Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Dusza i Reinkarnacja w religii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 23, 2010 23:00
Posty: 1
Post Dusza i Reinkarnacja w religii
Witam

Jestem tutaj nowy jeżeli chodzi o forum. Mam nadzieję, że piszę we właściwym miejscu, bo chciałbym zapytać Was o dwie kwestie.

1) Jaka religia uznaje posiadanie przez zwierzęta duszę nieśmiertelną? Wiem, że KK mówi o tym, że zwierzęta jej nie mają, ewentualnie posiadają śmiertelną.

2) Czy jest jeszcze jakaś religia Chrześcijańska dopuszczająca reinkarnację? Ostatnio natknąłem się w internecie na informację o tym, że podobno był kiedyś (a może i jeszcze jest, dlatego pytam) taki odłam Chrześcijaństwa.


Cz cze 24, 2010 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 23, 2010 23:26
Posty: 5
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
1) Według hinduizmu o tym w co inkarnuje dusza decyduje karma, którą można poprawić w obecnym życiu-inkarnować w wyższy byt, jak i pogorszyć-inkarnować w niższy byt-np zwierzę.
Co do buddyzmu-to temat rzeka, jest wiele wspólnego z Hinduizmem-np wiara w karmę ale każda szkoła ma trochę inne pojęcie na temat...polecam pogooglować :-D
2)Zapewne chodzi Ci o Nestorianizm, potępiony na soborze efeskim w 431r.Kiedyś natknąłem się na info że pierwsi chrześcijanie wierzyli w reinkarnacje, a dopiero potem Konstantyn Wielki i jego następcy zmienili treść Biblii.Nie wiem na ile te plotki są prawdziwe, aczkolwiek myślę że są dość logiczne.

_________________
"Cognoscetis veritatem, et veritas liberabit vos"
"Cogito ergo sum"
Królestwo Boże jest w Tobie, pamiętaj jednak że znajdziesz tam także bramy piekła.


Cz cze 24, 2010 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
W buddyzmie mówi się, że choć życie nie ma początku i końca (odrodzenia) to mówi się też o braku niezmiennego, osobowego bytu, który miałby się odradzać - dusza nieśmiertelna nie istnieje w buddyzmie.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz cze 24, 2010 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
Sporo część neopogan (jeśli nie zdecydowana większość) wierzy również w to, że zwierzęta mają duszę. Oczywiście można to różnie rozumieć. Ja uważam, że mają z tym, że ta dusza wciąż inkarnuje w kolejne zwierzę w obrębie swojego gatunku.


So cze 26, 2010 20:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
Koncepcja reinkarnowania - czyli ponownego łączenia się duszy z ciałem ( re-ponownie, in-w, carne-ciało) występuje we wszystkich ważniejszych religiach, także w chrześcijaństwie.
Chrześcijaństwo jest jednak religią linearną i tutaj powrót duszy do ciała odbywa się tylko jeden raz, choć pewne grupy chrześcijan, podobnie jak np. muzułmanów czy żydów sądzą, że ten proces ma miejsce wielokrotnie.


Wt sie 31, 2010 6:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
mikkel napisał(a):
pewne grupy chrześcijan, podobnie jak np. muzułmanów czy żydów sądzą, że ten proces ma miejsce wielokrotnie.
Czy muzułmanie i żydzi wierzą w wielokrotną reinkarnację? Czy jest to uwzględnione w jakichś Pismach?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt sie 31, 2010 7:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
Elbrus napisał(a):
Czy muzułmanie i żydzi wierzą w wielokrotną reinkarnację? Czy jest to uwzględnione w jakichś Pismach?


No niektórzy (mniejszość) tak.
Sufici w islamie, żydowski gilgul.


Wt sie 31, 2010 7:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 07, 2010 19:29
Posty: 1
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
http://marekglowczyk.blogspot.com/2009/ ... n-c-j.html


Wt wrz 07, 2010 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 0:24
Posty: 111
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
Po wielokrotnym obcowaniu ze zwięrzetami uważam ,że mają one jakiś rodzaj swoistej duchowości może nieco mniej rozbudowanej niż człowiek ,ale na pewno zwierzęta czują,są emocjonalne.
Reinkarnacja moim zdaniem nie istnieje ,ciało ,umysł i dusza to jedność i jest to święta reguła ,która nie może być złamana tylko i wyłącznie na podstawie odmienności religijnej z prostego powodu ,że Bóg jest jeden.


Wt wrz 07, 2010 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 15, 2003 23:13
Posty: 1790
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
AntoniuszElfHumback napisał(a):
Po wielokrotnym obcowaniu ze zwięrzetami uważam ,że mają one jakiś rodzaj swoistej duchowości może nieco mniej rozbudowanej niż człowiek ,ale na pewno zwierzęta czują,są emocjonalne.
Reinkarnacja moim zdaniem nie istnieje ,ciało ,umysł i dusza to jedność i jest to święta reguła ,która nie może być złamana tylko i wyłącznie na podstawie odmienności religijnej z prostego powodu ,że Bóg jest jeden.


Masz rację, życie (w tym szerokim znaczeniu) to przede wszystkim jedność duszy i ciała (umysł to funkcja duszy a nie odzielny aspekt życia), ale ta jedność wcale nie wyklucza reinkarnacji. Oczywiście, bez ciała ani rusz, tylko kto powiedział, że ciało musi być wyłącznie materialne. Dusza to byt złożony i posiada szereg takich "ciał" (jedno w drugim). :) Gdy umiera ciało materialne (ziemskie) jego rolę przejmuje natychmiast jedno z ciał wewnętrznych (duchowych), w przeciwnym wypadku dusza pozbawiona byłaby samoświadomości do czasu kolejnej inkarnacji w fizyczne ciało, z grubsza chodzi o to, że ciało (czy to fizyczne czy duchowe) pełni zawsze tą samą rolę, jest narzędziem (nośnikiem) świadomości.

Jeśli chodzi o zwierzęta i rośliny to także posiadają pewien rodzaj duszy, dusza przecież jest tym pierwiastkiem ożywiającym, a czy jest śmiertelna? Tak i nie (czyli na dwoje babka wróżyła). :) Umiera (dezintegruje się) to co zewnętrzne czyli kolejne ciała duszy ale Boski "rdzeń" duszy pozostaje zawsze nieśmiertelny.

_________________
Nie wierzę w Boga którego istnienia można by dowieść


Śr wrz 08, 2010 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 01, 2010 0:24
Posty: 111
Post Re: Dusza i Reinkarnacja w religii
Bardzo sensowna i mądra teoria powyżej nie wypada się z nią nie zgodzić


Śr wrz 08, 2010 18:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL