Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Cześć. Odpowadając na pytanie o działanie Ducha Świętego w naszym życiu warto wspomnieć o siedmiu darach Ducha Świętego: dar mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej (por.Katechizm Kościoła Katolickiego, nr.1831). Celem działania Ducha Świętego jest pomoc człowiekowi w odczytywaniu woli Bożej w różnych zdarzeniach naszego życia, radosnych i smutnych (np. ciężka choroba, tragiczny wypadek mogą załamać człowieka, ale jeżeli poprosi się o pomoc Ducha Świętego, wtedy trudne zdarzenie może byc fundamentem ściślejszego zjednania z Bogiem, a nawet nawrócenia). Warto też przypomnieć sobie o owocach Ducha Świętrego. Wymienia je św. Paweł : Owocem zaś Ducha jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie "(Ga 5, 22n). Czy Duch Święty działa tylko w Kościele, czy też poza Kościołem? Duch Świętgy działa w sposób szczególny w Kościele (np. słowo Boże, sakramenty, różne działania Kościoła-np. duszpasterskie, charytatywne), ale działa też poza Kościołem. Duch Święty jest Bogiem takim samym jak Ojciec i Syn Boży. Poza tym Jego zadania są następujące: być kontynuatorem Chruystusowego dzieła zbawienia aż do chwalebnego przyjścia Pana; przekonywać świat o grzechu, czyli o niewierze i negacji posłannictwa Chrystusa posuniętej aż do wyroku śmierci na NIego, a w szerszym znaczeniu przekonywanie o grzechu i sprawiedliwości ma na celu zbawienie świata i ludzi (por. św. Jan Paweł II, enc.Dominum et vivivficantem, 27).Dlatego Duch Święty nie może być niczym ograniczony, żadną przestrzenią, żadnym czasem, żadnymi uwarunkowaniami ludzkimi (por. Tenże, enc.Redemptoris missio, 29). To tyle mojej odpowiedzi.Z Bogiem.


Pn lip 03, 2017 18:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Cześć. Odpowadając na pytanie o działanie Ducha Świętego w naszym życiu warto wspomnieć o siedmiu darach Ducha Świętego: dar mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej.


Mam rozumieć że każdy sprawiedliwie dostał tych darów po równo?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lip 04, 2017 11:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
A przypowieść o talentach Waść znasz? Polecam też 1Kor12

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lip 04, 2017 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Robek napisał(a):
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Cześć. Odpowadając na pytanie o działanie Ducha Świętego w naszym życiu warto wspomnieć o siedmiu darach Ducha Świętego: dar mądrości, rozumu, umiejętności, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej.


Mam rozumieć że każdy sprawiedliwie dostał tych darów po równo.


Bardzo sprawiedliwie.
To, czego pragniesz, do czego dążysz - to otrzymujesz i takie są owoce twojego życia.
Pragniesz Boga i prosisz o Jego łaski, to Bóg wielokrotnie cię nimi obdarzy.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt lip 04, 2017 14:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Małgosiaa napisał(a):
A przypowieść o talentach Waść znasz? Polecam też 1Kor12


Tutaj już nie będę używał wulgarnych słów, ale powiem że to nie jest sprawiedliwe dawać jednym więcej talentów niż drugim.
I z tego powodu jestem negatywnie nastawiony do Ducha Świętego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt lip 04, 2017 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Robek napisał(a):

Tutaj już nie będę używał wulgarnych słów, ale powiem że to nie jest sprawiedliwe dawać jednym więcej talentów niż drugim.
I z tego powodu jestem negatywnie nastawiony do Ducha Świętego.


Talent nawet najpiękniejszy można zniszczyć, a ten maleńki wykorzystać pięknie.
To wszystko zależy od tego, jaką oceną kieruje się człowiek i jakie przyjmuje wartości w życiu.
Można być biednym i szczęśliwym oraz bogatym i bardzo nieszczęśliwym.
Można być niewidomym i szczęśliwym oraz widzącym i bardzo nieszczęśliwym.
Można być zakochanym i szczęśliwym oraz zakochanym i bardzo nieszczęśliwym.
Bez jedności z Bogiem nic nas nie uszczęśliwi, a jeżeli czujemy inaczej, to tylko nasze złudzenie.
Tej miłości nikt i nic nie zastąpi.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt lip 04, 2017 14:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Robek napisał(a):
(...)powiem że to nie jest sprawiedliwe dawać jednym więcej talentów niż drugim.
I z tego powodu jestem negatywnie nastawiony do Ducha Świętego.


Pomyliła Ci się sprawiedliwość z równością. Są to owszem sprawy ze sobą związane, jednakże nie tożsame. Gdyby na świecie miała panować równość jako naczelna zasada, wszyscy bylibyśmy bakteriami.

Nie wiem, jaką definicją sprawiedliwości się posługujesz, Biblia mówi, że każdy będzie oceniany według tego, co mu dane zostało. W przypowieści o talentach akurat lepiej mają ci, którym dano więcej. Jest jednak też inne miejsce, w którym Jezus mówi, że "Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie" (Łk 12,39-48). Jak widzisz, dodatkowy talent to nie tylko spadek, wypasiona bryka i wirtuozeria na fortepianie. To też większy obowiązek.

Albo mówiąc trochę współcześniej: "Wielka moc niesie ze sobą wielką odpowiedzialność, drogi Peterze Parkerze".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt lip 04, 2017 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Cześć. W poprzednim swoim poście z 4 lipca 2017 roku zawarłem krótką wypowiedź na temat darów Ducha Świętego. Dzisiaj swoją wypowiedź pragnę rozszerzyć pisząc o darach i owocach Ducha Świętego. Na wstępie pragnę przypomnieć, że Pismo święte trzecią Osobę Trójcy Świętej określa jako Duch Święty. Są też inne określenia, jak: Duch Boży, Duch Pana (zwłaszcza w Starym Testamencie- Izrael nie znał jeszcze objawienia Ducha Świętego jako Osoby). Ja będę stosować dwa określenia: Duch Święty lub Duch Boży.Działanie Ducha Świętego ma charakter bezpośredni i pośredni. Charakter bezpośredni-gdy owe działanie ,,widoczne jest jedynie w postaci daru dostrzegalnego w przedziwnych skutkach (por. Dz 2, 1-36). Akceptacja tych darów jest możliwa jedynie przez wiarę (por. S.J. Stasiak, R.Zawiła, Abc teologii dogmatycznej. Notatki z wykłądów ks. prof. Romana E. Rogowskiego, Oleśnica-Wrocław 1007, str.167). Działanie pośrednie dokonuje się przez znaki, np. sakramentalne lub pozasakramentalne. Znakiem pozasakramentalnym może być np. drugi człowiek gdy głosi nam Ewangelię albo bezinteresownie pomaga w trudnej sytuacji. Dzieje Apostolskie są pełne opisów, w których Apostołowie słuchają głosu Ducha Świętego (np. działalność diakona Filipa-por. Dz 8, 29-40; działalność św. Pawła i jego towarzyszy apostolskich podróży-por. Dz 16, 6n).
Jednak, ze względu na Twoje pytanie, Wybrana, wyjaśnię bardziej, jak Duch Święty ukazuje się w znakach sakramentalnych. Duch Święty jest obecny w każdym sakramencie. Szczególnie w chrzcie i bierzmowaniu. Sakrament chrztu łączy nas z Chrystusem i całą Trójcą Świętą. Uwalnia nas z grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych, popełnionych do chwili otrzymania sakramentu. Uwalnia również od kar za nie (por. Katechizm Kościoła Katolickiego-w skrócie KKK, nr.1263). Sakrament chrztu włącza nas we wspólnotę Kościoła i łączy z jedną wielką Rodziną chrześcijańską (sakrament chrztu łączy chrześcijan wszystkich wyznań-por. KKK 1271). Nade wszystko jednak w chrzcie otrzymujemy dar Ducha Świętego i dzieki Jego opiece możemy rozwijać w sobie życie zgodne z ewangelicznym orędziem oraz pielęgnować cnoty moralne ( KKK 1265). Św. Jan Paweł II pisze, opierając się na tekście św. Pawła: ,,To Duch Święty nadaje ochrzczonym status synów Bożych, a zarazem czyni ich członkami Chrystusowego Ciała"(adh.Chl, 11). Chodzi oczywiście o mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół. Tekst św.Pawła Apostoła brzmi tak: ,,Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało" (1 Kor 12, 13). Podsumowując, chrzest jest początkim nowego życia, a tym samym jest bramą do zbawienia.
Sakrament bierzmowania jesdt dopełnieniem łaski chrztu (por. KKK 1285). Skutki tego sakramentu to: ściślejsze zjednoczenie z Chrystusem, udoskonalenie więzi z Kościołem, udzielenie specjalnej mocy (jest to moc Ducha Świętego), aby świadczyć o Chrystusie w każdym aspekcie swojego życia (por. KKK, 1302nn). Sakrament bierzmowania pomnaża dary Ducha Świętego (dlatego Kościól mówi, że jest to sakrament Ducha Świętego). Można więc powiedzieć, za św. Janem Pawłem II, że w obydwu sakramentach dokonuje się nasze namaszczenie Duchem i odtąd uczestniczymy w posłannictwie samego Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela (por. Chl, 14).
Poswięcę teraz kilka słów darom i owocom Ducha Świętego, bo wnich najpełniej wyraża się Jego działanie. Proponuję przeczytać artykuł ks.prof.Edwarda Stańka pt. ,,Duch Święty działa" zamieszczony na: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... uchsw.html (wydruk z dnia 2017-06-27). Tradycyjne nauczanie Kościoła idąc za głosem Biblii,wymienia takie dary Ducha Świętego: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża (por. KKK 1831); darem Ducha Świętego (co potwierdza również nauczanie Kościoła) jest wiara, a nade wszystko miłość. Dary Ducha Świętego podtrzymują życie moralne chrześcijan i są trwałymi dyspozycjami czyniącymi człowieka uległym wobec Jego natchnień (por. KKK 1830).
Dar mądrości-Duch Święty pomaga w naszym życiu stosować się do Bożego prawa, czyli kształtować nasze życie wedle Bożej woli. Tu, według mnie, trzeba w każdej egzxystencjalnej sytuacji odwoływać się do naszego sumienia i obiektywnej normy moralnej (bo sumienie nam mówi: czyń to, tamtego unikaj, ale nie jest ostateczną instancją orzekającą co jest dobrem, a co złem-por. św. Jan Paweł II, Dv, 43). Dar rozumu pozwala wniknąć głębiej w tajemnicę Bożego objawienia.Dar rady to pomoc Ducha Świętego w chwilach podejmowania trudnych decyzji (np. po maturze-iść na studia, a może wybrać powołanie kapłańskie, zakonne). Dar męstwa jest to działanie Ducha Świętego wówczas, gdy piętrzą się przed nami trudności, a także gdy trzeba mierzyć się z przeciwnikiem mocniejszym od nas (np. jakieś struktury władzy; gdy trzeba wyznać wiarę w Chrystusa w okolicznościach niesprzyjających-np.por. Mt 10, 17-23). Często ten dar kojarzy się m.in z wyznawaniem wiary aż do męczeństwa. Dar umiejętności, czyli współpraca z Duchem Świętym w pełnieniu woli Bożej tak, aby każde nasze słowo i działanie zamienić w akt miłości Boga i człowieka. I tu nadmienię, że każdy dar Ducha Św. ma swoje odniesienie do miłości. Dar pobożności to modlitwa razem z Duchem Świętym, nawet wówczas, gdy nie umiemy się modlić. Św.Paweł pisze:,,Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami" (Rz 8, 26). Wreszcie dar bojaźni Bożej to nieustanna troska Ducha Świętego abyśmy, wyzbywszy się swoich grzechów nigdy nie utracili zaufania Boga (por. wspomniany artykuł ks.prof.E Stańka).
Jak poznać działąnie Ducha Bożego? Przez Jego owoce. Wymienia je św.Paweł w Lisćie do Galatów: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmośc, dobroć, wierność, opanowanie (5, 22n). Miłość to pragnienie uszczęśliwiania innych. Szczególnie widać to w małżeństwie i rodzinie. Przykazanie miłosci jest prawem Ducha Świętego (por.św. Jan Paweł II, adh. Familiaris consortio o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym, 63). Owocem działąnia Ducha Świętego jest radość, czyli wspólnota życia z Bogiem (por. E.Stanek, art.cyt.). ,,Radość chrześćijańska polega więc na przyjmowaniu i przxekazywaniu miłosiernej miłosći Boga" (Encyklopedia chrzesćijaństwa.Historia i współczesność.2000lat nadziei, Kielce 2000, str.626; por.Mt 25, 23.34 ). Na temat radości chrześcijańskiej można przytoczyć takie słowa Pisma świętego: ,,W tej właśnie chwili Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł << Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom"(Łk 10, 21). Drogą do osiągnięcia pełnej radości, czyli komunii z Bogiem są: Błogosławieństwa (POR. MT 5, 3-12), Dekalog, oddanie się Chrystusowi (por. KKK 1716). Kolejnym owocem Ducha Bożego jest pokój. I chodzi tu zarówno o pokój między narodami, jak i ten w sercach naszych; wyzucie się egoizmu, nienawiści. Dlatego trzeba modlić się do Ducha Swiętego o dar pokoju. Św.papież Jan Paweł II stwierdza, że pokój jest owocem miłości (por. Dv, 67). Cierpliwość jest cnotą , dzieki której przyjmujemy to, co jest nieprzyjemne, bolesne (ncyklopedia chrześcijaństwa, dz.cyt., str. 143). Wiąże się z nią dojrzewanie do miłości, radosci i pokoju (por. E.Stanek, art.cyt.). Biblia wielokrotnie i pozytywnie wypowiada się na temat cierpliwości (por. np. WSj 34, 6;przypowieść o kąkolu-Mt 13, 24-30). uprzejmość jest znakiem wielkiej kultury ducha. Nie muszę tłumaczyć, jak się czujemy, gdy ktoś zachowa się wobec nas niesympatycznie. Inny owoc Ducha Bożego to dobroć. Jest ona ukierunkowana na pomaganie innym oraz na tworzenie przyjaznej atmosfery w swoim środowisku (rodzina, szkoła, praca). Tak więc ma swoje źródło (jak inne owoce Ducha) w miłości. Werność to gotowość bycia przy drugim. Do wierności zobowiazany jest każdy człowiek: małżonkowie, samotnicy, osoby duchowne. Oczywiście każdy na sposób zgodny ze swoim powołaniem (przecież nie możemy oczekiwać od osoby duchownej zachowania wierności małżeńskiej, ani od małżonków zachowania wierności własciwej dla stanu duchownego-por. Nauczanie moralne Jana Pawła II, Radom 2006, str. 108). Owocem Ducha Świętego jest także łagodność, a więc język miłości. Wiąże się on z cnotą cierpliwości. Są jednak sytuacje, które wymagają zdecydowanej postawy wobec złych zachowań, postaw (por. J 2, 13nn). Wreszcie opanowanie to odpowiedzialność za swoją postawę, czyny, słowa. To znak, że żyjemy w komunii z Bogiem w Duchu Świętym, dzięki łasce Chrystusa. To tyle tej mojej odpowiedzi. Można by jeszcze kilka zdań napisać o Boskości Ducha Świętego, o Jego działaniu (także poza widzialnymi strukturami Kościoła-to też było jedno z pytań). Lecz jest to temat na inny mój post. Z Bogiem.


Wt lip 11, 2017 18:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Dziękuję za obszerną i owocną odpowiedz.
Napisałeś - Można by jeszcze kilka zdań napisać o Boskości Ducha Świętego, o Jego działaniu (także poza widzialnymi strukturami Kościoła-to też było jedno z pytań). Lecz jest to temat na inny mój post.

Myślę, że twój wpis zawiera również odpowiedz o działaniu Ducha Świętego w codziennym życiu każdego człowieka. Dary Ducha Świętego kształtują nasze życie i pomagają wydać piękne jego owoce
Pięknie te dary i owoce opisałeś w swoim poście.

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Wt lip 11, 2017 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Cześć. Bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź Wybrana na mój ostatni post. Przypomnę, że opisałem w nim działanie Ducha Świętego w życiu codziennym człowieka (zwłaszcza poprzez dary i owoce Ducha Świętego). W dzisiejszym poście trochę uwagi poświęcę samej Boskości Ducha Świętego. Przecież Duch Święty, który ma tak silny i pozytywny wpływ na nasze życie (o ile w sposób wolny poddamy się Jego natchnieniom) nie wziął się z nikąd. Dlatego ta dzisiejsza moja wypowiedź nie jest adresowana wyłącznie do Ciebie Wybrana, lecz też do wszystkich, którzy ją przeczytają. Postaram się, aby w tej odpowiedzi uniknąć błędów teologicznych, a równocześnie prosto wyjaśnić trudną prawdę o Duchu Świętym. Wiem, że to nie będzie łątwe, stąd przepraszam za ewentualne błędy. Proponuję też lekturę Biblii i dokumentów Kościoła.
Zacznijmy od tajemnicy Trójcy Świętej. POlega ona na tym, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach. Bóg jest jeden co do natury. Do natury Boga należy m.in: miłość, dobro, niezłożoność, niezmienność, jedność i jedyność, wolność, wieczność, świętość, etc. Wszystkie te przymioty Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty posiadają oczywiście w największym stopniu. Są jednym Bogiem, a więc Bytem najlepszym i najdoskonalszym. Dla przykłądu kilka słów na temat przymiotu miłości. Bóg Ojciec stworzył cały świat, a szczególnie człowieka z miłości. Bóg, mimo że człowiek zgrzeszył Bóg nie opuścił człowieka. NIe powiedział człowiekowi: skoro zgrzeszyłeś przestaję się tobą opiekować. Wręcz przeciwnie-Bóg ciągle nawiązywał dialog miłości z człowiekiem. Największym dziełem miłości Ojca do nas jest posłanie na świat i zmartwychwstanie Jego jedynego Syna i naszego Pana Jezusa Chrystusa. Sam Pan Jezus powiedział tak: ,, Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony" ( J 3, 16n). Tą prawdę Kościół wyznaje w czasie Mszy śwętej w każdą niedzielę i święta, gdy odmawiamy Symbol nicejsko-konstantynopolitański (słowa: ,,Dla nas i naszego zbawienia zstąpił z nieba...").
Bóg Syn Boży również posiada miłość w najwyższym stopniu. Skoro z miłości do nas zstąpił z nieba, za wszystkich ludzi poniósł śmierć męczeńską na krzyżu i zmartwychwstał. Duch Święty jest osobową Mocą, czyli Miłością Ojca i Syna. Św. Paweł Apostoł napisał, że ,,Duch Święty rozlewa w nas miłość Bożą" (Rz 5, 5).
Natomiast są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Pismo święte (zwłaszcza Nowy Testament) wyraźnie o tym mówi (np. opis chrztu Pańskiego: Mt 3, 13-17; Mk 1, 9-11; Łk 3, 21n; J 1, 31-34; 14-16). Nowy Testament mówi też o posłannictwie Osób Boskich. Ojciec jest Tym, kóry posyła, a sam nie jest posyłany (inaczej musiałby istnieć jakiś inny bóg); Syn Boży jest Tym, który jest posłany oraz posyła (wraz z Ojcem, np. Ducha Świętego); Duch Święty jest Tym, który jest posłany. Jest, jak wcześniej napisałem, Miłością Ojca i Syna.
Jakie dowody są na Boskość Ducha Świętego?. Sam Pan Jezus powiedział, że Bóg jest Duchem" (J 4, 24), św. Paweł naucza: ,, Duch przenika wszystko, nawet głębokości Boga samego" (1 Kor 2, 10). Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: ,,Ten, którego Ojciec posłał do naszych serc, Duch Jego Syna jest rzeczywiście Bogiem" (KKK ,689). Biblia w różny sposób określa trzecią Osobę Trójcy Świętej. Są określenia znajdujące się zarówno w Nowym Testamencie (jak: Duch Święty, Duch Chrystusa) jak i w całej Biblii: Dcuh Pana, Dcuch Boży (to ostatnie zwłaszcza w Starym Testamencie-jak wiadomo, Żydzi nie znali jeszcze objawienia Ducha Świętego jako Osoby). Ja będę się posługiwać wszystkimi określeniami, ale najcześciej określeniem ,,Duch Święty". W jakim sensie możemy mówić, że Duch Święty jest Duchem Chrystusa? W tym sensie, że jako jedna z trzech Osób Boskich objawia Boskość Syna Bożego (por. Rz 8, 9n). To Duch Święty wyjaśnia nam dwie wewnętrznie powiązane ze sobą prawdy: że Jezus Chrystus jest Mesjaszem i Synem Bożym. Kto odrzuca mesjaństwo Jezusa, popełnia grzech największy, czyli grzech przeciwko Duchowi Świętemu (por. Mk 3, 29). Duch Święty w wolnym dialogu z człowiekiem buduje wiarę(por. Czesław St.Bartnik, Dogmatyka katolicka, t.1, Traktaty I-VI, Lublin 2012, str.861). M.in. dlatego Chrystus działa mocą i władzą Bożą (por. Mt 12, 28).Od razu spróbuję wyjasnić bardziej na czym polega grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Polega on na odmowie przyjęcia zbawienia, jakie Bóg oferuje człowiekowi ,,przez Ducha Świętego, działającego w mocy Chrystusowej ofiary Krzyża" (św. Jan Paweł II, Dv, 46). To o tym grzechu, grzechu przeciwko Duchowi Świętemu pan Jezus mówił, że nigdfy nie będzie odpuszczony (por. Mt 12, 31). Nie chodzi tu o przedstawicieli innych religii, bądź niewsierzących (bo ci mogli przercież bez własnej winy nie wierzyć).Zasadą grzechu przeciwko Duchowi Bożemu jest rqadykalne nastawienie się człowieka na sprzeciw wobec nawrócenia; na uporczywe trwanie w grzechu, brak otwarcia na ,,oczyszczenie sumień i odpuszczenie grzechów" (św. Jan Paweł II, Tamże). Stąd też doniosła rola sakramentu pokuty i pojednania, sakraqmentu Eucharystii i sakramentu chrztu (który też odpuszcza grzechy tym, którzy nie są ochrzczeni, do chwili przyjęcia tego sakramentu).
Duch Święty objawia relację między Ojcem i Synem (por. Mt 1, 16.18; Łk 1, 26-38; 3, 23); pokazuje również osobową relację Jezusa-człowieka do wewnątrztrynitarnej: Ojciec-Syn. Duch Święty w świetle zbawienia interpretuje krzyż Jezusa , Jego zmartwychwstanie i uwielbienie (por. Cz.St. Bartnik, dz.cyt., str.861; por. Rz 1, 3n).
Największym (moim zdaniem) dowodem, że Duch Swięty jest Bogiem, jest Kościół-Ciało Chrystusa. To Duch Święty jest źródłem Nauczycielskiego Urzęddu Kościoła. Potwierdza tą prawdę św.Paweł:,,Kościół Boga żywego jest filarem i podporą prawdy" (1 Tm 3, 15). Duch Święty jest zasadą wewnętrznej jedności Kościoła i każdego Jego członka: ,,Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią" (Dz 20, 28). Wynika to z zasady życia Trójcy Świętej. Trójca Święta jest jednością, a fundamentem tej jedności jest Duch Boży. I tak oto posłanie Ducha Świętego przeplata sie z posłaniem Syna Bozego. Duch Święty jest Kontynuatorem zbawczego dzieła CXhrystusa-wyposaża ludzxi w łaskę wiary, czyni uczestnikiem życia Bożego (por. Cz. St. Bartnik, dz.cyt., str.847). W Nowzm Testamencie są też inne teksty dowodzące Boskości Ducha Świętego, np: ,,Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego"(Ef 4, 30). Gdyby Duch Święty nie był Osobą, nie można by Go było zasamucać (por. J.Salij, Boska Osoba Ducha Świętego, w: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD ... uchsw.html
Wydruk z dnia: 2014-5-21).
Spróbuję teraz opisać szerzej działanie Ducha Pana w historii ludzkości i świata. Duch Boży działa od początku świoata. W Księdze Rodzaju czytamy, że ,,Duch Boży unosił się nad wodami"(1, 2). Przy opisie stworzenia człowieka czytamy ,,...Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą" (Rdz 2, 7). Egzegeci, zwłaszcza katoliccy, ale i inni komentatorzy Biblii stwierdzają,że w obydwu fragmentach Księgi Rodzaju chodzi o Ducha Świętego (por. J. Kudasiewicz, Odkrywanie Ducha Świętego. Medytacje bibliujne, Kielce 1998, str.67). Prawda o uczestnictwie DSucha Świętego w dziele stworzenia przewija się przez cały Stary Testament. W Psalmie 33 czytamy: ,,Przez słowo Pana powstały niebiosa i wszystkie ich zastępy przez tchnienie ust Jego"(Ps 33,6). Duch Boży działa przez patriarchów i królów Izraela (por. np. 1 Sm 10, 1; 16,13). Prorocy, na kórych w sposób szczególny oddziaływał Duch Pana, zapowiadają wylanie Ducha na cały Izrael (por. Jl 3, 1n; Iz 32, 15; 44, 3; Ez 36, 25). Działanie Ducha Świętego w sposób niezwykły objawi się w życiu zapowiadanego Mesjasza. Duch Pana nie tylko na Niego zstąpi, ale i spocznie na NIm. Prorok Izajasz pisze:,,I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z Jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy ibojaźni Pańskiej"(Iz 11, 1n; por.Xavier Leon Dufour, Słownik teologii biblijnej,Poznań 1994, str.227).
Tym Mesjaszem jest Pan Jezus (por. Łk 4, 17-21). W życiu Pana Jezusa Duch Swięty ujawnia się już podczas zwiastowania. Anioł Gabriel mówi do Maryi:,,Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi nazwane zostanie Synem Bożym" (Łk 1, 35). ,,W Duchu Świetym i przez Ducha Świętego Maryja poczęła i zrodziła Syna Bożego" (KKK, 723). Maryja jest więc obdarowana łaską Ducha Bożego (por. Łk 1, 30). Duch Pański jest obecny w całym życiu Chrystusa. Widać to szczególnie w opisie chrztu Pańskiego. Jezus jednak nie objawia w pełni Ducha Świętego. Taki, według mnie plan Boży, Boża pedagogia. W Starym Przymierzu mamy objawienie Boga Jedynego. W Nowym Testamencie najpeirw jest objawienie Syna Bożego-Jego męczeństwo, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i uwielbienie, po to aby wyniesiony na prawicę Ojca Syn mógł razem z Nim obdarzyć nas Duchem Świętym. Św. Jan pisze:,,Duch bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony" ( J 7, 39). Dopiero po wniebowstąpieniu Jezusa, po wyniesieniu do chwały Bożej, w Jego imię Bóg-Ojciec posyła DSucha Świętego (por. KKK 727-730). Ta obietnica spełnia się w dniu Pięćdziesiątnicy (por. Dz 2, 1-11).


So lip 22, 2017 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Cześć. Jeszcze dodam kilka zdań do mojego dzisiejszego postu z godz.15.41. Nie za wiele. Napisałem w nim, że według mnie najwiekszym dowodem na Boskość Ducha Świętego jest Kosciół. Katechiizm mówi wyraźnie, gdzie we wspólnocie uczniów Chrystusa (Kościele) można poznać działanie Ducha Świętego:
-w Pismach, które On natchnął;
-w Tradycji, której zawsze aktualnymi świadkami są Ojcowie Kościoła;
-w Nauczycielskim Urzędzie Kościoła;
-w liturgii sakramentalnej
-w modlitwie, w której Duch Święty zawsze wstawia się za nami (por. Rz 8, 26);
-w charyzmatach i urzędach budujących wspólnotę uczniów Jezusa;
-w znakach życia apostolskiego i misyjnego (por.np. cały trzeci rozdział encykliki św. Jana Pawła II ,,Redemptoris missio", w: Encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II, t.1, Kraków 1996, str.397-404);
-w świadectwie świętych, w którym ukazuje swoją świętość i kontynuuje dzieło zbawienia (KKK 688).
Można przypomnieć słowa św. Pawła Apostoła: ,, W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha"(Ef 2, 21n).
Ponadto działanie Ducha Bożego nie ogranicza się wyłącznie do widzialnych (tzn. instytucjonalnych)granic Kościoła. Sobór Watykański II naucza, że Kościół jest powszechny. Także przedstawiciele innych religii, jeżeli są ludźmi dobrej woli, a nawet niewierzący, którzy całym swoim sercem szczerze szukają Boga i postępują zgodnie ze swym własnym sumieniem też zaliczają się do Kościoła. Toteż tam, gdzie dzieje się jakaś zgodna z Ewangelią inicjatywa, mająca na celu poprawienie egzystencji duchowej, społecznej, gospodarczej, tam działa Duch Święty. Tam gdzie szanowane są powszechnie uznawane wartości, jak np. miłość, wolność, prawda, tam wszędzie jest obecny Duch Chrystusowy (por. św. Jan Paweł II, Rmi, 28n).
Temat działania Ducha Świętego można pogłębić czytając Biblię oraz dokumenty KOścioła (zwłąszcza Sobór Watykański II i Katechizm Kościoła Katolickiego). Poza tym warto przeczytać książkę ks.ks. Sławomira J. Stasiaka i R.Zawiły pt,,Abc teologii dogmatycznej. Notatki z wykładów ks.prof.Romana E.Rogowskiego" wydanej w Oleśnicy i Wrocławiu w roku 1997 (strony od 159 do 174). Autorzy wyjaśniają trzy wymiary działania Ducha Świętego: indywidualno-osobowy, wspólnotowo-społeczny-m.in.wspólnota Kościoła oraz wymiar kosmiczny-działanie Ducha Świętego w świecie). Czyli Duch Boży działa ciągle i tak będzie do chwalebnego przyjścia Chrystusa. To tyle mojej odpowiedzi na pytanie o działanioe Ducha Świętego. Z Bogiem.


So lip 22, 2017 18:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Pierwszy błąd:
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Bóg Ojciec stworzył cały świat, a szczególnie człowieka z miłości.

Świat i człowieka stworzył Bóg w Trójcy Jedyny, a nie Bóg Ojciec. A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz,podobnego Nam.(Rdz 1,26)
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Ojciec jest Tym, kóry posyła, a sam nie jest posyłany (inaczej musiałby istnieć jakiś inny bóg); Syn Boży jest Tym, który jest posłany

Drugi błąd. Ojciec jest tym, który rodzi, a nie posyła Syna i razem z Synem posyła Ducha Świętego.

Resztą zajmę się później z racji ograniczonego czasu.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 22, 2017 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Małgosiaa napisał(a):
Drugi błąd. Ojciec jest tym, który rodzi, a nie posyła Syna

Jak nie, jak tak :)

Co jeszcze do słów radosława_kowalczyka, na które zwróciłam uwagę tylko dlatego, że Małgosia się odniosła:

"Syn Boży jest Tym, który jest posłany oraz posyła (wraz z Ojcem, np. Ducha Świętego)"

Syn Boży jest Tym, który jest posłany oraz posyła, wraz z Ojcem, ale także sam siebie.

_________________
Tylko Bogu chwała


Ostatnio edytowano So lip 22, 2017 20:44 przez białogłowa, łącznie edytowano 1 raz



So lip 22, 2017 20:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
białogłowa napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Drugi błąd. Ojciec jest tym, który rodzi, a nie posyła Syna

Jak nie, jak tak :)

Ok, rodzi i posyła. Syn jest posłany i posyłający, a obaj razem posyłają Ducha Świętego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lip 22, 2017 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 30, 2017 8:53
Posty: 323
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Cześć. Jeszcze dodam kilka zdań do mojego dzisiejszego postu z godz.15.41. Nie za wiele. Napisałem w nim, że według mnie najwiekszym dowodem na Boskość Ducha Świętego jest Kosciół. Katechiizm mówi wyraźnie, gdzie we wspólnocie uczniów Chrystusa (Kościele) można poznać działanie Ducha Świętego:
-w Pismach, które On natchnął;
-w Tradycji, której zawsze aktualnymi świadkami są Ojcowie Kościoła;
-w Nauczycielskim Urzędzie Kościoła;
-w liturgii sakramentalnej
-w modlitwie, w której Duch Święty zawsze wstawia się za nami (por. Rz 8, 26);
-w charyzmatach i urzędach budujących wspólnotę uczniów Jezusa;
-w znakach życia apostolskiego i misyjnego (por.np. cały trzeci rozdział encykliki św. Jana Pawła II ,,Redemptoris missio", w: Encykliki Ojca Świętego Jana Pawła II, t.1, Kraków 1996, str.397-404);
-w świadectwie świętych, w którym ukazuje swoją świętość i kontynuuje dzieło zbawienia (KKK 688).
Można przypomnieć słowa św. Pawła Apostoła: ,, W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha"(Ef 2, 21n).
Ponadto działanie Ducha Bożego nie ogranicza się wyłącznie do widzialnych (tzn. instytucjonalnych)granic Kościoła. Sobór Watykański II naucza, że Kościół jest powszechny. Także przedstawiciele innych religii, jeżeli są ludźmi dobrej woli, a nawet niewierzący, którzy całym swoim sercem szczerze szukają Boga i postępują zgodnie ze swym własnym sumieniem też zaliczają się do Kościoła. Toteż tam, gdzie dzieje się jakaś zgodna z Ewangelią inicjatywa, mająca na celu poprawienie egzystencji duchowej, społecznej, gospodarczej, tam działa Duch Święty. Tam gdzie szanowane są powszechnie uznawane wartości, jak np. miłość, wolność, prawda, tam wszędzie jest obecny Duch Chrystusowy (por. św. Jan Paweł II, Rmi, 28n).
Temat działania Ducha Świętego można pogłębić czytając Biblię oraz dokumenty KOścioła (zwłąszcza Sobór Watykański II i Katechizm Kościoła Katolickiego). Poza tym warto przeczytać książkę ks.ks. Sławomira J. Stasiaka i R.Zawiły pt,,Abc teologii dogmatycznej. Notatki z wykładów ks.prof.Romana E.Rogowskiego" wydanej w Oleśnicy i Wrocławiu w roku 1997 (strony od 159 do 174). Autorzy wyjaśniają trzy wymiary działania Ducha Świętego: indywidualno-osobowy, wspólnotowo-społeczny-m.in.wspólnota Kościoła oraz wymiar kosmiczny-działanie Ducha Świętego w świecie). Czyli Duch Boży działa ciągle i tak będzie do chwalebnego przyjścia Chrystusa. To tyle mojej odpowiedzi na pytanie o działanioe Ducha Świętego. Z Bogiem.


To już do zwykłego człowieka Duch Święty nie ma przystępu?

_________________
Miłość Jezusa moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie Boga uwielbieniem.


Cz sie 24, 2017 15:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL