Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 co to jest piekło? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post co to jest piekło?
Andy72 napisał że zniszczenie piekła jest nie Biblijne. Czy piekło Biblijne jest tym co Andy72 ma na myśli? poczytajmy co w Biblii pisze na temat piekła.np.

w Katolickim przekładzie Biblii Jakuba wujka Dzi ap 2:31czytamy
< Biblia Wujka >
2:31 Przeglądając powiedział o zmartwychwstaniu Chrystusowem: iż ani zostawion jest w piekle: ani ciało jego ujrzało zepsowania.


nasuwa się ty od razu pytanie co Chrystus robił w piekle? W tym tekście pisze o zmartwychwstaniu, a zatem chodzi o śmierć Chrystusa to znaczy gdy był w stanie śmierci znajdował się w piekle. dlaczego, za co? przecież z Biblii się dowiadujemy że Jezus grzechu nie popełnił

1 Piotra 2:21 Właśnie do tego biegu zostaliście powołani, gdyż i Chrystus cierpiał za was, pozostawiając wam wzór, abyście podążali dokładnie jego śladami. 22 On grzechu nie popełnił ani w jego ustach nie znaleziono nic zwodniczego.

zatem dlaczego Jezus trafił po śmierci do piekła?


Pt lip 07, 2017 17:16
Zobacz profil
Post Re: co to jest piekło?
Może byś tak zerknął do współczesnych przekładów, w przypadku których nie trzeba sięgać do słowników staropolszczyzny w poszukiwaniu informacji co tłumacz miał na myśli?

Dz 2,30-31
30 Więc jako prorok, który wiedział, że Bóg przysiągł mu uroczyście, iż jego Potomek zasiądzie na jego tronie, 31 widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani, ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.


Otchłań, Semenie, to Szeol, a nie piekło.


Pt lip 07, 2017 18:33
Post Re: co to jest piekło?
Temat brzmi: "Co to jest piekło"?
Odpowiedź: "Życie bez Boga".

SemenBedryszko napisał(a):
zatem dlaczego Jezus trafił po śmierci do piekła?

Z tego co wiem, Jezus po śmierci trafił do otchłani.

Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę; autor nieznany.

Zstąpienie Pana do Otchłani
Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.
Idzie, aby odnaleźć pierwszego człowieka, jak zgubioną owieczkę.
Pragnie nawiedzić tych, którzy siedzą zupełnie pogrążeni w cieniu śmierci; aby wyzwolić z bólów niewolnika Adama, a wraz z nim niewolnicę Ewę, idzie On, który jest ich Bogiem i synem Ewy.
Przyszedł więc do nich Pan, trzymając w ręku zwycięski oręż krzyża. Ujrzawszy Go praojciec Adam, pełen zdumienia, uderzył się w piersi i zawołał do wszystkich: „Pan mój z nami wszystkimi!”
I odrzekł Chrystus Adamowi: „I z Duchem Twoim!” A pochwyciwszy go za rękę, podniósł go mówiąc: „Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus”.
Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach: Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: „Niech zajaśnieje wam światło! Tym zaś, którzy zasnęli, rozkazuję: Powstańcie!
Tobie Adamie rozkazuję: Zbudź się który spisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, abyś pozostał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych. Powstań ty, który jesteś dziełem rąk moich. Powstań ty, który jesteś moim obrazem uczynionym na moje podobieństwo. Powstań, wyjdźmy stąd! Ty bowiem jesteś we Mnie, a Ja w tobie, jako jedna i niepodzielna osoba.
Dla ciebie Ja, twój Bóg, stałem się twoim synem. Dla ciebie Ja, Pan, przybrałem postać sługi. Dla ciebie Ja, który jestem ponad niebiosami, przyszedłem na ziemię i zstąpiłem w jej głębiny. Dla ciebie, człowieka, stałem się jako człowiek bezsilny, lecz wolny pośród umarłych. Dla ciebie, który porzuciłeś ogród rajski, Ja w ogrodzie oliwnym zostałem wydany Żydom i ukrzyżowany w ogrodzie.
Przypatrz się moje twarzy dla ciebie oplutej, bym mógł ci przywrócić ducha, którego niegdyś tchnąłem w ciebie. Zobacz na moim obliczu ślady uderzeń, które zniosłem, aby na twoim zeszpeconym obliczu przywrócić mój obraz.
Spójrz na moje plecy przeorane razami, które wycierpiałem, aby z twoich ramion zdjąć ciężar grzechów przytłaczających ciebie. Obejrzyj moje ręce tak mocno przybite do drzewa za ciebie, który niegdyś przewrotnie wyciągnąłeś swą rękę do drzewa.
Snem śmierci zasnąłem na krzyżu i włócznia przebiła mój bok za ciebie, który usnąłeś w raju i z twojego boku wydałeś Ewę, a ta moja rana uzdrowiła twoje zranienie. Sen mojej śmierci wywiedzie cię ze snu Otchłani. Cios zadany Mi włócznią złamał włócznię skierowaną przeciw tobie.
Powstań, pójdźmy stąd! Niegdyś szatan wywiódł cię z ziemskiej ziemi, Ja zaś wprowadzę cię już nie do raju, lecz na tron niebiański. Zakazano ci dostępu do drzewa będącego obrazem życia, ale Ja, który jestem życiem, oddaję się tobie. Przykazałem aniołom, aby cię strzegli, tak jak słudzy, teraz zaś sprawię, że będą ci oddawać cześć taką, jaka należy się Bogu.
Gotowy już jest niebiański tron, w pogotowiu czekają słudzy, już wzniesiono salę godową, jedzenie zastawione, przyozdobione wieczne mieszkanie, skarby dóbr wiekuistych są już otwarte, a królestwo niebieskie, przygotowane od założenia świata, już otwarte".



Jednak w Credo wyznajemy "zstąpił do piekieł".


Ostatnio edytowano Pt lip 07, 2017 21:16 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt lip 07, 2017 21:12

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: co to jest piekło?
Piękna homilia

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lip 07, 2017 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: co to jest piekło?
Maria-Magdalena napisał(a):
Temat brzmi: "Co to jest piekło"?
Odpowiedź: "Życie bez Boga".


Wielu ludzi żyje bez Boga, i jakoś im z tego powodu, źle nie jest.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lip 08, 2017 6:57
Zobacz profil
Post Re: co to jest piekło?
Polecam film 23 minuty w piekle Billa Wiese - straszy lepiej niz horror.


So lip 08, 2017 7:29
Post Re: co to jest piekło?
Jeszcze wywiad:
https://www.youtube.com/watch?v=M_SGpKz5P7k


So lip 08, 2017 9:07
Post Re: co to jest piekło?
Robek napisał(a):
Maria-Magdalena napisał(a):
Temat brzmi: "Co to jest piekło"?
Odpowiedź: "Życie bez Boga".


Wielu ludzi żyje bez Boga, i jakoś im z tego powodu, źle nie jest.


Zadowalasz się jedynie tym, co sam możesz uzyskać. A to jeszcze nie oznacza, że jest Ci dobrze.


N lip 09, 2017 8:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: co to jest piekło?
Maria-Magdalena napisał(a):
Robek napisał(a):
Maria-Magdalena napisał(a):
Temat brzmi: "Co to jest piekło"?
Odpowiedź: "Życie bez Boga".


Wielu ludzi żyje bez Boga, i jakoś im z tego powodu, źle nie jest.


Zadowalasz się jedynie tym, co sam możesz uzyskać. A to jeszcze nie oznacza, że jest Ci dobrze.


Już nie rób ze mnie wariata :D
Chyba zdaje sobie sprawę z tego kiedy mi jest dobrze a kiedy niedobrze :mrgreen: przecież to nie są aż tak skomplikowane sprawy, i jestem w stanie się w tym połapać.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 09, 2017 10:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: co to jest piekło?
Robek napisał(a):
Maria-Magdalena napisał(a):
Temat brzmi: "Co to jest piekło"?
Odpowiedź: "Życie bez Boga".


Wielu ludzi żyje bez Boga, i jakoś im z tego powodu, źle nie jest.


Nie jest, bo to najwidoczniej letni chrześcijanie żyjący bez krzyża dnia codziennego, którzy korzystają z życia ile wlezie. Takie osoby są w grupie ryzyka - że tak się wyrażę - podążających drogą ku samozagładzie.
Trzeba się ratować kto może, tak jak Pan Jezus mówił: "wciskajcie się przez Ciasną Bramę Zbawienia" albo jak św. Piotr: "ratujcie się z tego przewrotnego pokolenia"
Tutaj nie ma żartów, tutaj jest powaga, kwestia Zbawienia jest kwestią dosłownie śmiertelnie poważną, Pan Jezus cierpiał za nas strasznie, żeby nas Zbawić.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lip 09, 2017 15:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: co to jest piekło?
dominikbartlomiej napisał(a):
Nie jest, bo to najwidoczniej letni chrześcijanie żyjący bez krzyża dnia codziennego, którzy korzystają z życia ile wlezie.


A to korzystanie z życia jest przez religie zabronione? :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 09, 2017 17:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 10:22
Posty: 630
Post Re: co to jest piekło?
Robek napisał(a):
dominikbartlomiej napisał(a):
Nie jest, bo to najwidoczniej letni chrześcijanie żyjący bez krzyża dnia codziennego, którzy korzystają z życia ile wlezie.


A to korzystanie z życia jest przez religie zabronione? :mrgreen:


Nie, ale hedonistyczne podejście do kwestii życia już mija się z celem i jest zaprzeczeniem cnót, a tak niestety mnóstwo ludzi w duchu konsumpcjonizmu prowadzi teraz swoje życie.

_________________
Warto zerknąć: Egzorcyzmy | Mamre | Różaniec | Modlitwy i życiorysy świętych | Życie wieczne


N lip 09, 2017 19:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: co to jest piekło?
dominikbartlomiej napisał(a):
Nie, ale hedonistyczne podejście do kwestii życia już mija się z celem i jest zaprzeczeniem cnót, a tak niestety mnóstwo ludzi w duchu konsumpcjonizmu prowadzi teraz swoje życie.


Skoro hedonizm jest zły, to może dla odmiany samobiczowanie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 09, 2017 21:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: co to jest piekło?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Może byś tak zerknął do współczesnych przekładów, w przypadku których nie trzeba sięgać do słowników staropolszczyzny w poszukiwaniu informacji co tłumacz miał na myśli?

Dz 2,30-31
30 Więc jako prorok, który wiedział, że Bóg przysiągł mu uroczyście, iż jego Potomek zasiądzie na jego tronie, 31 widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani, ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.


Otchłań, Semenie, to Szeol, a nie piekło.


Na podstawie tego "Wujka" tłumaczenia Biblii zostało utworzona jedna z podstawowych modlitw KrK "Skład Apostolski" inaczej " Wyznanie wiary" tak że twoja próba odwrócenia uwagi od słowa " Piekło" w przekładzie Wujka jest strzałem w stopę



Słowa Otchłań, piekło, są uważane za substytuty hebrajskiego "Szeol" i greckiego "hades" lub "gehenna" wskazuje na to choćby fakt że różni tłumacze Biblii tak właśnie przekładali to słowo. Błędnym zasugerowaniem postrzegania piekła jako miejsca wiecznych mąk jest np. nauka Jezusa zanotowana w ewangelii Marka

Mar 9:43 „I gdyby cię gorszyła twoja ręka, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść do życia kalekim, niż z dwiema rękami pójść do Gehenny, w ogień nieugaszony. 44 —— 45 A jeśli cię gorszy twoja stopa, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść do życia kulawym, niż z dwiema stopami zostać wrzuconym do Gehenny. 46 —— 47 Jeśli zaś gorszy cię twoje oko, odrzuć je; lepiej jest dla ciebie wejść jednookim do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu zostać wrzuconym do Gehenny, 48 gdzie ich czerw nie umiera, a ogień nie jest gaszony.

Co prawda nie ma tu bezpośrednio odniesienia do piekła ale wyobraźnia czytelnika od razu nasuwa takie skojarzenie ponieważ jest tu mowa o "ogniu nie ugaszonym". Stąd przekład "Wujka" używa w tych wersetach słowo "piekło"

9:43 Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie.
9:44 A jeśli cię noga twoja gorszy, utni ją: lepiej jest to­bie wniść chromym do żywota wiecznego, niż mając obie nodze, być wrzuconym do piekła ognia nie ugaszonego:
9:45 Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie.
9:46 A jeśli cię oko twe gorszy, wyłup je: lepiej jest tobie wniść jedno okim do królestwa Bożego, niźli mając obie oczy, wrzuconym być do piekła ognistego.
9:47 Gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie.


Błąd w rozumieniu polega na nieścisłej wiedzy stanu rzeczy. Gehenna po grecku geenna odpowiada hebrajskiemu Ge [dolana] Hinnom [hinnoma] dosłownie znaczy dolina Hinnoma. Dolina ta znajdowała się na południowy zachód od Jerozolimy dokładnie za jej murami i było tam urządzone śmietnisko miejskie. Ta lokalizacja nie była bez powodu. Dolina ta jest wąska i dość długa co w tym regionie powoduje w zasadzie stałą cyrkulację powietrza w jedną stronę. Inaczej mówiąc dolina ta znajdowała się po zawietrznej stronie Jerozolimy co skutkowało tym że smród ze śmietniska niezbyt często dokuczał mieszkańcom. Żeby utylizować śmieci i zapobiegać zarazie palono je dosypując nieustannie siarkę. Zatem w świadomości mieszkańców ogień tam był nieugaszony bo nigdy nie gasł. W czasach starożytnych był tam zwyczaj że jeśli stracono jakiegoś przestępcę zwłoki takiego człowieka pohańbiono tym że nie grzebano ich tylko wyrzucano na śmietnisko do doliny Hinnoma. Stąd w świadomości tamtejszych ludzi było to najgorsze z możliwych pohańbień dla zmarłego i jego rodziny. Inaczej mówiąc dolina Hinnoma była "grobowcem" dla pohańbionych ludzi. W tym rozumieniu w zasadzie tłumaczenie w przekładzie Wujka jest poprawne. Problem polega na tym że z czasem znaczenie słowa Gehenna czy piekło uległo wypaczeniu przez niechrześcijańskie nauki o nieśmiertelnej duszy i wiecznych mękach. Podsumowując piekło to grób. Dolina Hinnoma była "piekłem" bo utrzymywano ta ogień nieugaszony w którym paliły się zwłoki ludzi pohańbionych i nikt nie chciał by tam się znalazły jego zwłoki. Dlatego Jezus był w piekle to znaczy w grobie ale tylko trzy dni to znaczy na tyle krótko że jego zwłoki nie uległy jeszcze rozkładowi czyli skażeniu.


Śr lip 12, 2017 1:39
Zobacz profil
Post Re: co to jest piekło?
SemenBedryszko napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Może byś tak zerknął do współczesnych przekładów, w przypadku których nie trzeba sięgać do słowników staropolszczyzny w poszukiwaniu informacji co tłumacz miał na myśli?

Dz 2,30-31
30 Więc jako prorok, który wiedział, że Bóg przysiągł mu uroczyście, iż jego Potomek zasiądzie na jego tronie, 31 widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani, ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.


Otchłań, Semenie, to Szeol, a nie piekło.


Na podstawie tego "Wujka" tłumaczenia Biblii zostało utworzona jedna z podstawowych modlitw KrK "Skład Apostolski" inaczej " Wyznanie wiary" tak że twoja próba odwrócenia uwagi od słowa " Piekło" w przekładzie Wujka jest strzałem w stopę

Błąd. Przekład Składu Apostolskiego (swoją drogą już ta nazwa jest archaizmem) powstał w czasach, kiedy tak mówiono, a nie "na podstawie Wujka". W nic więc sobie nie strzelam wskazując na to, że powołujesz się na przekład, który trzeba czytać ze słownikami w ręku z racji na wiele wyrazów, które zmieniły znaczenie albo wyszły z użycia. Przeciwnie: Strzałem w kolano jest Twoje przywoływanie tego tematu, bo widać, że na siłę szukasz czegoś, za pomocą czego można by się przyczepić do Kościoła katolickiego. :)


Śr lip 12, 2017 8:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL