Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 2:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 matka chrzestna wątpliwości. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 14, 2014 21:30
Posty: 127
Post matka chrzestna wątpliwości.
Witajcie.
Znowu piszę na forum, bo mam pewien dylemat ostatnio poproszono mnie na matkę chrzestną ponieważ rodzice zostali postawieni pod ścianą , więc się zgodziłam, ale teraz po dłuższym namyśle nie jestem pewna czy postąpiłam słusznie.
Po prostu wydaje mi się że nie jestem odpowiednią osobą na to miejsce.
Jeśli ktoś czytał mojego wcześniejszego posta wie o czym piszę.
Chodzi głównie o to że nie chodzę do kościoła i tak naprawdę sama nie wiem w co wierzę, dlatego mam co do tego duże wątpliwości, a z drugiej strony głupio było odmówić a wiedziałam że jest mało czasu i nie znajdą nikogo innego na to miejsce, nie wiem już co mam o tym wszystkim myśleć.


So mar 28, 2015 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
To co się rzuca w oczy, to postawa rodziców - nie biorą poważnie chyba potrzeby dopilnowania takich ważnych spraw jak wybór matki chrzestnej. Z ich strony chodzi o zwyczaj. Inaczej obok przygotowania na przyjęcie dziecka, zajęli by się też tym, kto ma wspierać, a nawet może kiedyś zastąpić ich w wychowaniu religijnym swojego dziecka. Takie są realia. To że masz wątpliwości jest zrozumiałe. Rozumiem też że chciałaś pomóc, chciałaś dobrze. To przykre, ale nadal żyjemy w społeczeństwie na etapie przemian. Dorośli ludzie, bawią się w tego typu przebieranki i pustą tradycję. Z tego też powodu uwielbiam słuchać jakim to wedle statystyk jesteśmy katolickim krajem. Dla niektórych, Szatan chce tą wiarę zniszczyć. Dla mnie już zrobił "porządną" robotę.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So mar 28, 2015 21:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 14, 2014 21:30
Posty: 127
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
To wszystko wyszło w sumie na ostatnią chwilę miał być ktoś zupełnie inny ale nie mógł i zostałam wybrana tylko nie wiem czy dobrze robię biorąc to na siebie, ja na pewno nie jestem osobą która będzie pomagała wychowywać dziecko w duchu religijnym ponieważ sama od tego odeszłam.


So mar 28, 2015 22:23
Zobacz profil
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
@Roza444
Rada prosta: wycofaj się z tego i powiedz rodzicom dlaczego to robisz. Chrzest, to nie pożar, nie pali się.

@WIST
W pustą tradycję i przebieranki ludzie bawią się od zarania dziejów. Nie utyskujmy na współczesnych.


So mar 28, 2015 22:45
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Tak jak doradził @Kozioł... odwołaj. To jedyne, słuszne, i bardzo dojrzałe posunięcie.
;)


N mar 29, 2015 0:35
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Kozioł napisał(a):
@Roza444
Rada prosta: wycofaj się z tego i powiedz rodzicom dlaczego to robisz. Chrzest, to nie pożar, nie pali się.

Popieram.


N mar 29, 2015 8:50
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Rodzice dzis maja coraz wiekszy problem z chrzestnymi, bo coraz wiecej ludzi nie spelnia,nawet tak podstawowego wymogu jak bierzmowanie, o (sprawdzalnym) zyciu chrzescijanskim nie wspominajac.

GN kiedys podjal ten temat
http://gosc.pl/doc/791706.Poszukiwany-poszukiwana
http://gosc.pl/doc/1880431.Chrzestni-pilnie-potrzebni

Nie znalazlam tego, gdzie byl pomysl, zeby ludzie ze wspolnot stawiali sie na ochotnika jako chrzestni dla parafian (mowiac w skrocie). Pomysl odwazny, ale raczej niezyciowy.


N mar 29, 2015 12:40
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Kael napisał(a):
Rodzice dzis maja coraz wiekszy problem z chrzestnymi, bo coraz wiecej ludzi nie spelnia,nawet tak podstawowego wymogu jak bierzmowanie, o (sprawdzalnym) zyciu chrzescijanskim nie wspominajac.

GN kiedys podjal ten temat
http://gosc.pl/doc/791706.Poszukiwany-poszukiwana
http://gosc.pl/doc/1880431.Chrzestni-pilnie-potrzebni

Nie znalazlam tego, gdzie byl pomysl, zeby ludzie ze wspolnot stawiali sie na ochotnika jako chrzestni dla parafian (mowiac w skrocie). Pomysl odwazny, ale raczej niezyciowy.

To zależy w jakim środowisku czy rodzinie - mojej na 5 dzieci (już ochrzczonych) zatem dla ewentualnych nowo narodzonych możliwych kandydatów na chrzestnego/ną jest 17 osób....do wyboru..do koloru :-D


N mar 29, 2015 12:53
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
No wlasnie. Zalezy. Kiedys rodziny byly liczniejsze i zylo sie troche inaczej. Moi rodzice i ich rodzenstwo znalazlo chrzestnych bez problemu w najblizszej rodzinie, choc byli juz tacy, ktorzy chrzestnymi nie mogli byc. W moim pokoleniu tez sie udalo, moze dlatego, ze dzieci bylo mniej? Ale aktualne pokolenie, czyli nasze dzieci, ktore doczekaly sie potomstwa juz sie potykaja np o bierzmowanie. Nie kazdy ma zaciecie na trzyletnie przygotowanie do bierzmowania. Jak widac z sasiedniego watku o guslach, Kosciol w Polsce stracil rownowage: albo stawia wymagania, ktore sa z sufitu (zaliczanie nabozenstw bez umiaru), albo pomija katecheze i rzuca mlodziez kompletnie nieprzygotowana w doswiadczenia.


N mar 29, 2015 13:02
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Whispernight napisał(a):
Tak jak doradził @Kozioł... odwołaj. To jedyne, słuszne, i bardzo dojrzałe posunięcie.
;)

Albo zaangażuj się na serio w wiarę.
Tak, żebyś mogła dotrzymać obietnic co do dziecka o wychowaniu go w wierze katolickiej.

Może dostrzeżesz w tym jakąś zachętę dla siebie?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N mar 29, 2015 18:45
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So mar 29, 2014 19:09
Posty: 67
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
żadnego Boga nie ma.
chrzest to oszustwo. dlaczego chrzci się nieswiadome niczego dzieci a nie dorosłych ludzi ?


N mar 29, 2015 19:04
Zobacz profil

Dołączył(a): So mar 29, 2014 19:09
Posty: 67
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
dobrze że w końcu w Polsce ta "wiara" upada.


N mar 29, 2015 19:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 14, 2014 21:30
Posty: 127
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Nie mogę teraz już się wycofać bo zostało mało czasu i nikogo innego nie znajdą, ale zdaje sobie z tego sprawę że niestety ja nie dostrzegę w tym żadnej zachęty, na pewno będę pomagała przy dziecku ale najbardziej przeraża mnie cała ta ceremonia, nie cierpię kościołów, jeśli już tam idę to tylko dlatego że muszę, stoję i robię to co wszyscy ale bez żadnych uczuć i boli mnie to najbardziej że nie potrafię tego zmienić a matka chrzestna powinna dawać dziecku przykład życia katolickiego, którego ja mu niestety nie dam, to jest najgorsze w tym wszystkim.


N mar 29, 2015 19:10
Zobacz profil
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
A masz w ogole zaswiadczenie od proboszcza, ze sie "nadajesz"?


N mar 29, 2015 19:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: matka chrzestna wątpliwości.
Panie Tomek99 kolejny off top skończy się ostrzeżeniem a przypomnę ze 3 dają bana. Radzę się uspokoić i swoje mądrości wypisywać w tematach do których się nadają

_________________
Pozdrawiam
WIST


N mar 29, 2015 19:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL