Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 250 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Czy Bóg może namawiać do złego ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Czy Bóg może namawiać do złego ?
Moje pytanie jest krótkie i konkretne, brzmi ono czy jest w ogóle taka opcja na tym świecie wypowiedzenia chociażby jednego słowa czy zdania przez Boga do człowieka, które to namawia bezpośrednio do złego czynu dajmy na to zabójstwa, samobójstwa, zrobienia krzywdy drugiemu człowiekowi?


Pn sty 30, 2017 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Nie ma możliwości, żeby Pan Bóg popychał człowieka do złego. Nigdy. Pewnie pijesz do wyrżnięcia ludzi w ziemi Kanaan?


Pn sty 30, 2017 13:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Jesteś tego pewny? A przecież jest w Biblii jasno opisane, że Bóg kazał chyba Abrahamowi zabicie swojego syna, nie znam dobrze Biblii więc nie jestem pewny komu ale na pewno kazał zabić swojego syna właśnie chyba dla Abrahama. Czyli jeżeli faktycznie tak było nawet załóżmy tylko raz w historii ludzkości to już nie ma zupełnej pewności, że teraz też tak się nie dzieje. Czyli jest to naprawdę zagwostka jak dla mnie i stawia to całokształt w niezbyt dobrym świetle jeżeli chodzi o Boga jako miłość.


Pn sty 30, 2017 15:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
No właśnie, nie znasz za dobrze Biblii.


Pn sty 30, 2017 15:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
I to jest twoja odpowiedź? Co ma moja znajomość Biblii do tego, że jest tam opisane jak Bóg każe komuś zabić własne dziecko i mimo, że później się z tego wycofuje to jednak fakt jest taki, że takie wydarzenie miało miejsce i zanim się z tego wycofał to kazał zabić. Jak było tak raz to można śmiało podejrzewać, że nie pierwszy i nie ostatni i ,że nawet dzisiaj może tak być. Bóg jest miłością przecież...


Pn sty 30, 2017 15:59
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
No właśnie. Istnieje taka interpretacja, że to Abraham Boga próbował, czy faktycznie Bóg, a nie kolejny krwawy podszyw, jakich było wtedy skolko ugodno w okolicy. Wyszło, że Bóg. A zatem...


Pn sty 30, 2017 16:12

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Według mnie Boga ciężko jest próbować nie posiadając nawet ułamka jego wiedzy także wykraczającej poza pojęcie czasu, bo Bóg stoi poza nim. Przypuszczam, że Bóg próbował Abrahama mając w późniejszym zamiarze wycofać się ze swojego polecenia, które dał Abrahamowi. I teraz zachodzi taka koniunkcja, że jakbym dzisiaj usłyszał taki głos, który każe mi zabić własnego syna to prędzej pomyślałbym, że to demon każe mi zabić i po prostu bym tego nie zrobił. I wtedy dochodzi do nieposłuszeństwa Bogu. Bo to miała być próba Boga tylko, że ja dziękuje za takie próby.


Pn sty 30, 2017 16:22
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Hufce napisał(a):
I to jest twoja odpowiedź? Co ma moja znajomość Biblii do tego, że jest tam opisane jak Bóg każe komuś zabić własne dziecko i mimo, że później się z tego wycofuje to jednak fakt jest taki, że takie wydarzenie miało miejsce i zanim się z tego wycofał to kazał zabić. Jak było tak raz to można śmiało podejrzewać, że nie pierwszy i nie ostatni i ,że nawet dzisiaj może tak być. Bóg jest miłością przecież...

"Kazał", a Abraham bez jednego słowa sprzeciwu wykonywał....wykonywał bo ofiara dla Boga z dzieci była pośród ówczesnych wyróżnieniem.
Bóg tym "nakazem" i zastąpieniem ofiary z dziecka na ofiarę z baranka, wskazał na niewłaściwość i niezasadność ofiar z ludzi.


Pn sty 30, 2017 16:36

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Aha rozumiem, czyli trzeba wszystko co Bóg każe wykonywać?


Pn sty 30, 2017 16:40
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Czyli z jednej strony twierdzisz, że Bóg Cię przerasta mądrością, a z drugiej, że jesteś od Boga mądrzejszy?


Pn sty 30, 2017 16:44

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Znaczy jaka koniunkcja Ci wyszła? Tak, trzeba wykonywać wszystko co Bóg od nas chce. Ale nie przejmuj się, raczej Bóg nie wybierze Cię jako kolejnego Abrahama i nie każe Ci syna złozyć w ofierze :)


Pn sty 30, 2017 16:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
A tego akurat to nie wiesz ani Ty ani ja czy nie wybierze, z drugiej strony ciekawi mnie w jaki sposób Bóg zakomunikował Abrahamowi swoje żądanie, czy poprzez wewnętrzny głos czy może też dołożył coś aby swoje polecenie stało się bardziej dla Abrahama klarowne tzn np coś w deseń gorejącego krzaku, coś takiego po czy Abraham miałby pewność, że chce tego Bóg a nie jest to np kłamstwo szatana czy jakiegoś demona.


Pn sty 30, 2017 21:44
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
No więc właśnie wic polega – jak mi się zdaje – na tym, że człowiek nigdy nie może mieć takiej pewności, bo każdy znak może sobie otłumaczyć jako zwodzenie, więc musi sądzić po tym, czego istota roboczo zwana Bogiem od niego się domaga. Jeśli domaga się czegoś, co do Boga nie pasuje – wypada więc Boga wcześniej poznać, a dopiero potem wsłuchiwać się w głosy z krzaków gorejących – no to raczej jest Łżebogiem, prawda?

Zakomunikował Abrahamowi tak, że Abraham nie miał wątpliwości, bo już Boga trochę znał. Jak się jednak okazało, nie do końca.

(Osobna sprawa, że Bóg jest nie tylko miłością. Jest też na przykład gniewliwy i zazdrosny.)


Pn sty 30, 2017 21:54

Dołączył(a): Pn sty 16, 2017 20:57
Posty: 462
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
Jak widać po zachowaniu Abrahama, Pan Bóg przemówił do niego skutecznie. A to jak to zrobił to sprawa całkowicie drugorzędna, a dla mnie osobiście kompletnie nieistotna.


Pn sty 30, 2017 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 10, 2014 12:44
Posty: 472
Post Re: Czy Bóg może namawiać do złego ?
To, że Bóg nie jest tylko miłością doskonale wiem, jest wszystkim po prostu, zawiera w sobie każdy pierwiastek wszechświata a jednocześnie jeżeli tylko chce może się wyodrębniać.
Zastanawia mnie jednak jak rozgraniczyć żądania Boga od kuszenia demonów, szatana itp, życie jest krótkie nie ma czasu na zastanawianie się, więcej takiej próby jaka jest na tej Ziemi nie będzie, dajmy na to w Niebie już nie będzie testu, tam nie będzie można się wykazać, to tu jest ten czas na Ziemi.


Ostatnio edytowano Pn sty 30, 2017 22:06 przez Hufce, łącznie edytowano 1 raz



Pn sty 30, 2017 22:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 250 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL