Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Następna strona
 Dlaczego anioł miałby wybrać zło? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
Do przebywania z Bogiem został stworzony nie tylko anioł, ale i człowiek.


Człowiek jednak jest/był w innej sytuacji, ponieważ jest/był poddawany także działaniu zła. Na stworzonego ku dobru anioła oddziaływało wyłącznie dobro, stąd problem.


chwat napisał(a):
"Robił co do niego należy"? Czy anioł to istota wykonująca polecenia?


Oczywiście. Nie czytałeś katechizmu?

chwat napisał(a):
Ale ta miłość wzajemna, musi rozpocząć się wolnym wyborem anioła, w przeciwnym razie nie będzie miłością.


Toteż właśnie o to pytam - dlaczego anioł swoim wolnym wyborem miałby sprzeciwić się własnej naturze?

chwat napisał(a):
A wybór miłości zawsze oznacza przekroczenie pewnego stanu równowagi, oznacza pewną ofiarę.


O jakiej równowadze mówisz? Czego z czym?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sie 21, 2017 4:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Człowiek jednak jest/był w innej sytuacji, ponieważ jest/był poddawany także działaniu zła. Na stworzonego ku dobru anioła oddziaływało wyłącznie dobro, stąd problem
I na człowieka i na anioła oddziaływało od początku dobro. Przebywanie w przestrzeni dobra, wymaga jednak z naszej strony pewnego wysiłku, związanej z tworzeniem dobra. Jeżeli komuś się nie chce wykazywać aktywności tworzenia, a woli pasożytować na dobru wytwarzanym przez innych, wybiera zło.
Cytuj:
Oczywiście. Nie czytałeś katechizmu?
O "automacie" o którym pisałem, też jest mowa w katechizmie?
Cytuj:
Toteż właśnie o to pytam - dlaczego anioł swoim wolnym wyborem miałby sprzeciwić się własnej naturze?
Pycha, lenistwo, egoizm... Korzyść brania, a nie dawania.
Cytuj:
O jakiej równowadze mówisz? Czego z czym?
Pisałeś o miłości wzajemnej, w sensie (jak sądzę) równowagi.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn sie 21, 2017 6:59
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Bóg urządził to tak, by anioł robiący to, co do niego należy/.../

Nie wiem co ze mną jest nie tak, ale im bardziej się "zagłębiam" w tę literaturę Biblijną (i około Biblijną), tym bardziej uderza mnie jej absurdalność... żeby nie powiedzieć brzydko.

Już sam fakt stworzenia aniołów jest tak idiotyczny, że to się w pale nie mieści.
Skoro Bóg jest taki bardzo "wszech", i sam jeden stworzył tak monumentalne dzieło, jakim jest bez wątpienia nasz wszechświat, Jest obecny wszędzie i jest świadom wszystkiego, to na co Jemu uskrzydlona "służba"? Przecież to czysty nonsens.

JedenPost napisał(a):
Człowiek jednak jest/był w innej sytuacji, ponieważ jest/był poddawany także działaniu zła. Na stworzonego ku dobru anioła oddziaływało wyłącznie dobro, stąd problem.

Dokładnie. .
Więc jakkolwiek nie patrzeć, to skąd pojawiło się owe zło, skoro istniało tylko dobro (Bóg)?

Zatem nie główkując zbytnio, wychodzi na to że dobro i zło są jedynie "możliwością wyboru", a nie jakaś "wyprodukowaną substancją".
Więc jeśli ktoś uzna, że Bóg dał mu wolną wolę, to również dał przyzwolenie na płynące z tego tytułu konsekwencje... i jakkolwiekby nie patrzeć, zło pochodzi w linii prostej, od wspaniałego i ukochanego Boga.


Pn sie 21, 2017 13:46

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Człowiek jednak jest/był w innej sytuacji, ponieważ jest/był poddawany także działaniu zła. Na stworzonego ku dobru anioła oddziaływało wyłącznie dobro, stąd problem
I na człowieka i na anioła oddziaływało od początku dobro. Przebywanie w przestrzeni dobra, wymaga jednak z naszej strony pewnego wysiłku, związanej z tworzeniem dobra.


W dyskutowanej sytuacji - nie. Wysiłku wymaga wprowadzenie do całej tej historii zła, którego w niej wcześniej nie było.

chwat napisał(a):
O "automacie" o którym pisałem, też jest mowa w katechizmie?


Nie, bo bycie stworzonym do służby nie implikuje bycia automatem.


chwat napisał(a):
Cytuj:
Toteż właśnie o to pytam - dlaczego anioł swoim wolnym wyborem miałby sprzeciwić się własnej naturze?

Pycha, lenistwo, egoizm... Korzyść brania, a nie dawania.


Wymieniasz już istniejące grzech/zepsucie, ja tymczasem pytam właśnie o ich przyczynę.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sie 21, 2017 16:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 20, 2017 5:57
Posty: 4
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Witajcie.. tak sobie Was czytam i również nasuwają mi się kolejne już od roku pytania, a ile ludzi tyle odpowiedzi. A to jest dość ciekawe, że tyle nas jest a nikt tak na prawdę nie zna tego co nadludzkie.

Zastanawia mnie to, że skoro jeden anioł się zbuntował, to od czasów spisania Pisma Świętego mogła zbuntować się cała reszta..?! To tylko takie głośne myśli.. mam ich całe mnóstwo ;)


Śr sie 23, 2017 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 25, 2016 21:29
Posty: 58
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Witaj,

Cytuj:
od czasów spisania Pisma Świętego mogła zbuntować się cała reszta


No tak, a ile czasu upłynęło zanim ludzie nauczyli się pisać...? Toż to wszyscy anieli mogli już się pobuntować..:-)

To trochę nie tak. Przede wszystkim czas jaki znamy tutaj, "tam" właściwie nie istnieje. Wszystko co było, jest i będzie, jest "teraz", dzieje się cały czas. Stale. Stąd decyzje podjęte (podejmowane) przez byty które są "tam" są doskonałe, to znaczy nie zmienne. Dlatego jak anioł się zbuntował, to się zbuntował. Jak nie, to nie.

A nie zbuntował się jeden. Cytat "diabłu i jego aniołom" mówi sam za siebie. Ilu? Kolejny fragment - "ogon jego zmiata trzecią część gwiazd i rzucił je na ziemię".

To naturalnie jedynie moje wnioski. Podobnie jak Ty, mam mnóstwo pytań. I staram się jakoś to poukładać..:-)

_________________
Gdybym miał wiarę jak ziarnko gorczycy, góry przenosiłbym.


Wt wrz 12, 2017 21:32
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
szukająca89 napisał(a):
"Zastanawia mnie to, że skoro jeden anioł się zbuntował, to"

Tyle że "zbuntowany anioł" per Lucyfer, to literatura poza Biblijna. Zaś co do Biblijnego Szatana, to wszystko co zawiera Biblia, mieści się w "definicji" Księgi Hioba...


N wrz 17, 2017 22:24
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Whispernight napisał(a):
szukająca89 napisał(a):
"Zastanawia mnie to, że skoro jeden anioł się zbuntował, to"

Tyle że "zbuntowany anioł" per Lucyfer, to literatura poza Biblijna. Zaś co do Biblijnego Szatana, to wszystko co zawiera Biblia, mieści się w "definicji" Księgi Hioba...

mało znasz Biblię

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn wrz 18, 2017 9:33
Zobacz profil WWW
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
medieval_man napisał(a):
Mało znasz Biblię

Mało, to mnie obchodzi teologiczny bełkot i nadinterpretacje tego, co jest napisane przyjacielu.


Pn wrz 18, 2017 13:22
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Whispernight napisał(a):
Mało, to mnie obchodzi teologiczny bełkot i nadinterpretacje tego, co jest napisane przyjacielu.

A rzeczowo? Poza obrażaniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn wrz 18, 2017 13:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Whispernight napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Mało znasz Biblię

Mało, to mnie obchodzi teologiczny bełkot i nadinterpretacje tego, co jest napisane przyjacielu.

Lubisz się popisywać i obrażać innych?
Mało to rzeczowe, a bardzo emocjonalne i infantylne.
Przyjacielu.

Nadal utrzymujesz, że Lucyfer to literatura pozabiblijna?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn wrz 18, 2017 18:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz paź 17, 2013 8:01
Posty: 2
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Jest to tajemnicą. Pomimo wiedzy wlanej jaką posiadają aniołowie o Bogu, widać mogli powiedzieć Mu "Nie" lub NIE ZGADZAM SIĘ Z TYM CO PLANUJESZ DLA CZŁOWIEKA. Może zachwyt swoim pięknem i zgorszenie rozrzutnością miłości Boga wobec niewiernego człowieka,stał się powodem zazdrości. Bóg jest tajemnicą również dla samego anioła. Jeżeli została im odsłonięta po części tajemnica Wcielenia i ABBA dla nas grzeszników , to musiała im czacha zadymić. Widać nie wszystkich aniołów pobudziło to do uwielbienia.


Wt wrz 19, 2017 20:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 17, 2013 8:01
Posty: 2
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
My, sami wiemy, że niczym nie zasłużyliśmy sobie na zbawcze dla nas wejście w relacje synów w Synu. Oni również, to wiedzą. W jednych wzbudziło to jeszcze większy podziw i rozkosz w niesieniu nam pomocy. inni wybrali drogę NIE BĘDĘ SŁUŻYŁ


Wt wrz 19, 2017 20:57
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
medieval_man napisał(a):
Lubisz się popisywać i obrażać innych?

A skądże znowu?

medieval_man napisał(a):
Nadal utrzymujesz, że Lucyfer to literatura pozabiblijna?

Zatem oświeć mnie, proszę.


So wrz 23, 2017 23:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
A właśnie skoro anioły się zbuntowały a jak wiemy taki anioł bym Bożym posłańcem. Jednym słowem był bliżej Boga niż jakikolwiek człowiek a ponadto był istotą nieporównywalnie doskonalszą i zbuntował się. Bunt ma zwykle miejsce gdy w wyniku oceny przeciwnika dostrzegamy jakąś szansę na pokonanie go. Tak więc anioł wątpił w wszechmoc Boga ??? Bo to przypomina bardziej taki bunt na dworze Zeusa. Z tej historii wyłania się obraz Jahwe jako takiego Zeusa. Czyli był potężny ale do pewnego stopnia ograniczony.


Pn wrz 25, 2017 22:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL