Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Dlaczego wierzysz 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego wierzysz
Czlap napisał(a):
Maryja była wniebowzięta skoro w Biblii nigdzie nie ma o tym wzmianki, po za tym po za Jezusem który był z Ducha Świętego, miała dzieci cielesne z mężczyzny, skoro chcą ją wysławiać wszystkie narody to niech ją wysławiają ja wysławiać będę Pana Boga Świętego, jej wysławiać na pewno nie będę bo wtedy grzeszę w 1 przykazaniu, nie będziesz stawiać nikogo na równi z Panem Bogiem Świętym.


To jeszcze jakie dzieci miała Maryja?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lip 26, 2017 9:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dlaczego wierzysz
W jakim znaczeniu występuje słowo "szczęśliwa"? Bo ja na pewno nie zauważyłem, aby ktoś nazywał Maryję szczęśliwą. Tym bardziej całe narody.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lip 26, 2017 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
czytelniBiblii napisał(a):
Chwacie, dziękuję Ci, że mi pomagasz! To miłe z Twej strony!
Zwróciłeś mi uwagę na LXX, i oto co znajduję w Septuagincie:
ευλογηθειη (2127) εκ (1537) γυναικων (1135) ιαηλ (0) γυνη (1135) χαβερ (0) του (3588) κιναιου (0) εκ (1537) γυναικων (1135) εν (1722) σκηνη (4633) ευλογηθειη (2127)


No więc eulogēmenē, to jednak nie makariousin, czego się spodziewałeś i na podstawie czego tworzyłeś teorie o "szczęśliwości" :)

Radzę zwrócić również uwagę na kecharitomene z Łk 1.28, bo to jeszcze jedno (nader ciekawe) określenie.

Nikt nie wysnuwał niepokalanego poczęcia, na podstawie jednego słowa z Łk 1.48
Mamy pozdrowienie przy Zwiastowaniu, błogosławieństwo św. Elżbiety, informację Maryi o sobie, proroctwa ST odnoszące się do Niej, informację o Jezusie nie mającego z grzechem nic wspólnego - także z grzechem pierworodnym którego nie odziedziczył.

To że w Biblii występuje słowo "błogosławiony" niczego nie dowodzi. Dowodem na nie wyróżnianie się Maryi spośród innych ludzi, było by takie samo błogosławieństwo, jakiego Bóg udzielił Maryi, udzielane innym ludziom. Tak jednak nie było.

Nie mylmy błogosławienia - które jest formą modlitwy, z bycia błogosławionym - które Maryi komunikuje Bóg ustami anioła, bo to się nikomu poza Maryją nie przydarzyło.

Bóg nazywa w ST błogosławionymi miedzy niewiastami Jael i Judytę, jako EFEKT tego czego dokonały - zabicie wroga i uchronienie Izraela przed niebezpieczeństwem. Jasno widać, co jest powodem błogosławieństwa, po drugie jest ono wypowiadane przez Deborę i Baraka albo Ozajasza, czyli przez ludzi, a nie przez przekazywanie ustami Gabriela wprost od Boga. Jedne i drugie mają nieco inną rangę.
Powstaje pytanie, czym zasłużyła sobie Maryja na wszystkie Boże komplementy, nie tylko na błogosławieństwo ale i na pozostałe wyróżnienia, skoro miałaby być grzesznicą, nie wyróżniającą się spośród rodzaju ludzkiego?
Wychodziło by na to, że Bóg pewnych grzeszników karci i wskazuje wyraźnie ich przewinienia, a pewnych grzeszników ni stąd ni z owąd wyróżnia komplementami bez precedensu

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 10:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
Nie w głowie mi umniejszanie osoby Marii i jej pozycji. To Matka mojego Zbawiciela (w Jego ziemskim wcieleniu) i chwała jej za wiarę, za odwagę, za posłuszeństwo... za inne cnoty!
Nie uznaję katolickich dogmatów maryjnych - tym się tu różnimy!
A całe to słownictwo, co wyżej podajemy, ma jak widać zastosowanie do różnych osób i sytuacji; jasne, że Jael nie uczyniła tego, co Maria... podobnie Abraham czy Jakub - a jednak oni wszyscy są tak samo nazywani. Trzeba to przyznać i nie wysnuwać za dalekich wniosków...
Tyle :)

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 10:48
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego wierzysz
czytelnikBiblii napisał(a):
(w Jego ziemskim wcieleniu)
To Jezus miał jeszcze jakieś inne wcielenia?

A uwagę chwata nt. LXX oczywiście zignorowałeś. Jak wszystkie uwagi, które nie pasują Ci do teorii. Jeszcze chwila i znowu będziesz musiał teatralnie się obrazić, zabrać łopatki i założyć nowy wątek, w którym przyczepisz się do jakiejś innej nauki chrześcijańskiej.


Śr lip 26, 2017 10:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
czytelnikBiblii napisał(a):
A całe to słownictwo, co wyżej podajemy, ma jak widać zastosowanie do różnych osób i sytuacji; jasne, że Jael nie uczyniła tego, co Maria... podobnie Abraham czy Jakub - a jednak oni wszyscy są tak samo nazywani.
W tym właśnie rzecz, że nie są nazywani tak samo.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 10:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
zefciu napisał(a):
czytelnikBiblii napisał(a):
(w Jego ziemskim wcieleniu)
To Jezus miał jeszcze jakieś inne wcielenia?

A uwagę chwata nt. LXX oczywiście zignorowałeś. Jak wszystkie uwagi, które nie pasują Ci do teorii. Jeszcze chwila i znowu będziesz musiał teatralnie się obrazić, zabrać łopatki i założyć nowy wątek, w którym przyczepisz się do jakiejś innej nauki chrześcijańskiej.

Pisząc o "wcieleniu' chciałem podkreślić czas ziemski Jezusa, a nie "przedziemski".
Złośliwie i celowo udajesz, że nie rozumiesz mnie?
Chwata uwagę o LXX przecież uznałem; chyba że podaj co konkretnie zignorowałem...

chwat napisał(a):
W tym właśnie rzecz, że nie są nazywani tak samo.

Słownictwo jest to samo!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 12:19
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
Tzn jakie, eulogēmenē, makariousin, czy może kecharitomene?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
chwat napisał(a):
Tzn jakie, eulogēmenē, makariousin, czy może kecharitomene?

To pierwsze. Jedno słowo już coś znaczy! Nie muszą wszystkie występować...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 12:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
Jeśli chce się twierdzić:
czytelnikBiblii napisał(a):
Słownictwo jest to samo!

to właśnie muszą występować wszystkie :)

No chyba, że ktoś nie wie co znaczy "to samo".

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 12:44
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego wierzysz
czytelnikBiblii napisał(a):
Pisząc o "wcieleniu' chciałem podkreślić czas ziemski Jezusa, a nie "przedziemski".
A co z "poziemskim"? Dlaczego nie możesz po prostu napisać "Wcielenie" i wszystko będzie jasne?
Cytuj:
Chwata uwagę o LXX przecież uznałem; chyba że podaj co konkretnie zignorowałem...

Cytuj:
Słownictwo jest to samo!
No właśnie chwat w swej wypowiedzi o LXX zwrócił Ci uwagę, że nie.


Śr lip 26, 2017 12:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
"To samo" - może znaczyć pokrywające się z czymś, ale koniecznie w 100%. Jak tak rozumiem.
Np. kolega opowiada, jak ledwo uniknął wypadku; opisuje tego pijanego kierowcę... idt.
A ty mówisz: miałem to samo - ale to był pijany przechodzień...
Czyli "to samo" nie równa się dokładnie w 100% identycznie.

To samo słówko jedno odnosi się do Jael i Marii, ale nie wszystkie 3.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 14:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
Ale nie używaj ludzi nie potrafiących się zrozumiale wyrazić, jako argumentu. W ten sposób to można dowieść wszystkiego.

Jedno słowo, to nie trzy, prawda?
Zresztą same określenia o błogosławieństwie Maryi, nie są dogmatem, ale zmuszają do myślenia. Są dopiero podstawą dalszej refleksji teologicznej, na temat potrzeby i możliwości zbawienia człowieka, tkwiącego w skutkach grzechu pierworodnego.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 14:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL