Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 5:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Stworzeni na Podobieństwo Boże 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 25, 2016 21:33
Posty: 18
Post Stworzeni na Podobieństwo Boże
Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo. Ale czy to znaczy, że Bóg jest siwym starcem z brodą jak przedstawiają Go niektóre obrazy ? Myślę, że takie przedstawianie Boga jest błędne.
Bóg jak wiadomo składa się z trzech bytów: Ojca, Syna i Ducha Świętego, czyli Trójcy Świętej wg. chrześcijaństwa. Wszystkie te trzy byty są i boskie i przenikają się, bo są jednym.
W apokryfach nowotestamentowych Jezus Maria Chrystus modli się do Abba-Ammy, czyli Ojca-Matki. Sam nazywa siebie Synem-Córką, a Duch Święty nazywany jest Oblubieńcem i Oblubienicą. Ja to rozumiem w taki sposób, że skoro Bóg Ojciec jest doskonały, to ma w sobie zarówno cechy męskie i żeńskie. Podobnie Jezus Maria Chrystus ( Syn-Córka ) i Duch Święty ( Oblubieniec i Oblubienica ) są doskonałe i posiadają cechy zarówno męskie i żeńskie.
I tak samo każdy mężczyzna posiada cechy osobowości kobiety ( Anima ), jak i każda kobieta posiada cechy osobowości mężczyzny ( Animus ), o czym pisał już dawno temu twórca psychologii głębi Karol Gustaw Jung.
Wg. Huny - polinezyjskiego systemu filozoficzno - religijnego człowiek składa się z trzech jaźni: nadświadomości, świadomości i podświadomości. Świadomość, to my. Istnienie podświadomości odkrył dla świata zachodniego Zygmund Freud i jej istnienie wg. współczesnej wiedzy psychologicznej nie ulega najmniejszej wątpliwości. Istnienie nadświadomości jest na razie kwestią albo wiary, albo domysłów, ale jej istnienie nie zostało jak na razie udowodnione i być może nigdy nie będzie.
Tak więc skoro Bóg składa się z trzech doskonałych jaźni wg. Biblii i wielu innych ksiąg,- myślę- że i my składamy się z trzech jaźni... i na tym właśnie polega to stworzenie nas na Podobieństwo Boże.


Wt lip 25, 2017 19:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Stworzeni na Podobieństwo Boże
niunio napisał(a):
Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo. Ale czy to znaczy, że Bóg jest siwym starcem z brodą jak przedstawiają Go niektóre obrazy ?

Cytuj:
Nasze podobieństwo do Boga nie jest fizyczne w sensie obrazu/fotografii:Posiadanie duchowej i nieśmiertelnej duszy w szczególny sposób upodabnia całego człowieka do Boga. Dzięki niej posiada on niezwykłe zdolności poznawcze oraz potrafi kochać. Zarówno w poznawaniu, jak i w miłości jest coś z nieskończoności Bożej: człowiek pragnie posiąść prawdę absolutną, do której wciąż się zbliża, i coraz bardziej kochać. Na ziemi nigdy nie potrafi on powiedzieć, że poznał już wszystko lub że kocha już wystarczająco mocno. Przez dążenie do prawdy i miłości człowiek podobny jest do Boga, pełni Prawdy i Miłości. Podobnie jak Bóg potrafi człowiek tworzyć dobro, panować nad stworzeniami i wszystkim kierować. Również posiadanie wolnej woli upodabnia nas do Stwórcy. Dzięki nieśmiertelnej duszy ludzkiej człowiek może od poczęcia istnieć już na zawsze. W ten sposób nosi on w sobie coś z wieczności Boga.http://www.teologia.pl/m_k/zag03-04.htm#1

niunio napisał(a):
W apokryfach nowotestamentowych

To żadne źródło. Swoją wiedzę o Bogu opieramy na Biblii, a tam Jezus nigdzie nie nazywa siebie córką.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt lip 25, 2017 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Stworzeni na Podobieństwo Boże
niunio napisał(a):
Bóg stworzył nas na swoje podobieństwo. Ale czy to znaczy, że Bóg jest siwym starcem z brodą jak przedstawiają Go niektóre obrazy ? Myślę, że takie przedstawianie Boga jest błędne.
Bóg jak wiadomo składa się z trzech bytów: Ojca, Syna i Ducha Świętego, czyli Trójcy Świętej wg. chrześcijaństwa. Wszystkie te trzy byty są i boskie i przenikają się, bo są jednym.
W apokryfach nowotestamentowych Jezus Maria Chrystus modli się do Abba-Ammy, czyli Ojca-Matki. Sam nazywa siebie Synem-Córką, a Duch Święty nazywany jest Oblubieńcem i Oblubienicą. Ja to rozumiem w taki sposób, że skoro Bóg Ojciec jest doskonały, to ma w sobie zarówno cechy męskie i żeńskie. Podobnie Jezus Maria Chrystus ( Syn-Córka ) i Duch Święty ( Oblubieniec i Oblubienica ) są doskonałe i posiadają cechy zarówno męskie i żeńskie.
I tak samo każdy mężczyzna posiada cechy osobowości kobiety ( Anima ), jak i każda kobieta posiada cechy osobowości mężczyzny ( Animus ), o czym pisał już dawno temu twórca psychologii głębi Karol Gustaw Jung.
Wg. Huny - polinezyjskiego systemu filozoficzno - religijnego człowiek składa się z trzech jaźni: nadświadomości, świadomości i podświadomości. Świadomość, to my. Istnienie podświadomości odkrył dla świata zachodniego Zygmund Freud i jej istnienie wg. współczesnej wiedzy psychologicznej nie ulega najmniejszej wątpliwości. Istnienie nadświadomości jest na razie kwestią albo wiary, albo domysłów, ale jej istnienie nie zostało jak na razie udowodnione i być może nigdy nie będzie.
Tak więc skoro Bóg składa się z trzech doskonałych jaźni wg. Biblii i wielu innych ksiąg,- myślę- że i my składamy się z trzech jaźni... i na tym właśnie polega to stworzenie nas na Podobieństwo Boże.


Podobieństwo ludzi do Boga, jest zapewne jedynie na płaszczyźnie umysłowej, więc te emocje które mają ludzie, ma pewnie Bóg tylko trochę w bardziej rozwiniętej skrajnej formie.
No i twoje gadanie że jak Bóg jest z trzech jaźni to i ludzie sie z tych trzech jaźni składają, jest bez sensu, bo jak to niby ma być? Bóg jest wszechmogący to i każdy człowiek jest wszechmogący? weź sie nad tym "niunio" zastanów.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lip 26, 2017 9:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL