Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 18:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 460 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31  Następna strona
 Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
nie no wiadomo, Lefebvre locutus, causa finita. Roma nie ma tu nic do gadania :)
Najbardziej śmieszą mnie te peany uwielbienia, dla tej fatalnej dla Kościoła postaci


Pt paź 04, 2013 21:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Św Pius X(...)szczerze przyjmuję naukę wiary przekazaną nam od Apostołów przez prawowiernych Ojców, w tym samym zawsze rozumieniu i pojęciu. Przeto całkowicie odrzucam jako herezję zmyśloną teorię ewolucji dogmatów, które z jednego znaczenia przechodziłyby w drugie, różne od tego, jakiego Kościół trzymał się poprzednio. Potępiam również wszelki błąd, który w miejsce Boskiego depozytu wiary, jaki Chrystus powierzył swej Oblubienicy do wiernego przechowywania, podstawia... twory świadomości ludzkiej, które zrodzone z biegiem czasu przez wysiłek ludzi – nadal w nieokreślonym postępie mają się doskonalić.


Ponieważ w temacie "Papież" nie odniosłeś się do mojej wątpliwości (i słusznie, bo tu będzie lepiej) ponawiam:


Sugerujesz, że w dzisiejszym Kościele katolickim dogmaty mają inne znaczenie niż miały wcześniej?
Sądzisz, że w dzisiejszym Kosciele katolickim obowiązuje teoria ewolucji dogmatów?
Na jakiej podstawie?

A nie przyszło ci do głowy, że obowiązuje w nim praktyka ewolucji rozumienia tych dogmatów poprzez zdrowy rozwój doktryny, do którego niektórzy przedsoborowcy po prostu nie dorośli?

http://en.wikipedia.org/wiki/Development_of_doctrine
http://mojecogitarium.blogspot.com/2013/08/kard-newmana-klucz-do-interpretacji.html
http://mojecogitarium.blogspot.com/2013/08/kard-newmana-klucz-do-interpretacji_22.html

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 05, 2013 18:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
medieval_man napisał(a):

A nie przyszło ci do głowy, że obowiązuje w nim praktyka ewolucji rozumienia tych dogmatów poprzez zdrowy rozwój doktryny, do którego niektórzy przedsoborowcy po prostu nie dorośli?

Jest to herezja. Rozumienie prawd wiary ma jedynie związek z jej większą znajomością lecz nie ewolucją kultury,zmianą czasów historycznych itp.

Z Przysięgi antymodernistycznej
Przeto usilnie się trzymam i do ostatniego tchu trzymać się będę wiary Ojców w niezawodny charyzmat prawdy, który jest, był i zawsze pozostanie w „sukcesji biskupstwa od Apostołów” [Św. Ireneusz, Adv. haer. IV, 26 – PG 7, 1053 C]; a to nie w tym celu, by trzymać się tego, co może się wydawać lepsze i bardziej odpowiednie dla stopy kultury danego wieku, lecz aby nigdy inaczej nie rozumieć absolutnej i niezmiennej prawdy głoszonej od początku przez Apostołów.

Ślubuję, iż to wszystko wiernie, nieskażenie i szczerze zachowam i nienaruszenie tego przestrzegać będę i że nigdy od tego nie odstąpię, czy to w nauczaniu. czy w jakikolwiek inny sposób mową lub pismem. Tak ślubuję, tak przysięgam, tak niech mi dopomoże Bóg i ta święta Boża Ewangelia.


Cytuj:
Modernistyczny ewolucjonizm dogmatów wywodzi się wprost z lucyferiańskiej doktryny, którą zapoczątkował szatan w raju słowami kłamstwa: "Będziecie jak Bóg". Doktryna lucyferiańska zakłada, iż człowiek poprzez tzw. rozwój duchowy, pewnego rodzaju ewolucję może osiągnąć samozbawienie, stać się Bogiem. Ponieważ ta szatańska herezja zakłada rozwój świadomości ludzkiej, której ostatecznym celem jest stan "boskości" człowieka - logiczną konsekwencją jest ewolucja dogmatów. Modernista zakłada, że, co prawda prawda sama w sobie nie ewoluuje ale jej postrzeganie przez człowieka tak. Dlatego wraz ze świadomością człowieka musi również ewoluować definicja prawdy zawarta w dogmacie. W ostateczności prowadzi to do obalenia dogmatów i wprowadzenia w ich miejsce kłamstwa szatańskiego - co możemy obecnie oglądać w posoborowiu.

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N paź 06, 2013 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Nie rozumiem. Czy wy negujecie istnienie samego "rozwoju duchowego"? Wg was w ogóle nie istnieje coś takiego, jak "rozwój duchowy" człowieka?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 06, 2013 12:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
medieval_man napisał(a):

A nie przyszło ci do głowy, że obowiązuje w nim praktyka ewolucji rozumienia tych dogmatów poprzez zdrowy rozwój doktryny, do którego niektórzy przedsoborowcy po prostu nie dorośli?

Jest to herezja. Rozumienie prawd wiary ma jedynie związek z jej większą znajomością lecz nie ewolucją kultury,zmianą czasów historycznych itp.

Herezja jest to, co Ty głosisz.
Natomiast rozwój doktryny jest czymś normalnym i naturalnym.
Ta sama prawda może co najwyżej w innych czasach i w innej kulturze być wyrazona innym językiem. Nie jest to jednak ewolucja dogmatów, ale wyrażenie tego samego dogmatu językiem bardziej przystosowanym do współczesnych czasów bez naruszenia tego dogmatu istoty.
Poszukiwania teologiczne zmierzają do uściślania i coraz głębszego rozumienia dogmatu, a nie do jego zmiany.

Natomiast Przysięga antymodernistyczna nie jest ani wyznaniem wiary, ani tym bardziej dogmatem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N paź 06, 2013 12:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
W sumie, jeżeli już mówimy o herezji, to można się zastanawiać, czy przypadkiem tradsi nie negują jednej z podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej, mianowicie Zmartwychwstania Chrystusa. Niby to wyznają, ale jednocześnie traktują Chrystusa de facto jako martwego. Zajmują się więc nie przepowiadaniem żywej wiary, przy asystencji Ducha Świętego, który aktywnie działa w Kościele cały czas, ale "obroną dziedzictwa". Tymczasem bronienie czyjegoś dziedzictwa ma miejsce wtedy, gdy ktoś, po kim się tego dziedzictwa broni, jest martwy. Według tradsów Chrystus jest martwy, a w związku z tym także i wiara jest martwa, pozostał po niej jedynie "depozyt", martwy - a więc i zabetonowany i to zabetonowany do tego stopnia, że nie można nawet dodać imienia św. Józefa do "betonowego" rytu mszalnego. Tego rodzaju skamienienie charakteryzować może wyłącznie coś, co jest martwe, a nawet więcej - martwe i skamieniałe. Wystarczy przeczytać ten tekst o Franciszku, który jakoby ma uzasadniać "sede vacante". W nim wiarę traktuje się nieomal jak matematykę (takie porównanie zresztą pada wprost), ale nie taką, która się rozwija, tylko taką, której można już tylko bronić. Mało tego, skoro Chrystus jest martwy i nie zmartwychwstał, to tym samym także i nie wstąpił do nieba, a co za tym idzie nie zesłał Pocieszyciela-Ducha - i właśnie dlatego np. mógł nastąpić "heretycki" sobór. Wszystko się układa w jedną całość. Czyżby tradsi byli jeszcze mniej chrześcijańscy niż protestanci? :shock:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 06, 2013 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Johnny99 napisał(a):
Nie rozumiem. Czy wy negujecie istnienie samego "rozwoju duchowego"? Wg was w ogóle nie istnieje coś takiego, jak "rozwój duchowy" człowieka?
Rozwój duchowy człowieka, nie jest tożsamy z rozwojem depozytu wiary, który powinien być niezmienny i zawsze ten sam.
Johnny99 napisał(a):
Według tradsów Chrystus jest martwy, a w związku z tym także i wiara jest martwa,

Martwa wiara to taka, której nikt nie wyznaje. Katolicy, bo nie zadni ''tradsi'' nie wyznają martwej wiary i Chrystusa Pana. Bóg jest doskonały i Kościół jest doskonały, więc nie ma potrzeby, aby cokolwiek bylo poprawiane i zmieniane.

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N paź 06, 2013 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Bóg jest doskonały i Kościół jest doskonały, więc nie ma potrzeby, aby cokolwiek bylo poprawiane i zmieniane.


Czyli od samego początku istnienia Kościoła nic w nim nie było poprawiane i zmieniane? :shock:

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 06, 2013 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Johnny99 napisał(a):
Endek napisał(a):
Bóg jest doskonały i Kościół jest doskonały, więc nie ma potrzeby, aby cokolwiek bylo poprawiane i zmieniane.


Czyli od samego początku istnienia Kościoła nic w nim nie było poprawiane i zmieniane? :shock:
Okres pierwszych wieków, był wyodrębnianiem się chrześcijaństwa od religii mojżeszowej.
Wiara katolicka krzepła w miarę, jak Kościół oświecony Duchem Świętym nieomylnie, za pomocą Soborów formułował zasady wiary ważne aż do dzisiaj. Dogmat o nieomylności Kościoła choć wcześniej nie wyartykułowany prawem, istniał od samego początku, tak samo jak i inne dogmaty.

O zarządzeniu króla człowieka, skoro raz zostało wydane, nie można rozprawiać, lecz trzeba mu się podporządkować. A czy będzie się godziło rozprawiać o postanowieniu Ducha Świętego, mówiącego przez usta Kościoła, i podawać je w wątpliwość? Niech daleka będzie od serc pobożnych myśl tak bezecna. Lecz mówią, napisał Augustyn, że nawet wcześniejsze Sobory Powszechne były przez późniejsze poprawiane (Contra Donatistas, liber 2, caput 3). Napisane jest, lecz nie w tym znaczeniu, jak gdyby to, co raz w sprawie wiary zostało postanowione na jednym Soborze Powszechnym, to wolno było na innym odwołać. Niech jeden Sobór Powszechny prawnie zebrany wskażą, na którym coś przeciwnego wcześniejszym Soborom Powszechnym także prawnie zgromadzonym zostało postanowione w sprawach należących do wiary. Bez wątpienia żadnego nie można wskazać. Bo jeżeli ktoś wskazałby synod w Rimini, lub Syrmium, albo w Antiochii, albo drugi Efeski, albo inne tego rodzaju zwołane synody, ponieważ nie zostały powagą Papieża Rzymskiego albo zebrane, albo zatwierdzone, nie mogą być nazwane Soborami, lecz raczej zgromadzeniami i synodzikami.
(Stanisław kard. Hozjusz, Chrześcijańskie Wyznanie Wiary Katolickiej, Rozdział XXIV. Sobór Powszechny przedstawia Kościół Katolicki, Olsztyn 1999, s. 53).

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N paź 06, 2013 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Wiara katolicka krzepła w miarę, jak Kościół oświecony Duchem Świętym nieomylnie, za pomocą Soborów formułował zasady wiary ważne aż do dzisiaj. Dogmat o nieomylności Kościoła choć wcześniej nie wyartykułowany prawem, istniał od samego początku, tak samo jak i inne dogmaty.


Ok, czyli nie była "zmieniana" ani "poprawiana", tylko "krzepła". Oczywiście, można np. uznać wprowadzenie przez Grzegorza I do kanonu Mszy Św. modlitwy "Ojcze Nasz", "gregorianek" albo łaciny jako języka liturgii również za jedynie "krzepnięcie" (broń Boże nie "poprawianie" na przykład!) - ale w sumie jest to tylko kwestia nazewnictwa. Ale wobec tego do którego momentu "krzepła"? Czemu przestała? A może nadal "krzepnie"?

Stanisław kard. Hozjusz napisał(a):
Bo jeżeli ktoś wskazałby synod w Rimini, lub Syrmium, albo w Antiochii, albo drugi Efeski, albo inne tego rodzaju zwołane synody, ponieważ nie zostały powagą Papieża Rzymskiego albo zebrane, albo zatwierdzone, nie mogą być nazwane Soborami, lecz raczej zgromadzeniami i synodzikami.
(Stanisław kard. Hozjusz, Chrześcijańskie Wyznanie Wiary Katolickiej, Rozdział XXIV. Sobór Powszechny przedstawia Kościół Katolicki, Olsztyn 1999, s. 53).


Bardzo słusznie, ale wobec tego encykliki, pisma Stanisława kard. Hozjusza albo mentorów sedewakantyckich chyba też nie mogą być nazywane Soborami, czyż nie? Więc dlaczego je bez przerwy wskazujecie? Może nie macie nic lepszego?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 06, 2013 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Johnny99 napisał(a):
Ale wobec tego do którego momentu "krzepła"? Czemu przestała? A może nadal "krzepnie"?

[

Orzeczenie definitywnie rozstrzygające jakiś wątek wiary, bylo tym momentem zawsze i na zawsze.
''Roma locuta causa finita.''

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N paź 06, 2013 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Aha.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N paź 06, 2013 16:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Johnny99 napisał(a):
Aha.

No własnie!!!

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N paź 06, 2013 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Aha.

No własnie!!!


Obrazek

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N paź 06, 2013 17:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy dzisiejszy Kościół odszedł od dogmatów?
Endek napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Ale wobec tego do którego momentu "krzepła"? Czemu przestała? A może nadal "krzepnie"?

[

Orzeczenie definitywnie rozstrzygające jakiś wątek wiary, bylo tym momentem zawsze i na zawsze.
''Roma locuta causa finita.''

Ok
To które z tych definitywnych orzeczeń dogmatycznych Kościół posoborowy odrzucił?
Ktory z elementów "Credo nikejsko-konstantynopolitanskiego" czy "Składu Apostolskiego" zostalo unieważnione?
Który dogmat wiary a nie element praktyk administracyjnych czy liturgicznych został tak zmieniony, że zmieniła się wyznawana przez Krk wiara?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N paź 06, 2013 18:49
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 460 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL