Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 14:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 17, 2017 13:12
Posty: 11
Post Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
Czy każdy wierzacy jest zobowiązany do nauki i znajomości wszystkich doktryn, i do szerzenia i obrony ich? Jesli tak, to czy to grzech, jesli mam inne opinie? A co jeśli nie mam opinii?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=Dn4-tAFdOxY


Pn kwi 17, 2017 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 01, 2014 5:10
Posty: 24
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
Czy musi? Mamy wolą wolę - możemy być dobrymi katolikami a możemy być bardzo dobrymi katolikami - wybór należny do nas - im jesteśmy lepsi tym dla naszego zbawienia lepiej - wszystko ma być wynagrodzone w wieczności więc chyba warto się postarać:)


N kwi 30, 2017 14:36
Zobacz profil
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
Cało napisał(a):
Czy każdy wierzacy jest zobowiązany do nauki i znajomości wszystkich doktryn, i do szerzenia i obrony ich? Jesli tak, to czy to grzech, jesli mam inne opinie? A co jeśli nie mam opinii?


Tak musi, a jeżeli nie musi, to powinien.
Powinien znać te nauki i doktryny, by móc porównać z naukami wiary zawartymi w Nowym Testamencie Pisma Świętego. Kościół do jakiego należy i nie ważne jaką ma nazwę, ale ważne, czy zachowany jest w jego naukach DUCH WIARY, wiary jaka jest nam chrześcijanom przekazana w Piśmie Świętym. Wiary jakiej nauczał nas sam Bóg w osobie Jezusa Chrystusa, który narodził się na ziemi byśmy my mieli bezpośrednią społeczność z Bogiem, wiary, która daje nam możliwość pełnej jedności z Bogiem.
Lenistwo i niewiedza nie jest dla nikogo usprawiedliwieniem. Mamy się uczyć, zdobywać mądrość, byśmy nie byli jak te nie rozsądne panny. Nasza lampa ma być napełniona, by nie gasła.


N kwi 30, 2017 18:49
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
wybrana napisał(a):
Cało napisał(a):
Czy każdy wierzacy jest zobowiązany do nauki i znajomości wszystkich doktryn, i do szerzenia i obrony ich? Jesli tak, to czy to grzech, jesli mam inne opinie? A co jeśli nie mam opinii?


Tak musi, a jeżeli nie musi, to powinien.
Powinien znać te nauki i doktryny, by móc porównać z naukami wiary zawartymi w Nowym Testamencie Pisma Świętego.

Przestań jątrzyć i mącić.
To nie do pojedynczego wierzącego należy ocenianie nauk Kościoła i porównywanie ich z treścią Pisma.
To Kościół ma w swoim depozycie Pismo święte i to on, jako jedyny, może je interpretować.
Pojedynczy wierzący, który ma czelność podważania interpretacji Kościoła powinien zastanowić się nad swoją pychą.
wybrana napisał(a):
Kościół do jakiego należy i nie ważne jaką ma nazwę, ale ważne, czy zachowany jest w jego naukach DUCH WIARY, wiary jaka jest nam chrześcijanom przekazana w Piśmie Świętym.

Ta wiara Kościoła, a nie jakaś wiara zawieszona w próżni została przez Kościół zawarta w Piśmie, więc tylko Kościół ma prawo to Pismo wyjaśniać.
Nie ma Ducha wiary, jaka została przekazana z nie wiadomo skąd.
Jest Duch wiary, który przez Kościół został przekazany w Piśmie i Tradycji.
wybrana napisał(a):
Wiary jakiej nauczał nas sam Bóg w osobie Jezusa Chrystusa, który narodził się na ziemi byśmy my mieli bezpośrednią społeczność z Bogiem, wiary, która daje nam możliwość pełnej jedności z Bogiem.

Dokończ: wiary, której depozytariuszem jest Kościół czyli Ciało Chrystusa.
wybrana napisał(a):
Lenistwo i niewiedza nie jest dla nikogo usprawiedliwieniem. Mamy się uczyć, zdobywać mądrość, byśmy nie byli jak te nie rozsądne panny. Nasza lampa ma być napełniona, by nie gasła.

Dokładnie. Masz się uczyć, zdobywać mądrość, a nie czytać jakieś nowomodne bzdety i posługiwać się filmikami, które każdy, nawet wróg Chrystusa może zamieszczać w necie po to, by takich jak ty zwodzić.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N kwi 30, 2017 19:11
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2017 22:31
Posty: 20
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
To absolutny skandal jak bardzo ludzie przywiązują się do dogmatyzmów zamiast szukać Boga i jego żywej nieskończoności .
Powiedźcie mi tak czysto na logikę czy Nieskończoność Boga w tym ogromnym wszechświecie da się zapisać w jednym testamencie ?
Ja rozumiem , że droga do Boga prowadzi przez uczciwość i sprawiedliwość a nie po trupach do celu jak to w tym pysznym bardzo pyszałkowatym świecie bywa ...
No , ale na chłopski rozum dlaczego szukacie Boga przez bardzo fałszywy i oszukany kościół który wyrządził bardzo bardzo dużo zła , zamiast szukać go w swoich sercach ?
Dlaczego zamykacie umysł zamiast go otworzyć dlaczego nie macie wiary w Boga żywego tylko ciągle robicie z niego martwego .
Ewolucja , Ewolucja , Ewolucja prawdziwy stwórca chcę naszej ewolucji i rozwoju i naszego szczęścia by to co wybudujemy wewnątrz nas byśmy byli z tego zadowoleni bo jesteśmy również jego cząstką .
Czy ja się mylę ?! Jeżeli tak to niech ktoś mnie upomni i niech rzuci porządnymi i solidnymi argumentami dlaczego mamy wierzyć kościołowi a nie Bogowi i ewolucji .


Śr maja 03, 2017 20:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
Nie ma sprzeczności między Bogiem a Kościołem. Zwłaszcza Kościołem katolickim.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 03, 2017 22:07
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
Cało napisał(a):
Czy każdy wierzacy jest zobowiązany do nauki i znajomości wszystkich doktryn, i do szerzenia i obrony ich? Jesli tak, to czy to grzech, jesli mam inne opinie? A co jeśli nie mam opinii?

Wszystkich nie musi. Powinien wiedzieć w co wierzy, tzn. znać główne prawdy wiary i dogmaty. Przede wszystkim powinien ufać Kościołowi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz maja 04, 2017 8:33
Zobacz profil
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
adrian1111 napisał(a):
Jeżeli tak to niech ktoś mnie upomni i niech rzuci porządnymi i solidnymi argumentami dlaczego mamy wierzyć kościołowi a nie Bogowi i ewolucji .
Co to jest ewolucja? Bo najwyraźniej używasz tego pojęcia w sposób niezgodny z tym, jak jest ono powszechnie rozumiane. Nie mogę ufać czemuś, co jest tylko niejasnym pojęciem z Twojego posta.

Co do "znajomości wszystkich doktryn", to moim zdaniem warto przede wszystkim znać dwa podstawowe dogmaty - ten o Trójcy i ten o Wcieleniu. Umieć ze zrozumieniem wyrecytować Credo. Wystarczy, żeby nie zostać wkręconym przez lwią część sekciarzy.


Cz maja 04, 2017 10:44

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
Cało napisał(a):
Czy każdy wierzacy jest zobowiązany do nauki i znajomości wszystkich doktryn, i do szerzenia i obrony ich? Jesli tak, to czy to grzech, jesli mam inne opinie? A co jeśli nie mam opinii?


Co masz na myśli mówiąc wszystkie? Tu masz zaledwie trzy. To chyba nie tak dużo? pl.wikipedia.org/wiki/Doktryna_religijna

O jakie opinie chodzi?


Cz maja 04, 2017 16:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pamięć?
zefciu napisał(a):
Co do "znajomości wszystkich doktryn", to moim zdaniem warto przede wszystkim znać dwa podstawowe dogmaty - ten o Trójcy i ten o Wcieleniu.


A i z tym bywa krucho, miałem ostatnio takie przeżycie... innym razem opowiem.

W sumie Trójca i diofizytyzm to podstawa. Jest jeden Bóg w trzech Osobach (tu wymienić). Jest jedna Osoba Jezusa o dwóch naturach, w pełni Bóg i w pełni człowiek. Reszta to dodatki.

Na marginesie, podoba mi się prawosławna tradycja żegnania się trzema palcami. Jak wyjaśniła mi pewna greczynka, to właśnie ma przypominać zawsze te dwie podstawy (trzy palce wyprostowane na znak Trójcy, dwa zgięte na znak dwóch natur).

Cytuj:
Umieć ze zrozumieniem wyrecytować Credo. Wystarczy, żeby nie zostać wkręconym przez lwią część sekciarzy.


A jak nie Credo to przynajmniej Skład Apostolski.

Poza tym, ponieważ pytanie było o katolika to ważne jest:

- czym jest Komunia Swięta a czym nie jest
- kiedy papież jest nieomylny a kiedy nie jest

Pewnie ten ostatni punkt będzie nastręczał co niektórym wolnomyślicielom najwięcej trudności, więc warto mu poświęcić chwilę.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz maja 04, 2017 17:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2734
Post Re: Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pam
Znajomosc jakiejkolwiek teorii nie musi isc w parze z umiejetnoscia jej zastosowania.
Moja odpowiedz na pytanie z tytulu brzmi: nie
Popdejrzewam, ze wielu swietych Kosciola (szczegolnie tych bezimiennych) nie mialo doktoratu z dogmatyki.
Ale mialo wszystko w sercu. Moze to byla Twoja babcia?


Pt maja 05, 2017 13:08
Zobacz profil
Post Re: Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pam
robaczek2 napisał(a):
Znajomosc jakiejkolwiek teorii nie musi isc w parze z umiejetnoscia jej zastosowania.
A to jest robienie prostytutki z logiki. To że nie każdy umie używać wiertarki nie implikuje, jakoby nieprawdą było iż do wiercenia równych dziur potrzebna jest wiertarka.
Cytuj:
Popdejrzewam, ze wielu swietych Kosciola (szczegolnie tych bezimiennych) nie mialo doktoratu z dogmatyki.
I znowu. Czym innym jest doktorat z dogmatyki, a czym innym jest znajomość podstawowych prawd wiary.
Cytuj:
Ale mialo wszystko w sercu.
Problem pojawia się, gdy przychodzą do chaty ŚJ i zaczynają wkręcać, jakoby chrześcijanie głosili coś, czego nie głoszą. Czy wówczas takie "w sercu" wystarczy aby odeprzeć ich argumenty specjalnie krojone pod katolików mających nikłą o swojej wierze wiedzę?


Pt maja 05, 2017 13:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2734
Post Re: Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pam
zefciu napisał(a):
czym innym jest znajomość podstawowych prawd wiary.
..............................
Czy wówczas takie "w sercu" wystarczy aby odeprzeć ich argumenty specjalnie krojone pod katolików mających nikłą o swojej wierze wiedzę?

W tytule jest slowo "wszystkie" a nie podstawowe.
Moim zdaniem "w sercu" zupelnie wystarczy ale nie podejme sie oceniac do kogo sie to odnosi. Moze do Twojej babci, ktora za zadne skarby nie dala by sie przekonac SJ i jeszcze ich by przyciagnela do Kosciola. Np. przez wezwanie gosci do wspolnego odmowienia "Ojcze nasz"


Pt maja 05, 2017 13:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pam
robaczek2 napisał(a):
Moze do Twojej babci, ktora za zadne skarby nie dala by sie przekonac SJ i jeszcze ich by przyciagnela do Kosciola

Moim rodzicom wystarczyły główne prawdy wiary i Credo. Nie wdawali się w dyskusję z domokrążcami kwitując wszelkie nagabywania: urodziłam/łem się w wierze katolickiej i w tej umrę. Byli przekonani, że zmiana wyznania (o innej religii nie mówiąc, a o sekcie nie wspominając) jest grzechem śmiertelnym i blokuje możliwość zbawienia. Zresztą uważali, że prawdziwe Objawienie jest wyłącznie w KK i pomijając dzielące nas różnice, które nie mają wielkiego znaczenia, w Cerkwi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt maja 05, 2017 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: Czy katolik musi znać wszystkie doktryny Kościoła na pam
Cało napisał(a):
Czy każdy wierzacy jest zobowiązany do nauki i znajomości wszystkich doktryn, i do szerzenia i obrony ich? Jesli tak, to czy to grzech, jesli mam inne opinie? A co jeśli nie mam opinii?


Na mocy chrztu świętego jesteś zobowiązany do tego aby np. być świadkiem wiary, ale też i ewangelizować,czyli głosić Słowo Boże, tak tak, właśnie. Do tego znajomość Pisma Świętego jest potrzebna, a doktryn? No cóż, KKK jest rozwinięciem logiczno-teologicznym Pisma Świętego aby coś komuś objaśnić.
Dobrze,że zadajesz to pytanie, znasz już odpowiedź. Zatem do dzieła, modlitwa do Ducha Świętego i czytaj Pismo Święte :-) Swoją drogą,mamy teraz jeszcze Tydzień Biblijny :)

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


Pt maja 05, 2017 18:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL