Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 22:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona
 Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
akruk napisał(a):
@Liza: Kiedy to nie idzie wytrzymać, żeby atkie kawałki traktować jako poważny opis systemu etycznego "prawo naturalne"

Słuchaj złośliwy dziobaku: dostaniesz teraz tekst, którego autora powinieneś bez trudu odgadnąć. Mam nadzieję, że zagadka będzie dla Ciebie jak pikuś...
Cytuj:
Ateiści, heretycy i inni innowiercy na pewno tak nie mają.

To zdanie @akruka.
'Św Paweł stwierdził tutaj (Rz2, 14-15) istnienie innego obok Objawienia (Zakonu) źródła zasad moralnych. Źródłem tym jest po prostu sama rozumna natura ludzka(z natury czynią), która zobowiązuje każdego normalnego człowieka do spełnienia tych czynów, które stanowią w Objawieniu treść Zakonu Bożego. Św Paweł nie wypowiada się wyraźnie co do tego, czy i w jakim stopniu wszystkie te zasady moralnego postępowania, czyli normy, które zawierają się w Objawieniu, wypływają z samej natury ludzkiej. W świetle powyższych zdań nie ulega jednak wątpliwości, że co najmniej najważniejsze z nich są każdemu normalnemu człowiekowi znane z samej natury, bez objawienia ich ze strony Boga. Z natury też obowiązuje w sumieniu każdego człowieka, który jest ich świadom (poświadcza im to sumienie). Tekst z Listu do Rzymian jest rozstrzygający w sprawie poglądu na sposób pochodzenia norm moralnych.

Etyka chrześcijańska utrzymuje, że normy moralne, podobnie jak prawa natury stworzonej pochodzą od Stwórcy, jednakże sposób pochodzenia olbrzymiej większości tych norm jest naturalny: człowiek uświadamia je sobie po prostu rozumem. W ten sposób uświadamia je sobie człowiek nie znający Objawienia, ale ta naturalna rozumowa droga nie przestaje bynajmniej istnieć dla człowieka znającego Objawienie. Owszem, w Objawieniu znajduje on jakby dodatkowe i nadprzyrodzone światło oraz dodatkową podstawę do uznania owych norm, znajduje ideały moralne, które może uznać za trudne dla swojej natury, ale nie może nie uznać za zgodne ze swym rozumem, zwłaszcza gdy zostały podane w takim świetle i w takim kontekście jakim jest Objawienie. (...)

Źródłem poznania zasad moralnych zawsze jest w jakiś sposób natura i rozum.Rozum bowiem jest zdolny do poznawania prawdy. Na tej jego naturalnej zdolności opiera się też działalność normotwórcza, u podstaw jej bowiem stoi poznanie prawdy o dobru. Rozum poznaje prawdę o dobru moralnym w odniesieniu do tego, co stanowi przedmiot ludzkich czynów oraz w odniesieniu do czynów samych. Prawda o dobru opiera się na zrozumieniu natury człowieka oraz jego celów, dobrem bowiem jest to, co odpowiada naturze z uwagi na cel samego bytu. Dlatego również i te wszystkie zasady moralne, które znajdują się w PŚ, zwłaszcza zaś w Ewangeliach, o tyle stają się faktycznymi zasadami ludzkiego postępowania, o ile zostaną poznane przez rozum jako zgodne z naturą, a jej dążnościami, aspiracjami oraz w jakiś sposób z jej możliwościami. (Tam, gdzie rozum stwierdza, iż możliwości natury nie wystarczają, tam zaczyna się działanie łaski, na które rozum oświecony wiarą liczy). Niemniej żadna z objawionych norm moralnych nie może być wbrew rozumowi oraz wbrew naturze'.
Cytuj:
PS: nie otwiera mi się nóż w kieszeni, tylko "odbezpieczam szyderownicę" - broń szybkostrzelną ładowaną szyderstwami.

Byłam łaskawa i trzymałam Cię daleko od terapeuty. To niska samoocena dziobaku. Popracuj nad nią! Jak odbezpieczę wiedzę to może być wesoło...znów mi zarzuci pewien protestant, że morduję w atłasowych rękawiczkach. Sio!
Cytuj:
PS2: dziobaki nie dziobią. Dziobaki kłują kolcami jadowymi na łapach.

Wyjaśniłam o godzinie 19.18, że nie należy tego ujmować w ramach klasyfikacji biologicznej a Ty o 20.00 piszesz mi o różnicach biologicznych. Nie dość, że dziobiesz to jeszcze na ślepo. Złośliwy dziobak!
PS-bądź łaskaw naszym kochanym forumowiczom podać autora przywołanego fragmentu.
Ja idę lizać rany... :(


Ostatnio edytowano Wt maja 08, 2012 21:57 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 2 razy



Wt maja 08, 2012 21:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Dziobak...
Jak miło, że pamięć o tym sympatycznym zwierzaku jeszcze nie umarła... :)

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Wt maja 08, 2012 21:43
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Acro napisał(a):
Dziobak...
Jak miło, że pamięć o tym sympatycznym zwierzaku jeszcze nie umarła... :)

Ja go też lubię. :)


Wt maja 08, 2012 21:47

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Liza napisał(a):
'Św Paweł stwierdził tutaj (...)'.


Liza!
Szanuję Ciebie. Niemniej to, co wkleiłaś, to bełkot. To, że autorem jest Wojtyła, nie zmienia faktu, że to bełkot, który nic nie wnosi do tej dyskusji. Wkleiłaś cytat mówiący o nadnaturalnych normach etycznych, trochę wyrwany z kontekstu. Wojtyła podzielił normy etyczne na te wynikające z rozumu i te nadnaturalne. Nie lepiej odesłać do całego tekstu?

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 09, 2012 7:48
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
muzzy napisał(a):
Niemniej to, co wkleiłaś, to bełkot.

1.Przepisalam, nie wkleilam.
2. Bełkot, bo?
3.Bełkot odczytywany w jednakowy sposób przez wszystkich?
Cytuj:
Wkleiłaś cytat mówiący o nadnaturalnych normach etycznych, trochę wyrwany z kontekstu.

O nadnaturalnym pochodzeniu. To kolejna kwestia wynikająca z postrzegania człowieka różniąca wierzących i niewierzących. Wracam do płaszczyzny antropologicznej, która dzieli...
Kodeks postępowania etycznego dotyczy jedynie ludzi. Zwierzęta żyją w oparciu o inne zasady.
Cytuj:
Wojtyła podzielił normy etyczne na te wynikające z rozumu i te nadnaturalne. Nie lepiej odesłać do całego tekstu?

K. Wojtyła pisał o pochodzeniu norm moralnych i nie dzielił a wyjaśniał.


Śr maja 09, 2012 8:05

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Liza napisał(a):
2. Bełkot, bo?
3.Bełkot odczytywany w jednakowy sposób przez wszystkich?


Bełkot, bo zamiast napisać (lub przepisać) co rozumiesz jako prawa naturalne, dałaś wyrwany z kontekstu fragment o pochodzeniu praw naturalnych.
Nie wiem, czy inni to odczytują tak samo, może nie. Bełkot to coś niezrozumiałego, pozbawionego sensu.
Spójrzmy konkretnie:

Cytuj:
Źródłem tym jest po prostu sama rozumna natura ludzka(z natury czynią), która zobowiązuje każdego normalnego człowieka do spełnienia tych czynów, które stanowią w Objawieniu treść Zakonu Bożego.

Czyli źródłem praw naturalnych jest natura ludzka. Zobowiązuje ona człowieka do robienia tego, co jest treścią Biblii.
Co jeżeli ktoś postępuje zgodnie z naturą ale niezgodnie z Biblią, czyli łamie zobowiązanie? Mamy wtedy przypadek prawa naturalnego niezgodnego z Biblią. Czyli Biblia a wręcz objawienie może być sprzeczne z prawem naturalnym. Bełkot chyba nawet dla wierzącego.

Cytuj:
(...) co najmniej najważniejsze z nich są każdemu normalnemu człowiekowi znane z samej natury, bez objawienia ich ze strony Boga. Z natury też obowiązuje w sumieniu każdego człowieka, który jest ich świadom (poświadcza im to sumienie).

To potwierdza to, co napisałem w powyższym komentarzu. To, co "z natury" człowiekowi przyjdzie na myśl może być wg wierzących sprzeczne z objawieniem, co wtedy? Bełkot, bo nic nie wyjaśnia.

Przez kolejne zdania przewija się "rozum", "natura", ale żadne ze zdań nic nie wyjaśnia ani nie precyzuje. Każde można zrozumieć na wiele sposobów. Słowem, bełkot.

Cytuj:
Wracam do płaszczyzny antropologicznej, która dzieli...
Kodeks postępowania etycznego dotyczy jedynie ludzi. Zwierzęta żyją w oparciu o inne zasady.


Prosiłem Cię też wcześniej o uzasadnienie tej "płaszczyzny", nie doczekałem się. Zwierzęta też żyją w oparciu o pewne zasady. Zasada czy prawo do czegoś wynika z przeciwnego stanu, który jest nieporządany, np:
1) Cierpienie jest nieporządane
2) Człowiek ma prawo do tego, żeby nie cierpieć
3) Zwierzę też cierpi, więc ma również prawo do tego, żeby nie sprawiać mu bólu.

itp.

Cytuj:
K. Wojtyła pisał o pochodzeniu norm moralnych i nie dzielił a wyjaśniał.


Wprowadził klasyfikację o której napisałem. Klasyfikacja polega na podziale. Później to wyjaśniał - a raczej rozważał na temat.

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 09, 2012 9:09
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
muzzy napisał(a):
co rozumiesz jako prawa naturalne, dałaś wyrwany z kontekstu fragment o pochodzeniu praw naturalnych.

Naprowadzono Cię podając wyjaśnienia i linki w temacie, który założyłeś. Dla mnie były czytelne. Może zadaj bardziej konkretne pytanie? Nie wiem czego nie rozumiesz, chociaż chyba wiem...
Cytuj:
Czyli źródłem praw naturalnych jest natura ludzka. Zobowiązuje ona człowieka do robienia tego, co jest treścią Biblii.

To zakodowana w naturę ludzką umiejętność odczytywania dobra i zła oraz umiejętność poszukiwania prawdy. Ten kod wpisał każdemu człowiekowi Bóg i dzięki rozumowi potrafi on go odczytać. To nas różni od zwierząt. Potrafimy też postępować wbrew temu co sumienie odczytuje jako dobre. Pozwala na to wolność. To kolejna cecha przypisana tylko człowiekowi.
Cytuj:
Co jeżeli ktoś postępuje zgodnie z naturą ale niezgodnie z Biblią, czyli łamie zobowiązanie?

Nie ma takiej możliwości u osoby o prawym sumieniu. Biblia jest zgodna z prawem naturalnym.
Cytuj:
Przez kolejne zdania przewija się "rozum", "natura", ale żadne ze zdań nic nie wyjaśnia ani nie precyzuje. Każde można zrozumieć na wiele sposobów. Słowem, bełkot.

Może brak wiedzy?
Cytuj:
Prosiłem Cię też wcześniej o uzasadnienie tej "płaszczyzny", nie doczekałem się.

Napisałam wyraźnie. Wiara/niewiara to inne postrzeganie człowieka. Podałam kryteria podziału. Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie kim jest dla Ciebie człowiek. Pięknie wyjaśnił to pilaster. Należało to przeczytać i zatrzymać się dłużej nad tym, dlaczego on uwierzył. Po prostu zmienił wizję człowieka. Jak uznasz, że człowiek jest kimś więcej niż biologiczny Homo sapiens wtedy dopiero ukaże się Stwórca.
Cytuj:
Zwierzęta też żyją w oparciu o pewne zasady. Zasada czy prawo do czegoś wynika z przeciwnego stanu, który jest nieporządany, np:
1) Cierpienie jest nieporządane
2) Człowiek ma prawo do tego, żeby nie cierpieć
3) Zwierzę też cierpi, więc ma również prawo do tego, żeby nie sprawiać mu bólu.

Zwierzęta działają w oparciu o instynkty. Są zaprogramowane. Nie mogą czynić zła.
Cytuj:
Wprowadził klasyfikację o której napisałem. Klasyfikacja polega na podziale. Później to wyjaśniał - a raczej rozważał na temat.

Nic nie klasyfikował i nie dzielił ludzi.


Śr maja 09, 2012 10:45

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Liza napisał(a):
Cytuj:
Co jeżeli ktoś postępuje zgodnie z naturą ale niezgodnie z Biblią, czyli łamie zobowiązanie?

Nie ma takiej możliwości u osoby o prawym sumieniu. Biblia jest zgodna z prawem naturalnym.


Biblia każe np. zabijać homoseksualistów. Czy człowiek który tego nie czyni postępuje wbrew prawu naturalnemu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr maja 09, 2012 10:54
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
A to ciekawe- w którym miejscu biblii pisze o zabijaniu homo?

Lizo- a czy nie chodziło Ci o dekalog?


Śr maja 09, 2012 11:03

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. (Księga Kapłańska 20,13).

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr maja 09, 2012 11:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 21, 2012 12:13
Posty: 420
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
ale to nie pisze, że my ukaramy śmiercią:D tu chodzi o śmierć po śmierci, więc coś co ateistów i tak nie obchodzi:)

_________________
"The weak shall perish, the strong shall triumph. Prevail over my sword, and I shall grant it to thee. For honor..., let us fight"


Śr maja 09, 2012 11:12
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Kwestia interpretacji - teraz to śmierc po smierci, bo w swojej bezsilności nie mozemy sami ich zabić. Obowiązujące prawo zabrania (zapewne tez sprzeczne z prawem naturalnym) :D


Ostatnio edytowano Śr maja 09, 2012 11:17 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr maja 09, 2012 11:13
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Kazeshini napisał(a):
tu chodzi o śmierć po śmierci

Śmierć po śmierci? :o A co to takiego w katolicyzmie?
W życie po życiu też wierzycie? :razz:


Śr maja 09, 2012 11:17
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
Kazeshini napisał(a):
ale to nie pisze, że my ukaramy śmiercią:D tu chodzi o śmierć po śmierci, więc coś co ateistów i tak nie obchodzi:)

Nie. Tu nie chodzi o śmierć po śmierci, to Twoja prywatna wykładnia.

"Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie. 10 Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica. 11 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z żoną swojego ojca, odsłania nagość ojca: będą ukarani śmiercią oboje, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 12 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z synową, będzie razem z nią ukarany śmiercią: popełnili sromotę, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 13 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.” „15 Ktokolwiek obcuje cieleśnie ze zwierzęciem wylewając nasienie, będzie ukarany śmiercią. Zwierzę także zabijecie. 16 Jeśli kobieta zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby z nim się złączyć, zabijesz i kobietę, i zwierzę. Oboje będą ukarani śmiercią, sami śmierć na siebie ściągnęli. 17 Jeżeli kto weźmie swoją siostrę, córkę swojego ojca albo swojej matki i będzie oglądał jej nagość, a ona będzie oglądać jego nagość, jest to czyn haniebny, oboje będą zgładzeni w obecności synów ich ludu. Ten, kto odsłonił nagość swojej siostry, zaciągnie winę."
Tyle na ten temat Ks.Kapłańska...
Czyli nie tylko homoseksualiści, ale też kazirodcy, zoofile i złorzeczący
ojcom mieli wg.Prawa być karani śmiercią.


Śr maja 09, 2012 11:23
Post Re: Dlaczego większość z Was nie potrafi przyjąć faktów?
MARIEL napisał(a):
"Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie. 10 Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica. 11 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z żoną swojego ojca, odsłania nagość ojca: będą ukarani śmiercią oboje, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 12 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z synową, będzie razem z nią ukarany śmiercią: popełnili sromotę, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 13 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.” „15 Ktokolwiek obcuje cieleśnie ze zwierzęciem wylewając nasienie, będzie ukarany śmiercią. Zwierzę także zabijecie. 16 Jeśli kobieta zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby z nim się złączyć, zabijesz i kobietę, i zwierzę. Oboje będą ukarani śmiercią, sami śmierć na siebie ściągnęli. 17 Jeżeli kto weźmie swoją siostrę, córkę swojego ojca albo swojej matki i będzie oglądał jej nagość, a ona będzie oglądać jego nagość, jest to czyn haniebny, oboje będą zgładzeni w obecności synów ich ludu. Ten, kto odsłonił nagość swojej siostry, zaciągnie winę."
Tyle na ten temat Ks.Kapłańska...

Takich treści to nawet w Biblii Szatana nie ma :D


Śr maja 09, 2012 11:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 270 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL