Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 6:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Zaratustra 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Zaratustra
Zadaje identyczne pytanie jak w innym serwisie - może tu się dowiem czegos więcej:
Zaratustra, nie chodzi mi o tego z książki Nitschego tylko o proroka perskiego. Ta na pół legendarna postać założyła pierwszą objawioną i pierwszą monoteistyczną religię na świecie – wbrew powszechnej opinii nie był nią Judaizm. Kto chce dowiedzieć się czegoś więcej http://www.tok.fm/TOKFM/0,89521.html?str=3 oraz http://www.zoroastrian.home.pl/news.php
Ja mam takie pytanie jak skomentujecie takie oto fakty z religii tego proroka:
1) Sąd ostateczny na końcu świata, sąd szczegółowy po śmierci
2) Niebo dla zbawionych, piekło dla potępionych
3) Zmartchwywstanie ciał
4) Anioły i diabły w zaświatach
5) Równość wszystkich ludzi wobec Boga
6) Wolna wola człowieka
7) Zakaz składania krwawych ofiar
8) Koncepcja pojawienia się zbawiciela zrodzonego z dziewicy będącego synem samego Boga
Chrześcijanie od soboru Watykańskiego II mawiają o tzw. Objawieniu pierwotnym – tzn że w religiach i mitach innych ludów mogą być elementy prawdy.
1) Tu nie ma elementów tylko prawie wszystkie koncepcje judaizmu i chrześcijaństwa – powstałe co najmniej kilkaset lat wcześniej
2) Dlaczego Bóg miałby objawiać prawdę dużo wcześniej innym ludom niż wybrany ????
Na zakończenie dodam że z niewoli Babilońskiej wypuścił Izraelitów Cyrrus – wyznawca Zaratustry.


Wt mar 30, 2010 12:10
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Zaratustra
Równie dobrze Zaratustra mógł odpatrzeć te elementy z judaizmu, skąd my to możemy wiedzieć.. nie mamy żadnych "faktów", tylko luźne domysły oparte na jeszcze luźniejszych źródłach..

Cytuj:
Dlaczego Bóg miałby objawiać prawdę dużo wcześniej innym ludom niż wybrany


Dlaczego Bóg to, dlaczego Bóg tamto, że też się ludziom nie znudzi..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt mar 30, 2010 12:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Zaratustra
Ostatnim zdaniem sobie odpowiadasz na wątpliwości...

Przenikanie się kultur, wierzeń, etc...

Zwłaszcza demonologia judaistyczna powstająca po niewoli babilońskiej jest mocno zapożyczona.

Wszak, nie tylko Żydzi, czy chrześcijanie mogą poznać prawdę, ale ów 'promień prawdy' jest obecny też w innych religiach, więc nie powinno dziwić to, że są podobieństwa....

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt mar 30, 2010 12:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Zaratustra
To takie proste:
1) koncepcja sądu ostatecznego i zmartwychwstania pojawia się u Żydów w 3-2 wieku pne - po niewoli babilońskiej
2) Równość wszystkich ludzi wobec Boga - to już chrześcijaństwo i św. Paweł około 60 ne
3) Wolna wola człowieka - to też chrześcijaństwo
4) Zakaz krwawych ofiar - w Judaiźmie krwawe ofiary aż do zburzenia świątyni, zakaz w chrześcijaństwie, chociaż przez pierwsze dziesięciolecia byli tak związani z Żydami że pewnie uczestniczy w krwawych ofiarach w Jerozolimie - przy czym pewnie poganie nie składali od początku - tu może być wątpliwość. tak czy inaczej kilkaset lub nawet tysiąc lat po Zaratustrze.
Ta religia choć jeszcze żywa jest mało znana, i wyraźnie unikana przez chrześcijan. W książce prof. Świderkówny " rozmowy o biblii część druga " mimo iż traktuje o niewoli babilońskiej nie ma tam o niej ani słowa !!!! Odwołań do religii politeistycznych mnóstwo. Dlaczego ??????


Wt mar 30, 2010 14:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post Re: Zaratustra
szumi napisał(a):
Wszak, nie tylko Żydzi, czy chrześcijanie mogą poznać prawdę, ale ów 'promień prawdy' jest obecny też w innych religiach, więc nie powinno dziwić to, że są podobieństwa....


Z drugiej strony czy to nie dziwne, że ten promień prawdy oswietla z grubsza jeden region, jakby naprawdę był jakimś promieniem?


Wt mar 30, 2010 21:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Zaratustra
Moje zdanie jest takie - oświetla jeden bo to ludzie tworzyli koncepcję. Ponieważ kontakty były więc idee, pomysły się mieszały - to przyznają nawet katoliccy teologowie. Sobór Watyksański II przyznał iż ziarna prawdy mogą być w innych religiach ( u Zaratustry był cały spichlerz ) ale tak jak słusznie zauważył No te ziarna są obecne tylko tam gdzie fizycznie w starożytności ludzie mogli sie kontaktować - takich ziaren prawdy brak u ludów południowej Afryki, Ameryk czy Australii. Dlaczego ???? Drugie pytanie dlaczego Bóg miałby jakieś szczępy prawd dawać bez ładu i składu innym ludom - czemu nie objawiał im od razu całej tak jak rzekomo Żydom, i tak właściwie po co to robił ???? No i dlaczego Persom objawił tyle prawd kilkaset lat przed Narodem Wybranym.


Śr mar 31, 2010 7:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post Re: Zaratustra
Że się Wam tak nie znudzi pytać. Przecież cała Prawda jest tylko w KrK. Po co Wam zajmować się innym religiami i szukać dziury w całym. Marzę abyście przestali pytać i zwrócili w kierunku jedynego prawdziwego Kościoła ;)

_________________
Wadą wiary jest to, że jest wiarą.
http://wiadomosci.onet.pl/2084260,12,zl ... ,item.html


Śr mar 31, 2010 7:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Zaratustra
Cytuj:
No te ziarna są obecne tylko tam gdzie fizycznie w starożytności ludzie mogli sie kontaktować - takich ziaren prawdy brak u ludów południowej Afryki, Ameryk czy Australii. Dlaczego ?? Drugie pytanie dlaczego Bóg miałby jakieś szczępy prawd dawać bez ładu i składu innym ludom - czemu nie objawiał im od razu całej tak jak rzekomo Żydom, i tak właściwie po co to robił ??


A bo tak ;)

R6 jak zwykle ubolewa, bo przecież tak wiele wynika z tych wszystkich pytań, i tak bardzo wszystkich one ubogacają..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr mar 31, 2010 8:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Zaratustra
R6 napisz skad wiesz który kościół jest prawdziwy - bo kościołów i różnych wiar na świecie dostatek.


Śr mar 31, 2010 8:24
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr sie 17, 2005 20:23
Posty: 321
Post Re: Zaratustra
Wątpiący podziwiam twoją pewność rzeczy. Zaciekawiła mnie ta postać i skorzystałem z linku by wysłuchać opowieści o Zaratustrze. Ze zdziwieniem usłyszałem, że sami uczeni spierają się gdzie i kiedy się urodził, że wielu uczonych skłania sie do twierdzenia, że ok 6, 7 wieku naszej ery itp. Ty w swoich twierdzeniach:"Ta na pół legendarna postać założyła pierwszą objawioną i pierwszą monoteistyczną religię na świecie – wbrew powszechnej opinii nie był nią Judaizm." nawet o tym nie wspominasz. Naginasz fakty do swoich założeń, lub celowo pomijasz.
Może się mylisz jak w przypadku R6,którego zaatakowałeś, za jego sarkastyczną wypowiedź ;-) nie zważając na to jak do Ciebie puszczał oko. Może Zaratustra jako postać napoły legendarna również takowe puszcza do Ciebie z zaświatów.

_________________
Jezu, ufam Tobie


Śr mar 31, 2010 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Zaratustra
Chyba nie słuchałeś dokładnie - najpóźniejsza data urodzin Zaratustry to 6 wiek ale PNE. W 6 , 7 wieku naszej ery to Arabowie rozbili Persję ( dzisiejszy Iran ) a z nią religia powoli zaczęła przygasać - ale jeszcze są wyznawcy jej. poniważ prof. Świderkówna twierdzi że monoteizm Żydów to sprawa po niewoli Babilońskiej - czyli koniec VI wieku więc sprawa pierwszeństwa jest oczywista.
PS Większość znawców tej religii twierdzi że Zaratustra żył w XII wieku przed naszą erą - w tym największy znawca prof. Mary Boyce
R6 przepraszam jeśli uraziłem ale autentycznie mam wątpliwości który kościół jest prawdziwy ( jeśli w ogóle któryś jest ).


Śr mar 31, 2010 11:08
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Zaratustra
Hehe, wszyscy poważni naukowcy uważają, że Jezus istniał naprawdę - ale i tak tacy i owacy nadal "mają wątpliwości" i "mimo wszystko nie jest to pewne", bo "źródła to i tamto". Ale Zaratustra ? Ooo, on istniał na pewno, na 100%, źródła na to są najlepsze na świecie i w ogóle naukowcy tak uważają, więc po prostu tak jest i już, wy głupi zacofańcy !

Naprawdę, lubię się z Was śmiać :)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr mar 31, 2010 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 17, 2005 20:23
Posty: 321
Post Re: Zaratustra
Wątpiący to Ty posłuchaj dokładnie, bo wina leży po stronie autorytetu na który sie powołujesz on powiedział co powiedział, "sami uczeni się kłócą, Eriade powiada, że żył w 7 6 wieku naszej ery", po twojej wypowiedzi odsłuchałem jeszcze raz i w następnym zdaniu jest o epoce osiowej, a to 800 200 pne więc to pewnie przejęzyczenie autora prof.Zbigniewa Mikołejko, ale skoro się na niego powołujesz to, albo się na tą wypowiedź nie powołuj albo prostuj, ale nie obwiniaj mnie za to,że uważnie słucham wypowiedzi na którą się powołujesz.

_________________
Jezu, ufam Tobie


Śr mar 31, 2010 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Zaratustra
Być może Mikołejko się przejęzyczył - ale sprawa jest oczywista. sam słuchając nie wyłapałem. Niezmienia to jednak niczego w tym że ta religia jest starsza od judaizmu.


Śr mar 31, 2010 11:45
Zobacz profil WWW
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Zaratustra
Watpiacy, jesli uslyszysz od katolika; "He, he ale smieszny jestes" to wiedz, ze uderzyles we wlasciwy punkt, traci orietacje i stad histeryczny chichot (moze hehot? :) ) . Tak trzymaj!

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


Śr mar 31, 2010 11:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL