Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 12:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Okiem racjonalisty: jak to było z tym zmartwychwstaniem? 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 13, 2010 18:27
Posty: 296
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
nobodylikeyou2099 napisał(a):
Tragiczny koniec Jezusa-Mesjasza spowodował z całą pewnością szok wśród jego uczniów, przeto myśl o jego z-martwych-powstaniu tym łatwiej mogła się zrodzić i upowszechnić. Początkowo było to z całą pewnością nabożne wierzenie, nie opierające się na żadnych dowodach historycznych czy empirycznych. (...)

Przypisy:
- http://www.racjonalista.pl , dział: Apologia Biblii autorzy: Baptysta, K. Sykta i M. Agnosiewicz
- http://www.opracowanie.eu/index.htm, PRYWATNA WITRYNA INTERNETOWA LESZKA NOWAKA
- Peter De Rosa, "Mitologia chrześcijańska. Kryzys wiary chrześcijańskiej"
- J. Cheney The life of Christ in Stereo (Życie Chrystusa w świetle czterech Ewangelii)
- http://www.biblia.info.pl/biblia.php

(...)

Otóż okiem gnostyka takiego, jak ja wszystko co napisałeś jest sensowne. Śmierć Jezusa była dla nas gnostyków "wyzwoleniem się z ciała, które go więzi" i pojawianie się Jezusa, było niczym więcej, jak doświadczeniem duchowym, a rozmowa Apostołów z nim odbywała się na płaszczyźnie duchowej . A że katolicy, by uwierzyć potrzebują kija i marchewki - kij to Święta Wielkiej Nocy
- mówi bądźcie grzeczni i przyjmujcie nasze sakramenty (zwłaszcza spowiedź w terminie tych świąt) to zostaniecie pochowani na katolickim cmentarzu pochowani przek katolickiego księdza i traficie do piekła, a jak nie to spłoniecie w piekle, marchewką są Świeta Bożego Narodzenia - szopki, odwiedziny księży po kolędzie.
Życzę zresztą wszystkim wesołych Świąt z głębi mojego gnostyckiego serca.
Tak czy siak, nie wiadomo czy wszystko się zachowało nie zmienione na przestrzeni tych wszystkich wieków, ale... Kilka motywów jest jak najbardziej aktualnych.

_________________
Lights out we live in a world of darkness No doubt everything's up for sale
We sleep all of the world is burning We pray to god for a better deal
Nothing is sacred back then or now Everything's wasted is that all there is
Can I go now Judas my guide


So gru 18, 2010 14:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 17, 2010 16:45
Posty: 96
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
Eovina, jeśli Jezus nie zmartwychwstał daremna jest nasza wiara to nie ma czegoś takiego jak grzech - bo grzech to świadomo i dobrowolne złamanie przykazań. Jeśli wiara daremna to i przykazania też,
to tak dla sprostowania :)

_________________
Mistakes are as serious as the results they cause.


So gru 18, 2010 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 17, 2010 16:45
Posty: 96
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
erda napisał(a):
Świat materialny jest tylko maleńką cząstką całości. Materia jest ściśle powiązana z energią. Wystarczy podnieść wibracje materii, aby zniknęła ona ze świata postrzeganego jako fizyczny. I już mamy zniknięcie ciała. Natomiast ukazywanie się uczniom następowało w dwóch formach. Niektórzy uczniowie byli w stanie dostrzegać Jezusa w jego ciele świetlistym (ponad-fizycznym). Dla innych musiał obniżać jego wibracje, żeby stać się widzialnym fizycznie, a także móc fizycznie oddziaływać - dotyk, jedzenie.
Tyle o zmartwychwstaniu. Swoim przykładem Jezus zademonstrował, że człowiek ma możliwości wyjścia ponad ograniczenia świata fizycznego, może wznieść się na wyżyny duchowe zamiast ulegać materialnej samo-destrukcji.


Hmm to o fizyce to nawet mądrze napisałaś - nadając materii bardzo dużą prędkość może ona zmienić się w energię i odwrotnie (taki kolo o tym napisał a nazywał się Einstein)

Ale druga część wypowiedzi... Narazie jest tak że umieramy no i idziemy w zaświaty. Ale zmartwychwstaniemy na końcu czasów gdy Pan powtórnie przyjdzie - to On nas wskrzesi z martwych

_________________
Mistakes are as serious as the results they cause.


So gru 18, 2010 15:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 22, 2010 21:57
Posty: 6
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
Szkoda, że zamiast tak usilnie próbować udowodnić, że Jezus nie zmartwwychwstał, nie próbujecie uwierzyć. Chcecie ogarnąć ludzkim rozumem wydarzenia, których nie da się pojąć. Nie jestem teologiem, więc nie będę się z Wami kłócić, ani nic Wam udowadniać. Dlaczego tak trudne pytania, dotyczące naszej wiary, zadajecie na forum internetowym, gdzie pozostajecie anonimowi, prowokując nieodpowiednio wykształconych ludzi do udzielenia Wam odpowiedzi, których potem nie rozumiecie, oskarżając ich o błędy w toku myślenia i brak logiki. Idźcie z pytaniami do duszpasterzy, oni Wam pomogą. Oczywiście jeśli chcecie faktycznie dostać odpowiedź na to pytanie, bo przypuszczam, że niektórzy robią to tylko po to, by udowodnić swoje racje. Tutaj nikt niczego nikomu nie udowodni. Życzę Wam jak najlepiej, mam nadzieję, że ktoś mądry Was przekona i otworzycie serca. Będę się za Was modlić.


Śr gru 22, 2010 22:22
Zobacz profil
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
No właśnie, jak to przed trzema laty podsumowano całą rozmowę "tutaj nikt niczego nikomu nie udowodni", ale chcę polecić ciekawy wykład K. Paczosa (sprzed półtora roku, ale coż skoro dziś dopiero miałam okazję wysłuchać ;) ) na temat zmartwychwstania Jezusa (z historycznego pkt. widzenia).
http://www.youtube.com/watch?v=gNqq7ASQURQ


Pt wrz 13, 2013 9:31

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
Wystarczyło przeczytać pierwsze zdanie tego wątku i już mi się odechciało brnąc dalej....

Cytuj:
Tragiczny koniec Jezusa-Mesjasza spowodował z całą pewnością szok wśród jego uczniów, przeto myśl o jego z-martwych-powstaniu tym łatwiej mogła się zrodzić i upowszechnić.


O tym, że mesjasz ma zginać wyraźnie mówi ST wielokrotnie choćby:

"zabity będzie Mesyjasz, wszakże mu to nic nie zaszkodzi;" Ks. Daniela 9:26

Także ta myśl nie zrodziła się dużoooooo przed apostołami, a jakby autor przeczytał NT, to by dokładnie wiedział, że zmartwychwstanie to ostatnia rzecz na jaką apostołowie by wpadli. Nawet kiedy kilkukrotnie Jezus im o tym wprost mówił, nie byli wstanie tego pojąć i zapomnieli o tym do czasy samego zmartwychwstania.


Pt wrz 13, 2013 11:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
http://www.youtube.com/watch?v=PeDIBp8rU_s
To jest bardzo mocny, krótki film, gdzie człowiek mówi o zmartwychwstaniu Jezusa i przedstawia dowody na to zmartwychwstanie. Polecam.

A co do Paczosa, to powiem, że oglądałem i dla mnie to nawet żadna teologia nie jest i nic w tym nie ma. Puste rozważania, które nigdzie nie prowadzą. No ale to tylko moje odczucia :P Zresztą na moje oko. to on nie rozumie tego co analizuje.


Pt wrz 13, 2013 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
Login2 napisał(a):
A co do Paczosa, to powiem, że oglądałem i dla mnie to nawet żadna teologia nie jest


Bo nie ma być. Przecież na poczatku wyraźnie mówi, że ten konkretny wykład jest przeglądem źródeł historycznych, natomiast część teologiczna będzie w wykładzie następnym...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt wrz 13, 2013 11:25
Zobacz profil
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
nobodylikeyou2099 napisał(a):
Paweł nigdy nawet słowem nie wspomina o:
- Marii

Oczywiste kłamstwo,.
Cytuj:
Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem
(Ga 4, 4)

Cytuj:
- Nigdy nie zacytował chocby jednego zdania Jezusa.

Oczywiste kłamstwo
Cytuj:
Ja bowiem otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was [wydane]. Czyńcie to na moją pamiątkę». Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę»
(1 Kor 11, 23-25)

Ale antyklerykały wierzo...


Pt wrz 13, 2013 11:29
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
JedenPost napisał(a):
Login2 napisał(a):
A co do Paczosa, to powiem, że oglądałem i dla mnie to nawet żadna teologia nie jest


Bo nie ma być. Przecież na poczatku wyraźnie mówi, że ten konkretny wykład jest przeglądem źródeł historycznych, natomiast część teologiczna będzie w wykładzie następnym...

Co więcej, nie wiem czy słuchałeś tej drugiej części - ona także jest powiedziałabym mało-teologiczna. Więcej w niej pytań, niż odpowiedzi...
Ale za to te pytania są bardzo dobre i zdecydowanie lepsze od większości odpowiedzi, które normalnie w takich teologicznych wywodach padają ;)


Pt wrz 13, 2013 11:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
Ja się zaznajomię, choć moim zdaniem to ukrywanie z jego strony faktu bycia księdzem (do czego się zresztą parę razy przyznał - tzn. do tego, że stara się ten fakt ukrywać, choć nie użył wprost takich słów) jest nieco żenujące.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt wrz 13, 2013 16:22
Zobacz profil
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
@Johnny, a w jakiej sytuacji miało dochodzić do tego ukrywania? Ks. Paczos jest z tego co można na tych wykładach usłyszeć i przeczytać żywo zainteresowany odkrywaniem prawdy o Jezusie historycznym.
Być może (jeśli to prawda, zakładam że wiesz o tym fakcie ze sprawdzonych źródeł) nie ujawnianie kapłaństwa jest związane z tym, że chce być traktowany że tak powiem na równi z niewierzącymi badaczami tego tematu.
Mam wrażenie, że on bardzo chce i stara się podchodzić do historyczności Jezusa bezstronnie, a świat niestety lubi zakładać, że aha! ksiądz katolicki, a to już wiadomo co on może o np. zmartwychwstaniu Jezusa sądzić, panu w takim razie dziękujemy.


Pt wrz 13, 2013 17:00

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
Po 7 minutach drugiego wykładu muszę stwierdzić, że K. Paczos jest po prostu człowiekiem nienawróconym. Mówi, że Bóg jest nie ewidentny tak samo jak zmartwychwstanie Jezusa, tylko nie zdaje sobie sprawy że Bóg objawia się jedynie tym któż do niego należą. Ktoś kto zasmakował Boga w swoim życiu nigdy by czegoś takiego nie powiedział, więc mi wiara Paczosa wygląda na coś jedynie ludzkiego i intelektualnego co on sobie poustawiał w głowie, ale Boga w tym nie ma. Zresztą nie wydaje mi się żeby te jego wykłady przybliżyły kogokolwiek do Boga. Równie dobrze mógłbym słuchać ateisty.


Pt wrz 13, 2013 17:04
Zobacz profil
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
@Login2, obejrzyj cały wykład uważnie, Paczos nie mówi o Bogu, że jest nieewidentny, tylko że z historycznego punktu widzenia zmartwychwstanie wcale nie jest ewidentne. Dwie różne rzeczy.
Poszukiwanie Jezusa historycznego niesie ze sobą pewne ryzyko i ksiądz otwarcie o tym mówi. Pokazuje nazwiska znanych teologów i biblistów i mówi o utracie (przez niektórych z nich) wiary po przekopaniu się przez "materiał dowodowy" lub o tym, że zostali agnostykami.
Padają jednak w którymś z wykładów takie słowa, że on kocha Jezusa i dlatego chce poznać jaka jest o Nim historyczna prawda (nie dokładnie w tych słowach, taki mniej więcej sens).
To jest też tak, że do każdego co innego trafia. A akurat te jego wykłady nie mają być katechezą, tylko mają przybliżyć co w sprawie badań historycznych (nad tekstami ewangelii) słychać. I moim zdaniem spełniają to zadanie dobrze.


Pt wrz 13, 2013 17:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: OKIEM RACJONALISTY: CZYLI JAK TO BYŁO Z TYM ZMARTYCHWSTA
MARIEL napisał(a):
@Johnny, a w jakiej sytuacji miało dochodzić do tego ukrywania? Ks. Paczos jest z tego co można na tych wykładach usłyszeć i przeczytać żywo zainteresowany odkrywaniem prawdy o Jezusie historycznym.


Z dyskusji o Jezusie historycznym, zorganizowanej przez Dariusza Kota. Ks. Paczos stwierdził tam np. że życzy sobie, by mówiono do niego per "pan", a nie per "ksiądz".

Cytuj:
Być może (jeśli to prawda, zakładam że wiesz o tym fakcie ze sprawdzonych źródeł) nie ujawnianie kapłaństwa jest związane z tym, że chce być traktowany że tak powiem na równi z niewierzącymi badaczami tego tematu.


Mniej więcej. Ale u niego przybrało to, moim zdaniem, postać nieco patologiczną.

Cytuj:
Mam wrażenie, że on bardzo chce i stara się podchodzić do historyczności Jezusa bezstronnie, a świat niestety lubi zakładać, że aha! ksiądz katolicki, a to już wiadomo co on może o np. zmartwychwstaniu Jezusa sądzić, panu w takim razie dziękujemy.


Najwyraźniej trudno mu się pogodzić z tym, że zostając księdzem, siłą rzeczy ustawił się po pewnej stronie. Inaczej się po prostu nie da. Jeżeli po tej stronie nie chce być, to powinien zrezygnować z kapłaństwa. Proste. Jego obecna postawa trąci jednak hipokryzją.

Login napisał(a):
Po 7 minutach drugiego wykładu muszę stwierdzić, że K. Paczos jest po prostu człowiekiem nienawróconym.


To jest człowiek, który ma ewidentny problem z wiarą. W tym momencie nie oceniam, jedynie stwierdzam fakt. Dawał temu wyraz także w debacie, jaką wspomniałem wyżej. W tym zakresie trzeba go więc brać w nawias.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt wrz 13, 2013 17:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL