Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 343 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
 Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ 
Autor Wiadomość
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Kalart napisał(a):
I znowu. Opisujesz wiarę, gdy ja pisałem o religii. Człowiek religijny niczego nie poszukuje, niczego nie odkrywa.


Opisałam wiarę, ale też i religijność, jednak innego rodzaju niż ty ją przedstawiasz. Nazwałabym ja właściwą religijnością, tzn. taką która jest konkretnym wyrazem i urzeczywistnianiem istniejącej już w człowieku własnej wiary - wiary żywej, poszukującej i odkrywającej, a więc religijnością podtrzymującą w niej te atrybuty. Tak religijny człowiek jeśli przejmuje treści religijne, to dobrowolnie, odkrywając ich zgodność z tą podstawowa wiarą w sobie i doświadczając w ich realizowaniu jej dalszego rozwoju i dojrzewania.

Uważam, że właściwie rozumiana i praktykowana religia służy wierze, a nie odwrotnie. Najpierw jest wiara, a potem (wynikające z niej) religia i Kościół. Chociaż wiem, że nie zawsze tak jest, że na skutek nadużywania roli religii (prawdopodobnie o tych przypadkach piszesz) może dojść do odwrócenia tej kolejności, co, obawiam się, kończy się u wielu utratą wiary - ich wtórnym ateizmem.

Religię Chrześcijańską dopiero od niedawna głębiej poznaję i choć pewnych rzeczy nie potrafię przyswoić, to jednak wiele istniejących w niej treści znajduje rezonans z moją żywą i poszukującą Bożej bliskości i Jego prawdy wiarą. Również w religijności samego Papieża Franciszka znajduję ten żywy, poszukujący i odkrywający aspekt, to przeświadczenie, że Bóg pozostanie dla nas Tajemnicą, która jednak poprzez miłość nas do siebie nieodparcie przyciąga i zachęca do jej odkrywania i naśladowania.


Pn paź 09, 2017 12:22
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Kalart napisał(a):
Prawda nie jest brednią. Religia w swej czystej postaci jest dokładnie taka, jak opisałem. Tyle, że niewielu ludzi jest prawdziwie religijnych.

Jakie masz kwalifikacje w temacie do autorytatywnych ocen religii i poziomu czyjejś religijności?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn paź 09, 2017 13:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Ocena religii polega na ocenie jej nauczania, na przykład katolicyzm można ocenić na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego i innych oficjalnych wykładni doktryn wiary. Religijność człowieka można ocenić po stopniu w jakim wypełnia zobowiązania, jakie nakłada na niego wyznawana przez niego religia.


Pn paź 09, 2017 14:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Kalart napisał(a):
Ocena religii polega na ocenie jej nauczania, na przykład katolicyzm można ocenić na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego i innych oficjalnych wykładni doktryn wiary.

Uważasz się kompetentnym do takiej oceny?
Kalart napisał(a):
Religijność człowieka można ocenić po stopniu w jakim wypełnia zobowiązania, jakie nakłada na niego wyznawana przez niego religia.

Jakie zobowiązania?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn paź 09, 2017 16:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Małgosiaa napisał(a):
Kalart napisał(a):
Prawda nie jest brednią. Religia w swej czystej postaci jest dokładnie taka, jak opisałem. Tyle, że niewielu ludzi jest prawdziwie religijnych.

Jakie masz kwalifikacje w temacie do autorytatywnych ocen religii i poziomu czyjejś religijności?


To trzeba mieć kwalifikacje aby oceniać religię?


Pn paź 09, 2017 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 22, 2017 7:02
Posty: 173
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Małgosiaa napisał(a):
Uważasz się kompetentnym do takiej oceny?

Uważasz, że Katechizm Kościoła Katolickiego można prawidłowo zrozumieć tylko po wyższych studiach teologicznych? Właśnie po to on istnieje, by osoby pozbawione jakichkolwiek kompetencji w kwestiach interpretacji biblii również mogły postępować zgodnie ze swoją religią. Jeśli jest napisane "ślub jest ważny po spełnieniu takich i takich warunków", jedyną kompetencją by to zrozumieć jest podstawowa umiejętność czytania ze zrozumieniem. KKK w sposób prosty wyjaśnia, co jest grzechem w rozumieniu ich religii.
Małgosiaa napisał(a):
Jakie zobowiązania?
Kpisz, czy o drogę pytasz? Daj sobie ostrzeżenie za trollowanie. Każdy katolik ma z racji swojej wiary obowiązki i zakazy, które zostały wymienione m.in. w KKK, choć ich głównym źródłem jest biblia czy dogmaty ustanowione podczas soborów.


Pn paź 09, 2017 17:26
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Kalart napisał(a):
Uważasz, że Katechizm Kościoła Katolickiego można prawidłowo zrozumieć tylko po wyższych studiach teologicznych?

Zrozumieć, a ocenić to dwie różne rzeczy, bo ocenia się wartość, prawdziwość itp.
Kalart napisał(a):
Właśnie po to on istnieje, by osoby pozbawione jakichkolwiek kompetencji w kwestiach interpretacji biblii również mogły postępować zgodnie ze swoją religią. Jeśli jest napisane "ślub jest ważny po spełnieniu takich i takich warunków", jedyną kompetencją by to zrozumieć jest podstawowa umiejętność czytania ze zrozumieniem. KKK w sposób prosty wyjaśnia, co jest grzechem w rozumieniu ich religii.

Ameryki nie odkryłeś, ale wyjaśnij w jaki sposób i co chcesz oceniać. Jakie kryteria zamierzasz przyjąć? Z czym porównać?
Kalart napisał(a):
Kpisz, czy o drogę pytasz? Daj sobie ostrzeżenie za trollowanie. Każdy katolik ma z racji swojej wiary obowiązki i zakazy, które zostały wymienione m.in. w KKK, choć ich głównym źródłem jest biblia czy dogmaty ustanowione podczas soborów.

No, jeśli ocenić wszystkie zobowiązania, to musiałbyś być przynajmniej spowiednikiem, aby wiedzieć, co zaniedbał z owych obowiązków.
Kpię? Nie. Nie znam Twojej wiedzy w tym temacie, a nie chcę oceniać jej z sufitu.
W regulaminie stoi jak wół, że należy podawać konkrety, a Ty posługujesz się uogólnieniami. Więc nie zarzucaj mi trollowania, bo to co Ty jest na jego granicy, a na pewno jest śmieceniem wątku.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn paź 09, 2017 17:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Napisałem wiadomość wczoraj na tym temacie a teraz zniknęła. Czy może ktoś to wyjaśnić?
Nie dostałem żadnego powiadomienia.


Wt paź 10, 2017 7:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 14, 2017 12:07
Posty: 28
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Myślę, że można wymienić sporo, ale trzeba będzie brać pod uwagę różnicę wartości dowodowej pomiędzy poszczególnymi:

1) Powszechna, intuicyjna wiara w życie pozagrobowe - objawiająca się już w paleolicie, następnie przejawiająca się poprzez pierwotne religie i kult przodków, aż po współczesne systemy religijne.
2) Argumenty filozoficzne, np. argumenty za nieredukowalnością zjawisk psychicznych do fizycznych itd., zwrócenie uwagi na wyjątkowość człowieka jako istoty samoświadomej w przyrodzie - można by tą drogą argumentować, że człowiek jest bytem duchowym (aczkolwiek niekoniecznie nieśmiertelnym)
3) Relacje dot. manifestacji osób umierających i niedawno zmarłych - mam na myśli zwłaszcza przypadki potwierdzane przez badanie świadectw ludzkich, zawierające podpisy świadków, weryfikację elementów relacji etc.; coś takiego robiono np. w Society for Psychical Research, ale inne organizacje również gromadziły podobny materiał.
4) Mediumizm niektórych wyróżniających się mediów, np. Leonory Piper, Chico Xaviera, w odniesieniu do przekazywanych ludziom konkretnych informacji potwierdzających tożsamość zmarłego.
5) Zjawiska eksterioryzacji, NDE i OOBE, regresja hipnotyczna etc. <-- oczywiście tutaj trzeba brać pod uwagę, że liczba materiałów jest rozległa, niejednolita pod względem wartości dowodowej, wreszcie - rozmaicie interpretowana.
6) Argumenty etyczne - np. zwrócenie uwagi, że dążenie do najwyższego dobra i naprawa świata w jego wymiarze duchowym i materialnym, a także wyrównanie krzywd, nie byłyby możliwe bez dalszego trwania życia po śmierci (to w kontekście immanentnej ludzkiej potrzeby do życia w świecie sprawiedliwym).


So paź 14, 2017 12:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
To wszystko są tylko przesłanki za dopuszczeniem możliwości istnienia świata pozamaterialnego. Nie za wiarą.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 14, 2017 12:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So paź 14, 2017 12:07
Posty: 28
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
medieval_man napisał(a):
To wszystko są tylko przesłanki za dopuszczeniem możliwości istnienia świata pozamaterialnego. Nie za wiarą.
A gdzie tutaj tkwi różnica? Ja wierzę w istnienie świata pozamaterialnego.


So paź 14, 2017 12:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
Można wierzyć w istnienie świata nadprzyrodzonego i być na przykład spirytystą, a nie człowiekiem wierzącym w chrześcijańskim znaczeniu tego słowa.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So paź 14, 2017 12:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So paź 14, 2017 12:07
Posty: 28
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
To chyba wolę być Spirytysta. A jaki jest Chrześcijańskie znaczenie tego słowa? Ślepo wierzyć we wszystko co zostało napisane setki lat temu w jednej księdze?

,,KATOLICKIE ŻYCIE WARSZAWY 16 lipca 2008
Pytania do redakcji

1. Gdy spalam byka na ołtarzu ofiarnym, wiem, że to powoduje woń, która jest Bogu przyjemna (3 Ks. Moj. 19). Problem jest z moimi sąsiadami. Mówią, że dla nich zapach ten nie jest przyjemny. Czy mam ich ignorować?

2. Chciałbym sprzedać swoja córkę jako niewolnice, za karę, jak to opisuje 2 Ks. Moj. 21:7. W tych czasach, jaka byłaby, według Pana, najlepsza cena?

3. Wiem, że nie powinienem mięć kontaktu z kobietą podczas jej nieczystości miesięcznej (3 Ks. Moj. 15:19-24). Problem jest, jak się tego dowiedzieć? Usiłowałem zapytać, ale one często były obrażone moim pytaniem.

4. Moja żona po wielu latach strąciła upodobanie w moich oczach. Znienawidziłem ją, gdyż odkryłem w niej odrażająca cechę, gadulstwo. Wypisałem jej list rozwodowy (5 Ks. Moj. 24) i chce ja odprawić, tylko nie wiem, jak go jej wręczyć. Osobiście, czy przez policje?

5. Mam jednego sąsiada, który uparcie chce pracować w dzień. szabatu. W 2 Ks. Moj. 35:2 jest jasno powiedziane, że ma być skazany na śmierć. Czy moralnie jestem zobowiązany, by go zabić sam?

6. Jeden z moich przyjaciół twierdzi, że nawet jeżeli jedzenie owoców morza jest obrzydliwością (3 Ks. Moj. 11:10), to mimo wszystko jest mniej gorsze od homoseksualizmu. Nie zgadzam się. Czy może Pan osądzić?

7. W 3 Ks. Moj. 21:20 jest powiedziane, że nie mogę się zbliżać do ołtarza Boga, jeżeli mam problem ze wzrokiem. Musze zdradzić, ze noszę okulary do czytania. Czy muszę mięć wzrok 20/20 lub czy można negocjować?

8. Większość moich przyjaciół obcina sobie włosy, również w tzw. kółka, mimo że jest to jasno zabronione 3 Ks. Moj. 19:27. Jak oni mają umrzeć?

9. Wiem, że wg 3 Ks. Moj. 11:6-8, jeżeli dotknę skóry martwego wieprza, staje się nieczysty. Ale czy mogę nadal grać w piłkę nożną, jeżeli będę nosił rękawice?

10. Mój wujek ma jedną żonę. Nie respektuje 3 Ks. Moj. 19:19, ponieważ sieje dwie różne rośliny na tym samym polu. Jego żona zresztą również, ponieważ nosi ubrania z dwóch różnych materiałów (mieszaninę bawełny i poliestru). Ma również zwyczaj przeklinania. Czy naprawdę musze zebrać całe miasto, by ich kamienować (3 Ks. Moj. 24:10-16). Czy nie moglibyśmy ich po prostu spalić żywcem podczas prywatnego zebrania rodzinnego, jak to zrobiliśmy dla tych, którzy sypiają z ich rodzina? (3 Ks. Moj. 20:14),,


Wt paź 17, 2017 10:57
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
To ja mam: https://www.youtube.com/watch?v=Vwt2pJdlyGY
:-o
Spirytyzm wygląda mi na dzieło demona, który chce odwieść ludzi od wiary

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt paź 17, 2017 11:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Niezbite dowody na to aby WIERZYĆ
oran11 napisał(a):
To chyba wolę być Spirytysta. A jaki jest Chrześcijańskie znaczenie tego słowa? Ślepo wierzyć we wszystko co zostało napisane setki lat temu w jednej księdze?

,,KATOLICKIE ŻYCIE WARSZAWY 16 lipca 2008
Pytania do redakcji

(...)

Zabawny jesteś ze swoją ignorancją.
Jeśli to wszystko, co wiesz o wierze w ujęciu chrześcijańskim, zacznij od czytania. Choćby tego forum. Nie wybiórczo.

Czy rozmawiamy o wierze jako o akcie rozumu?
Czy może jako o akcie woli? Jako cnocie? Czyli zdolności akceptowania tego, co Bóg objawia?
A może jako postawie życiowej? Czyli o relacji z Bogiem wyrażającej się zaufaniem i przylgnięciem? O spotkaniu z Nim i podążaniu za Jego wskazaniami?

Spirytysta wierzy istnienie świata duchowego, a może nawet w najwyższą istotę tego świata. Jest to jednak tylko wiara polegająca na bezzasadnym przyjęciu jednej z wielu możliwych teorii..
Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą. pisze Jakub 2,19
Czyli, taka "wiara" to jak wiara w istnienie UFO, czy Atlantydy. Zaakceptowanie jakiegoś "faktu" bez żadnego przełożenia na życie duchowe, niemające konsekwencji w postawie życiowej i generowaniu nadziei oraz miłości.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt paź 17, 2017 11:41
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 343 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL