Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 18:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 434 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Następna strona
 Polska mesjaszem narodów? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Kael napisał(a):
Jest np ze jest Roza duchowna, Wieza Dawidowa, Wieza z kości słoniowej...
Rozumiem, ze nie masz z tym zadnego problemu?


Nie, bo rozumiem, że są to odniesienia do Biblii, oraz cech przypisywanych osobie Maryi. "Czarna Madonna" to zupełnie inna historia, której jak widzę jakoś nie potraficie wytłumaczyć...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 17, 2014 17:59
Zobacz profil
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
JedenPost napisał(a):
Kael napisał(a):
Jest np ze jest Roza duchowna, Wieza Dawidowa, Wieza z kości słoniowej...
Rozumiem, ze nie masz z tym zadnego problemu?


Nie, bo rozumiem, że są to odniesienia do Biblii, oraz cech przypisywanych osobie Maryi. "Czarna Madonna" to zupełnie inna historia, której jak widzę jakoś nie potraficie wytłumaczyć...

Wytłumaczenie nie ma konotacji biblijnych - ot nazwa wzięła się od ciemnej skóry na twarzy Maryji na obrazie częstochowskim namalowanym na desce.


Pn lis 17, 2014 18:52

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Wiem skąd się wzięła, pytałem natomiast jaki w tym sens - ? Bo to tak, jakby ktoś miał w domu ulubiony krucyfiks Made In China i w związku z tym modlił się do Chińskiego Jezusa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 17, 2014 19:14
Zobacz profil
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
JedenPost napisał(a):
Wiem skąd się wzięła, pytałem natomiast jaki w tym sens - ? Bo to tak, jakby ktoś miał w domu ulubiony krucyfiks Made In China i w związku z tym modlił się do Chińskiego Jezusa.

Krucyfiks, niezależnie ja go sobie ludzie nazwą, gdzie ustawią, jak pomalują, jakie nadadzą kształty,
zawsze będzie znakiem męki Pana.
Podobnie z obrazami Maryji.


Wt lis 18, 2014 8:57
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
@JedenPost, jezeli ktos zobaczy kolekcje twoich zdjec i przy ogladaniu zdjecia maturalnego powie o tobie: o to nasz maturzysta, a slubnego: o to nasz pan mlody, a z twoim synem: o mlody tatus, to bedzie mowa o roznych osobach i ty sam nie bedziesz wiedzial kto z nich byl toba?

Masz tak podstawowe problemy ze zrozumieniem figur retorycznych? Co miales z polskiego?


Wt lis 18, 2014 9:08

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Kael napisał(a):
@JedenPost, jezeli ktos zobaczy kolekcje twoich zdjec i przy ogladaniu zdjecia maturalnego powie o tobie: o to nasz maturzysta, a slubnego: o to nasz pan mlody, a z twoim synem: o mlody tatus, to bedzie mowa o roznych osobach i ty sam nie bedziesz wiedzial kto z nich byl toba?


To nie są adekwatne przykłady, ponieważ wszystkie te określenia odnoszą się od osoby, od której cech też wychodzą - czyli zupełnie inaczej niż z "Czarną Madonną".

Alus napisał(a):
Krucyfiks, niezależnie ja go sobie ludzie nazwą, gdzie ustawią, jak pomalują, jakie nadadzą kształty,
zawsze będzie znakiem męki Pana.
Podobnie z obrazami Maryji.


Nie zadawałem żadnych pytań na temat obrazu, tylko sensu używania tytułu Czarna Madonna w odniesieniu do osoby. Sensu. Trudno to zrozumieć, czy moze po prostu go brak?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lis 18, 2014 9:13
Zobacz profil
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Czyli nie uwazales na polskim....
Bo to jest to samo: absolwent ze zdjecia to @JedenPost.

Sens uzywania tego okreslenia jest zrozumialy dla katolkow w Polsce. Jasna Gora jest miejscem, gdzie Polacy "zawsze byli wolni". Miejscem z okreslona historia, moze troche mityczna ale przez to symboliczna. Jeszcze kilkadziesiat lat temu takie symbole byly oczywiste. Niejako ich znaczenie "wysysalo sie z mlekiem matki" ( uwaga: figura retoryczna!).
Dzis - jak widac - coraz wiecej ludzi ma probleny ze wszystkim co nie jest doslowne.


Wt lis 18, 2014 9:23
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Sens jest podobny jak nadawanie przydomków ludziom - Mieszko Plątonogi, Bolesław Laskonogi - od wyglądu.
Już pisałam skąd miano czarna; Madonna - z włoskiego "Moja Pani", to określenie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla Matki Bożej.


Wt lis 18, 2014 9:29

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Kael napisał(a):
Czyli nie uwazales na polskim....
Bo to jest to samo: absolwent ze zdjecia to @JedenPost.


Zaczynasz byc troszkę obraźliwa w swoich insynuacjach, co jest dośc zabawne, bo to Tobie trudno skumać prostą rzecz: nie, to nie jest to samo.

Absolwent - bo osoba ze zdjecia jest absolwentem. Tatus - bo osoba ze zdjęcia jest czyimś tatusiem. Czarna Madonna - ? Co ma wspólnego z Maryją określenie "Czarna"?

Alus napisał(a):
Sens jest podobny jak nadawanie przydomków ludziom - Mieszko Plątonogi, Bolesław Laskonogi - od wyglądu.


Nie, nie jest podobny. Przydomki biorą się od cech osób.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lis 18, 2014 9:32
Zobacz profil
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Bo na tym obrazie ma ciemna skore (prawdopodobnie ze wzgledu na farbe a nie jakies konotacje z Afryka np). Wiecej twojego trollingu karmic nie bede.
Udajesz za przeproszeniem idiote, a tak naprawde rozumiesz wszystko, z wyjatkiem tej jednej rzeczy. Przedziwne!

Jaka to niby cecha osoby jest "bycie tatusiem" albo "bycie absolwentem"? A jezeli ktos powie o pewnym twoim zdjeciu "to ten w czerwonym swetrze", to tez nie bedziesz rozumial?

Zegnam trolla.


Wt lis 18, 2014 9:38

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Kael napisał(a):
A jezeli ktos powie o pewnym twoim zdjeciu "to ten w czerwonym swetrze", to tez nie bedziesz rozumial?


O widzisz! W rzeczy samej: nie rozumiałbym, gdyby znając moje imię i nie mówiąc o tym zdjęciu uporczywie nazywał mnie Ten W Czerwonym Swetrze.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lis 18, 2014 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Ok, więc byś nie rozumiał. Coś jeszcze w temacie?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 18, 2014 9:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
No. Ciekaw jestem skąd w katolicyzmie się to, tj. przenoszenie cech obrazów i rzeźb na osoby, które przedstawiają, bierze.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lis 18, 2014 10:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Znikąd, bo nie ma czegoś takiego.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 18, 2014 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Polska mesjaszem narodów?
Dobra, zatem: skąd wzywanie osób za pomoca określeń obrazów/rzeźb/miejsc kultu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lis 18, 2014 10:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 434 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL