Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Słowa Jezusa na weselu w Kanie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 17, 2016 19:43
Posty: 38
Post Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Nieraz słyszałam i czytałam ten fragment Ewangelii, ale kiedy byłam dzisiaj w kościele, te słowa uderzyły mnie bardzo mocno i przez całą Mszę zastanawiałam się nad ich znaczeniem. Kiedy Maryja mówi do Jezusa, że nie mają już wina, On odpowiada: "Czy to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż nie nadeszła jeszcze godzina moja?". Jak odczytywać znaczenie tych słów? Jakie jest ich przesłanie? Bo przyznam szczerze, że ciężko wyobrazić mi sobie Jezusa, który mówi: "A co mnie to obchodzi, że nie mają wina", a tak właśnie dla mnie te słowa brzmią. Zapewne się mylę, więc proszę o wyjaśnienie.

Z góry dziękuję.


N sty 17, 2016 20:20
Zobacz profil
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Moze popatrz na to z innej strony.
Czy powinien ingerowac nieproszony o to przez gospodarzy, czyli uszczesliwiac na sile?


N sty 17, 2016 20:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Tutaj chodzi o ujawnienie siebie niejako poprzez okazanie dzieła Mocy Bożej (czyli cud), bo jak dobrze wiesz we fragmencie dalej jest napisane, że ludzie i Jego uczniowie uwierzyli w Niego jak ujrzeli cud, to raz. Dwa, takie wino to błaha sprawa, chociaż jego sprawa owszem wprawiała w zakłopotanie gospodarzy i biesiadników pewnie też, bo po pierwsze to obciach dla gospodarzy (bo jak się wesele organizuje na parę dni, powinno wina starczyć, wszak po pierwsze w tamtych czasach wino pełniło funkcje gaszące pragnienie, ale oczywiście można było się nim upić jak to na weselu) a druga sprawa zabawa by się już tak nie "kręciła".
Także podsumowując - to jest mała rzecz, wino, sprawa doczesna, bez której mogliby się pewnie obejść, mimo tego Pan Jezus interweniuje, bo to wino symbolizuje miłość (tak jak np. w kościołach w święto św. Jana Apostoła - 27.12 się święci wino i daje do picia parafianom) i niejako Pan Bóg w ten sposób o sobie mówi ludziom, że z nimi jest - dba o ich potrzeby dnia codziennego :)
a poza tym to czytajcie jakieś komentarze np. http://zyciewieczne.blogspot.com/2016/0 ... en_80.html albo wpisz sobie w google i znajdź coś innego :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N sty 17, 2016 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Sytuacja w Kanie podobna jest do sytuacji w naszym życiu. Wszystko co się nam przytrafia jest wynikiem naszej woli i za naszą zgodą. Oczywiście w większości przypadków całkowicie nie zdajemy sobie z tego sprawy. A Bóg nie przeciwstawia się woli swojego Syna ponieważ to oznaczało by ,że przeciwstawi się samemu sobie. Jednak wiedząc , że ten syn nie pamięta, że jest z Nim złączony daje mu swój głos Ducha św po to aby przypominał mu o podstawowej prawdzie, że jest Jego Dzieckiem i dziedzicem nieba. Przecież Jezus nie uzdrowił wszystkich w czasie swojego pobytu tu na ziemi. Uzdrawiał tych , którzy tego chcieli oraz wierzyli w niego ( podkreślając nieustannie : twoja wiara cię uzdrowiła). Jednak prośba kogokolwiek o pomoc ( tu akurat Jego matki) powoduje, ze Jezus pomaga. Myślę nawet , że nie jest to pierwszy cud jaki uczynił. Wskazują na to słowa Marii mówiącej do sług: zróbcie wszystko o cokolwiek was poprosi. A takie słowa wskazują na doświadczenie występowania cudów podobnych np do tych w których rybacy mają zarzucić sieć po prawej stronie łodzi. Wprawdzie mowa w ewangelii, że jest to pierwszy cud ale myślę, że jest to pierwszy publiczny cud.
Ta pozorna niechęć do zareagowania nie jest niechęcią do udzielenia pomocy. Jest to niechęć do przeciwstawiania się woli i wierze uczestniczących w weselu. Z całą pewnością część zdawała sobie sprawę ,że wina jest za mało co wiązało sie z obawami o wesele jak również wiązało sie z przezwyciężaniem wizji tych osądów jakie powstawały. Na całe szczęście wiara Maryii była ugruntowana i wystarczająca aby można było dokonać cudu. A wino samo zostało podniesione do rangi bycia krwią Jezusa. Tym co utrzymuje życie w ciele. Bo samo ciało bez krwi jest również martwe. No i wino symbolizuje radość. Radość tę , która płynie z jedności życia w Synu Boga a zatem w jeśności z Bogiem.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Cz sty 21, 2016 20:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Mnie natomiast zastanawia skąd Maria wiedziała, że Jezus może temu zaradzić skoro to był Jego pierwszy cud?


So sty 23, 2016 20:22
Zobacz profil
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
WielkiLew napisał(a):
Mnie natomiast zastanawia skąd Maria wiedziała, że Jezus może temu zaradzić skoro to był Jego pierwszy cud?

Nie musiala wiedziec, wystarczylo ze Go poprosila i wierzyla ze moze temu zaradzic.


So sty 23, 2016 20:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 17, 2016 19:43
Posty: 38
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienie tej sprawy. Twierdzicie, że przy dokonaniu cudu jest potrzebna bardzo silna wiara. A co z ludźmi, którzy doświadczają cudów pomimo posiadania słabej wiary lub jej braku (nieraz np. ktoś nawrócił się po cudownym uzdrowieniu)?


So lut 06, 2016 8:41
Zobacz profil
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
DzikiDuch napisał(a):
Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienie tej sprawy. Twierdzicie, że przy dokonaniu cudu jest potrzebna bardzo silna wiara. A co z ludźmi, którzy doświadczają cudów pomimo posiadania słabej wiary lub jej braku (nieraz np. ktoś nawrócił się po cudownym uzdrowieniu)?


Czesto jest tak ze ta osoba nie zdaje sobie nawet sprawy ze wierzy.
Gdzies tam gleboko w podswiadomosci pozostaje wiara, a na zewnatrz ujawnia sie jedynie w postaci wlasciwego, dobrego postepowania, bez swiadomego laczenia tego postepowania z wiara.
Czasami takze ktos niewierzacy dostaje znak, aby pomoc mu sie odnalesc, choc nie zawsze jest to znak dla niego, a jedynie z uwagi na okolicznosci stal sie mimowolnym swiadkiem znaku-cudu.


So lut 06, 2016 12:57

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Bibliści mówią, że wypowiedź Jezusa skierowana do Maryi: „Co Mniej Tobie, Niewiasto?” (J 2,4) to jeden z najtrudniejszych tekstów Nowego Testamentu. Najczęściej też w różnych wersjach Biblii znajduje się niedokładne tłumaczenie tego zdania (m.in. w Biblii Tysiąclecia), mianowicie: „Czyż to moja lub twoja sprawa, Niewiasto?” Jednakże tekst oryginalny brzmi tak, jak to zostało przytoczone na początku.
Zwrot: „co mnie i tobie” często występuje w Biblii i na ogół oznacza — chociaż nie zawsze — pozycję przeciwstawną oraz odmowę. Za tą pozorną odmową Jezusa idzie jednak cud i to uczyniony z ogromną szczodrością (sześć stongwi
to ok. 600 litrów). Zatem teza o odmowie jest pozbawiona sensu, Nadto pamiętajmy, że wino ma tu również znaczenie symboliczne — ten jego nadmiar wskazuje na jego przeznaczenie na czas jaszcze po weselu, na długo, „do dziś” i dalej. Chodzi zwłaszcza o „wino” wiary w Jezusa.
Niemniej nie byłom rzeczywistej odmowy czy zlekceważenia Maryi. Znaczenie tej wypowiedzi podkreśla również imię, z którym zwraca się do Maryi Jezus. Mówi: Niewiasto. Zatem nazywa Ją w sposób uroczysty, specjalny, umieszczając w kontekście biblijnym. W ten sposób zaznacza, że jest to chwila mająca znaczenie w dziejach zbawienia — właśnie w tym drugim, ukrytym, duchowym sensie, Oto początek godów Oblubieńca-Mesjasza z Jego ludem — z nowym ludem Bożym, z Kościołem. I na tych to godach mesjańskich Niewiasta-Maryja ma do spełnienia swoją misję. Bez wątpienia jest włączona w tajemnicę tych godów. Gody te zapowiadają przyszłe gody w chwale nieba.
W Kanie Galilejskiej Jezus „objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie” (J 2,11) — objawił chwałę, a więc pozwolił uczniom po raz pierwszy rozpoznać w sobie Mesjasza i Oblubieńca nowego mesjańskiego ludu. Zainaugurował swą misję i dał „początek znaków”; którymi ją uwiarygodniał.
Można by powiedzieć, że Maryja dopomaga w Kanie w tym samoobjawieniu się Chrystusa, skoro przyczynia się do niego, prowokując pierwszy znak zdziałany przez Niego. Tak jak kiedyś miała nieodzowną macierzyńską rotę w poczęciu się Syna Bożego dla nas, tak w Kanie jakby asystuje przy poczęciu się Jego mesjańskiej misji oraz wiary uczniów w Jezusa. Ponownie jest „u początku” istotnych wydarzeń w dziejach nowego ludu Bożego.
W ten sposób opis wesela w Kinie nie mówi o jakimś nieporozumieniu między Matką a Synem. Przeciwnie, ujawnia Ich współdziałanie jako zharmonizowane i skuteczne. Do sugestii Maryi dotyczącej materialnego braku gospodarzy, Jezus dodaje głęboką wewnętrzną treść i duchową moc — nie odrzucając jednak także tej ludzkiej materialnej potrzeby.
Itak jak w Kanie, również dziś doświadczamy potrzeby nieporównanie przewyższającej nasze doczesne potrzeby (choć one mają swoje znaczenie), potrzeby rozpoznawania w Chrystusie Syna Bożego i Zbawcy oraz nieodzowności troski o zachowanie w sobie .„dobrego wina naszej wiary. Nie tylko weselnikom z Kany, ale również nam Maryja chce dopomóc w tym staraniu. Dlatego nieustannie powtarza nam swój testament z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).


So lut 13, 2016 11:52
Zobacz profil
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
@merkaba, czy to jest Twój tekst?


So lut 13, 2016 12:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
sapper napisał(a):
WielkiLew napisał(a):
Mnie natomiast zastanawia skąd Maria wiedziała, że Jezus może temu zaradzić skoro to był Jego pierwszy cud?

Nie musiala wiedziec, wystarczylo ze Go poprosila i wierzyla ze moze temu zaradzic.

Niby, jakie miała ku temu podstawy aby wierzyć, że może to zrobić?


Cz maja 05, 2016 20:30
Zobacz profil
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
WielkiLew napisał(a):
sapper napisał(a):
WielkiLew napisał(a):
Mnie natomiast zastanawia skąd Maria wiedziała, że Jezus może temu zaradzić skoro to był Jego pierwszy cud?

Nie musiala wiedziec, wystarczylo ze Go poprosila i wierzyla ze moze temu zaradzic.

Niby, jakie miała ku temu podstawy aby wierzyć, że może to zrobić?

Bo nie zapomniała zwiastowania.


Pt maja 06, 2016 8:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 108
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Późniejsze jej czyny temu zaprzeczają. Raczej przez długi czas nie rozumiała tego zwiastowania. Dziwne, że przypomniało jej się dopiero wtedy, gdy zabrakło wina na weselu.


Pt maja 06, 2016 9:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Cytuj:
WielkiLew napisał(a):
Mnie natomiast zastanawia skąd Maria wiedziała, że Jezus może temu zaradzić skoro to był Jego pierwszy cud?

Pisałam o tym we wcześniejszym wpisie. Maria po przez słowa skierowane do sług : "zróbcie cokolwiek o co was poprosi" wskazuje, że Maria miała doświadczenia pomocy Jezusa gdy przytrafiały się kłopoty albo tylko czegoś brakowało. To cokolwiek zwykle było dziwnym działaniem wręcz zaprzeczającym zdrowemu rozsądkowi.
Tu było nalanie do stągwi wina. W utrudzeniu rybaków łowiących całą noc bez skutku " zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi" . W sytuacji tłumu głodnych słuchaczy tylko połamanie kilku istniejących chlebów i rozdanie ich. Działanie Jezusa zawsze przynosi owoce i niweluje niedobór i niedostatek czegokolwiek. Ponieważ w Bogu nie ma niedostatku i braku. Działanie takie wynika z wiary w tę prawdę. Wiara w prawdziwość jakiejś okoliczności jest w stanie góry przenosić. Jednak trzeba zauważyć jak to jest wiara.
Jezus uczył Piotra , że mając wiarę tak małą jak ziarnko piasku może powiedzieć drzewu aby przesadziło się w morze i tak się stanie. Nauczał go dlatego ,bo go znał i wiedział ,że ze względu na potępianie magii przez biblię będzie miał z tym kłopoty. Kłopoty aby odróżnić magię od wiary ( w związku z zabiciem przez Piotra maga). Ponieważ wiara musi łączyć sie z przekonaniem i z niego wynikać, bez tego przekonania wartoś takiej wiary staje się właśnie magią. Magią w której działanie którego oczekujemy staje sie na skutek zewnętrznych czynników ( zaklęć, magicznych różdzek, rytuałów itp). Tymczasem wiara każe rozumieć ,że sprawcą wszystkiego jest sam Bóg. Bóg który jest pomocny Swojemu Synowi jak i swoim dzieciom zawsze jako źródło wszelkiego dobra i życia.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Pt cze 03, 2016 17:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 23, 2017 18:21
Posty: 34
Post Re: Słowa Jezusa na weselu w Kanie
Sam Jezus w którejś księdze powiedział, że nie przyszedł dać światu, pokoju, a wojnę i miecz, i że wszyscy ze sobą będą skłóceni, ja akurat nie wyobrażam sobie go jak kogoś miłosiernego jak większość ludzi, a żeby się przygotować na to ma przyjść trzeba czytać Pismo Święte, i przy czytaniu mieć czujność jakie próby na duszę przychodzą, a nie uczyć się Pisma Świętego na pamięć.


Pt lip 28, 2017 11:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL