Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Grzech przeciw Duchowi Świętemu... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 01, 2016 17:22
Posty: 3
Post Grzech przeciw Duchowi Świętemu...
Witam, mam 14 lat i spory problem. Albowiem jestem wierzący, chodzę do spowiedzi itd... Dopóki nie popełnię jakiegoś grzechu ciężkiego staram się unikać np. przekleństw czy masturbacji, lecz po zerwaniu łaski uświęcającej już nie mam (bynajmniej nie miałem bo jeszcze nie byłem świadomy) tych ograniczeń. Po prostu myślałem, że pewnego dnia pójdę do spowiedzi, Pan Bóg mi wybaczy i tyle. Co prawda miewam myśli, w których chcę zerwać z grzechami(z których się wyspowiadałem) i się z nich poprawić ale częściej te złe uczynki są górą.
Jak się dziś dowiedziałem, zadufanie w Boże Miłosierdzie to grzech przeciw Duchowi Świętemu. Dużo czytałem o tym, ale chyba jestem zbyt młody aby pojąc wszystkie cytaty np. z Bibli. Ogólnie pisało tam, że grzech ten zrywa CAŁKOWICIE więź z Bogiem i że już nie ma Go w naszym życiu, nie ma też żalu i chęci poprawy, jednak ja STRASZNIE żałuje tego co zrobiłem.
Bije się z myślami, bo z jednej strony nieświadomość (jak wiem z lekcji Religi grzech popełniany nieświadomie jest grzechem lekkim) ale z drugiej strony cytat Jezusa do Faryzeuszy zwiewa mi sen z powiek.
Proszę o udzielenie odpowiedzi czy to grzech, który jest niewybaczalny? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Cz gru 01, 2016 17:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Grzech przeciw Duchowi Świętemu...
Najlepszy komentarz, jaką znalazłem jest taka:
Nie będą odpuszczone, bo nie będą żałowane. Grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to wyrzeczenie się przez człowieka wszelkich chęci nawrócenia, czyli rezygnacja z pójścia za natchnieniami Ducha Św. Jeśli ktoś szczerze żałuje, to znaczy, że nie zgrzeszył przeciwko Duchowi Świętemu. Bóg okazuje swoje miłosierdzie wobec innych grzechów.
Jeśli żałujesz i przychodzisz do konfesjonału, nie jesteś w stanie takiego grzechu.

W którymś ze starych katechizmów przedstawiano grzech "zuchwale grzeszyć, licząc na Boże miłosierdzie" obrazem olbrzymiej sumy złożonej w banku przez wielkiego bogacza, gdzie każdy może przyjść i wziąć tyle, żeby spłacić wszystkie swoje długi. Ale jak ktoś nie przyjdzie i nie weźmie, to jego dług jest nadal nie spłacony.

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu polega na zamykaniu się na Boże Miłosierdzie, trwaniu w zatwardziałości, a wtedy niemoc odpuszczenia grzechu leży po stronie człowieka, a nie Boga.

Polecam też http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... zeciw.html
http://www.mateusz.pl/pow/011206.htm

Przede wszystkim - nie martw się. Przychodzącego do Niego Bóg nie odrzuca.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt gru 02, 2016 1:48
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL