Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Potop 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 0:13
Posty: 4
Post Potop
Witajcie,


Jestem niezwykle rad, że mogę się tutaj podzielić z Wami moją zagwozdką. Pytania te głównie kieruję do osób, które rozwieją moją rozterkę aczkolwiek będę również wdzięczny tym, którzy ją pogłębią ; ) Bez zbędnego rozpisywania przejdę do meritum:

1) Bóg jest ideałem. Zarówno ideałem mądrości. Jest wszechmądry.
2) Dlatego Bóg nie popełnia błędów. Co najwyżej może popełnić go celowo.
3) Nie rozumiem w takim razie dlaczego Bóg "żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem" [Ks. Rdz. 6]
4) Nie mógł się pomylić. Więc miał w tym zamysł, było to od początku zaplanowane. Ale w jakim celu? Dlaczego? Co chciał udowodnić?
5) A zwłaszcza, patrząc w szerszym kontekście - dlaczego nie mógł zrobić tego co zrobił po potopie przed potopem?
6) Bo potop to raczej pewne wydarzenie graniczne. Co było w takim razie przed a nie było po potopie?
7) Zauważyłem, że przed potopem żyły "olbrzymy/mocarze" cieszące się siłą i sławą oraz "Synowie Boży" ale to już dla mnie totalnie niezrozumiała abstracja.
8) Dlaczego więc Bóg zrobił reset ludzkości?


Pozdrawiam serdecznie,
Grzeinjk


Pn sty 11, 2016 0:26
Zobacz profil
Post Re: Potop
Grzeinjk napisał(a):
Witajcie,


Jestem niezwykle rad, że mogę się tutaj podzielić z Wami moją zagwozdką. Pytania te głównie kieruję do osób, które rozwieją moją rozterkę aczkolwiek będę również wdzięczny tym, którzy ją pogłębią ; ) Bez zbędnego rozpisywania przejdę do meritum:

1) Bóg jest ideałem. Zarówno ideałem mądrości. Jest wszechmądry.
2) Dlatego Bóg nie popełnia błędów. Co najwyżej może popełnić go celowo.
3) Nie rozumiem w takim razie dlaczego Bóg "żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem" [Ks. Rdz. 6]
4) Nie mógł się pomylić. Więc miał w tym zamysł, było to od początku zaplanowane. Ale w jakim celu? Dlaczego? Co chciał udowodnić?
5) A zwłaszcza, patrząc w szerszym kontekście - dlaczego nie mógł zrobić tego co zrobił po potopie przed potopem?
6) Bo potop to raczej pewne wydarzenie graniczne. Co było w takim razie przed a nie było po potopie?
7) Zauważyłem, że przed potopem żyły "olbrzymy/mocarze" cieszące się siłą i sławą oraz "Synowie Boży" ale to już dla mnie totalnie niezrozumiała abstracja.
8) Dlaczego więc Bóg zrobił reset ludzkości?


Pozdrawiam serdecznie,
Grzeinjk

Jest to dosc drazliwy temat i nie sadze aby Ci tu ktos udzielil na to szczegolowej odpowiedzi.Odniose sie jedynie do punktu 6 i 8.
6 ) do tego co bylo przed potopem zblizamy sie coraz wiekszymi krokami.

8 ) i zrobi kolejny, jak to nazwales "reset ludzkosci" wybierajac nowych "Noe", tylko Arka bedzie inna, bo nie bedzie to potop.

Tak przy okazji, mam pytanie, czy nie masz przypadkiem innego wczesniejszego nicka tu na forum?


Pn sty 11, 2016 1:35
Post Re: Potop
Grzeinjk napisał(a):
1) Bóg jest ideałem. Zarówno ideałem mądrości. Jest wszech mądry.
2) Dlatego Bóg nie popełnia błędów. Co najwyżej może popełnić go celowo.
3) Nie rozumiem w takim razie dlaczego Bóg "żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem" [Ks. Rdz. 6]
4) Nie mógł się pomylić. Więc miał w tym zamysł, było to od początku zaplanowane. Ale w jakim celu? Dlaczego? Co chciał udowodnić?
5) A zwłaszcza, patrząc w szerszym kontekście - dlaczego nie mógł zrobić tego co zrobił po potopie przed potopem?
6) Bo potop to raczej pewne wydarzenie graniczne. Co było w takim razie przed a nie było po potopie?
7) Zauważyłem, że przed potopem żyły "olbrzymy/mocarze" cieszące się siłą i sławą oraz "Synowie Boży" ale to już dla mnie totalnie niezrozumiała abstrakcja.
8) Dlaczego więc Bóg zrobił reset ludzkości?


Z tym potopem jest tak, jak z tym, że ziemia jest płaska, lub też, że ziemia ma kilka tysięcy lat... Podobnych rewelacji w Biblii jest multum.
Potop to tylko echa jakiegoś starożytnego miejscowego kataklizmu, nic ponad to. Na tej podstawie powstał mit, który został "zapożyczony" do Biblii. Nie szukając daleko, "mit o wygubieniu ludzkości" ze starożytnego Egiptu... to samo, w nieco innej formie.
http://biblioteka-unmsb.pl.tl/Mit-o-wyg ... zkosci.htm

Sam Potop jako Boska interwencja, jest w swojej formie tak idiotyczny i bezsensowny, że aż nie do uwierzenia.

Trzeba być naprawdę zaślepionym człowiekiem, aby w dzisiejszej dobie, nie zdawać sobie sprawy, że taki Potop jest bardzo "prymitywną formą" ludzkiego wyobrażenia aspektu Boga.

Zatem odpowiedz na Twoje pytanie przyjacielu jest banalna: żaden Bóg nie zrobił nigdy żadnego resetu ludzkości...


Pn sty 11, 2016 9:10

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 0:13
Posty: 4
Post Re: Potop
Dziękuję za odpowiedzi.


Cytuj:
6 ) do tego co bylo przed potopem zblizamy sie coraz wiekszymi krokami.
8 ) i zrobi kolejny, jak to nazwales "reset ludzkosci" wybierajac nowych "Noe", tylko Arka bedzie inna, bo nie bedzie to potop.
No ale kolego przecież po potopie Bóg rzekł: "Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię." [Ks. Rdz. 9,11]
Sądzę, że potop nie należy tu traktować sensu stricto, więc teoretycznie nie grozi nam żadna niemalże absolutna zagłada ludzkości do czasu Sądu Ostatecznego.
Cytuj:
Tak przy okazji, mam pytanie, czy nie masz przypadkiem innego wczesniejszego nicka tu na forum?
Nie, jestem tutaj pierwszy raz.
Jeśli temat był już poruszany to przepraszam za to, nie znalazłem go.

Cytuj:
Sam Potop jako Boska interwencja, jest w swojej formie tak idiotyczny i bezsensowny, że aż nie do uwierzenia.

Trzeba być naprawdę zaślepionym człowiekiem, aby w dzisiejszej dobie, nie zdawać sobie sprawy, że taki Potop jest bardzo "prymitywną formą" ludzkiego wyobrażenia aspektu Boga.

Zatem odpowiedz na Twoje pytanie przyjacielu jest banalna: żaden Bóg nie zrobił nigdy żadnego resetu ludzkości...
Takie słowa prowadzą do podważenia autentyczności i wiarygodności przekazu zawartego w Piśmie Świętym. Czyż nie ma ono stanowić spójnej i klarownej całości z głęboko ukrytym sensem, który w chwili odkrycia wprawia w zachwyt nad wszechmądrością Boga? Negacja potopu idzie za negacją wszystkiego co zawarte w Księdze Rodzaju, rodzi pytanie - no to traktujemy to Pismo Święte na poważnie czy wybieramy sobie to co nam pasuje a co nie?

Pozdrawiam,
Grzeinjk.


Pn sty 11, 2016 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Potop
Grzeinjk napisał(a):
Negacja potopu idzie za negacją wszystkiego co zawarte w Księdze Rodzaju, rodzi pytanie - no to traktujemy to Pismo Święte na poważnie czy wybieramy sobie to co nam pasuje a co nie?


Każdy wybiera z Biblii co mu pasuje, bez wyjątków. Każdy interpretuje tak, by miało to sens dla niego i jego grupy. Tak to wygląda. Z naukowego punktu widzenia jest natomiast oczywiste, że nigdy nie było potopu, jaki opisuje Genesis.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 11, 2016 10:43
Zobacz profil
Post Re: Potop
Grzeinjk napisał(a):
Dziękuję za odpowiedzi.


Cytuj:
6 ) do tego co bylo przed potopem zblizamy sie coraz wiekszymi krokami.
8 ) i zrobi kolejny, jak to nazwales "reset ludzkosci" wybierajac nowych "Noe", tylko Arka bedzie inna, bo nie bedzie to potop.
No ale kolego przecież po potopie Bóg rzekł: "Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię." [Ks. Rdz. 9,11]
Sądzę, że potop nie należy tu traktować sensu stricto, więc teoretycznie nie grozi nam żadna niemalże absolutna zagłada ludzkości do czasu Sądu Ostatecznego.


Jak napisalem, kolejnego potopu nie bedzie, co nie oznacza ze nie bedzie zadnego innego kataklizmu.
Z drugiej strony nie oznacza to tez ze ten kolejny "reset ludzkosci" nie moze byc sadem ostatecznym.


Pn sty 11, 2016 11:06
Post Re: Potop
JedenPost napisał(a):
Grzeinjk napisał(a):
Negacja potopu idzie za negacją wszystkiego co zawarte w Księdze Rodzaju, rodzi pytanie - no to traktujemy to Pismo Święte na poważnie czy wybieramy sobie to co nam pasuje a co nie?


Każdy wybiera z Biblii co mu pasuje, bez wyjątków. Każdy interpretuje tak, by miało to sens dla niego i jego grupy. Tak to wygląda. Z naukowego punktu widzenia jest natomiast oczywiste, że nigdy nie było potopu, jaki opisuje Genesis.


Jesli sie wybiera wylacznie co komu pasuje to tak, ale jesli sie zrozumie jako nierozdzielna calosc, to wszystko zaczyna sie zgadzac i pasowac jak puzle ukladanki.


Pn sty 11, 2016 11:14

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Potop
Nic podobnego. Każdy wybiera z Biblii co mu pasuje, Ty też.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 11, 2016 11:21
Zobacz profil
Post Re: Potop
JedenPost napisał(a):
Nic podobnego. Każdy wybiera z Biblii co mu pasuje, Ty też.


Kiedys tak, zgadza sie, ale teraz nic nie wybieram, bo rozumiem takze to czego wczesniej nie wybieralem, bo jakby nie pasowalo do calosci.
Zaden nawet najdrobniejszy szczegol nie jest tam bez przyczyny.
Jak zaczynasz wybierac to w tych odrzuconych fragmentach gubisz chronologie i elementy ktore sa scisle zwiazane z tym co wybrales, a to powoduje bledne rozumienie calosci, luki w informacji i bledne rozumienie poszczegolnych fragmentow..
Istnieje pewne okrojenie informacji w obecnych wydaniach, ale ma to specyficzny powod, a mianowicie zawilosc w wyjasnianiu szczegolow, i wlasnie te szczegoly zostaly usuniete, ale nie dla zatajenia prawdy tylko dla latwiejszego rozumienia calosci.


Pn sty 11, 2016 11:30

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 0:13
Posty: 4
Post Re: Potop
JedenPost napisał(a):
Każdy wybiera z Biblii co mu pasuje, bez wyjątków. Każdy interpretuje tak, by miało to sens dla niego i jego grupy. Tak to wygląda. Z naukowego punktu widzenia jest natomiast oczywiste, że nigdy nie było potopu, jaki opisuje Genesis.
JedenPost napisał(a):
Nic podobnego. Każdy wybiera z Biblii co mu pasuje, Ty też.

Generalizacja jest zbędna i z samej twej podjętej tu aprioryczności skazana na fałszywe przedstawienie prawdy. Mimo, że nie znam dobrze doktryny chrześcijańskiej to sam fakt rozwijania od już ponad dwóch tysiącleci teologii o czymś świadczy.
Wiem jaki jest naukowy punkt widzenia ale my nie o tym tu rozprawiamy, dlatego proszę o trzymanie się tematu i zarazem o odpowiedź na przedstawione na początku pytania.


Pn sty 11, 2016 13:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Potop
Grzeinjk napisał(a):
Mimo, że nie znam dobrze doktryny chrześcijańskiej to sam fakt rozwijania od już ponad dwóch tysiącleci teologii o czymś świadczy.


O czym?

Bo moim zdaniem np. o tym, że jest ona czysto ludzkim wymysłem. Po Bogu mozżna by oczekiwać, że będzie w stanie zaproponowac coś uniwersalnego, nie wymagającego milionów stronic objaśnień o co tam właściwie chodzi.

Grzeinjk napisał(a):
Wiem jaki jest naukowy punkt widzenia ale my nie o tym tu rozprawiamy, dlatego proszę o trzymanie się tematu i zarazem o odpowiedź na przedstawione na początku pytania.


Rozumiem zatem, że nie chodzi Ci o fakty, tylko wewnętrzną logikę mitu? W takim razie logika jest taka: nigdzie w Genesis nie stoi, że Bóg jest nieomylny.

A że gdzieś indziej takie stwierdzenie się pojawia? Cóż, nie można zapominać, że Biblia jest antologią, wyborem tekstów różnego autorstwa, charakteru i jakości.

Grzeinjk napisał(a):
Generalizacja jest zbędna i z samej twej podjętej tu aprioryczności skazana na fałszywe przedstawienie prawdy.


Jakiej aprioryczności? Jest to stwierdzenie jak najbardziej oparte na doświadczeniu, tj. na obserwacji, że w każdym przypadku da się wskazać w Biblii elementy, które jednostka czy grupa odrzuca.

Czyli np. bierzemy dany żydom dekalog, ale innych regulacji już nie. To będzimy rozumieć dosłownie, ale już tamto alegorycznie, bo nie wytrzymuje krytyki.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 11, 2016 13:47
Zobacz profil
Post Re: Potop
JedenPost napisał(a):

Jakiej aprioryczności? Jest to stwierdzenie jak najbardziej oparte na doświadczeniu, tj. na obserwacji, że w każdym przypadku da się wskazać w Biblii elementy, które jednostka czy grupa odrzuca.

Czyli np. bierzemy dany żydom dekalog, ale innych regulacji już nie. To będzimy rozumieć dosłownie, ale już tamto alegorycznie, bo nie wytrzymuje krytyki.


Aby cos krytykowac, trzeba to pierw poznac i zrozumiec, wiec jaka to moze byc krytyka w przypadku nierozumienia Pisma, czy Biblii?
Bedzie to tylko wypowiedz na temat czegos, czego samemu sie nie rozumie, a nie krytyka.


Pn sty 11, 2016 14:04

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Potop
Zgadzam się w pełni.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 11, 2016 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 0:13
Posty: 4
Post Re: Potop
JedenPost napisał(a):
Grzeinjk napisał(a):
Mimo, że nie znam dobrze doktryny chrześcijańskiej to sam fakt rozwijania od już ponad dwóch tysiącleci teologii o czymś świadczy.
O czym?
O tym, że ilekroć stuleci upływa, ilekroć wykształci się inny model badania rzeczywistości, odmienność światopoglądowa to każdy z innej swej perspektywy wyciągnie z tego coś odmiennego, odczuje coś innego, zrozumie to inaczej, doświadczy sprzeczności, wyjaśni, uzupełni, wyda glose i tak dalej już od dwóch tysięcy lat.


JedenPost napisał(a):
Rozumiem zatem, że nie chodzi Ci o fakty, tylko wewnętrzną logikę mitu? W takim razie logika jest taka: nigdzie w Genesis nie stoi, że Bóg jest nieomylny.

A że gdzieś indziej takie stwierdzenie się pojawia? Cóż, nie można zapominać, że Biblia jest antologią, wyborem tekstów różnego autorstwa, charakteru i jakości.
Oczywiście, że chodzi mi o logikę jak ją nazywasz wewnętrzną (cóż za pleonazm). Również się zgodzę co do tego, że Biblia jest antologią bo w końcu przewodzi jej szereg myśli przewodnich a cała Biblia stanowi zamknięty system, więc wykładnia systemowa jest tu jak najbardziej wskazana dlatego nie można ograniczać się do jednej księgi chcąc pojąć jej sens.

JedenPost napisał(a):
Grzeinjk napisał(a):
Generalizacja jest zbędna i z samej twej podjętej tu aprioryczności skazana na fałszywe przedstawienie prawdy.


Jakiej aprioryczności? Jest to stwierdzenie jak najbardziej oparte na doświadczeniu, tj. na obserwacji, że w każdym przypadku da się wskazać w Biblii elementy, które jednostka czy grupa odrzuca.

Czyli np. bierzemy dany żydom dekalog, ale innych regulacji już nie. To będzimy rozumieć dosłownie, ale już tamto alegorycznie, bo nie wytrzymuje krytyki.
Mamy inne doświadczenia, ale nie będę się w żadnym wypadku spierał o tę kwestię bo odbiega ona od tematu a po drugie nie jestem kompetentny do bronienia dogmatów wiary, w której (mam na myśli chrześcijańską) wydaje mi się że tak nie jest. Myślę, że najlepsza byłaby tu odpowiedź jakiegoś specjalisty w tym zakresie.

Pozdrawiam,
Grzeinjk.


Pn sty 11, 2016 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Potop
Grzeinjk napisał(a):
Oczywiście, że chodzi mi o logikę jak ją nazywasz wewnętrzną (cóż za pleonazm).


Nie pleonazm, a podkreślenie, że chodzi o relacje jedynie w obrębie konkretnego mitu, bez konfrontacji ze światem realnym i treścią innych tekstów.

Grzeinjk napisał(a):
Również się zgodzę co do tego, że Biblia jest antologią bo w końcu przewodzi jej szereg myśli przewodnich a cała Biblia stanowi zamknięty system, więc wykładnia systemowa jest tu jak najbardziej wskazana dlatego nie można ograniczać się do jednej księgi chcąc pojąć jej sens.


Postrzeganie Biblii jako zamkniętego systemu to tylko jedna z interpretacji. Akurat Genesis w największym stopniu, w porównaniu z pozostałymi księgami ST, stanowi opracowanie materiału pochodzącego z innych systemów mitologiczno-religijnych.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 11, 2016 19:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL