaden z apostołów nie podał daty rocznej. Mimo ,iż wcześniej decydują się na takie zabiegi.
Tak więc ewangelista Jan datuje śmierć Jezusa na dnia 14 nisan, Marek, Mateusz i Łukasz twierdzą, że był to 15 nisana

To najważniejsze wydarzenie w historii chrześcijaństwa , a apostołowie nie umieją podać konkretnej daty, różnice pojawiają się nawet przy porze dnia ! Dlatego dzisiaj Wielkanoc przypada za każdym razem inaczej.


Wt mar 23, 2010 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Teresse napisał(a):
A ja nie podważam tego co napisałeś Wiście- tylko piszę, że 12 latek kiedyś to nie to samo co dziś...

W sumie to zeszliśmy mocnoi z tematu, więc proponuje znów na niego wskoczyć. Ja odniosłem się do jednej z wypowiedzi ashkel86, jako że choćby ten fragment pokazuje że nawet cudowne wydarzenia z okresu dzieciństwa Jezusa nie mogły zagłuszyć, normalnych i zdrowych reakcji. Wręcz zaginięcie Jezusa, w chwili gdy od pewnego czasu się nie odnajdywał, musiało napawac lękiem jego rodziców. Nie wiem co do tego ma że dziś 12 latek to nie jest takie samo dziecko co kiedyś. Sugestia była że był traktowany inaczej, ale słowa Maryi ucinają te niepotrzebne dywagacje co mogli czuć, bo wiemy co czuli z relacji, więc trkatowali go jako syna, który widocznie był pod opieką rodziców, również w sensie praktycznym.

ashkel86 napisał(a):
Nie rozumiała wszystkiego , ok. Jednak nie wyjaśnia to dlaczego próbowała z krewnymi pojmać Jezusa. Czy Maryja czasem nie określa siebie mianem służebnicy ? Jak dopasować to stwierdzenie to sytuacji z Mk rozdziału 3. Z tego fragmentu wynika również coś niezwykłego, Maryja wierzyła ,iż jej syn postradał zmysły !! Jak inaczej wyjaśnić jej obecność w gronie krewnych.

Ponadto ,jeśli dziecko 12 letnie znika na całe 3 dni to zwykle rodzice je strofują , a nie ono rodziców. Jezus nie mógł powiedzieć im ,że chce sobie pogadać w świątyni ? W swojej wszechwiedzy nie przewidział zaniepokojonych jego nieobecnością ,rodziców ?

I dlatego własnie napisałem że widocznie nie rozumiała wszystkich rzeczy które się dzieją. Może wręcz wprowadzało to zamęt w jej głowie. To już są moje teorie, ale nie można mówić że maryja przestała być matką Jezusa, a stała się jakimś robotem, który nie kocha, a na wszystko się godzi bo podświadomie rozumiem misje syna. Widocznie było to wszystko trudne do pojęcia. To pokazuje tylko jak to co czynił Jezus mogło być dziwne i niepojęte. To samo było z apostołami. Pytanie, czy te relacje doskonale opisują to co miało miejsce, oraz myśli jakie kłębiły się w głowach ludzi?

Co do drugiego akapitu. Nie jestem znawcą co tu chce od razu wyjaśnić. Ale dawno już nie trkatuje Biblii jako próby opisania wydarzeń przez historyków, bez żadnego celu. Wybrano to wydarzenie z dzieciństwa Jezusa aby coś pokazać, a nie zrelacjonować akurat tą krótką chwilę z jego życia. I faktycznie, wyciągamy na tej podstawie pewne wnioski, że rodzina Jezusa była pobożna i przed ukończeniem 13 roku życia Jezus uczestniczył w prakykach religijnych. Tyle się mówi że Ewangelie były spisane iles lat po śmierci Jezusa, w sposób celowy, już z tej perspektywy że On jest Bogiem. Tu nie jest tylko relacja o życiu, tu jest perpsektywa i refleksja, w dużej mierze ugruntowana wiara która ma swoje korzenie w czasach gdy człowiek Jezus chodził po ziemi.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt mar 23, 2010 19:36
Zobacz profil
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
ashkel86 napisał(a):
To całkiem proste. Apostołowie żyli wg. zaleceń Jezusa. A one zakładały porzucenie swojego fachu i sprzedanie wszystkiego co mieli. Z tym powodów musieli szybko znaleźć powód dla którego darczyńcy mieliby dalej ich utrzymywać.
Zauważmy w momencie ,gdy Jezus umiera ewangelie nie są jeszcze spisane, następuje to optymistycznie licząc 20/30 lat później. Innymi słowy idea zmartwychwstania mogła pojawić się dużo później. Bardziej prawdopodobnym powodem popularności chrześcijańskich nauk byłoby strasznie końcem świata. W końcu ówczesna sytuacja w Jerozolimie była nieciekawa dla żydów ,zatem nic dziwnego ,że uwierzyliby we wszystko. To ma sens , najbardziej innowatorskie idee powstawały w momentach kryzysowych np. komunizm, faszyzm,reformacja

Zatem wytłumacz mi jak można uzasadnić ze znajomością kontekstu następującą rozbieżność.
Kiedy Jezus został ukrzyżowany, konkretniej w jaki dzień ?
Ewangelie zgodnie twierdzą, że Jezus spożył z uczniami wieczerzę paschalną w noc poprzedzającą ukrzyżowanie, a więc w czwartek wieczorem (J.13:2; Mt.26:17). Apostoł Jan mówi jednak, że oficjalne uroczystości paschalne rozpoczęły się dopiero w piątek (J.18:28; 19:14.31). Dziwnym zrządzeniem losu ,żaden z apostołów nie podał daty rocznej. Mimo ,iż wcześniej decydują się na takie zabiegi.
Tak więc ewangelista Jan datuje śmierć Jezusa na dnia 14 nisan, Marek, Mateusz i Łukasz twierdzą, że był to 15 nisana

To najważniejsze wydarzenie w historii chrześcijaństwa , a apostołowie nie umieją podać konkretnej daty, różnice pojawiają się nawet przy porze dnia ! Dlatego dzisiaj Wielkanoc przypada za każdym razem inaczej.


Zeby na to odpowiedziec, to forum nie wystarczy. Mysle, ze Marek MRB (alias Barnaba) to juz w swoich analizach ujal.

Powiem tak: ewangelie nie musialy zostac spisane 20-30 lat pozniej, coraz wiecej biblistow jest zdania, ze pierwsza mogla powstac juz ok 10 lat pozniej.
Data Zmartwychwstania tez jest w miare dokladnie okreslona na rok 30, dokladniej ci nie podam, bo bym musiala pogrzebac w moich lekturach. Jak znajde to napisze.
Dokladna date roczna to Ewangelisci podaja tylko na poczatek dzialalnosci Jezusa (oczywiscie w konwencji tamtych czasow).

Twoja teoria o Zmartwychwstaniu wymyslonym dla potrzeb materialnych na pewno by sie Danowi Brownowi spodobala. A kiedy chleba zabraklo, to apostolowie dali sie sciac, ukrzyzowac itp, bo juz zadnych korzysci miec nie mogli. Rewelacja.

Moze zauwazyles w Ewangelii, ze po smierci Jezusa apostolowie nie mieli pojecia co ze soba poczac, a po Jego zmartwychwstaniu nie rzucili sie w wir gloszenia Ewangelii, ale najpierw wrocili do swoich (naprawde dobrych na tamte czasy) zawodow? I cos musialo sie takiego wydarzyc, ze zmienili zamiar i zamiast dalej lowic ryby poszli jednak glosic Ewangelie. Mam wrazenie, ze nie bylo to takie intratne zajecie, szczegolnie, ze wiedzieli, ze ich Mistrzowi "tez nie wyszlo".
Ale jezeli twoja teoria bardziej ci pasuje, to sobie w nia wierz (bo wiedza to nie jest).


Wt mar 23, 2010 19:40
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Cytuj:
Tak więc ewangelista Jan datuje śmierć Jezusa na dnia 14 nisan, Marek, Mateusz i Łukasz twierdzą, że był to 15 nisana


To dowodzi, że nie preparowano tekstów. Bo nie pozostawiono by takich różnic.

Jan był świadkiem naocznym. Reszta- nie.


Wt mar 23, 2010 19:41
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Teresse, jestes pewna, ze Mateusz nie byl naocznym swiadkiem? :o


Śr mar 24, 2010 8:25
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Pewna to być nie mogę- tak ja ty nie możesz być pewna, że był.


Śr mar 24, 2010 8:51
Post Re: Jezus egipskim magikiem ?
Teresse, ja jestem bardziej pewna, ze Apostol Mateusz byl przy Ostatniej Wieczerzy, niz ze autor Ewangelii wg sw. Jana przy niej byl (chocby ze wzgledu na czas spisania).
Ale juz z punktu widzenia, ze byli przy niej wszyscy Apostolowie, to musial byc i Jan i Mateusz.


Śr mar 24, 2010 8:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL