Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
 Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony 

Czy temat wam się podoba?
Tak, jest boski! 50%  50%  [ 2 ]
Tak. 25%  25%  [ 1 ]
Może być. 25%  25%  [ 1 ]
Liczba głosów : 4

 Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So sty 04, 2014 22:42
Posty: 396
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
<westchnięcie>

equuleuss

Jeżeli zaczniesz postulować, że 2 + 2 = 5 to osoby które się z tym nie zgodzą nie będą wierzyły w nieprawidłowość twojego równania tylko uznają je za błędne. Tym samym niepodzielanie twojego poglądu wobec istnienia jakiegokolwiek bóstwa nie jest wiarą w nieistnienie tylko odrzuceniem błędnego założenia. Rozróżnij kwestię wierzenia w coś możliwego do zweryfikowania (np. Wierzę, że podlałeś kwiatki w ogrodzie), a niemożliwego do weryfikacji. W pierwszym wypadku kwestię wiary/niewiary można rozwiać na drodze dostępnych nam obecnie lub w przyszłości możliwości. Natomiast wiara religijna zalicza się do opcji nieweryfikowalnej w żaden sposób czy to teraz, czy za milion lat.Tym samym twierdzenie "Ateiści wierzą, że Boga nie ma" jest błędne. To osoby wierzące, wierzą w prawdziwość istnienia któregokolwiek z bóstw. Ateiści uznają wiarę religijną za sprzeczną z logiką, tak jak i matematycy odrzucą twoje wyobrażenie o prawdziwości 2 + 2 = 5.


Pn lip 28, 2014 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
eq: jeśli ktoś nie zna jakiegoś bóstwa, to nie może wierzyć, że ono nie istnieje!! A skoro NIE WIERZYŁ w jego istnienie zanim się dowiedział, że ktoś tam w owo bóstwo wierzy, to czy jego brak wiary nagle zamienia się w silną wiarę, że owo coś nie istnieje?? Bez sensu. Ateizm to brak wiary w istnienie. To nie jest to samo co silna wiara w nieistnienie.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lip 28, 2014 20:59
Zobacz profil
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Cytuj:
Tym samym niepodzielanie twojego poglądu wobec istnienia jakiegokolwiek bóstwa nie jest wiarą w nieistnienie tylko odrzuceniem błędnego założenia.


Jedna rzecz. Nie jesteś w stanie udowodnić mi że moje założenie o istnieniu Boga jest błędne.


Cytuj:
eq: jeśli ktoś nie zna jakiegoś bóstwa, to nie może wierzyć, że ono nie istnieje!! A skoro NIE WIERZYŁ w jego istnienie zanim się dowiedział, że ktoś tam w owo bóstwo wierzy, to czy jego brak wiary nagle zamienia się w silną wiarę, że owo coś nie istnieje?? Bez sensu. Ateizm to brak wiary w istnienie. To nie jest to samo co silna wiara w nieistnienie.


Chwila, słyszałeś sporo o Jahwe, a mimo to nie uznajesz jego istnienia, zatem...?


Pn lip 28, 2014 21:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Zatem nie wierzę w Jahwe. Zanim o nim usłyszałem TEŻ NIE WIERZYŁEM. Zaprzeczysz?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lip 28, 2014 21:04
Zobacz profil
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Jajko napisał(a):
Zatem nie wierzę w Jahwe. Zanim o nim usłyszałem TEŻ NIE WIERZYŁEM. Zaprzeczysz?


Ale usłyszałeś i znasz różne przypadki, cuda, historie i te sprawy. Wiesz sporo o Jahwe. Widzisz że inni wierzą i nawet idą na śmierć z tego powodu. Twoja postawa jest po prostu założeniem że wobec tych wszystkich rzeczy jednak Jahwe nie może istnieć. Bo Ty tak zakladasz a nie dlatego że to jest Twoja wiedza na ten temat, bo wiedzy takiej nie jesteś w stanie zdobyć.


Pn lip 28, 2014 21:11

Dołączył(a): So sty 04, 2014 22:42
Posty: 396
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Cytuj:
Jedna rzecz. Nie jesteś w stanie udowodnić mi że moje założenie o istnieniu Boga jest błędne.


Nie jesteś w stanie udowodnić mi, że mój stosunek do jakiegokolwiek boga jest błędny :)


Pn lip 28, 2014 21:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Ja wcale nie zakładam, że Jahwe, czy dowolny inny bóg, NIE MOŻE ISTNIEĆ! Ja po prostu w to NIE WIERZĘ. I zanim dowiedziałem się o tym, że ktoś sobie w Jahwe wierzy, TEŻ NIE WIERZYŁEM. Potem nawet uwierzyłem! A teraz znów NIE WIERZĘ.
Co się dzieje zanim ktoś dowie się, że ktoś inny wierzy w jakieś bóstwo? Ten ktoś NIE WIERZY w owo bóstwo czy WIERZY, że ono nie istnieje? Odpowiesz?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lip 28, 2014 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 17, 2014 19:09
Posty: 56
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Prawdziwie_nieprawdziwy napisał(a):
<westchnięcie>

equuleuss

Natomiast wiara religijna zalicza się do opcji nieweryfikowalnej w żaden sposób czy to teraz, czy za milion lat.


Absolutnie sie znie zgadzam. Powiedzmy, ze za 25 lat nauka bedzie w stanie w 100% podwazyc KAZDY aspekt Biblii albo przyleca ufoludni i powiedza, ze to one stoja za wybuchem 4mld lat temu. Wiara zostala podwazona, chociaz i na to znalazloby sie wytlumaczenie ;-)


Pn lip 28, 2014 21:52
Zobacz profil
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Oczywiście nie KAŻDY aspekt Biblii.

Z definicji, nieistnienia Boga nie da się udowodnić.


Pn lip 28, 2014 23:56

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
equuleuss napisał(a):
Podobna w tym sensie że jest to też rodzaj wiary w nie istnienie. Kiedy kończy się wiara? Wiara skończy się wtedy kiedy ktoś stanie twarzą w twarz przed Bogiem. Bo to będzie już wiedza a nie wiara.


Bynajmniej. To dalej będzie wiara, że stoisz tworzą w twarz właśnie ze swoim wcześniej wyobrażonym Bogiem, a nie własnym urojeniem, albo jakimś podszywaczem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 29, 2014 4:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
gaazkam napisał(a):
Oczywiście nie KAŻDY aspekt Biblii.

Z definicji, nieistnienia Boga nie da się udowodnić.


W ogóle trudno jest udowodnić nieistnienie czegokolwiek. Dlatego rozsądne jest wymaganie dowodu istnienia od osoby stawiającej tezę, że coś istnieje.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lip 29, 2014 13:53
Zobacz profil
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
Za wyjątkiem sytuacji, kiedy są co najmniej silne przesłanki, by możliwość istnienia czegośtam wziąć pod uwagę.


Wt lip 29, 2014 20:12
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
gaazkam napisał(a):
Z definicji, nieistnienia Boga nie da się udowodnić.

Wpierw udowodnij że istnieje, a później będziemy weryfikować, czy na pewno.

Śmieszy mnie zdanie, które jest powtarzane do znudzenia, że istnienia Boga nie można ani udowodnić, ani obalić.
Jak w ogóle można cokolwiek obalać, skoro wpierw nie zostało udowodnione? Przecież to idiotyczne.
Chyba, że mówimy o hipotezie, to wtedy rozumiem, ale problem w tym, że Bóg nie jest hipotezą, tylko aksjomatem.

Dlatego mowa o obalaniu nieistnienia Boga jest idiotyczna.
Możesz udowodnić nieistnienie wampirów?


Wt lip 29, 2014 21:06
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
W przeciwieństwie do istnienia Boga, nie ma poważnych przesłanek, by uznać istnienie wampirów.


Wt lip 29, 2014 21:07

Dołączył(a): So sty 04, 2014 22:42
Posty: 396
Post Re: Wierzyć, nie wierzyć - zmiana strony
O wampirach typowy mieszkaniec ziemi wie więcej niż o tym konkretnym "Bogu" katolickim.
Jak można zignorować istotę która jest starsza nim sam Jezus, która znana była na całym świecie.


Wt lip 29, 2014 21:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL