Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 14:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 460 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31
 Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
@Endek, i vice versa. Tak samo wygladaja rozmowy z tradsami. Albo jeszcze gorzej....


N paź 06, 2013 19:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Aha.

No własnie!!!


Co "no właśnie"? Zamiast odnieść się do mojego postu, napisałeś jedno, oczywiste zdanie. Nie przyszła mi do głowy żadna inna odpowiedź..

Kael napisał(a):
@Endek, i vice versa. Tak samo wygladaja rozmowy z tradsami. Albo jeszcze gorzej....


Gorzej, bo tradsi grają słabo i nieuczciwie. Na przykład, kiedy jest to im potrzebne do wykazania, iż przed SVII Kościół się nie zmieniał, to krzyczą, żeby nie porównywać synodów z Soborami! a potem dowodzą, że jedna encyklika unieważnia cały Sobór (oczywiście, ten zły). Postępują tak bardzo często. Jako dogmat przedstawiają coś, co jest cytatem z jakiejś przedsoborowej książki jakiegoś księdza, nikomu poza nimi nieznanego. To też zresztą kolejne podobieństwo ze Świadkami Jehowy - oni też na wszystko mają różne naukowe publikacje, wybierane pod tym tylko kątem, by potwierdzały ich tezy i traktowane jak wyrocznia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 06, 2013 19:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
medieval_man napisał(a):
Ok
To które z tych definitywnych orzeczeń dogmatycznych Kościół posoborowy odrzucił?
Ktory z elementów "Credo nikejsko-konstantynopolitanskiego" czy "Składu Apostolskiego" zostalo unieważnione?
Który dogmat wiary a nie element praktyk administracyjnych czy liturgicznych został tak zmieniony, że zmieniła się wyznawana przez Krk wiara?
Kto Ci wmówił, że jedynie Credo oraz ogłoszone dogmaty są niezmienne? Kiedy Kościół orzekł, że to co ogłosił jako ważne i niezmienne do końca czasów to takim nie jest? Kiedy Kościół w swoich dziejach wyprodukował nową Mszę, jak z NOM się stało?

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Pn paź 07, 2013 11:07
Zobacz profil
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Ok
To które z tych definitywnych orzeczeń dogmatycznych Kościół posoborowy odrzucił?
Ktory z elementów "Credo nikejsko-konstantynopolitanskiego" czy "Składu Apostolskiego" zostalo unieważnione?
Który dogmat wiary a nie element praktyk administracyjnych czy liturgicznych został tak zmieniony, że zmieniła się wyznawana przez Krk wiara?
Kto Ci wmówił, że jedynie Credo oraz ogłoszone dogmaty są niezmienne? Kiedy Kościół orzekł, że to co ogłosił jako ważne i niezmienne do końca czasów to takim nie jest? Kiedy Kościół w swoich dziejach wyprodukował nową Mszę, jak z NOM się stało?

Przecież nie Chrystus "wyprodukował" formę liturgii Mszy, ale Kościół tworzył ją przez wieki, np podniesienie ustanowiono dopiero w XII wieku.
Naturalne zatem, że dzieło człowieka ulega modyfikacjom.


Pn paź 07, 2013 12:10

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
pomijając fakt, że zmiany przed Soborem, są OK, a po nie są ok.
Faktycznie tradsi z FSSPX przypominają coraz bardziej sektę z guru w postaci nieżyjącego ekskomunikowanego abp.


Pn paź 07, 2013 14:40
Zobacz profil
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
medieval_man napisał(a):
Ok
To które z tych definitywnych orzeczeń dogmatycznych Kościół posoborowy odrzucił?
Ktory z elementów "Credo nikejsko-konstantynopolitanskiego" czy "Składu Apostolskiego" zostalo unieważnione?
Który dogmat wiary a nie element praktyk administracyjnych czy liturgicznych został tak zmieniony, że zmieniła się wyznawana przez Krk wiara?
Było wiele stron wcześniej. Oni interpretują Przysięgę antymodernistyczną Piusa X za nauczanie ex cathedra papieża, a więc odejście od tego to podważenie dogmatu o nieomylności papieża.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcel_Lefebvre

Cytuj:
Papież Jan Paweł II w motu proprio "Ecclesia Dei" ogłosił, że zarówno przez samego arcybiskupa, jak i 4 biskupów wyświęconych bez mandatu papieskiego, zaciągnięta została ekskomunika latae sententiae (wiążącą mocą samego prawa). Zdaniem papieża, ekskomunika objęła również Antoniego de Castro Mayer, emerytowanego biskupa diecezji Campos – współkonsekratora. Zwolennicy abp. Lefebvre'a, wraz z nim samym, uznali, że ekskomunika była od samego początku nieważna, gdyż zakazany czyn popełnił sądząc, że jest w stanie wyższej konieczności związanej z kryzysem w Kościele, co według prawa kanonicznego zwalnia go z kary ekskomuniki.
Innymi słowy:
1. Kościół katolicki interpretuje to jako ekskomunika z mocy prawa, bo żaden papież tak naprawdę nic na Lefebvre'a nigdy nie nałożył.
2. Lefebryści (a dla siebie samych: jedyny Kościół katolicki) interpretują wyświęcenie biskupów bez zgody papieża jako stan wyższej konieczności, w związku z tym dla przetrwania jedynego, Świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła było to koniecznością i o żadnej ekskomunice nie może być mowy.

Każda grupa uznaje prawo kanoniczne za wyznacznik możliwości działania, a mimo to tutaj nadal trwa walka o to, kto zmęczy przeciwnika i wypowie ostatnie zdanie, choć oczywiste jest, że sytuacja jest patowa.


Pn paź 07, 2013 20:04
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Glowny blad myslowy lefebrystow polega na tym, ze uznali, ze losy Kosciola zaleza tylko od ludzi, i ze moga wybrac niegodziwe srodki, zeby osiagnac "chwalebny" cel.
I tak dali sie zwiesc szatanowi, choc powinni czegos sie z kuszenia Pana Jezusa nauczyc.


Oni nie wierza, ze Kosciol to sprawa samego Boga. Ze Kosciol to Mistyczne Cialo Jezusa Chrystusa, ze prowadzi go Duch sw i ze ludzie sa tylko "slugami nieuzytecznymi".
Tak naprawde lefebrysci sa zarzadcami czegos, co nie zyje. Tyle, ze to nie jest Kosciol katolicki, ktory zyje i jest w drodze.
Johnny99 ma racje.


Pn paź 07, 2013 20:18

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Johnny99 napisał(a):
Co "no właśnie"? Zamiast odnieść się do mojego postu, napisałeś jedno, oczywiste zdanie. Nie przyszła mi do głowy żadna inna odpowiedź..


A co miało mi przyjść do głowy w sytuacji, kiedy jedynie mruknąłeś coś pod nosem drwiąco?
Ja też tak potrafię.

Johnny99 napisał(a):
tradsi grają słabo i nieuczciwie. Na przykład, kiedy jest to im potrzebne do wykazania, iż przed SVII Kościół się nie zmieniał, to krzyczą, żeby nie porównywać synodów z Soborami! a potem dowodzą, że jedna encyklika unieważnia cały Sobór (oczywiście, ten zły).

Nie jedna Encyklika, tylko kilkaset lat orzeczeń Magisterium w tym co najmniej trzy sobory takie jak Trydencki, Watykański czy Laterański.

Johnny99 napisał(a):
Postępują tak bardzo często. Jako dogmat przedstawiają coś, co jest cytatem z jakiejś przedsoborowej książki jakiegoś księdza, nikomu poza nimi nieznanego. To też zresztą kolejne podobieństwo ze Świadkami Jehowy - oni też na wszystko mają różne naukowe publikacje, wybierane pod tym tylko kątem, by potwierdzały ich tezy i traktowane jak wyrocznia.

Kolejna kpina. Od kiedy to SJ podpierają się orzecznictwem Magisterium KK?

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Wt paź 08, 2013 7:29
Zobacz profil
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Czy "Magisterium Kosciola katolickiego" to wszystkie pisma, wszystkich ksiezy sprzed SW II?
Odwazna teza!


Wt paź 08, 2013 7:44

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Szymon Klucznik-Dzisiaj posoborowcy tak bardzo ukochali kłamstwo że będą go bronić jako wiary katolickiej. Tak jest łatwiej, prościej i przyjemniej. Piekła nie ma, Bóg jest miłosierny. Alleluja. Gdyby dzisiaj Bóg dał nam prawdziwego papieża, takiego jak św. Pius V albo X to z dzisiejszych wiernych i hierarchii zostałoby 5%. Błąd modernizmu i liberalizmu ma się dobrze bo idzie po linii skażonej grzechem pierworodnym natury ludzkiej. Ta nowa wiara od człowieka niewiele wymaga a daje komfort dobrego samopoczucia.

Nie chcę nikogo gorszyć tym wpisem, poruszaniem tematu wiary takiej jak prezentowana przez Szymona Klucznika.

Nielogiczna wydaje się teoria o antypapieżu sprawującym urząd w Stolicy Apostolskiej. Jak Opatrzność mogłaby dopuścić do czegoś takiego? I to w czasie, kiedy populacja ludzkości jest największa?

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Cz lut 16, 2017 14:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 460 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL