Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdziwa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2017 13:12
Posty: 11
Post Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdziwa?
Nie w takim sensie że "wszyscy jesteście siebie warci", że niby jak wszystkie są prawdziwe to żadna nie jest.
Jeśli mówię, że kazda jest równie prawdziwa, bo prawdziwe jest co, w co ktos wierzy, jesli wierzy?
I zlego mam na mysli niezgodnego z nauką Kościoła, więc jeśli tak jest, to prosze o jakies źródla czy coś.
Czy jesli mówię, że wierze, ale potem swierdzę, że wszystkie religie są prawdziwe, to znaczy jakoś, że moja wiara jest nieszczera albo zla, błędna?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=Dn4-tAFdOxY


Pn kwi 17, 2017 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Bo to kłamstwo

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 17, 2017 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2017 13:12
Posty: 11
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Andy72 napisał(a):
Bo to kłamstwo

Ale jakieś źródła?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=Dn4-tAFdOxY


Pn kwi 17, 2017 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Nie mogą być jednocześnie prawdziwe zdania że 2+2=4 i 2+2=5

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 17, 2017 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2017 13:12
Posty: 11
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Andy72 napisał(a):
Nie mogą być jednocześnie prawdziwe zdania że 2+2=4 i 2+2=5

Ale mogą być prawdziwe, że nalesniki są smaczne i że są niesmaczne.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=Dn4-tAFdOxY


Pn kwi 17, 2017 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Cało napisał(a):
Jeśli mówię, że kazda jest równie prawdziwa, bo prawdziwe jest co, w co ktos wierzy, jesli wierzy?


Tak trudno jest przeczytać swój post przed wysłaniem, by sprawdzić, czy ma on jakikolwiek sens?


Pn kwi 17, 2017 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2017 13:12
Posty: 11
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Iago napisał(a):

Tak trudno jest przeczytać swój post przed wysłaniem, by sprawdzić, czy ma on jakikolwiek sens?

Co jest bez sensu? Może stylistyka trochę kuleje, ale chyba da się zrozumiec... Przepraszam, piszę szybko, zanim zapomnę, co mam na mysli, ale chodziło mi o to, że każdy może wierzyć w co sobie chce, bo jego głowa należy do niego i nikomu innemu nic do tego, nie? I czy jest coś złego w tym, że ja stwierdzam taki fakt.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=Dn4-tAFdOxY


Pn kwi 17, 2017 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Cało napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Nie mogą być jednocześnie prawdziwe zdania że 2+2=4 i 2+2=5

Ale mogą być prawdziwe, że nalesniki są smaczne i że są niesmaczne.

To w końcu są smaczne czy nie?
Zdanie "wszystkie religie są fałszywe" może być prawdziwe, zdanie "wszystkie religie są prawdziwe" jest logicznie fałszywe.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 17, 2017 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Cało napisał(a):
Co jest bez sensu? Może stylistyka trochę kuleje, ale chyba da się zrozumiec... Przepraszam, piszę szybko, zanim zapomnę, co mam na mysli, ale chodziło mi o to, że każdy może wierzyć w co sobie chce, bo jego głowa należy do niego i nikomu innemu nic do tego, nie? I czy jest coś złego w tym, że ja stwierdzam taki fakt.


Nie może, "nie będziesz miał innych bogów przede Mną"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 17, 2017 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2017 13:12
Posty: 11
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Andy72 napisał(a):
To w końcu są smaczne czy nie?

No zależy dla kogo, nie?

Andy72 napisał(a):
Zdanie "wszystkie religie są fałszywe" może być prawdziwe, zdanie "wszystkie religie są prawdziwe" jest logicznie fałszywe.

To znaczy... Wiara katolicka koniecznie wymaga zalożenia istnienia obiektywnej prawdy? Nie można gdzieś obok, albo poziom wyżej, zauważyć że istnieją rózne interpretacje?

Andy72 napisał(a):
Nie może, "nie będziesz miał innych bogów przede Mną"

Ah. Ale to nie dla mnie ci inni bogowie. Wiec... czy stwierdzenie, że istnieją inni, to równie złe co wyznawanie ich zamiast naszego Jedynego Boga?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=Dn4-tAFdOxY


Pn kwi 17, 2017 13:41
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
"inni bogowie" to demony

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 17, 2017 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Cało napisał(a):
Co jest bez sensu? Może stylistyka trochę kuleje, ale chyba da się zrozumiec... Przepraszam, piszę szybko, zanim zapomnę, co mam na mysli, ale chodziło mi o to, że każdy może wierzyć w co sobie chce, bo jego głowa należy do niego i nikomu innemu nic do tego, nie? I czy jest coś złego w tym, że ja stwierdzam taki fakt.


To co mówisz jest bez sensu :-D
Nie może być tak, że wszystkie religie są prawdziwe, bo jedna przeczy drugiej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn kwi 17, 2017 14:30
Zobacz profil
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Cało napisał(a):
Ale mogą być prawdziwe, że nalesniki są smaczne i że są niesmaczne.
No ale taka analogia nie może się odnosić do różnych religii. Co najwyżej do różnych rytów, lub do różnych powołań w obrębie jednej religii. Np. można powiedzieć, że "prawdziwe jest, że w kulcie używa się muzyki monofonicznej i polifonicznej". Można powiedzieć, że "zbawienne jest życie w małżeństwie i zbawienne jest życie monastyczne". Ale nie można powiedzieć "Bóg jest jeden jak u chrześcijan i bogów jest wiele jak w hinduizmie", lub "Bóg jest transcendentny jak u chrześcijan i Bóg jest ufoludkiem jak u ŚJ", lub "Bóg się wcielił jak u chrześcijan i nie wcielił jak w Islamie".
Cytuj:
To znaczy... Wiara katolicka koniecznie wymaga zalożenia istnienia obiektywnej prawdy?
W ogóle składne wypowiadanie się i komunikacja wymagają założenia istnienia obiektywnej prawdy.
Cytuj:
Nie można gdzieś obok, albo poziom wyżej
Co rozumiesz przez tę metaforę?
Cytuj:
zauważyć że istnieją rózne interpretacje?
Interpretacje czego?
Cytuj:
Wiec... czy stwierdzenie, że istnieją inni, to równie złe co wyznawanie ich zamiast naszego Jedynego Boga?
A czym się różnie "wyznawanie" od "stwierdzenia że istnieją"?


Wt kwi 18, 2017 6:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
Cytuj:
Nie w takim sensie że "wszyscy jesteście siebie warci", że niby jak wszystkie są prawdziwe to żadna nie jest.
Jeśli mówię, że kazda jest równie prawdziwa, bo prawdziwe jest co, w co ktoś wierzy, jeśli wierzy?
I zlego mam na mysli niezgodnego z nauką Kościoła, więc jeśli tak jest, to prosze o jakies źródla czy coś.
Czy jesli mówię, że wierze, ale potem swierdzę, że wszystkie religie są prawdziwe, to znaczy jakoś, że moja wiara jest nieszczera albo zla, błędna?

W sensie wiary oznacza ,że to w co wierzę staje się dla mnie prawdziwe. Z definicji jako założenie. I nawet pod względem psychologicznym myśli i przekonania , które uznaję za prawdziwe (bo potwierdzone przez doświadczenie) będą zawsze domagały się ponownego potwierdzenia tego w co wierzę ( dlatego istnieje mechanizm samospełniającej się przepowiedni czyli realizacji tego w co wierzę).
Z punktu rozumienia logicznego wiadomo, że jeżeli jest coś rozumowo sprzeczne to z zasady jedno z przeciwieństw nie może być prawdziwe. Ponieważ prawda jest tylko jedna a kłamstw niezliczona ilość.
Przyjęcie czegoś, tu religii, jako prawdziwego wymaga rozeznania oraz rozumnego zaakceptowania tego co ma podlegać wierze w przeciwnym wypadku może prowadzić do sytuacji w której za prawdę uznaje się coś co jest wzajemnie sprzeczne zatem nie może być wykładnia prawdy bo prawda zawsze jest wewnętrznie spójna i nie sprzeczna.
I teraz gdy wierzy się w coś co zawiera sprzeczne elementy taka wiara jest bezrozumna ( przypisana owieczkom) ponieważ nie rozumie, że jest wewnętrznie sprzeczna a zatem z definicji nieprawdziwa.
Lub jeżeli tylko źle rozumiana (w tłumaczeniu sprzecznie do innego fragmentu wiary) również bezrozumna, ponieważ nie umie zrozumieć tego co powinno być zrozumiałe.

Pod kątem rozeznania , która religia wydaje się prawdziwa ( dla osób które nie wiedzą czy dana religia ma być do przyjęcia czy nie) można na wstępie patrzeć na główne przesłania które do mnie przemawiają. Innym kryterium będą tzw owoce jakie te religie przynoszą.
Gdy ktoś ceni sobie okazywanie siły i przemoc za „prawdziwe” i „dobre” będzie uznawał te , które te aspekty preferują.
Aby umieć określić co jest prawdziwe w danej religii trzeba poznać idee , którymi się kieruje oraz porównać je z innymi ideami innych religii. Jest to oczywiście stosunkowo trudne choćby ze względu na to iż te religie często są różnie interpretowane przez ludzi, którzy te interpretacje głosili będąc autentycznymi nauczycielami bożymi bądź tylko uzurpatorami pragnącymi pod płaszczykiem religii osiągnąć pewne korzyści lub przywileje jakie są nadawane tym , którzy to czynią.
W religiach autorytarnych i despotycznych zasady są narzucane bez możliwości ich interpretowania i udoskonalania ich rozumienia.
W religiach chrześcijańskich jest ten plus ,że pomocnym w poznawaniu prawdy jest Duch św Głos samego Boga Ojca ( jedynego Boga), który ma za zadanie wskazywać na Prawdę oraz nauczać tak aby do tej Prawdy przybliżać. A już to sugeruje ,że nie funkcjonujemy całkowicie w prawdzie a zatem nasze działania będą podlegać mylnym decyzjom a wiec będą grzeszne mimo iż grzeszyć nie chcemy.

Zatem gdy te religie głoszą sprzeczne względem siebie idee i myśli nie mogą być wszystkie prawdziwe!

A najlepszym rozeznaniem , które są prawdziwe będzie dyskusja i takie naświetlanie aspektów danej wiary względem innych aby pomogło to zrozumienie a zatem łatwiejsze ich stosowanie. Bo każda zasada ma w swojej wymowie za zadanie prowadzić do głębszej spójności.
Gdy będę głosić ,że wszystkie są prawdziwe choć będę wiedzieć ,że jakieś aspekty danej religii uznaję za nieprawdziwe to oczywiste ,że to takie głoszenie będzie nieprawdziwe i nieszczere bo podyktowane jakimś „interesem” związanym z tym światem i moją na nim egzystencją.
I teraz tylko pytanie czy czynię to ze strachu o moją wolną wolę , która w obrębie danej religii może nie być wcale wolna bo gdy przekroczy się zalecenia tej religii w rezultacie zostajemy skazani za śmierć lub w najlepszym razie na wygnanie.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Wt kwi 18, 2017 13:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jest coś złego w mowieniu, że każda religia jest prawdzi
glejt napisał(a):
W sensie wiary oznacza ,że to w co wierzę staje się dla mnie prawdziwe. Z definicji jako założenie. I nawet pod względem psychologicznym myśli i przekonania , które uznaję za prawdziwe (bo potwierdzone przez doświadczenie) będą zawsze domagały się ponownego potwierdzenia tego w co wierzę ( dlatego istnieje mechanizm samospełniającej się przepowiedni czyli realizacji tego w co wierzę).


Czyli jesteś w stanie uwierzyć w każdą głupote którą sobie wymyślisz.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt kwi 18, 2017 16:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL