Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu 
Autor Wiadomość
Post Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
No właśnie, nawiązując do tematu, jak KK widzi działanie bezpośrednie Boga przez Ducha Świętego na zwykłego człowieka?
Czy Duch Święty ma czynny udział w naszym codziennym życiu? czy czujemy Jego działanie w naszych myślach, pragnieniach, zdarzeniach?
Czy Duch Święty działa tylko w Kościele, czy również poza Kościołem - tak na co dzień, zawsze i wszędzie?
Co o tym sądzicie?


Śr cze 07, 2017 11:45
Post Re: Czy KK odrzuca działanie Ducha Św. w codziennym życiu?
Oczywiście, że działa. I oczywiście, że Jego działanie nie polega na dostarczaniu ludziom miłych doznań. Miłych doznań, które pozwalają im się pysznić i wywyższać ponad tych, którzy owych doznań nie mają twierdząc jakoby na nich Duch Święty nie działał.


Śr cze 07, 2017 12:13
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy KK odrzuca działanie Ducha Św. w codziennym życiu?
wybrana napisał(a):
Ale ja pytałam o działanie Ducha Świętego w naszym codziennym życiu.
Działa, czy nie?

A co rozumiesz przez działanie Ducha Świętego w codziennym życiu?
Charyzmaty?
Dary?
Owoce Ducha Świętego?
Coś innego?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr cze 07, 2017 12:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
"miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. "/Ga 5,22-23/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr cze 07, 2017 13:36
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy KK odrzuca działanie Ducha Św. w codziennym życiu?
medieval_man napisał(a):
wybrana napisał(a):
Ale ja pytałam o działanie Ducha Świętego w naszym codziennym życiu.
Działa, czy nie?

A co rozumiesz przez działanie Ducha Świętego w codziennym życiu?
Charyzmaty?
Dary?
Owoce Ducha Świętego?
Coś innego?


Bardzo trafne zadałeś pytanie.
TWOJE NOWE ŻYCIE: Z chwilą, gdy przyjąłeś Jezusa, narodziłeś się w Bożej rodzinie przez nadprzyrodzone działanie Ducha Świętego, który zamieszkuje w każdym wierzącym. Nazywane to jest duchowym odrodzeniem lub narodzeniem na nowo.
Jezus powiedział:
Cytuj:
"Kiedy przyjdzie On, Duch prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie i to, co ma przyjść wam oznajmi. On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi" (Jan 14:18).

Jezus powiedział - Nie zostawię was sierotami, przyjdę do was" (Ew. Jana 14:18).
Duch Święty jest duchem Chrystusowym.
Kiedy Duch Święty wejdzie do naszego serca, to powoduje, że nasze relacje z Bogiem Ojcem i Jezusem stają się osobiste.
Tą osobistą więź czujemy w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Czujemy ją w myślach, w naszych pragnieniach, w naszej pracy, w naszych radościach i smutkach.


So cze 10, 2017 11:33

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
A konkretnie?
Bo na razie opisałaś "czucie, że mam relację".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 10, 2017 13:04
Zobacz profil WWW
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Marek_Piotrowski napisał(a):
A konkretnie?
Bo na razie opisałaś "czucie, że mam relację".


Tą osobistą więź czujemy w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Czujemy ją w myślach, w naszych pragnieniach, w naszej pracy, w naszych radościach i smutkach.

Ja czuję tą więź, a ty Marku również czujesz?


N cze 11, 2017 10:41
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
wybrana napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
A konkretnie?
Bo na razie opisałaś "czucie, że mam relację".


Tą osobistą więź czujemy w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Czujemy ją w myślach, w naszych pragnieniach, w naszej pracy, w naszych radościach i smutkach.

Ja czuję tą więź, a ty Marku również czujesz?

Dajesz wyraz na forum jak czujesz tą więź ....sępy zleciały sie na żer, nie ma z kim rozmawiać, żeby pisać o mądrości trzeba ją posiadać, a tobie jej brak.....


N cze 11, 2017 10:44
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Alus napisał(a):
wybrana napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
A konkretnie?
Bo na razie opisałaś "czucie, że mam relację".


Tą osobistą więź czujemy w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Czujemy ją w myślach, w naszych pragnieniach, w naszej pracy, w naszych radościach i smutkach.

Ja czuję tą więź, a ty Marku również czujesz?

Dajesz wyraz na forum jak czujesz tą więź ....sępy zleciały sie na żer, nie ma z kim rozmawiać, żeby pisać o mądrości trzeba ją posiadać, a tobie jej brak.....


A ty co dajesz?
Swoją złośliwością zaczęłaś karmić już następny wątek.
Brak ci już umiaru?
Niszczycie wątki po kolei, a wnosicie zamęt i niesmak.


N cze 11, 2017 10:52
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
wybrana napisał(a):
A ty co dajesz?
Swoją złośliwością zaczęłaś karmić już następny wątek.
Brak ci już umiaru?
Niszczycie wątki po kolei, a wnosicie zamęt i niesmak.

Myślałam, że Tobie coś da, przynajmniej chwilę refleksji nad tym co wypisujesz, bo epatujesz więzią z Duchem Świętym, a jedyną reakcją na zwrócony Ci błąd jest sypanie inwektyw.


N cze 11, 2017 10:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Marek_Piotrowski napisał(a):
"miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. "/Ga 5,22-23/


Ja akurat tego nie mam, więc na mnie Duch Święty nie działa :twisted:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N cze 11, 2017 11:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
wybrana napisał(a):
Tą osobistą więź czujemy w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Czujemy ją w myślach, w naszych pragnieniach, w naszej pracy, w naszych radościach i smutkach.

Same uczucia są nic nie warte. Dopiero w połączeniu z rozumem mogą wartości nabrać.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N cze 11, 2017 11:31
Zobacz profil
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Soul33 napisał(a):
wybrana napisał(a):
Tą osobistą więź czujemy w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Czujemy ją w myślach, w naszych pragnieniach, w naszej pracy, w naszych radościach i smutkach.

Same uczucia są nic nie warte. Dopiero w połączeniu z rozumem mogą wartości nabrać.


A to zależy, czy się ma wiarę, czy nie.
Czy się widzi, czy się słyszy.
Bez wiary, rozum ci nie pomoże. Jeżeli nie masz wiary i nie narodzisz ponownie się, to Duch Święty nie zamieszka w tobie i wtedy nie możesz czuć Jego działania w swoim życiu.
Rozum w tym wypadku nie pomoże. Tak mogą myśleć intelektualiści, ale i tak nic nie wymyślą, bo ich ograniczenie mimo ich wydumanej mądrości jest wielkie.
Jeżeli nie masz duchowej więzi z Bogiem, to jak Bóg może cię chronić przed złem?
Ja tą ochronę widzę np: tir, który już wjeżdzał w mój samochód, ale nie uderzył. Ja, oraz wszyscy jadący ze mną się dziwili, że nie uderzył.
Drugi przypadek - syn stawał na rozmowę kwalifikacyjną w renomowanej firmie, największej z farmacji na rynku europejskim. Było ok.30 kandydatów, ale on tylko jeden się dostał, mimo, że był najmłodszy z nich. Bardzo się o to modliłam i jak jechał na II etap rozmowy, to ja już byłam pewna, że on tą pracę otrzyma.
Jest jeszcze bardzo dużo szczegółów które mogłabym tu ująć, ale co niektórzy złośliwi ludzie, mogą to wykorzystać w swoich personalnych wycieczkach.


N cze 11, 2017 12:03
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Niestety napisałaś nie na temat, ponieważ ja pisałem o połączeniu uczuć z rozumem. W odpowiedzi na Twoje twierdzenia, w których odnosiłaś się wyłącznie do samych uczuć.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N cze 11, 2017 15:03
Zobacz profil
Post Re: Działanie Ducha Świętego w codziennym życiu
Fragmenty Pisma Świętego mówiące na temat nowego narodzenia i nowego życia w Chrystusie
Biblia Warszawska
Cytuj:

Jana 3:1-8
(1) A był człowiek z faryzeuszów imieniem Nikodem, dostojnik żydowski. (2) Ten przyszedł do Jezusa w nocy i rzekł mu: Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był. (3) Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. (4) Rzekł mu Nikodem: Jakże się może człowiek narodzić, gdy jest stary? Czyż może powtórnie wejść do łona matki swojej i urodzić się? (5) Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego. (6) Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. (7) Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić. (8) Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha.
Tytusa 3:3-7
....(3) Bo i my byliśmy niegdyś nierozumni, niesforni, błądzący, poddani pożądliwości i rozmaitym rozkoszom, żyjący w złości i zazdrości, znienawidzeni i nienawidzący siebie nawzajem. (4) Ale gdy się objawiła dobroć i miłość do ludzi Zbawiciela naszego, Boga, (5) zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego przez kąpiel odrodzenia oraz odnowienie przez Ducha Świętego, (6) którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, (7) abyśmy, usprawiedliwieni łaską jego, stali się dziedzicami żywota wiecznego, którego nadzieja nam przyświeca.

Jakuba 1:17-18
....(17) Wszelki datek dobry i wszelki dar doskonały zstępuje z góry od Ojca światłości; u niego nie ma żadnej odmiany ani nawet chwilowego zaćmienia. (18) Gdy zechciał, zrodził nas przez Słowo prawdy, abyśmy byli niejako pierwszym zarodkiem jego stworzeń.

1 Piotra 1:23
.... (23) jako odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa.

Jana 1:10-13
....(10) Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał. (11) Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli. (12) Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego, (13) którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.

Rzymian 6:1-14
(1) Cóż więc powiemy? Czy mamy pozostać w grzechu, aby łaska obfitsza była? (2) Przenigdy! Jakże my, którzy grzechowi umarliśmy, jeszcze w nim żyć mamy? (3) Czy nie wiecie, że my wszyscy, ochrzczeni w Chrystusa Jezusa, w śmierć jego zostaliśmy ochrzczeni? (4) Pogrzebani tedy jesteśmy wraz z nim przez chrzest w śmierć, abyśmy jak Chrystus wskrzeszony został z martwych przez chwałę Ojca, tak i my nowe życie prowadzili. (5) Bo jeśli wrośliśmy w podobieństwo jego śmierci, wrośniemy również w podobieństwo jego zmartwychwstania, (6) wiedząc to, że nasz stary człowiek został wespół z nim ukrzyżowany, aby grzeszne ciało zostało unicestwione, byśmy już nadal nie służyli grzechowi; (7) kto bowiem umarł, uwolniony jest od grzechu. (8) Jeśli tedy umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że też z nim żyć będziemy, (9) wiedząc, że zmartwychwzbudzony Chrystus już nie umiera, śmierć nad nim już nie panuje. (10) Umarłszy bowiem, dla grzechu raz na zawsze umarł, a żyjąc, żyje dla Boga. (11) Podobnie i wy uważajcie siebie za umarłych dla grzechu, a za żyjących dla Boga w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (12) Niechże więc nie panuje grzech w śmiertelnym ciele waszym, abyście nie byli posłuszni pożądliwościom jego, (13) i nie oddawajcie członków swoich grzechowi na oręż nieprawości, ale oddawajcie siebie Bogu jako ożywionych z martwych, a członki swoje Bogu na oręż sprawiedliwości. (14) Albowiem grzech nad wami panować nie będzie, bo nie jesteście pod zakonem, lecz pod łaską.

2 Koryntian 5:14-21
....(14) Bo miłość Chrystusowa ogarnia nas, którzy doszliśmy do tego przekonania, że jeden za wszystkich umarł; a zatem wszyscy umarli; (15) a umarł za wszystkich, aby ci, którzy żyją, już nie dla siebie samych żyli, lecz dla tego, który za nich umarł i został wzbudzony. (16) Dlatego już odtąd nikogo nie znamy według ciała; a jeśli znaliśmy Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy. (17) Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe. (18) A wszystko to jest z Boga, który nas pojednał z sobą przez Chrystusa i poruczył nam służbę pojednania, (19) to znaczy, że Bóg w Chrystusie świat z sobą pojednał, nie zaliczając im ich upadków, i powierzył nam słowo pojednania. (20) Dlatego w miejsce Chrystusa poselstwo sprawujemy, jak gdyby przez nas Bóg upominał; w miejsce Chrystusa prosimy: Pojednajcie się z Bogiem. (21) On tego, który nie znał grzechu, za nas grzechem uczynił, abyśmy w nim stali się sprawiedliwością Bożą.

Kolosan 3:1-17
(1) A tak, jeśliście wzbudzeni z Chrystusem, tego co w górze szukajcie, gdzie siedzi Chrystus po prawicy Bożej; (2) o tym, co w górze, myślcie, nie o tym, co na ziemi. (3) Umarliście bowiem, a życie wasze jest ukryte wraz z Chrystusem w Bogu; (4) gdy się Chrystus, który jest życiem naszym, okaże, wtedy się i wy okażecie razem z nim w chwale. (5) Umartwiajcie tedy to, co w waszych członkach jest ziemskiego: wszeteczeństwo, nieczystość, namiętność, złą pożądliwość i chciwość, która jest bałwochwalstwem, (6) z powodu których przychodzi gniew Boży. (7) Niegdyś i wy postępowaliście podobnie, kiedy im się oddawaliście; (8) ale teraz odrzućcie i wy to wszystko: gniew, zapalczywość, złość, bluźnierstwo i nieprzyzwoite słowa z ust waszych; (9) nie okłamujcie się nawzajem, skoro zewlekliście z siebie starego człowieka wraz z uczynkami jego, (10) a przyoblekli nowego, który się odnawia ustawicznie ku poznaniu na obraz tego, który go stworzył. (11) W odnowieniu tym nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, cudzoziemca, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz Chrystus jest wszystkim i we wszystkich. (12) Przeto przyobleczcie się jako wybrani Boży, święci i umiłowani, w serdeczne współczucie, w dobroć, pokorę, łagodność i cierpliwość, (13) znosząc jedni drugich i przebaczając sobie nawzajem, jeśli kto ma powód do skargi przeciw komu: Jak Chrystus odpuścił wam, tak i wy. (14) A ponad to wszystko przyobleczcie się w miłość, która jest spójnią doskonałości. (15) A w sercach waszych niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też powołani jesteście w jednym ciele; a bądźcie wdzięczni. (16) Słowo Chrystusowe niech mieszka w was obficie; we wszelkiej mądrości nauczajcie i napominajcie jedni drugich przez psalmy, hymny, pieśni duchowne, wdzięcznie śpiewając Bogu w sercach waszych; (17) i wszystko, cokolwiek czynicie w słowie lub w uczynku, wszystko czyńcie w imieniu Pana Jezusa, dziękując przez Niego Bogu Ojcu.

Efezjan 4:22-32
....(22) Zewleczcie z siebie starego człowieka wraz z jego poprzednim postępowaniem, którego gubią zwodnicze żądze, (23) i odnówcie się w duchu umysłu waszego, (24) a obleczcie się w nowego człowieka, który jest stworzony według Boga w sprawiedliwości i świętości prawdy. (25) Przeto, odrzuciwszy kłamstwo, mówcie prawdę, każdy z bliźnim swoim, bo jesteśmy członkami jedni drugich. (26) Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym, (27) nie dawajcie diabłu przystępu. (28) Kto kradnie, niech kraść przestanie, a niech raczej żmudną pracą własnych rąk zdobywa dobra, aby miał z czego udzielać potrzebującemu. (29) Niech żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodzi z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają. (30) A nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym jesteście zapieczętowani na dzień odkupienia. (31) Wszelka gorycz i zapalczywość, i gniew, i krzyk, i złorzeczenie niech będą usunięte spośród was wraz z wszelką złością. (32) Bądźcie jedni dla drugich uprzejmi, serdeczni, odpuszczając sobie wzajemnie, jak i wam Bóg odpuścił w Chrystusie.

1 Piotra 2:1-5
(1) Odrzuciwszy więc wszelką złość i wszelką zdradę, i obłudę, i zazdrość, i wszelką obmowę (2) jako nowonarodzone niemowlęta, zapragnijcie nie sfałszowanego duchowego mleka, abyście przez nie wzrastali ku zbawieniu, (3) gdyżeście zakosztowali, iż dobrotliwy jest Pan. (4) Przystąpcie do niego, do kamienia żywego, przez ludzi wprawdzie odrzuconego, lecz przez Boga wybranego jako kosztowny. (5) I wy sami jako kamienie żywe budujcie się w dom duchowy, w kapłaństwo święte, aby składać duchowe ofiary przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa.

Rzymian 8:1-17
(1) Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie. (2) Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci. (3) Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele, (4) aby słuszne żądania zakonu wykonały się na nas, którzy nie według ciała postępujemy, lecz według Ducha. (5) Bo ci, którzy żyją według ciała, myślą o tym, co cielesne; ci zaś, którzy żyją według Ducha, o tym, co duchowe. (6) Albowiem zamysł ciała, to śmierć, a zamysł Ducha, to życie i pokój. (7) Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może. (8) Ci zaś, którzy są w ciele, Bogu podobać się nie mogą. (9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego. (10) Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, jednak duch jest żywy przez usprawiedliwienie. (11) A jeśli Duch tego, który Jezusa wzbudził z martwych, mieszka w was, tedy Ten, który Jezusa Chrystusa z martwych wzbudził, ożywi i wasze śmiertelne ciała przez Ducha swego, który mieszka w was. (12) Tak więc, bracia, jesteśmy dłużnikami nie ciała, aby żyć według ciała. (13) Jeśli bowiem według ciała żyjecie, umrzecie; ale jeśli Duchem sprawy ciała umartwiacie, żyć będziecie. (14) Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi. (15) Wszak nie wzięliście ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni, lecz wzięliście ducha synostwa, w którym wołamy: Abba, Ojcze! (16) Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy. (17) A jeśli dziećmi, to i dziedzicami, dziedzicami Bożymi, a współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko razem z nim cierpimy, abyśmy także razem z nim uwielbieni byli.


@Soul, żeby zrozumieć o czym mówimy, trzeba poznać nauki biblijne, bo w nich zawarta jest mądrość i prawda wiary.


N cze 11, 2017 15:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL