Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 4:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Inni zmartwychwstali 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post Re: Inni zmartwychwstali
Jajko napisał(a):
A to jakaś nowa wersja definicji zabobonu!


Nie definiuje zabobonu. Dla mnie zabobonem jest każda bzdura, która może zostać w prosty sposób zweryfikowana negatywnie lecz ludzie i tak w nią wierzą ponieważ po prostu nie chce im się tego sprawdzić.

Jajko napisał(a):
Tych przypadków wydaje się być ciut za dużo.


Nie ma ich aż tak wiele, ale jak chciesz się kolejnymi zająć to warto byłoby się odnieść do konkretów, czyli najstarszych źródeł oraz dokładnej analizy przedstawionych argumentów. Tak więc po kolei, mam kilka pytań do Ciebie:

Jajko napisał(a):
[*]niepokalane poczęcie


Co oznacza niepokalane poczęcie? Kogo dotyczy niepokalane poczęcie?

Jajko napisał(a):
[*]narodziny zapowiedziane przez gwaizdę


Czyje narodziny zostały przepowiedziane przez gwiazdę - wskaż konkretny tekst mówiący o tym wydarzeniu.

Jajko napisał(a):
[*]ten sam albo bardzo zbliżony dzień narodzin


Więc jaka to data i kto się wtedy urodził?

Jajko napisał(a):
[*]nauczanie w świątyni w wieku 12 lat


Kto nauczał w świątyni mając 12 lat - wskaż konkretny tekst mówiący o tym wydarzeniu.

Jajko napisał(a):
[*]12 uczniów


Kto miał 12 uczniów - wskaż konkretny tekst mówiący o tym wydarzeniu.

Jajko napisał(a):
[*]chleb jest ciałem boga


Wskaż konkretny tekst mówiący o tym, że chlem jest ciałem Boga/boga.

Jajko napisał(a):
[*]liczne cuda i uzdrowienia chorych


To jest akurat uniwersalny wyznacznik "cudowności" obecny w każdej religii niezależnie od tego czy były się w stanie kontaktować czy nie.

Jajko napisał(a):
[*]śmierć by zbawić ludzi


Kto poniósł śmierć by zbawić ludzi - wskaż konkretny tekst mówiący o tym wydarzeniu.

Jajko napisał(a):
[*]zmartwychwstanie po 3 dniach


Kto zmartwychwstał po 3 dniach - wskaż konkretny tekst mówiący o tym wydarzeniu.

Jajko napisał(a):
Oczywiście nie jestem fachowcem, powyższe znalazłem gdzieś w sieci. NIE WIEM CZY TO PRAWDA. Pytam.


Na tym właśnie polega problem. To jest tekst znaleziony w sieci - nie ma odnośników do tekstów źródłowych ani żadnych doprecyzowań co, kto, kiedy i dlaczego. Tekstów takich i podobnych znajdziesz w sieci setki. Wydawałoby się, że skoro tyle osób traktuje to jako fakt (tak rozumiem podpisywanie się pod tymi twierdzeniami) to znaczy, że ktoś to porządnie zweryfikował, przez co nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem lepiej opracowanych materiałów na ten temat.

Tak więc zamiast pytać sprawdź. Nie musisz odpowiadać na wszystkie moje pytania (ponieważ teoretycznie powinno zająć Ci to sporo czasu) wystarczy, że wybierzesz jeden z nich i zajmiesz się nim w sposób dogłębny. Nie powinieneś mieć z tym większych problemów (chyba, że problemem jest to, że wiele ciekawych źródeł jest w języku angielskim). Możesz to potraktować jako szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat różnych wierzeń religijnych.

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Pn kwi 05, 2010 18:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 05, 2010 22:29
Posty: 15
Post Re: Inni zmartwychwstali
Zasadnicza kwestia w tym wątku to pytanie dlaczego mit o Jezusie (niezależnie czy jest prawdziwy czy nie) czerpie tyle z innych wcześniejszych mitów o innych bogach? To mnie zastanawia. Co ORYGINALNEGO pojawia się w tym micie? Miłość bliźniego? Chęć/obowiązek przebaczania?
Może chodzi o przesłanie? Przecież wiedza Jezusa dotyczyć ma każdego człowieka. Być może próby ujawnienia ludziom pewnych mechanizmów były podejmowane już wcześniej tak, jak są podejmowane dziś. Nikt współcześnie nie posądza nikogo o plagiat, bo tak mówił lub czynił kiedyś np. Jezus. Być może opisywane historie nie są zdarzeniami wprost tak, jak nie ma gniazd ptaków w gorczycy!?


Pn kwi 05, 2010 23:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Inni zmartwychwstali
Niewątpliwie, kreując postać Jezusa wykorzystano wiele starożytnych motywów (chleb jako ciało Boga- zjadanie "kogoś" w postaci plonów istniało jeszcze we wczesnych angielskich opowiadaniach, mających źródło w mitologiach), jednak nie można powiedzieć, że jest to kult w całości "ściągnięty".

Cytuj:
Chodzi o Mahitusket, matkę egipskiego boga Ozyrysa.


Matką Ozyrysa jest Nut, z kolei Pełna Łaski było przydomkiem Izydy w czasach grecko-rzymskich. Jak dla mnie to pomieszanie z poplątaniem.

Cytuj:
Według starożytnego dokumentu pod tytułem "Opowieść Satmiego" Ozyrys między innymi w wieku 12 lat rozmawia w świątyni z kapłanami, potem zostaje zamordowany przez Seta, swojego śmiertelnego wroga i brata zarazem, będącego uosobieniem zła i ciemności.


Nigdy nigdzie nie czytałem na temat tego, żeby Ozrys nauczał w wieku dwunastu lat, ale z chęcią przeczytam ów dokument. Nie wiem, co znaczy "potem". Przez jedno "potem" pominięto ogromną i ważną część historii- mianowicie, opuszczenie tronu przez Geba, poślubienie Izydy przez Ozyrysa, objęcie tronu przez Ozyrysa, nauczanie ludzi nt. uprawiania zboża i rozpoczęcie przez Boga najwspanialeszego okresu dla Egiptu. Set zabił więc Ozyrysa znacznie później, a nie zaraz po domniemanym nauczaniu. Set jako Bóg nie był uosobieniem zła, początkowo nawet miał ogromne zasługi, zabijając Apopa, pożerającego Słońce. Był patronem Górnego Egiptu.

Jeśli odpowiednio nagnie się wszystkie mitologie, to znajdzie się w nich cechy wspólne.


Wt kwi 06, 2010 9:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Inni zmartwychwstali
Jajko napisał(a):
Tych przypadków wydaje się być ciut za dużo.
[*]niepokalane poczęcie
[*]narodziny zapowiedziane przez gwaizdę
[*]ten sam albo bardzo zbliżony dzień narodzin
[*]nauczanie w świątyni w wieku 12 lat
[*]12 uczniów
[*]chleb jest ciałem boga
[*]liczne cuda i uzdrowienia chorych
[*]śmierć by zbawić ludzi
[*]zmartwychwstanie po 3 dniach


1. Mitologia mówi o tym, że związano macicę Izydy specjalnym amuletem, chroniącym jej czystość. Atum powiedział do niej, że "urodzi, będąc ukrytą dla Bogów", co miałoby być alegorią jej dziewictwa. Została ona zapłodniona, zmieniając się w ptaka i wysysając nasienie Ozyrysa- dlatego jej błona dziewicza nie została przebita (z drugiej strony była żoną Ozyrysa, więc mogli skonsumować małżeństwo wcześniej). Nazywano ją zarówno Dziewicą jak i Matką.

2. Najjaśniejsza Gwiazda, Syriusz- w Egipcie nazywana Sothis. Czy zapowiadała czyjeś narodzenie? Nic mi o tym nie wiadomo. Na pewno wiązała się z wylewami Nilu.

3. Bogini Nut nie mogła urodzić swoich dzieci, więc za pomocą podstępu Thot dodał do kalendarza pięć dni, w których urodziła Izydę, Ozyrysa, Seta, Neftydę i Horusa Starego). Nie wiem, czy sprecyzowano, jakie to dni.

4. Na temat nauczania w świątyni pisałem.

5. 12 uczniów???

6. Chleb ciałem Boga- znany motyw.

7. Oczywiste, Bogowie to Bogowie, mitologie są pełne cudów.

8. Nic mi nie wiadomo o śmierci dla zbawienie ludzi- poproszę o źródła informacji.

9. Ozyrys nie mógł zmartwychwstać po 3 dniach. Najpierw znaleziono jego ciało, które potem wykradł i poćwiartował Set. Samo szukanie szczątków zajęło 30 dni.


Wt kwi 06, 2010 9:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post Re: Inni zmartwychwstali
a.R.E.k. napisał(a):
Jeśli odpowiednio nagnie się wszystkie mitologie, to znajdzie się w nich cechy wspólne.


Niestety w wielu przypadkach naginanie ma charakter skajny. Jest taka autorka, Acharya S., która w swoich publikacjach promuje tezę jakoby Jezus był jedynie zlepkiem różnych solarnych mitów. W jednej z jej książek znalazła się nawet informacja, że Noego należy traktować jako bóstwo solarne ponieważ, podobnie jak Ra, jest przedstawiany na statku...

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


Wt kwi 06, 2010 16:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL