Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Dlaczego wierzysz 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego wierzysz
Alus napisał(a):
Chcesz aby moderacja traktowała Cię jako niekumate dziecko?


To fajnie :mrgreen: w końcu te nieco kontrowersyjne wizje Nieba które przedstawia Faustyna są prawdziwe.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 23, 2017 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego wierzysz
A co Faustyna mówiła o Niebie?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lip 23, 2017 18:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
Teresse napisał(a):
Przekonują mnie:

Teresso, czy mogę się odniesć do Twoich argumentów za wierzeniem?
Zrobię to...
Teresse napisał(a):
Niezwykli ludzie, którzy siłę czerpali z Boga: s.Faustyna, Matka Teresa, JPII, o.Pio
Objawienia:Lourdes, Fatima

Znam internetowo księdza (cały czas nim jest), który uważa (napisał spore opracowanie o tym), że wszystkie objawienia maryjne to... demoniczne dzieło!
Ponadto życie niektórych ludzi - choć wyglądające na dobre - wcale nie było aż takie w każdym calu właściwe; po latach to wychodzi na jaw (np. wiadomo, że JPII słabo reagował na pedofilskie przypadki u duchowieństwa...).

Teresse napisał(a):
...Weźcie tylko cuda, które robił o. Pio - Ci wszyscy świadkowie łżą czy jak, zbiorowa hipnoza czy co - nie da się tego wyjaśnić...

Sam fakt zaistnienia cudu (znaku), jeszcze nie jest gwarancją, że to cud od Boga, bo Apokalipsa wprost mówi: demony też cuda czynią
Ap 16:13-14 bt5
(13) I ujrzałem [wychodzące] z paszczy Smoka i z paszczy Bestii, i z ust Fałszywego Proroka trzy duchy nieczyste, jakby ropuchy;
(14) a są to duchy czyniące znaki - demony, które wychodzą ku królom całej zamieszkanej ziemi, by ich zgromadzić na wojnę w wielkim dniu wszechmogącego Boga.

Nie można bazować na samych cudach...

Teresse napisał(a):
NDE Near death experience - ludzie mówią, że coś jest po śmierci

Takie doświadczenia są też udziałem osób, które wcale nie umarły (czy były niezwykle blisko zgonu) - różni szamani, otumanieni swoimi narkotycznymi substancjami, mają te same doświadczenia...
Nie można bazować na takich opisach!

Teresse napisał(a):
cuda kanonizacyjne, beatyfikacyjne - patrzcie ile osób kanonizował JPII każdy oprócz męczennika musiał wyprosić cud...

Już to wyżej opisałem. Trzeba być ostrożnym w temacie cudów...

Teresse napisał(a):
osobiste doświadczenia

Są istotne, ale trzeba je konfrontować z Bożym Słowem!! Bo nie wszystko, co przeżywamy/doświadczamy ma dobre źródło...
=====
A jak ja bym odpowiedział na tytułowe pytanie: Dlaczego wierzysz?
Mam na myśli tylko Boga objawionego w Piśmie Świętym - to chyba na chrześcijańskim forum oczywiste...
Otóż, dlaczego w takiego Boga wierzę?
Wierzę, ponieważ:
# znam (wciąż poznaję) treść Biblii - a tam jest wyraźnie napisane: że jest Bóg, i jaki On jest... Oraz są konkretne zachęty do wiary, i przestrogi przed niewiarą w Boga...

# nie widzę innej, ciekawszej/lepszej/wartościowszej alternatywy; po prostu: wiara w Boga objawionego w Piśmie jest - uważam - najlepszą "ofertą" dla człowieka, jaka kiedykolwiek mogła być mu dana...!

# mam wspaniałych poprzedników w wierze: ludzi, którzy są np. wyliczeni w Liście do Hebrajczyków, rozdział 11. Skoro oni trwali w wierze w Boga, to są dla mnie zachętą do naśladowania ich... Również współcześnie - np. w miejscach prześladowań - są takie bardzo zachęcające przykłady, by trwać w wierze, że nie mam podstaw by swojej wiary zaniechać, a co najwyżej siebie pytam: czy ja bym w niej wytrwał, gdybym był w ich skórze?...

# doświadczyłem Bożego prowadzenia (bo o nie prosiłem Go) - począwszy od nawrócenia; a potem też się zdarzały różne okoliczności, które odbieram jako darowane przez Boga...

# działanie/wpływ Ducha Świętego! To uważam za ważny element dla istnienia mojej wiary w Boga...

# łącząc powyższe - mam dość powodów by wierzyć w Pana, Boga objawionego w Biblii.
Cały czas to podkreślam (znaczenie Biblii), bo ludzie sobie "wypracowali" różne "wizerunki" Boga - i albo w nie wierzą, albo nie wierzą.

Znam opowieść kogoś, kto lecąc samolotem miał koło siebie pasażera, który widząc, że on czyta Biblię - zaczął mu się zwierzać, że on nie wierzy w Boga!
Czytający Biblię, poprosił: opowiedz mi o Bogu, w którego nie wierzysz!
No i tamten zaczął wyliczankę w stylu: nie wierzę w Boga bo On jest odpowiedzialny za całe to zło na świecie... jest nieczuły na ludzkie prośby... jest "taki i owaki" (wszystko, co tylko złe - to wina Boga!).
Czytający Pismo, spokojnie go wysłuchał (była to dość długa przemowa), a wtedy powiedział: wiesz co? ja też w takiego Boga nie wierzę!
Tamtego zamurowało, ale wtedy usłyszał co o Bogu - objawionym w Biblii - ma do powiedzenia jej czytelnik...

Czyli często ludzie nie wierzą w Boga, bo mają całkiem wykrzywione myślenie o Nim (szatan o to dba, by tak było).
Z kolei inni wierzą w Boga... tak na wszelki wypadek: bo np. boją się trafić do piekła (zakładają oni, że może coś takiego być, to nie chcąc tam trafić - "wierzą".... Ale to nie jest dobry powód dla wiary, a ponadto będzie to wiara raczej taka nijaka: niedzielna, a cały tydzień bezbożny...).

Co myślicie o wymienionych przeze mnie powodach dla moje wiary?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pn lip 24, 2017 5:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 23, 2017 18:21
Posty: 34
Post Re: Dlaczego wierzysz
Z wiarą mi lepiej niż bez, kiedyś byłem człowiekiem nieświadomy swojej wiary, obecnie jestem człowiekiem nawróconym, lecz swoją wiarę opieram o Biblie, i tylko w niej szuka rozwiązań co do problemów, i zawsze mi pomaga jak ją czytam, po za tym gdy ją czytam przychodzą próby na duszę, które wcale nie są proste, ogółem czytam ją już 5 raz i mam nadzieję że będą ją czytać do końca życia, chociaż czasami bardzo mi ciężko ją przebrnąć, o kościół bym jej nie oparł, bo kapłani w Polsce błądzą odprawiając msze Maryjne, zgodzę się że Maryja jest cielesną matką Jezusa, i jest wymieniona w Biblii, lecz nie nauczała, a ponadto nie jest Panem Bogiem Świętym żeby się do niej modlić, a jest to grzech przeciwko 1 przykazaniu, że nie będzie się stawiać nikogo na równi z Panem Bogiem Świętym.


Wt lip 25, 2017 21:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dlaczego wierzysz
Czlap napisał(a):
[Maryja - przyp.] nie jest Panem Bogiem Świętym żeby się do niej modlić, a jest to grzech przeciwko 1 przykazaniu, że nie będzie się stawiać nikogo na równi z Panem Bogiem Świętym.

A nie zastanawia Cię, że setki milionów katolików nie widzą tej "oczywistości"? Może nawet nie wiesz, co konkretnie myślą na ten temat?

I tak swoją drogą, to w jaki sposób błogosławisz Maryję, skoro Biblia mówi, że będą ją błogosławić wszystkie narody świata?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lip 25, 2017 21:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 23, 2017 18:21
Posty: 34
Post Re: Dlaczego wierzysz
Zacznijmy że nie błogosławie jej, sam sobie dopisałeś że ją błogosławie, ja tego nigdzie nie napisałem, Pana Jezusa urodziła tylko dlatego ze Panu Bogu Świętemu się coś w niej spodobało, to mogła być także każda inna kobieta, także nie wiem skąd się wzięło stwierdzenie ze Maryja była wniebowzięta skoro w Biblii nigdzie nie ma o tym wzmianki, po za tym po za Jezusem który był z Ducha Świętego, miała dzieci cielesne z mężczyzny, skoro chcą ją wysławiać wszystkie narody to niech ją wysławiają ja wysławiać będę Pana Boga Świętego, jej wysławiać na pewno nie będę bo wtedy grzeszę w 1 przykazaniu, nie będziesz stawiać nikogo na równi z Panem Bogiem Świętym.


Wt lip 25, 2017 22:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 23, 2017 18:21
Posty: 34
Post Re: Dlaczego wierzysz
Po za tym ona sama to o sobie powiedziała, a to jest różnica.


Wt lip 25, 2017 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
Czlap napisał(a):
Pana Jezusa urodziła tylko dlatego ze Panu Bogu Świętemu się coś w niej spodobało, to mogła być także każda inna kobieta
Co się w niej spodobało Panu Bogu?
Pan Bóg mówił, że jest błogosławiona, a zatem wyjątkowa, a nie jak każda inna. Bóg nie komplementuje przypadkowych osób za nic.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lip 25, 2017 22:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Dlaczego wierzysz
Czlap napisał(a):
Po za tym ona sama to o sobie powiedziała, a to jest różnica.

Czy zatem Biblia nie jest dla Słowem Bożym? Czy niektóre teksty tam zawarte są takim sobie gadaniem, które może nie mieć żadnego znaczenia? Czy też każde zdanie zapisane przez Ducha Świętego jest ważne i ma swoje przyczyny?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lip 25, 2017 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
Soul33 napisał(a):
I tak swoją drogą, to w jaki sposób błogosławisz Maryję, skoro Biblia mówi, że będą ją błogosławić wszystkie narody świata?

Interlinia tak ukazuje to, o co pytasz: http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /undefined Jest tam w grece słowo: makariousin - znaczące bardziej: "szczęśliwy" niż: "błogosławiony".
To słowo występuje też tylko jeszcze tu: http://biblia.oblubienica.eu/wystepowan ... ng/id/3106
Przekład Dosłowny (2002)
Jk 5:11 bpd
(11) Oto za szczęśliwych uważamy tych, którzy wytrwali. Słyszeliście o wytrwałości Joba i zobaczyliście zakończenie Pana, że Pan jest bardzo litościwy i miłosierny.


Czyli dosłowny przekład słów Matki Jezusa brzmi:
Przekład Dosłowny (2002)
Łk 1:48 bpd
(48) gdyż wejrzał na pokorę swojej służebnicy. Gdyż oto odtąd wszystkie pokolenia uważać mnie będą za szczęśliwą,


I to jest OK. Bo jak inaczej nazwać kobietę, której spełniło się powszechne wówczas pragnienie, by być matką mesjasza? Izrael oczekiwał mesjasza-wyzwoliciela; i kobiety pragnęły być tak przez Boga wyróżnione....
Czyli Maria jest szczęśliwa! - że jej udziałem się to stało; żadna inna kobieta nie urodziła Mesjasza...

A czy Maria to jedyna tak nazwana, że: błogosławiona (dosł.: szczęśliwa)?
Nie!
Biblia Tysiąclecia, wyd. V (1999)
Sdz 5:24 bt5
(24) Niech Jael będzie błogosławiona wśród niewiast, żona Chebera Kenity, wśród niewiast żyjących w namiotach niech będzie błogosławiona.

Jak widać nawet 2 razy Jael jest nazwana "błogosławioną"... (a Maria tylko raz).

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 7:13
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
Czy odnośnie Jael też użyto słowa makariousin? Bo jakoś o tym nie wspominasz.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 7:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
chwat napisał(a):
Czy odnośnie Jael też użyto słowa makariousin? Bo jakoś o tym nie wspominasz.

Gdyby ST pisano po grecku, to... zapewne można by tam tego słowa makariousin się spodziewać.
No to może, chwacie, sprawdzisz jak to w hebrajskim jest z tą Jael?...

Ale i bez Jael widać, że Maria jest po prostu szczęśliwą niewiastą bo urodziła tak wyczekiwanego Mesjasza!
Od tego słowa makariousin pochodzi - lub jest z nim powiązane - inne słowo: makarioi, które występuje np. w Mat 5,3-11.
Zwykle tam się to tłumaczy: "Błogosławieni" (jest 8-9 takich błogosławieństw) - ale współczesne przekłady oddają to jako: "Szczęśliwi".
Biblia Paulistów (2008)
Mat 5:3-11 pau
(3) „Szczęśliwi ubodzy w duchu, ponieważ do nich należy królestwo niebieskie.
(4) Szczęśliwi, którzy cierpią udrękę, ponieważ będą pocieszeni.
(5) Szczęśliwi łagodni, ponieważ oni posiądą ziemię.
(6) Szczęśliwi, którzy są głodni i spragnieni sprawiedliwości, ponieważ oni będą nasyceni.
(7) Szczęśliwi miłosierni, ponieważ oni dostąpią miłosierdzia.
(8) Szczęśliwi, którzy mają czyste serce, ponieważ oni będą oglądać Boga.
(9) Szczęśliwi, którzy zabiegają o pokój, ponieważ oni zostaną nazwani synami Bożymi.
(10) Szczęśliwi, którzy są prześladowani za sprawiedliwość, ponieważ do nich należy królestwo niebieskie.
(11) Jesteście szczęśliwi, gdy was znieważają, prześladują i oczerniają z mojego powodu.


Co ciekawe ten przekład (jak najbardziej katolicki!), tak oddaje werset, o którym tu dyskutujemy:
Biblia Paulistów (2008)
Łk 1:48 pau
(48) bo spojrzał na uniżenie swojej służebnicy. Odtąd wszystkie pokolenia będą mnie nazywać szczęśliwą,

I co Ty chwacie na to?

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 7:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego wierzysz
czytelnikBiblii napisał(a):
chwat napisał(a):
Czy odnośnie Jael też użyto słowa makariousin? Bo jakoś o tym nie wspominasz.

Gdyby ST pisano po grecku, to... zapewne można by tam tego słowa makariousin się spodziewać.
Tak się składa, że grecki przekład ST istnieje i to od paru tysięcy lat. Czyżbyś tego nie wiedział, albo go kwestionował? :)

Bez trudu można tam znaleźć określenie 'błogosławiona' użyte odnośnie Jael. Nie jest to makariousin.

Obojętnie jak bardzo spodziewałbyś się w przekładzie znaleźć makariousin, to go tam nie znajdziesz. Nie nawijaj więc o "spodziewaniach", tylko przedstaw fakty.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lip 26, 2017 8:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
chwat napisał(a):
Tak się składa, że grecki przekład ST istnieje i to od paru tysięcy lat. Czyżbyś tego nie wiedział, albo go kwestionował?

Bez trudu można tam znaleźć określenie 'błogosławiona' użyte odnośnie Jael. Nie jest to makariousin.

Obojętnie jak bardzo spodziewałbyś się w przekładzie znaleźć makariousin, to go tam nie znajdziesz. Nie nawijaj więc o "spodziewaniach", tylko przedstaw fakty.

No to się nie zrozumieliśmy. Bo nie pomyślałem, że pytasz o LXX (Septuagintę).
Sprawdziłem, w LXX nie ma makariousin.
Tak czy inaczej Maria była szczęśliwa - jak ktoś woli: błogosławiona; błogosławieni są też ubodzy w duchu, czystego serca, pokorni, prześladowani... (Jezus wymienia ich w Mat 5,3-11; inne miejsca też mówią o tak i podobnie szczęśliwych/błogosławionych).

Ale wiesz co, sprawdziłem coś innego.
Elżbieta mówi do Marii:
Luk 1:42 pau
(42) I zawołała donośnym głosem: „Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc Twojego łona!

W tym wersecie 2 razy występuje słowo: "eulogēmenē" - raz do Marii, i raz do Jezusa odniesione...
Ktoś zawoła: O! świetny dowód na... coś tam w kulcie maryjnym!
Chwila, chwila...
To słowo: "eulogēmenē" występuje w NT 42 razy: http://biblia.oblubienica.eu/wystepowan ... ng/id/2127
i odnosi się np. do:
# zbawionych: "Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!" Mt 25,34

# ogólnie do sytuacji, gdy Jezus dokonywał cudownego rozmnożenia pokarmu, [np.: "Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo i polecił je rozdać." Mk 8,7]; też podczas Ostatniej Wieczerzy, albo gdy błogosławił dzieci, oraz wzywał do błogosławienia wrogów [np. "Błogosławcie tych, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie złorzeczcie." Rz 12,14]

# pobożnych: "I stąd Pismo widząc, że w przyszłości Bóg na podstawie wiary będzie dawał poganom usprawiedliwienie, już Abrahamowi oznajmiło tę radosną nowinę: W tobie będą błogosławione wszystkie narody." Ga 3,8

# Abrahama: "Ten to Melchizedek, król Szalemu, kapłan Boga Najwyższego, wyszedł na spotkanie Abrahama, wracającego po rozgromieniu królów, i udzielił mu błogosławieństwa." Hbr 7,1

# Jakuba i Ezawa: "Przez wiarę w przyszłość Izaak pobłogosławił Jakuba i Ezawa." Hbr 11,20

# synów Józefa: "Przez wiarę umierający Jakub pobłogosławił każdego z synów Józefa i pochylił się głęboko przed wierzchołkiem jego laski." Hbr 11,21

Anioł Gabriel gdy mówił do Marii, to też tam jest to słowo: "eulogēmenē"
"Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami." Łk 1,28
Jednak jak widać ma to słowo szerokie zastosowanie, w tym do ludzi, o których nikt nie powie, że byli niepokalanie poczęci...
Zatem wyciąganie dalekosiężnych wniosków ze słów Gabriela, Elżbiety, czy w końcu samej Marii, jest nieuzasadnione!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 9:26
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Dlaczego wierzysz
Chwacie, dziękuję Ci, że mi pomagasz! To miłe z Twej strony! :oops:
Zwróciłeś mi uwagę na LXX, i oto co znajduję w Septuagincie:
ευλογηθειη (2127) εκ (1537) γυναικων (1135) ιαηλ (0) γυνη (1135) χαβερ (0) του (3588) κιναιου (0) εκ (1537) γυναικων (1135) εν (1722) σκηνη (4633) ευλογηθειη (2127)

Co się tłumaczy:
"Niech Jael będzie błogosławiona wśród niewiast, żona Chebera Kenity, wśród niewiast żyjących w namiotach niech będzie błogosławiona." Sdz 5,24
Czyli odnośnie Jael (w/w werset) oraz Marii (np.: "Wszedłszy do Niej, [anioł] rzekł: Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami." Łk 1,28) w grece jest użyte to samo słowo: "eulogēmenē" (Strong 2127).

I co Ty na to? Co wy na to, szanowni forumowicze?...
Przyznam, że gdyby nie zachęta chwata, to bym tego aż tak nie badał... I jak mu tu nie dziękować, prawda?... :D

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Śr lip 26, 2017 9:45
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL