Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 18, 2024 10:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
 Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
JedenPost napisał(a):
Nie zamierzałem sugerować ignorancji, tylko zastrzec, że może to być sprzeczne z Waszym (katolickim/chrześcijańskim)poglądem na wolna wolę/sumienie. Wyłumaczeniem miało byc jednoczesne występowanie spaczonych popędów i niezdolności kontrolowania swojego postępowania tak, by im nie ulegać.

Poczytaj zatem o tym, co nauka ma do powiedzenia na temat psychopatii i socjopatii.

Chrześcijańskie poglądy na wolę i sumienie, nie przeczą naukowej opinii, że człowiek posiada zdolność do podejmowania decyzji, co zresztą określa jego przywileje, obowiązki i odpowiedzialność prawną, w rozumieniu cywilnym.

Zachowania psychopatyczne i socjopatyczne są faktem, ale przyczyny tych zjawisk są tym co nas interesuje (u pedofili i sadystów). Stwierdzenie, że takie zachowania mogą występować, bo ludzie mają spaczone instynkty, nie jest odpowiedzią na moje pytanie, czemu łatwiej stawiać Bogu zarzut o tolerowanie wynaturzeń niż zrozumieć te zachowania.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 27, 2016 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
chwat napisał(a):
Zachowania psychopatyczne i socjopatyczne są faktem, ale przyczyny tych zjawisk są tym co nas interesuje (u pedofili i sadystów). Stwierdzenie, że takie zachowania mogą występować, bo ludzie mają spaczone instynkty, nie jest odpowiedzią na moje pytanie, czemu łatwiej stawiać Bogu zarzut o tolerowanie wynaturzeń niż zrozumieć te zachowania.


O ile pamiętam, nie było takie pytania. Było natomiast

Cytuj:
Nie możesz pojąć, dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów. A możesz pojąć, dlaczego ktoś decyduje się na takie wynaturzone zachowania?


i odpowiedź

Cytuj:
To akurat zdecydowanie łatwiej wytłumaczyć.


oraz Twoja prośba o to wytłumaczenie. Wytłuaczenie zatem jest takie: ludzie dycydują się na takie wynaturozne zachowania np. dlatego bo mają ograniczne defekty mózgu. Wynaturzone zachowania jednostki mogą mieć zatem przyczynę w czymś, na co ta jednostka nie ma wpływu.

Bóg z kolei ma wpływ na wszystko, na co zechce, stąd Jego tolerancję wytłumaczyć trudniej.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lis 27, 2016 16:12
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
No tak, najlepiej Boga obwinic.
Ciekawe kogo obwiniaja ateisci? Czy tez Boga?


N lis 27, 2016 17:01

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
sapper napisał(a):
No tak, najlepiej Boga obwinic.

Cóż, jest to dość logiczne. Zaniechanie też rodzi odpowiedzialność.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lis 27, 2016 17:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
JedenPost napisał(a):
chwat napisał(a):
Zachowania psychopatyczne i socjopatyczne są faktem, ale przyczyny tych zjawisk są tym co nas interesuje (u pedofili i sadystów). Stwierdzenie, że takie zachowania mogą występować, bo ludzie mają spaczone instynkty, nie jest odpowiedzią na moje pytanie, czemu łatwiej stawiać Bogu zarzut o tolerowanie wynaturzeń niż zrozumieć te zachowania.


O ile pamiętam, nie było takie pytania. Było natomiast

Cytuj:
Nie możesz pojąć, dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów. A możesz pojąć, dlaczego ktoś decyduje się na takie wynaturzone zachowania?


Pytanie konfrontuje dwa stanowiska, kwestię tolerowania przez Boga wynaturzeń i zrozumienia ich występowania, ja tu widzę różnicę sformułowania, ale nie treści.
Naturalnie mogę przepisywać za każdym razem pytanie w pełnej i oryginalniej wersji, wiem że bywa to ważne.

Cytuj:
Wytłuaczenie zatem jest takie: ludzie dycydują się na takie wynaturozne zachowania np. dlatego bo mają ograniczne defekty mózgu. Wynaturzone zachowania jednostki mogą mieć zatem przyczynę w czymś, na co ta jednostka nie ma wpływu.
Bóg z kolei ma wpływ na wszystko, na co zechce, stąd Jego tolerancję wytłumaczyć trudniej.

To może po kolei: jaki procent wynaturzonych zachowań (pedofilia i sadyzm), ma przyczynę w organicznym defekcie mózgu?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 27, 2016 17:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
JedenPost napisał(a):
sapper napisał(a):
No tak, najlepiej Boga obwinic.

Cóż, jest to dość logiczne. Zaniechanie też rodzi odpowiedzialność.

Zaniechanie? Uwazasz, że Bóg powinien ingerować w naszą wolność?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 27, 2016 17:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
Cytuj:
Zaniechanie? Uwazasz, że Bóg powinien ingerować w naszą wolność?


Moim zdaniem jak najbardziej tak. Nie uważam by wolność była prawem absolutnym – podobnie jak prawo do życia nie jest absolutne.


N lis 27, 2016 17:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
chwat napisał(a):
Zaniechanie? Uwazasz, że Bóg powinien ingerować w naszą wolność?


W ich - owszem. Choć zapewne właściwie wystarczyłoby, żeby ich uleczył.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lis 27, 2016 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
Iago napisał(a):
Cytuj:
Zaniechanie? Uwazasz, że Bóg powinien ingerować w naszą wolność?


Moim zdaniem jak najbardziej tak. Nie uważam by wolność była prawem absolutnym – podobnie jak prawo do życia nie jest absolutne.

Czy masz na myśli np. zjawiska na większą skalę, typu wojny?

JedenPost napisał(a):
W ich - owszem. Choć zapewne właściwie wystarczyłoby, żeby ich uleczył.

Pytanie, czy są chorzy, a jeśli są to nie jest naszą winą?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 27, 2016 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
chwat napisał(a):
Czy masz na myśli np. zjawiska na większą skalę, typu wojny?


Nie tylko – mam na myśli również dopuszczalność kary śmierci, zabiegów medycznych gdzie wynik może doprowadzić do śmierci jednej z osób (na przykład rozdzielanie bliźniąt syjamskich), eutanazję osób trwale i nieodwracalnie pozbawionych przytomności etc.


N lis 27, 2016 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
Karę śmierci i eutanazję trudno uznać za wymierne, ich stan prawny jest różny i ulega zmianie. Nie wydaje mi się, żeby wolności można było nie uznawać za prawo absolutne poprzez argumenty, które nie są absolutne, ale są efektem naszej chwilowej decyzyjności.
Zabiegi medyczne, które mogą doprowadzić do śmierci jednej z osób, to inny przypadek, mają jednak na celu ratowanie życia, a nie zadawanie śmierci.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lis 27, 2016 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
chwat napisał(a):
Pytanie, czy są chorzy, a jeśli są to nie jest naszą winą?


Przynajmnije w części przypadków są to ludzie chorzy, z organicznymi defektami mózgu, które w pewnych wypadkach mogą być, ale generalnie nie są naszą winą. Nie wiem czy zauważyłeś, ale świat pełen jest osób chorych, upośledzonych i kalek, których chorobom, upośledzeniom czy kalectwu nikt nie zawinił.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lis 27, 2016 18:55
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
Czy aby na pewno nikt niie zawinil.
Slyszales o okresleniu i rozroznieniu wina posrednia i bezposrednia, dzialanie posredniie i bezposrednie?
W obu przypadkach skutki sa takiie same, roznica jest tylko w swiadomosci czynu.


N lis 27, 2016 19:01

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
sapper napisał(a):
Czy aby na pewno nikt niie zawinil.


Aby na pewno. A już na 100% ofiara, choć wiem, że w Kościele opinie bywają w tej kwestii różne

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lis 27, 2016 19:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego Bóg toleruje pedofilów i sadystów?
chwat napisał(a):
Karę śmierci i eutanazję trudno uznać za wymierne, ich stan prawny jest różny i ulega zmianie. Nie wydaje mi się, żeby wolności można było nie uznawać za prawo absolutne poprzez argumenty, które nie są absolutne, ale są efektem naszej chwilowej decyzyjności.


Gdyby wolność czy prawo do życia były prawami absolutnym to nie byłoby do nich wyjątków. ;-)
Oczywistym jest że moralność jest względna od czasu i szerokości geograficznej – odnosiłem się w tamtej wypowiedzi do mojej cywilizacji i do stanu naszej cywilizacji, gdzie dwa wspomniane prawa oczywiście nie są absolutne. :-)

chwat napisał(a):
Zabiegi medyczne, które mogą doprowadzić do śmierci jednej z osób, to inny przypadek, mają jednak na celu ratowanie życia, a nie zadawanie śmierci.


Niemniej śmierć jest ich oczywistym następstwem o którym wcześniej wiemy i na które się decydujemy. :-)
Na ten przykład:
Sprawa z jurysdykcji Angli i Walii – Re A (conjoined twins) [2001] 2 WLR 480

Gracie i Rosie Attard były bliźniętami syjamskimi. W przypadku ich rozdzielenia Gracie miała ponad 90% szans na przeżycie, natomiast Rosie z pewnością by zmarła. Gdyby nie przeprowadzono operacji w ogóle, prognozowano iż dziewczynki zmarłyby w ok 6 miesięcy. Zdecydowano się przeprowadzić operację i oczywiście Rosie zmarła a Gracie udało się przeżyć.

Gdyby prawo do życia było absolutne to niemożliwe byłoby wartościowanie, tj postawienie życia Gracie nad Rosie. Nie wiem jak Ty, ale ja nie chciałbym żyć w społeczeństwie, które kieruje się podobną zasadą. ;-)

BTW słyszałeś może o tzw. Kazusie grotołazów? ;-)


N lis 27, 2016 19:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL