Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 12:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu?
Robek napisał(a):
Alus napisał(a):
Ale co darować?....naturalne człowiekowi pragnienie posiadania dziecka?


To jeśli "Dziubson" jest głęboko wierzący, to chyba ważniejsze jest unikanie popełniania grzechu niż chęć posiadania jakiś tam dzieci?

Głęboko wierzący nie mają żadnego zakazu korzystania z pomocy medycyny.


Wt kwi 04, 2017 7:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 394
Post Re: Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu?
No tylko, że Dziubsonowi nie chodzi o pomoc medyczną, która nastąpiła po tym jak Dziubson dokonał niezbożnego aktu. Bo tak dalej analizując sytuację można by wymyślić taką scenę, że Dziubson poszedł nie do ginekologa tylko np. do psychiatry bo po pijaku ma zwyczaj okładać żonę. I psychiatra mu mówi: no to panie Dziubson pij Pan i pokaż Pan co tam po pijaku wyrabiasz. No właśnie - i Dziubson z tego powodu ma dylemat gdyż nie wie czy czyn jego grzeszny w standardowej sytuacji jest grzeszny także w innych okolicznościach ? Czy można to rozpatrywać w kategoriach np jak zabicie w obronie koniecznej ? W sumie ktoś mógłby powiedzieć, że Dziubson raczej nie był zagrożony. Zgrzeszył bo chciał zgrzeszyć. Można owszem cel posiadania dziecka określić jako szlachetny ale zatwardziały chrześcijanin może to nazwać naciąganiem rzeczywistości...


Wt kwi 04, 2017 21:03
Zobacz profil
Post Re: Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu?
Ten grzech o którym wspominasz to nazywanie złem lub przypisywanie Złemu to co czyni Bóg.Tak czynili uczeni w Piśmie gdy mówili że Jezus czyni cuda mocą Belzebuba.


Wt kwi 11, 2017 6:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu?
KotSyberyjski napisał(a):
No tylko, że Dziubsonowi nie chodzi o pomoc medyczną, która nastąpiła po tym jak Dziubson dokonał niezbożnego aktu. Bo tak dalej analizując sytuację można by wymyślić taką scenę, że Dziubson poszedł nie do ginekologa tylko np. do psychiatry bo po pijaku ma zwyczaj okładać żonę. I psychiatra mu mówi: no to panie Dziubson pij Pan i pokaż Pan co tam po pijaku wyrabiasz. No właśnie - i Dziubson z tego powodu ma dylemat gdyż nie wie czy czyn jego grzeszny w standardowej sytuacji jest grzeszny także w innych okolicznościach ? Czy można to rozpatrywać w kategoriach np jak zabicie w obronie koniecznej ? W sumie ktoś mógłby powiedzieć, że Dziubson raczej nie był zagrożony. Zgrzeszył bo chciał zgrzeszyć. Można owszem cel posiadania dziecka określić jako szlachetny ale zatwardziały chrześcijanin może to nazwać naciąganiem rzeczywistości...


Tu właśnie wychodzi cała hipokryzja ze strony "Dziubsona" bo jeśli jest idzie wszystko po jego myśli, to on może być przykładnym katolikiem, i nawet opowiadać że w obronie swojej wiary to by nawet w ogień skoczył :mrgreen:
No ale niestety!
Wiara wiarą, a życie życiem :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt kwi 11, 2017 11:57
Zobacz profil
Post Re: Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu?
Ja tez bym skorzystała jak ktos ma fajny artykul z wyjasnieniem kiedy mozna nowic o grzechu przeciwo Duchowi Swietemu.

Mnie sie wydaje ze nie jest az tak ciezko popelnic ten grzech. ( przeciwko Duchowi)

Pamietam jak czytalam w Dziejach Duszy - jak sw. Tereska byla na rekolekcjach i choc wczesniej myslala ze trudno jest obrazic Boga gdy sie go bardzo kocha - to rekolekcje zmienily jej zdanie - poszukam tego opisu...


Cz kwi 20, 2017 12:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy to jest grzech przeciw duchowi świętemu?
Teresse napisał(a):
Ja tez bym skorzystała jak ktos ma fajny artykul z wyjasnieniem kiedy mozna nowic o grzechu przeciwo Duchowi Swietemu.

Mnie sie wydaje ze nie jest az tak ciezko popelnic ten grzech. ( przeciwko Duchowi)

Pamietam jak czytalam w Dziejach Duszy - jak sw. Tereska byla na rekolekcjach i choc wczesniej myslala ze trudno jest obrazic Boga gdy sie go bardzo kocha - to rekolekcje zmienily jej zdanie - poszukam tego opisu...


Z Wikipedii :mrgreen:

Duch Święty jest również Pocieszycielem i tym, który obdarza łaską, dlatego teologia wyróżnia dwa szczególne grzechy będące wykroczeniem przeciw teologalnej cnocie nadziei, a tym samym będące grzechami poważnej materii przeciw Duchowi Świętemu jako Źródle nadziei. Są to:

1.rozpacz (desperacja) – rozumiana jako stałe i całkowite odrzucenie Bożego miłosierdzia oraz możliwości zbawienia i Bożej sprawiedliwości (grzech śmiertelny ze swej natury – ex toto genere suo mortale),

2.zuchwała ufność (presumpcja) – rozumiana jako stała i fałszywa pewność w zdobyciu zbawienia z wykluczeniem osobistego zaangażowania w jego osiągnięcie przy jednoczesnym braku bojaźni Bożej (grzech ciężki ze swej natury – ex toto genere suo grave).


Na to pierwsze to może i bym się załapał, więc tutaj z takim grzechem to nie jest aż tak ciężko.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz kwi 20, 2017 12:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL