Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 6:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Po co wierzyć 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So mar 21, 2015 14:30
Posty: 2
Post Po co wierzyć
No właśnie po co wierzyć ? Jaka jest różnica czy będziemy muzułmanami, buddystami czy chrześcijanami ? Każda religia przekonuje o swojej prawdziwości i udowadnia to licznymi cudami.
Ludzie w paleolicie czcili ogień, słońce, zwierzęta itd. i dzięki nim człowiek wyewolułował, dzięki czemu dzisiaj na tym forum się spotykamy. Gdy człowiek dużo czyta, cięzko mu uwierzyć w Boga, przynajmniej w moim przypadku. Jak mam odrzucić myśli odrzucające Boga z mojego życia. Tylko mi nie mówcie, że mam się modlić, bo żeby się modlić, trzeba być przekonanym, że Bóg istnieje i nie modlimy się do ściany. Przecież życie bez ograniczeń jest łatwe i przyjemne, po co sobie je komplikować ? Pragnę zaznaczyć, że nie jestem ateista, po prostu poszukuję prawdziwości Boga. A może po prostu się rodzimy, żyjemy i umieramy i koniec, a to człowiek sobie dopisuje wyższy cel swojego istnienia ?


So mar 21, 2015 14:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 19, 2015 17:38
Posty: 22
Post Re: Po co wierzyć
Mnie tam "ograniczenia" w związku z religią, wcale nie ograniczają. Kiedy zacząłem prawdziwie wierzyć, to dopiero wtedy życie zaczęło być łatwiejsze i dużo przyjemniejsze. Był okres kiedy byłem ateistą, nawet takim zatwardziałym, ale czułem się beznadziejnie.


So mar 21, 2015 14:56
Zobacz profil
Post Re: Po co wierzyć
alessandroferrara napisał(a):
No właśnie po co wierzyć ? Jaka jest różnica czy będziemy muzułmanami, buddystami czy chrześcijanami ? Każda religia przekonuje o swojej prawdziwości i udowadnia to licznymi cudami.
Ludzie w paleolicie czcili ogień, słońce, zwierzęta itd. i dzięki nim człowiek wyewolułował, dzięki czemu dzisiaj na tym forum się spotykamy. Gdy człowiek dużo czyta, cięzko mu uwierzyć w Boga, przynajmniej w moim przypadku. Jak mam odrzucić myśli odrzucające Boga z mojego życia. Tylko mi nie mówcie, że mam się modlić, bo żeby się modlić, trzeba być przekonanym, że Bóg istnieje i nie modlimy się do ściany. Przecież życie bez ograniczeń jest łatwe i przyjemne, po co sobie je komplikować ? Pragnę zaznaczyć, że nie jestem ateista, po prostu poszukuję prawdziwości Boga. A może po prostu się rodzimy, żyjemy i umieramy i koniec, a to człowiek sobie dopisuje wyższy cel swojego istnienia ?

Gdy człowiek dużo czyta to i kiedyś wyczyta: mała wiedza oddala od Boga, dużą sprowadza na powrót do Boga.


So mar 21, 2015 14:57

Dołączył(a): So mar 21, 2015 14:30
Posty: 2
Post Re: Po co wierzyć
Chleb napisał(a):
Mnie tam "ograniczenia" w związku z religią, wcale nie ograniczają. Kiedy zacząłem prawdziwie wierzyć, to dopiero wtedy życie zaczęło być łatwiejsze i dużo przyjemniejsze. Był okres kiedy byłem ateistą, nawet takim zatwardziałym, ale czułem się beznadziejnie.


A co sprawiło, że zacząłeś wierzyć ?


So mar 21, 2015 15:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Po co wierzyć
Alus napisał(a):
Gdy człowiek dużo czyta to i kiedyś wyczyta: mała wiedza oddala od Boga, dużą sprowadza na powrót do Boga.
Zapewne chodzi o wiedzę zawarta w katechizmie, wszakze pod warunkiem ze się jej uwierzy. Znam takich co odrzucili wiarę po przeczytaniu Biblii od deski do deski.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


So mar 21, 2015 18:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2747
Post Re: Po co wierzyć
alessandroferrara napisał(a):
No właśnie po co wierzyć ? Jaka jest różnica czy będziemy muzułmanami, buddystami czy chrześcijanami ? Każda religia przekonuje o swojej prawdziwości i udowadnia to licznymi cudami.

Wydaje mi sie, ze po to sie wierzy aby zblizac sie jak najbardziej do prawdy o wszystkim co nas otacza. Argumentem do wyboru chrzescijanstwa jest Zmartchwychwstanie. Poza tym np. muzulmanie lub mormoni maja swoich zalozycieli wiec dla mnie tacy odpadaja. Troche talentow i kazdy moze zakladac jakas scientology.
Cytuj:
Gdy człowiek dużo czyta, cięzko mu uwierzyć w Boga, przynajmniej w moim przypadku.

No wlasnie - w Twoim przypadku.
Jedna z moich ulubionych ksiazek jest "Poemat Boga Czlowieka". Czytales?


So mar 21, 2015 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 19, 2015 17:38
Posty: 22
Post Re: Po co wierzyć
Cytuj:
A co sprawiło, że zacząłeś wierzyć ?
Wierzę już od dawna, bo dla mnie ateizm niewiara jest bezsensowna i nielogiczna. A co sprawiło, że od kilku dni zacząłem wierzyć prawdziwie? Dostałem po prostu jakiegoś Boskiego natchnienia.


So mar 21, 2015 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 21, 2011 22:52
Posty: 1365
Post Re: Po co wierzyć
Najważniejszym celem wiary jest to, żeby mieć Życie Wieczne - ze wszystkimi tego konsekwencjami: pełną miłością do Boga i Ludzi, spełnieniem tego, do czego człowiek zawsze był powołany.

Jeśli się wierzy, to już tu na ziemi ma się w sobie zadatek (taki zaczątek) Życia Wiecznego.
To jest po prostu piękne i warto żyć dla wiary.

Trudno tu w jakiś szczegółach opisywać, dlaczego warto wierzyć. W każdym kawałku życia okazuje się, że warto - a każdy ma inne życie. Trzeba po prostu się zdecydować i wejść do tej rzeki i posmakować jak to jest. I być wiernym i za nic w świecie już z wiary nie wychodzić.

Gra toczy się o wieczne szczęście i wieczną miłość, więc warto.

_________________
"Przechowujemy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas"
(2 Kor 4)


So mar 21, 2015 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2794
Post Re: Po co wierzyć
alessandroferrara napisał(a):
... Pragnę zaznaczyć, że nie jestem ateista, po prostu poszukuję prawdziwości Boga. A może po prostu się rodzimy, żyjemy i umieramy i koniec, a to człowiek sobie dopisuje wyższy cel swojego istnienia ?

Jakiego Boga szukasz? Takiego, którego można dotknąć, zobaczyć? Nie znajdziesz. Spytaj jakiegoś wierzącego Żyda, on najlepiej wytłumaczy czym byłoby takie spotkanie.
Może umiaramy i koniec. Może w naczyniu, z którego spożyjesz dziś jakiś napój jest trucizna, po której umrzesz w męczarniach. Załóżmy, że masz dwie szklanki. W jednej pożywny napó, w drugim tricizną działającą z opóźnieniem. Kolor, amak, konsystencja - identyczne. Ino działanie odmienne. Sprawdź. Wypijesz jedną z nich. Tę, która bliżej stoi. Po wypiciu zaczniesz się zastanawiać, jakie będą skutki. Ale istnieje metoda, aby sprawdzić. Trzeba ją odkryć. Jak szukać: "będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich myśli swoich; a bliźniego swego jak siebie samego". Kieruj się miłością, a znajdziesz Boga.
Modlitwą obiecuję wspierać.


Pn mar 23, 2015 13:57
Zobacz profil
Post Re: Po co wierzyć
Askadtowiesz napisał(a):
Alus napisał(a):
Gdy człowiek dużo czyta to i kiedyś wyczyta: mała wiedza oddala od Boga, dużą sprowadza na powrót do Boga.


Cytuj:
Zapewne chodzi o wiedzę zawarta w katechizmie, wszakze pod warunkiem ze się jej uwierzy.

Nie wiem czy Pasteur czytywał Katechizm.

Cytuj:
Znam takich co odrzucili wiarę po przeczytaniu Biblii od deski do deski.

Skoro nic nie zrozumieli z Biblii, bo taktowali ją jako podręcznik nauk ścisłych, to naturalne.
Im bardziej zgłębiam naukę tym bardziej zbliżam sie do Boga - Einstein.
Autorem cytowanego przeze mnie


Pn mar 23, 2015 14:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Po co wierzyć
Alus napisał(a):
Cytuj:
Znam takich co odrzucili wiarę po przeczytaniu Biblii od deski do deski.

Skoro nic nie zrozumieli z Biblii, bo taktowali ją jako podręcznik nauk ścisłych, to naturalne.
Zapewne nikt nie traktuje Biblii jako podręcznika nauk ścislych, jako że nie ma tam wiadomości tego rodzaju. Są opisy zdarzeń, prawdziwe bądź nie.
To, co rzuca się w oczy wspolczesnemu czytelnikowi, to ścisły związek z czasami w których żyli autorzy, anachroniczna owczesna mentalność i moralność, i oczywiście opisy zdarzeń nieprawdopodobnych z naukowego punktu widzenia. Wszysytko to jest szczegolnie rażące w starszej części Biblii, Starym Testamencie. Warto też zwrócić uwagę na antropomorfizaję boga Jahwe. Biblia nie jest uniwersalna, jest dokumentem dawnej epoki.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz mar 26, 2015 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Po co wierzyć
po co wierzyc zeby byc szczesliwym
muzyłmanie modla sie do ksiezyca budysci wierza w reinkarnacje


Pt mar 27, 2015 9:21
Zobacz profil
Post Re: Po co wierzyć
Muzłmanie modlą się do Boga, takiego jakiego są nauczeni, a buddyści wierzą w oświecenie (cokolwiek to znaczy) i w ucieczkę od reinkarnacji.


Pt mar 27, 2015 9:32

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Po co wierzyć
Czy komuś się wydaje, że wiara jest aktem woli? Że "warto wierzyć"? Co za bzdury. To kategorie zupełnie inne. Alessandro, nie wierzę, że ktokolwiek przekona Cię, że "warto" wierzyć. Ani że wiara w Boga chrześcijan jest jedyną i prawdziwą. Możesz słuchać, czytać miliony słów a i tak najważniejsze będzie czy sam będziesz się mógł obyć bez tego pojęcia czy nie. Często pojawiają się tu ludzie mówiący: powiedzcie mi dlaczego mam wierzyć, przekonajcie mnie, ja mam tylko wątpliwości, przekonajcie mnie a będę wierzył i będę miał spokój. A jak mnie nie przekonacie, nie udowodnicie to będzie wasza wina bo niby wierzycie a nie chcecie mnie przekonać i udowodnić. No nie, kochany, to tak nie działa, zaczynając ode mnie a kończąc prawdopodobnie na Papieżu nikt nie będzie myślał ani wierzył za Ciebie, niestety, też bym tak chciał ale tak się nie da. To jest tylko ciekawe, że tak Ty jak i wielu innych chce być przekonanymi. Dlaczego?

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Pt mar 27, 2015 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Po co wierzyć
jano57 napisał(a):
Czy komuś się wydaje, że wiara jest aktem woli? Że "warto wierzyć"? Co za bzdury. To kategorie zupełnie inne. Alessandro, nie wierzę, że ktokolwiek przekona Cię, że "warto" wierzyć. Ani że wiara w Boga chrześcijan jest jedyną i prawdziwą. Możesz słuchać, czytać miliony słów a i tak najważniejsze będzie czy sam będziesz się mógł obyć bez tego pojęcia czy nie. Często pojawiają się tu ludzie mówiący: powiedzcie mi dlaczego mam wierzyć, przekonajcie mnie, ja mam tylko wątpliwości, przekonajcie mnie a będę wierzył i będę miał spokój. A jak mnie nie przekonacie, nie udowodnicie to będzie wasza wina bo niby wierzycie a nie chcecie mnie przekonać i udowodnić. No nie, kochany, to tak nie działa, zaczynając ode mnie a kończąc prawdopodobnie na Papieżu nikt nie będzie myślał ani wierzył za Ciebie, niestety, też bym tak chciał ale tak się nie da. To jest tylko ciekawe, że tak Ty jak i wielu innych chce być przekonanymi. Dlaczego?

Logiczne jest, ze wiara musi być wynikiem czy uzewnętrznieniem przekonań, a nie wynikiem kalkulacji. W tym drugim przypadku nie jest wiarą. Problem jednak lezy gdzie indziej. Rozwoj nauki i techniki systematycznie dostarcza argumentów przeciw różnym dogmatom religijym, ludzie konfrontują dane naukowe z przekonaniami religijnymi i starają się je pogodzić. Te proby kończą się róznie a wyniki zależą głownie od intencji. Kto ma intencje zachowania wiary, zadowala się najprostszymi wyjasnieniami; kto próbuje drążyć- ma coraz więcej wątpliwosci. Gdy dalej idzie tą drogą, zostaje ateistą lub agonstykiem.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pt mar 27, 2015 21:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL