Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Mój proboszcz jest mistykiem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Mój proboszcz jest mistykiem?
Od niedawna jest w naszej parafii nowy proboszcz. Mówią że to biznesmen, jest energiczny, zajął się cmentarze, parkingiem i w toku sprawa ogrzewania kościoła.
A jak to się ma do mistycyzmu: https://www.youtube.com/watch?v=7D10TRzi5Ic&feature=youtu.be&t=7m53s
Natomiast nie ma żadnych odlotów.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 25, 2016 11:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
To dlatego, ponieważ gdy ktoś jest mistykiem, wtedy zwykle zapewne musi być człowiekiem wrażliwym (tzn. jeśli jego mistycyzm jest normalny, a nie jest efektem choroby - bo chory może być każdy). A same doświadczenia mistyczne sprawiają, że traktuje wiarę bardzo poważnie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 25, 2016 23:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
Proboszcz troszczy się o sprawy przyziemne ( tak rozumiem twój wpis). Ale nie rozumiem twojego pytania. Bo na jakiej podstawie chcesz widzieć w nim mistyka?
(28) A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. (29) A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. (30) Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, małej wiary? (31) Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? (32) Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. (33) Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (34) Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy."
(Ew. Mateusza 6:28-34, Biblia Tysiąclecia)
Mistyk zleciłby takie zadania komuś innemu ( tak jak Jezus zlecił pieczę nad pieniędzmi Judaszowi). Zatem jest tym za kogo się podaje biznesmenem. tylko nie bardzo wiem po co mu funkcja proboszcza i jak on ją widzi w kontekście nauczającej roli kościoła?

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Pt sty 06, 2017 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
Chodziło mi https://www.youtube.com/watch?v=7D10TRz ... be&t=7m53s gdzie mówią że prawdziwy mistyk nie ma "odlotów", ale twardo stąpa po ziemi, i troszczy się o wszystkie sprawy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 06, 2017 17:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
A na jakiej podstawie potrafią określić kto jest mistykiem? Z własnego doświadczenia niemożności zobaczenia owoców miłości Boga po za ciężką pracą troszczącą się o dobra doczesne ( tak widoczne jednak) a rzeczywisty żywy kontakt z Bogiem zostawiając do osiągnięcia PO ŚMIERCI?

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Pt sty 06, 2017 17:53
Zobacz profil
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
Andy72 napisał(a):
Chodziło mi https://www.youtube.com/watch?v=7D10TRz ... be&t=7m53s gdzie mówią że prawdziwy mistyk nie ma "odlotów", ale twardo stąpa po ziemi, i troszczy się o wszystkie sprawy.


Bo widzi co naprawde jest w danym czasie i sytuacji wazne.

Ja np. pamietam ze za PRL-u w rejonie kosciola byl zakaz zatrzymywania sie i postoju i nie bylo zadnych wyznaczonych parkingow.
Wiele starszych osob musialo dreptac spory kawalek do kosciola, a mlodzi nie majac miejsca na auto kolo kosciola, przestawalo chodzic na Msze Sw. a wielu mialo dosc daleko do kosciola, zwlaszcza w zimie. Bylo to celowe dzialanie wladz, by utrudniac wiernym, bo nie bylo zadnego zagrozenia w okolicy kosciola. W sumie to nie jest to zadanie kaplana, tylko wiernych, by ulatwic innym spotkanie z Bogiem.
Niemniej podstawowe obowiazki kaplana powinny byc na pierwszym miejscu, spelnione-wykonane jak nalezy.


Pt sty 06, 2017 18:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
Ale czy owe odloty to ma być coś na kształt uniesienia kamienowanego Szczepana? Takie uniesienie jest rodzajem wywyższania się nad innych. A nie po to sam Jezus urodził się jako człowiek i naprawiał myślenie grzesznych ludzi aby jakiś jego uczeń wywyższył się nad tych , którym ma pomóc. Mistyk rozpoznaje oszustwo tego świata odnośnie swojego brata i siebie. I pokazuje, że drugi brat jest takim samym dzieckiem Boga jak Jezus ( pod warunkiem ,że się z nim zjednoczy). Oraz pomaga mu w tym zjednoczeniu. Rozumie, że nie może być nikim lepszym od drugiego człowieka ale też nikim gorszym. Słuchałam tego ale to było jakieś takie wydumane i mało spójne.
Wszystkie te materialne potrzeby mają rację bytu tylko gdy nie są stawiane na pierwszym miejscu ale tylko jako uzupełnienie lub rodzaj ułatwienia w funkcjonowaniu nic po za tym.
Cały problem wynika chyba z tego, że zwykłe głoszenie kazań i odczytywanie ewangelii przestało już ludziom wystarczać. Zwłaszcza młodym, którzy domagają się skuteczności i chcieli by widzieć owe mityczne owoce. A zdesperowani ich odchodzeniem od wiary starszym również brakuje kapłanów na wyższym tzw mistycznym poziomie. Jednak to wymaga determinacji i całkowitego zaangażowania włącznie z narażeniem swojego życia ( i to nawet tego wiecznego). ale w takim odniesieniu nie ma miejsca na sprzeczne rozumienie ewangeli i twierdzenie, że Jezus sobie potrafił przeczyć. Jezus nigdy sobie nie przeczył jedynie naświetlał wszystko z różnych płaszczyzn i poziomów rozumowania.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Pt sty 06, 2017 18:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
glejt napisał(a):
Ale czy owe odloty to ma być coś na kształt uniesienia kamienowanego Szczepana? Takie uniesienie jest rodzajem wywyższania się nad innych.

Szczepan, który wybaczył swoim oprawcom, twierdzisz że się wywyższał?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt sty 06, 2017 19:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 06, 2010 21:42
Posty: 88
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
glejt napisał(a):
Cały problem wynika chyba z tego, że zwykłe głoszenie kazań i odczytywanie ewangelii przestało już ludziom wystarczać. Zwłaszcza młodym, którzy domagają się skuteczności i chcieli by widzieć owe mityczne owoce. A zdesperowani ich odchodzeniem od wiary starszym również brakuje kapłanów na wyższym tzw mistycznym poziomie.


Tu dotknąłeś bardzo istotnej sprawy , sam czuję "głód" kazań, które niosą charyzmę wiary. Ale podobno mamy takich kapłanów jakich sobie wymodlimy.


N sty 08, 2017 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Mój proboszcz jest mistykiem?
Andy72 napisał(a):
glejt napisał(a):
Ale czy owe odloty to ma być coś na kształt uniesienia kamienowanego Szczepana? Takie uniesienie jest rodzajem wywyższania się nad innych.

Szczepan, który wybaczył swoim oprawcom, twierdzisz że się wywyższał?


Gdyby rzeczywiście wybaczył powinien zmartwychwstać. Bo zmartwychwstanie jest zwycięstwem miłości nad oddzieleniem od Boga polegającym na jednoczeniu się. Jeżeli jego uniesienie było rodzajem pychy nie mogło wynikać z miłości. Nikt utożsamiający się z ciałem nie potrafi przebaczać tak aby to przebaczenie nie było rodzajem wywyższania się. Gdzie siebie widzi się jako tego dobrego ,który łaskawie przebacza temu złemu. Prawdziwe wybaczenie oddaje się w "ręce" ( Duch raczej nie ma rąk ale to taka przenośnia symbolika ) Ducha św potrafiącego rozumieć i rozróżnić to co postrzegamy względem jedynej prawdy jaka jest prawdziwa o danym człowieku a którą zna tylko Bóg Ojciec. Gdy rozumiejąc iż ulegając oszustwu szatana ( albo ego) prawdziwy obraz brata jest dla nas fałszowany, tylko przez modlitwę o Prawdę o owym Bracie (rozumiejąc ,że taki brat jest tym , który tworzy jedność Chrystusową) Duch św zmienia nasz fałszywy obraz na prawdziwy co może równocześnie być odzwierciedlane cudami jako symbolice świętości ( czyli nie posiadania już grzechów). Gdy tak jest rozumiana spowiedź i gdy kapłan rozumie ,że zarówno on jak i ten kto przychodzi po pomoc duchową są oszukiwani przez ciało. Oddaje się taką "prawdę" Duchowi św On w rezultacie zwraca Prawdę jaką zna Ojciec. Dlatego kapłani powinni kochać spowiadających się jak siebie samego ( bo w pewnym sensie są oni zwierciadłem tego co ego ukrywa przed nimi aby nie mogło to zostać przebaczone jako wyprojektowane na innych). Dlatego Duch św jest też Duchem Miłości bo łączy braci w jednym Synostwie jednego Ducha Syna.
To jest ten sam błąd jaki popełnił uczeń Piotr zabijając maga. Wprawdzie Jezus uczył Piotra, że wszystko wypływa z wiary ale Piotr nie zrozumiał do końca. Inaczej umiał by wskazać magowi jak ten mocno błądzi przypisując moc dziecka Bożego sile magii ( która de faktco jest niczym co najwyżej brakiem zrozumienia czym ona jest i z czego wypływa czyli jest bezrozumna dlatego potępiana przez biblię bo zaprzeczająca iż moc jest w dziecku Boga oraz oszukująca, że tylko niektórzy mogą ją mieć ).

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Pt sty 13, 2017 15:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL