Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Niebo - heroiczny dar Boga 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Niebo - heroiczny dar Boga
Tytuł trochę przewrotny, ale prawdziwy. Niebo to wielki Dar, który wiele kosztował Boga.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 14:50
Zobacz profil
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
"Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć jak wielkie rzeczy Pan Bóg przygotował dla tych, którzy Go miłują".
Trzeba wierzyć bo jak Pan Jezus powiedział,,jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą".
A Święty Ireneusz powiedział ,,Chwałą Boga człowiek żyjący w pełni". A pełnia już zaczyna się tu na ziemi. Takiej pełni życzę sobie i wszystkim pozostałym.


Ostatnio edytowano Cz cze 30, 2016 19:12 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz cze 30, 2016 19:08

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Jest warunek: którzy Go miłują, nie jest tak łatwo spełnić

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 19:09
Zobacz profil
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Wszystko jest łaską. A Duch Święty tchnie kędy chce


Cz cze 30, 2016 19:13

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Myślę, że darowanie nam nieba jest - mim wszystko - dla Boga ZNACZNIE łatwiejsze niż pozwolenie, byśmy - jesli chcemy - odeszli do piekła...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 30, 2016 19:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Nie takie łatwe, bo sam Jezus za to zapłacił

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 19:53
Zobacz profil
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Pytanie, czy Bóg jako istota beznamiętna może w ogóle mieć przypisywane takie coś, jak "heroizm", "trudność", "koszty"... Czyście trochę nie zagalopowali się z tym antropomorfizmem?


Cz cze 30, 2016 20:34

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Dlaczego uważasz Boga za robota? Może, i to bardziej niż człowiek

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 20:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Słowo "heroizm" nie pasuje, ponieważ odnosi się do pokonywania jakichś ogromnych trudności. Dla Boga zaś - o ile rozumiem - nic nie jest trudne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 30, 2016 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Pewnie, siedzi na tronie w koronie i pstryka palcem a samo wszystko się robi <<ironia>>

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 20:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
zefciu napisał(a):
Pytanie, czy Bóg jako istota beznamiętna może w ogóle mieć przypisywane takie coś, jak "heroizm", "trudność", "koszty"... Czyście trochę nie zagalopowali się z tym antropomorfizmem?
Tu Zefciu ma sporo racji - Bóg jest doskonały, a więc "niecierpiętliwy" w sensie dosłownym.

Dla zrozumienia tej kwestii papież Benedykt XVI (wówczas jeszcze kardynał) w rozmowie z P.Seewaldem (Bóg i świat. Wiara i życie w dzisiejszych czasach) przywołuje Orygenesa:
„Starożytny świat grecki wskazał na niezmienność Boga, a tym samym ukazał Go również jako czystego ducha, który nie może odczuwać, a tym bardziej cierpieć. Chrześcijan wizja ta skłoniła do pytania, jak rzeczywiście wygląda sprawa z Bogiem. Orygenes pięknie powiedział kiedyś: Bóg nie może co prawda cierpieć, ale może współ-cierpieć. To znaczy: może się utożsamiać z nami, cierpiącymi. Identyfikacja ta jest wielkim aktem miłości, w której Bóg w Jezusie utożsamia się z nami aż po sferę cielesności – a tym samym utożsamia nas z Nim i wciąga w Jego miłość”/za ks.Jerzy Szymik, Współczujący Bóg, http://mateusz.pl/wam/zd/46-szymik.htm/

Nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do rozumienia tego typu kwestii co do Boga - mówiąc że Bóg "nie cierpi" pokazujemy tylko jedną stronę - nie pokazujemy całego bogactwa Boga, który przecież "chce" byśmy byli zbawieni i "nie chce" by coś działo się przeciw Niemu - ale oczywiście kategoria "uczuć" jest na opisanie tego zbyt prymitywna.

Nie mamy słów, ani pojęć by to opisać.

Stąd przybliżenia, jak powyżej.

CHyba nie ma w tym nic złego, jeśli pamiętać o tym że to antropomirfizacja.
Wydaje się, że samo Pismo ją stosuje, np.:
Jego ludowi dasz poznać zbawienie, co się dokona przez odpuszczenie mu grzechów, (78) dzięki litości serdecznej Boga naszego. Przez nią nawiedzi nas Słońce Wschodzące z wysoka, (79) by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, aby nasze kroki zwrócić na drogę pokoju./Łk 1,77-79/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 30, 2016 20:47
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Nieprawda!! Gdyby Bóg był niecierpiętliwy to byłby niedoskonały, bo do doskonałości brakowało by Mu cierpienia. Poza tym ja nie chcę takiego Boga,który byłby niecierpiętliwy! Tyle cierpienia na świecie a Bóg nie cierpi? A co z cierpieniem Jezusa? "cierpiał jako człowiek a nie jako Bóg" Jezus jest jednością.
Greckie bzdury potrafią z Boga zrobić potwora, który zadaje cierpienia a sam nie cierpi,

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 20:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
zefciu napisał(a):
Pytanie, czy Bóg jako istota beznamiętna może w ogóle mieć przypisywane takie coś, jak "heroizm", "trudność", "koszty"... Czyście trochę nie zagalopowali się z tym antropomorfizmem?

Z heroizmem pewnie przesada, ale czy istota beznamiętna? Cały czas przeciez słyszymy o miłosci Boga do człowieka, a nawet sie to nasila.
Hominibus napisał(a):
"Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć jak wielkie rzeczy Pan Bóg przygotował dla tych, którzy Go miłują".
A szkoda, oj szkoda ze to kot w worku;-). Jak uzasadnic ze tak jest?
Marek_Piotrowski napisał(a):
Myślę, że darowanie nam nieba jest - mim wszystko - dla Boga ZNACZNIE łatwiejsze niż pozwolenie, byśmy - jesli chcemy - odeszli do piekła...

Dlaczego sa do wyboru aż takie skrajności (niebo lub piekło) i nic pomiędzy? (Nie liczę czysćca, gdyz jest przejściowy).

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Cz cze 30, 2016 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Askadtowiesz napisał(a):
Z heroizmem pewnie przesada,

Jaka przesada? A Jezus?? Przed Jezusem można było wątpić w heroizm

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 30, 2016 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Niebo - heroiczny dar Boga
Andy72 napisał(a):
Nieprawda!! Gdyby Bóg był niecierpiętliwy to byłby niedoskonały, bo do doskonałości brakowało by Mu cierpienia. Poza tym ja nie chcę takiego Boga,który byłby niecierpiętliwy! Tyle cierpienia na świecie a Bóg nie cierpi? A co z cierpieniem Jezusa? "cierpiał jako człowiek a nie jako Bóg" Jezus jest jednością.
Greckie bzdury potrafią z Boga zrobić potwora, który zadaje cierpienia a sam nie cierpi,

Nie zrozumieliśmy się.
To delikatne zagadnienie - musimy założyć że Bóg ma wszystko "bardziej" - ale też, że wszystko co o Nim napiszemy jest obarczone myśleniem naszymi pojęciami.

Wyobraźmy sobie gościa, który żyje w dżungli i całe życie je tylko brukiew. Nie zna w ogóle żadnego innego jedzenia.
Ktoś go odnajduje w jego domku w dżungli i zaprasza do super restauracji.
"Co to jest restauracja?" - pyta facet.
"To takie miejsce, gdzie podają pyszne jedzenie"
"Mają pyszną brukiew?" - znów pyta.
"Nie, brukwi nie mają - ale mają polędwicę, cudowne steki, niesamowite sałatki, homary, wspaniałe owoce i delikatne warzywa"
Na to facet: "Nie wiem co znaczą te słowa >>polędwica<<, >>steki<< i te inne.
Nie ma brukwi - po co mam iść do restauracji, jak tam nie ma co jeść?!"

Coś w tym rodzaju przypisujemy Bogu. Wiemy, że za nas umarł - i nie potrafimy nic innego wymyślić ponad uczucia "że się zlitował". I tak mówimy - i dobrze, bo to najbliższe prawdy o Bogu w tym co jest dostępne w naszym języku i naszych pojęciach.
Opowiadamy o cudownej restauracji facetowi w buszu tak, by zrozumiał - mówimy o cudownie świeżej i idealnie upieczonej brukwi... podczas gdy rzeczywistość dalece przekracza możliwość pojmowania naszego gościa.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Cz cze 30, 2016 21:19
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 112 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL