Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 0:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona
 Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiania? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
Hi, hi ,hi,:) co ty sobie wyobrażasz że ja twój korepetytor jestem?
No pouczasz nas tutaj. Ale Twoje nauki są jak widać niekompletne, bo sam nie umiesz doprecyzować, czego tak naprawdę nauczasz.
Cytuj:
Do gimnazjum nie chodziłeś?
Nie chodziłem.
Cytuj:
Nie uczyli cię tego w szkole.
Wyobraź sobie, że nie. Nie uczyli mnie w szkole jakichś dziwacznych nauk, że do Boga trzeba się zwracać konkretnymi słowami, bo inaczej nie usłyszy.
Cytuj:
Myślisz że ja nie ma co lepszego do roboty jak wywarzać drzwi które są otwarte na oścież bo ty masz ochotę na jałową dyskusję.
A ja nie mam ochoty na jałową dyskusję. Odpowiedz mi na moje pytania i szlus. To Ty czynisz dyskusję jałową unikając odpowiedzi.
Cytuj:
Ale to jest takie Żydowskie czepianie się litery prawa pomijając ducha tego prawa.
No popatrz.
Cytuj:
Wymowa jest mnie istotna ważna jest intencja
No to właśnie ja tak twierdziłem. Że liczy się intencja zwrócenia do Boga, a użyte słowo jest drugorzędne. Ale Ty powiedziałeś, że jest inaczej.
Cytuj:
i cześć jaką chce się oddać takiemu imieniu.
Jakiemu imieniu? Cały czas nie chcesz wyjaśnić, jakie to imię.
Cytuj:
Jeśli uważasz że jeżeli nie wiemy jak poprawnie brzmi imię Boga Ojca Jehowy to nie powinniśmy "kaleczyć" tego imienia nieoprawną wymową,
Nie. Ja tak nie uważam. Nie wiem, na jakiej podstawie mi to zarzucasz. Ja tylko wyciągam wnioski z Twoich tez.
Cytuj:
A gdzie ja napisałem że brak dowodów jest dowodem?
Napisałeś, że dowodem na to, że w NT było imię "Jehowa" jest fakt, że nie mamy rękopisów NT, czy nie napisałeś?


Pn wrz 04, 2017 5:40
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Cytuj:
SemenBedryszko napisał(a):
z wypowiedzi apostoła Piotra wynika że wzywanie imienia Jehowy [Jahwe] jest niezbędne do zbawienia.

Dzi apo 2:14 Wstał jednak Piotr (...) A każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony”’.[/b]

W większości przekładów Biblii werset21 jest zafałszowany i pisze tam że "kto wzywa imienia Pańskiego..." ale Piotr powołuje się w tych słowach na proroka Joela gdzie czytamy np. w przekładzie Biblii Tysiąclecia wydanie II, tak;

Joela 3:

3:5 Każdy jednak, który wezwie imienia Jahwe, będzie zbawiony, bo na górze Syjon [i w Jeruzalem] będzie wybawienie, jak przepowiedział Jahwe, i wśród ocalałych będą ci, których wezwał Jahwe.




Zatem z tych słów jasno wynika że wzywanie konkretnego imienia Jahwe jest jednym z warunków zbawienia.


Dedukując zachodzi pytanie czy Piotr mówił do słuchaczy po aramejsku lub hebrajsku a cytował z Septuaginty jak to wcześniej ktoś napisał.Czy znał Septuagintę?
Wimy,że Żydzi zamiast Jahwe mówią Adonaj ale czy mówią Pan Bóg jak np.my Polacy?Bo przecież większość z nas mówiąc Pan Bóg nie wie,że to znaczy Jahwe Bóg nie zaś Pan Bóg.Że dla Żyda ma to inną formę niż dla nas Polaków.

Czy Piotr mówił Pan Bóg do Pana Jezusa?
Pomocny może się okazać ``Komentarz Żydowski do NT`` wydany przez Vocatio i tam rzeczywiście Piotr cytuje Joela tyle że zamiast Jahwe wstawiono zgodnie z tradycją Adonaj mając oczywiście na uwadze Jahwe nie zaś Pana Jezusa.Zachęcam do lektury.
A więc czy Piotr miał na myśli Adonaj Jahwe czy Pana Jezusa?


Pn wrz 04, 2017 6:43
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
katobert_alik napisał(a):
A więc czy Piotr miał na myśli Adonaj Jahwe czy Pana Jezusa?
Dla trynitarza nie ma tutaj problemu, bo Pan Jezus to jest JHWH. A dla tych, którzy boskość Jezusa odrzucają - problem poważny. Bo skoro słowo "Κυριος" w NT zarówno zastępuje tetragramon w cytatach ze ST, jak i jest tytułem Jezusa, to jest to oczywiste potwierdzenie owej boskości. Nic więc dziwnego iż Semen chciałby, aby owo "Κυριος" było fałszerstwem. Na jego nieszczęście nie ma na to żadnego dowodu.


Pn wrz 04, 2017 7:13

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Zefircu napisał

Cytuj:
Cytuj:
Wymowa jest mnie istotna ważna jest intencja
No to właśnie ja tak twierdziłem. Że liczy się intencja zwrócenia do Boga, a użyte słowo jest drugorzędne. Ale Ty powiedziałeś, że jest inaczej.


Mylisz pojęcia wymowy i znaczenia. Ja mówię o wymowie [ ta może być różna np. ze względu na język] ty mówisz o znaczeniu. Co innego znaczy imię Jehowa lub Jahwe co innego znaczy Bóg. Bóg to jest tytuł, Jahwe to jest imię tego Boga. Słowo Bóg nie może być imieniem bo imię wyodrębnia osobę, tak uczy KrK. http://biblia.deon.pl/PS/Biblia.html jest wielu Bogów i jeśli spytasz gdzieś na świecie jakiegoś człowieka w co wierzysz to większość odpowie w Boga. Czy to znaczy że wszycy wierzą w tego samego Boga? Nie. Każdy Bóg jest inny ma inne imię. Jakby Marsjanin ciebie spytał w kogo wierzysz? ty byś powiedział w Boga, na to Marsjanin by powiedział. A ! To ten Bóg co widziałem w Radżasthanie co ma głowie słonia i kilka par rąk ludzkich!?

Cytuj:
Cytuj:
i cześć jaką chce się oddać takiemu imieniu.
Jakiemu imieniu? Cały czas nie chcesz wyjaśnić, jakie to imię.

Jak ty uważasz że ja nie wyjaśniłem o jakie imię chodzi to nie mamy o czym rozmawiać. Ja rozumiem że można rżnąć głupka ale to przekracza wszelkie granice zdrowego rozsądku:))))

Cytuj:
Cytuj:
A gdzie ja napisałem że brak dowodów jest dowodem?
Napisałeś, że dowodem na to, że w NT było imię "Jehowa" jest fakt, że nie mamy rękopisów NT, czy nie napisałeś?


Cytuj:
Nie. Ja nie pytam jak to moje słowa sobie suponujesz tylko wyraźnie poprosiłem żebyś pokazał gdzie jak tak napisał chodzi o wklejenie moich słów jako cytat!


Ja pisałem że dowody na istnienie imienia Jehowy w NT są poszlakowe, a tych dowodów jeszcze nie wyszczególniłem w tym temacie.


Wt wrz 05, 2017 0:18
Zobacz profil
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
jest wielu Bogów
Aha. Czyli jesteś politeistą, monolatrystą. Trzeba było od razu ten fakt zaznaczyć, to byśmy nie musieli się tak męczyć w tej dyskusji. Ja jednak jestem monoteistą i dla mnie nie ma problemu, że jak powiem "Boże", to mnie nie ten bóg co trzeba usłyszy. Podobnie dla reszty chrześcijan.
Cytuj:
Ja pisałem że dowody na istnienie imienia Jehowy w NT są poszlakowe
Jest to bardzo delikatnie powiedziane :)
Cytuj:
a tych dowodów jeszcze nie wyszczególniłem w tym temacie.
Gdybyś jakieś miał, to byś wyszczególnił.
Cytuj:
Zefircu
A to już jest przekręcanie złośliwe.


Wt wrz 05, 2017 5:20

Dołączył(a): Pn sty 25, 2016 21:29
Posty: 58
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Cytuj:
Czy to znaczy że wszycy wierzą w tego samego Boga? Nie.


Oczywiście, że w tego samego. Jedynie różnią nas wyobrażenia o Nim. Ludzie są strasznie ... błądzący. Dlatego najlepiej trzymać się się tego wyobrażenia, które jest najbliższe Prawdy. Tego, które jest podane przez Niego samego. Nam, ludziom.

A nie odstawiać dziecinadę z Imionami.

_________________
Gdybym miał wiarę jak ziarnko gorczycy, góry przenosiłbym.


Wt wrz 05, 2017 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
zefciu napisał(a):
SemenBedryszko napisał(a):
jest wielu Bogów
Aha. Czyli jesteś politeistą, monolatrystą. Trzeba było od razu ten fakt zaznaczyć, to byśmy nie musieli się tak męczyć w tej dyskusji. Ja jednak jestem monoteistą i dla mnie nie ma problemu, że jak powiem "Boże", to mnie nie ten bóg co trzeba usłyszy. Podobnie dla reszty chrześcijan.



Pisząc " jest wielu bogów" maiłem na myśli słowa Pawła;

1Kkor 8:4 A jeśli chodzi o jedzenie pokarmów ofiarowanych bożkom, wiemy, że bożek jest nicością na świecie i że nie ma innego Boga oprócz jednego. 5 Bo chociaż są tacy, których zwą „bogami”, czy to w niebie, czy na ziemi, jako że jest wielu „bogów” i wielu „panów”, 6 dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego.

Jak widać w tych słowach jest wyraźnie powiedziane przez Pawła że jest tylko jeden Bóg Ojciec i tylko on jest Bogiem. JEDEN NIE W TRZECH OSOBACH bo dalsze słowa Pawła mówią wyraźnie osobie Jezusa jako odrębnej w tym zdaniu od osoby Boga Ojca " i jeden Pan Jezus Chrystus"


Cz wrz 07, 2017 2:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
zwfciu nie odpowiedziałeś na moje pytanie co do imienia Syna Bożego. Przypomnę że dla ciebie Syn Boży jest Bogiem wszechmogącym zatem powinno się je wymawiać poprawnie. Zatem jak ono brzmi?


Cz wrz 07, 2017 2:28
Zobacz profil
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
Pisząc " jest wielu bogów" maiłem na myśli słowa Pawła;
Aha. Ale te słowa Pawła nie mają tutaj zastosowania. Twierdzisz, że jak powiem w modlitwie "O Boże", to mnie usłyszy cesarz Japonii (on zresztą już się za Boga nie uważa)?
Cytuj:
Jak widać w tych słowach jest wyraźnie powiedziane przez Pawła że jest tylko jeden Bóg Ojciec i tylko on jest Bogiem.
Ktoś przeczy? (poza Arianami, ale Arian w tym wątku nie widziałem).
Cytuj:
JEDEN NIE W TRZECH OSOBACH
Myślisz, że jak się wydrzesz, to nie zauważę, że nie ma tego stwierdzenia w cytowanym fragmencie?
Cytuj:
bo dalsze słowa Pawła mówią wyraźnie osobie Jezusa jako odrębnej w tym zdaniu od osoby Boga Ojca
Ktoś przeczy? (poza Sabelianami, ale Sabelian w tym wątku nie widziałem)
SemenBedryszko napisał(a):
zwfciu
I znowu przekręcanie nicka. Infantylne zachowania Cię dopadają z braku argumentów.
Cytuj:
nie odpowiedziałeś na moje pytanie co do imienia Syna Bożego.
Jakie pytanie?
Cytuj:
Przypomnę że dla ciebie Syn Boży jest Bogiem wszechmogącym zatem powinno się je wymawiać poprawnie.
Nie, kochany. Ja nie wyznaję (w odróżnieniu od Ciebie) żadnej formy onomatodoksji. Więc można wymawiać /i:sus/ /jɛzus/ /dʒiːzəs/ czy /heɪˈsuːs/. Za każdym razem jest to imię Wcielonego Słowa.

Ja mam wrażenie, że Tobie w tej dyskusji się wszystko już pozajączkowało. Zarzucasz mi to, co jest zarzutem przeciwko Tobie. Własną postawę nazywasz faryzeizmem. Weź może rozpisz sobie swoje argumenty, albo je omów z jakimś współwyznawcą, bo kiepsko to wygląda.


Cz wrz 07, 2017 5:39

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
zefciu napisał(a):


Cytuj:
Aha. Ale te słowa Pawła nie mają tutaj zastosowania. Twierdzisz, że jak powiem w modlitwie "O Boże", to mnie usłyszy cesarz Japonii (on zresztą już się za Boga nie uważa)?

Coś w tym stylu. To tak jak byś w tłumie mężczyzn wypatrzył jednego człowieka i konkretnie jego chciałbyś wywołać krzycząc " Halo !!! Proszę Pana!!! Na takie zawołanie zwrócą uwagę wszyscy co się usłyszeli i zaczną pytać "ale że kto Ja?" ty na to nie, nie ten pan wysoki w czapce itd..
Po to każdy człowiek ma imię by wyróżniać go z pośród innych. Tak samo Bóg objawił nam swoje imię. Zastanów się po co Bóg podał nam do wiadomości jak brzmi jego imię? Gdyby -jak duchowni twojego kościoła twierdzą- należało ukrywać jego imię to Bóg w ogóle by go nie podawał. KrK i nie tylko dokonuje jawnej rzezi na imieniu Bożym wyżynając je z tekstów Biblii w brew woli Boga. Jest to jawne fałszerstwo. W tekstach oryginalnych imię to występuje w formie JHWH a w większości przekłady Biblii chrześcijaństwa zamieniają je na Pan lub Bóg świadomie usuwając je z Biblii. Jest to ordynarne fałszerstwo. A robi się to dlatego bo ustanowili sobie nowego Boga Jezusa a o Jehowie Bogu Ojcu ludzie mają zapomnieć by nie pytać " a kto to jest JHWH?"


Cytuj:
SemenBedryszko napisał(a):
zwfciu
I znowu przekręcanie nicka. Infantylne zachowania Cię dopadają z braku argumentów.



Irytuje się to:))) ty w ogóle pomijasz imię Boże jak myślisz co czuje Bóg skoro ciebie drobne przekręcenie nicka tak irytuje?

Cytuj:
Cytuj:
nie odpowiedziałeś na moje pytanie co do imienia Syna Bożego.
Jakie pytanie?


Skoro Jezus jest Bogiem najwyższym dlaczego w stosunku do Jezusa nie stosujesz tej samej zasady co do imienia Jehowy.? Dlaczego wzywasz imienia Jezusa Boga nie bacząc na to że robisz to nie godnie? Dlaczego nie zastępujesz imienia Jezusa Boga słowem Pan lub Bóg tak żeby ludzie nie wiedzieli jak brzmi jego imię? No i jak brzmi imię Jezusa tak naprawdę?


N wrz 24, 2017 6:59
Zobacz profil
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Semenie, ilu Bogów według Ciebie istnieje, że zwracając się do Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba musisz wołać go po imieniu, aby wiedział, że to Jego masz na myśli gdy w modlitwie skierowanej do niego powiesz: "Panie"?

Albo inaczej:
Czyżbyś negował to, że Bóg zna Twoje myśli i serce, więc nie wie, iż to do niego zwracasz się kiedy zawołasz np. "Boże pomóż"?


N wrz 24, 2017 7:06

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Yarpen_Zirgin napisał(a):



Cytuj:
Semenie, ilu Bogów według Ciebie istnieje, że zwracając się do Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba musisz wołać go po imieniu, aby wiedział, że to Jego masz na myśli gdy w modlitwie skierowanej do niego powiesz: "Panie"?

A ilu ludzi zaczyna modlitwę od słów Boże Abrahama, Izaak i Jakuba?


Cytuj:
Albo inaczej:
Czyżbyś negował to, że Bóg zna Twoje myśli i serce, więc nie wie, iż to do niego zwracasz się kiedy zawołasz np. "Boże pomóż"?

Klasyka odwracania kota za ogon:) odwracanie uwagi od stricte zagadnienia. Odpowiedz po co Bóg dał do wiadomości jak brzmi jego imię choćby w formie pisanej JHWH? Czy po to by duchowieństwo modrzejesz od Boga mogło ustanowić że; "z dbałości o świętość imienia Bożego postanawiamy w miejsce imienia własnego Boga zastąpić je słowem Pan lub Bóg"? Na domiar złego mega hipokryzją ze strony tychże duchownych jest fakt iż permanentnie używają imienia własnego Jezusa którego uważają za Boga wszechmocnego w liturgii i w życiu codziennym. Jak to jest że w odniesieniu do imienia JHWH dbałość o uświęcenie tego imienia nakazuje im zastępować to imię słowem Pan i Bóg, a do imienia dokładnie tego samego Boga w osobie Jezusa już im to nie przeszkadza? Czy troska w stosunku do imienia Jezusa jest już u nich mniejsza? Imię Jezusa już nie zasługuje na uszanowanie jego świętości poprzez zastąpienie go słowem Pan i Bóg. Tym samym dowodzą oni iż jest wyraźna różnica między osobą Jezusa a osobą JHWH co przekłada się na fakt że oni przyznają -choć nieświadomie - iż nie ma równości miedzy osobami Boskimi tym samym zadając kłam własnej tezie zawartej w wyznaniu wiary wyrażonej przez Atanazego


N wrz 24, 2017 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Jak to jest u ŚJ, Jezus jest Bogiem, czy nie jest Bogiem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N wrz 24, 2017 16:46
Zobacz profil
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
Coś w tym stylu.
Aha. Na szczęście mój Bóg jest Wszechmocny w odróżnieniu od ufoludka, którego Ty czcisz. Więc ja naprawdę nie mam takich problemów wydumanych.
Cytuj:
Tak samo Bóg objawił nam swoje imię. Zastanów się po co Bóg podał nam do wiadomości jak brzmi jego imię?
Bo go pytał Mojżesz. Jak miał iść do politeistów egipskich.
Cytuj:
Gdyby -jak duchowni twojego kościoła twierdzą- należało ukrywać jego imię
Oczywiście łżesz tutaj jak bura suka. Podaj mi wypowiedź duchownego mojego kościoła (PAKP), w której coś takiego mówi.
Cytuj:
W tekstach oryginalnych
Co to są teksty oryginalne? Najstarszą dostępną kompletną redakcją Biblii jest LXX.
Cytuj:
A robi się to dlatego bo ustanowili sobie nowego Boga Jezusa
Aha 70 tłumaczy 300 lat przed narodzinami Jezusa sobie ustanowili. Kpisz czy o drogę pytasz?
Cytuj:
Irytuje się to:)))
Gdyby każdy infantylny użytkownik forum mnie irytował, to musiałbym brać coś na nerwy.
Cytuj:
Skoro Jezus jest Bogiem najwyższym dlaczego w stosunku do Jezusa nie stosujesz tej samej zasady co do imienia Jehowy.?
Jakiej zasady?
Cytuj:
No i jak brzmi imię Jezusa tak naprawdę?
No i znowu Ci się pozajączkowało. To Ty masz takie problemy, a nie ja.


N wrz 24, 2017 19:03
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cytuj:
Semenie, ilu Bogów według Ciebie istnieje, że zwracając się do Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba musisz wołać go po imieniu, aby wiedział, że to Jego masz na myśli gdy w modlitwie skierowanej do niego powiesz: "Panie"?

A ilu (...)

Zadałem Ci pytanie, więc udziel na nie odpowiedzi:
Ilu Bogów według Ciebie istnieje, że zwracając się do Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba musisz wołać go po imieniu, aby wiedział, że to Jego masz na myśli gdy w modlitwie skierowanej do niego powiesz: "Panie"?

SemenBedryszko napisał(a):
Cytuj:
Albo inaczej:
Czyżbyś negował to, że Bóg zna Twoje myśli i serce, więc nie wie, iż to do niego zwracasz się kiedy zawołasz np. "Boże pomóż"?

Klasyka odwracania kota za ogon:) odwracanie uwagi od stricte zagadnienia. Odpowiedz(...

NIe odpowiem, bo znowu usiłujesz uniknąć odpowiedzi na pytanie, ktore zadałem. Nie ze mną te numery, Brun..., przepraszam. Semenie. Pytanie brzmi:

Czyżbyś negował to, że Bóg zna Twoje myśli i serce, więc nie wie, iż to do niego zwracasz się kiedy zawołasz np. "Boże pomóż"?

Udziel na nie odpowiedzi.


N wrz 24, 2017 19:41
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 193 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL