Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 13:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Następna strona
 Dlaczego anioł miałby wybrać zło? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
1/3 aniołów spośród wszystkich, które były w Niebie dokonała buntu, nic nie dzieje się bez woli Boga albo conajmniej jego przyzwolenia dlatego Bóg dopuścił ten bunt, Bóg nie jest idiotą żeby pozwolić na bunt, który będzie miał w bliskiej i dalekiej przyszłości ogromne oddziaływanie na cały wszechświat a jednak pozwolił, dopuścił to, dlatego jest to zapewne element jednej wielkiej machiny Boga, anioły, które stały się demonami i kuszą ludzi na Ziemi pełnią też tak naprawdę jakąś tam funkcję i o tym, że będą one ją pełniły Bóg wiedział doskonale. To bzdura, że anioły nie wiedziały co robią buntując się, i to kompletna, obcowały one z Bogiem widziały jego wizerunek, wiedziały o tym, że je stworzył, pełniły rozmaite różnorakie funkcje, jedne większe drugie mniejsze a jednak zbuntowały się czyli coś im nie odpowiadało, i wiem co to było, w Niebie jest hierarchia gdzie nie każdy ma po równo, największy jest Bóg Ojciec z racji tego, że on jest wszystkim, zanim jeszcze cokolwiek było on już był, on wszystkim dyryguje on stanowi o wszystkim, nawet Jezus Chrystus druga osoba Trójcy Świętej nie ma takiej mocy i władzy jaką ma Bóg Ojciec.
Anioły faktycznie pozazdrościły Bogu i uniosły się pychą jednak dalej dziwna pozostaje ich postawa, bo doskonale wiedziały, że nic im ten bunt nie da a jedynie jeszcze stracą na tym i to tak naprawdę wszystko. A może bycie demonem też jest fajne?


Wt sie 15, 2017 16:31
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Drwal napisał(a):
nawet Jezus Chrystus druga osoba Trójcy Świętej nie ma takiej mocy i władzy jaką ma Bóg Ojciec.
Z ciekawości zapytam: jaką religię wyznajesz?


Wt sie 15, 2017 16:45

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Katolicką.


Wt sie 15, 2017 16:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 940
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
@JedenPost, poległeś przy tym traktacie o aniołach? ;)

Wrócę jeszcze do jednej kwestii, którą niżej przypomnę, bo ja go sobie przeglądnęłam i św. Tomasz przedstawia tam ciekawe rozwiązanie.

białogłowa napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Ale [anioł, przyp.] wie tylko tyle, ile wie - czyli to, co jest mu dostępne - jednak nie wie "wszystkiego".

Soul33 napisał(a):
musiałby być ograniczony przez czas, aby można było rozważać, czy w ogóle mógł nie przewidzieć skutków danego działania.


A przez coś innego mógłby być ograniczony? Na przykład poprzez ułomności własnej natury? Szatan nie przewidział wszystkich konsekwencji swoich, łamiących ustalony porządek, czynów, ponieważ musiałby jednocześnie przewidzieć skutki boskiej na nie interwencji, czyli musiałby wiedzieć tyle ile wie sam Stwórca.




Z Traktatu o Aniołach, Suma Teologiczna napisał(a):
W dwojaki sposób można poznawać rzeczy przyszłe: Pierwsze, w swojej przyczynie. W ten sposób wiedzą pewną bywają poznawane te fakty przyszłe, które z konieczności pochodzą od swoich przyczyn; np. że jutro wzejdzie słońce. Te zaś fakty, które pochodzą od swoich przyczyn w większości wypadków ale nie [zawsze], bywają poznawane nie w sposób pewny, ale na sposób przypuszczenia czy prawdopodobieństwa. Tak to np. lekarz przewiduje wyzdrowienie chorego. I ten to właśnie sposób poznawania przyszłości przysługuje aniołom; a przysługuje im tym doskonalej niż nam, im lepiej, doskonalej i ogólniej poznawają przyczyny rzeczy. Tak jak lekarze: im dokładniej poznają przyczyny choroby, tym lepiej przewidują jej koleje przyszłe. Te zaś fakty, które pochodzą od swoich przyczyn w mniejszości wypadków, zgoła są nieznane - tak jak rzeczy przypadku i losu.

Drugie, rzeczy przyszłe bywają poznawane same w sobie. I tak poznawać fakty przyszłe jest rzeczą li tylko samego Boga: i to nie tylko te, które pochodzą z konieczności lub w większości wypadków, lecz także to, co jest rzeczą przypadku i losu; jest tak dlatego, że Bóg widzi wszystko w swojej wieczności, która - ponieważ jest niezłożona - jest obecną przy całym czasie i zawiera go; i dlatego Bóg jednym spojrzeniem obejmuje wszystko, co dzieje się przez cały czas jako stojące obecnie przed Nim i widzi wszystkie rzeczy tak, jak istnieją same w sobie; mówiliśmy już o tym, rozprawiając o wiedzy Boga.
Myśl zaś anielska - jak i każdego stworzenia - nie dociąga do wieczności Bożej; i dlatego żadna myśl stworzenia nie może poznawać rzeczy czy zdarzeń przyszłych tak, jak się mają w swoim bycie.
Na 1. Ludzie poznawają przyszłe fakty tylko w swoich przyczynach, albo też z objawienia Bożego. W ten zaś sposób aniołowie o wiele wnikliwiej poznawają przyszłość niż ludzie
Na 2. Owszem, myśl anioła jest ponad czasem, ale tym czasem, którym się mierzy ruchy cielesne; istnieje jednak w jego myśli czas mierzący następstwo jego pomyślenia; o nim to właśnie mówił Augustyn, pisząc: „Bóg porusza stworzenie duchowe według czasu”. Skoro więc w myśli anioła zachodzi następstwo, nie wszystko, co się dzieje w ciągu całego czasu, stoi przed następstwo, nie wszystko, co się dzieje w ciągu całego czasu, stoi przed nim jako teraźniejszość."

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt sie 15, 2017 18:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
chwat napisał(a):
Anioł wybrał zło dla innych, ale dobro dla siebie, czyli własną egoistyczną korzyść.


Jaką niby korzyść?

Korzyść posiadania siebie (amor sui) gdzie nadrzędne i dominujące jest własne "ja". Reszta służy realizowaniu własnej potrzeby.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sie 15, 2017 19:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
białogłowa, Bóg mógł stworzyć aniołom inny czas niż nam, w którym one istnieją. Nie ma sprawy, choć ciekaw byłbym, czy jest oficjalna nauka KK na ten temat.

Niemniej czy piekło nie musi być wyborem w pełni świadomym, tym samym nie mogąc być skutkiem żadnej pomyłki?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sie 15, 2017 19:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Drwal napisał(a):
No masz rację, jest Bogiem Ojcem, są jednością, jednak nie są równi mocą,


Bóg sam ze sobą, nie jest równy mocą? :D
Weź ty się zastanów co tutaj wypisujesz.

Drwal napisał(a):
Tym długim cytatem pokazałem Ci, że Bóg wskrzesił Jezusa a nie sam Jezus zrobił to swoją własną mocą, gdyby byli równi to czy Bóg wskrzeszał by Jezusa? Nie, Jezus mógłby sam to zrobić.


To Jezus niebyłby w stanie sam siebie wskrzesić?
To w takim razie Jezus nie jest Bogiem, w końcu takie coś jak wszechmoc tutaj Jezusa już nie dotyczy.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sie 15, 2017 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 940
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Soul33 napisał(a):
białogłowa, Bóg mógł stworzyć aniołom inny czas niż nam, w którym one istnieją. Nie ma sprawy, choć ciekaw byłbym, czy jest oficjalna nauka KK na ten temat.

Przytoczyłabym, gdyby była.

Cytuj:
Niemniej czy piekło nie musi być wyborem w pełni świadomym, tym samym nie mogąc być skutkiem żadnej pomyłki?


Przecież nie napisałam, że piekło w przypadku anioła jest wyborem nie w pełni świadomym i nic z tego co napisałam czegoś takiego nie implikuje. Człowiek także nie ma wiedzy, jeśli o to Ci chodzi, o Wszechmocy Boga, a jakoś jest w stanie dokonać w pełni świadomego wyboru.



edit: Drwal tu widzę trochę syfu narobił, proponuję wykopsać jakby kontynuował.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr sie 16, 2017 7:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
białogłowa napisał(a):
edit: Drwal tu widzę trochę syfu narobił, proponuję wykopsać jakby kontynuował.

Posprzątane. viewtopic.php?p=964472#p964472

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr sie 16, 2017 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
Korzyść posiadania siebie (amor sui) gdzie nadrzędne i dominujące jest własne "ja". Reszta służy realizowaniu własnej potrzeby.


Hmm, nie do końca rozumiem, dlaczego z perspektywy anioła miałoby to być korzyścią. Zresztą - czy miłość własna nie implikuje aby działania we własnym interesie, a nie przeciw niemu?

białogłowa napisał(a):
@JedenPost, poległeś przy tym traktacie o aniołach? ;)


Raczej, zaglądając ostatnio w internety z doskoku, nie znalazłem czasu, żeby uczciwie się weń wkręcić :)

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sie 16, 2017 16:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
białogłowa napisał(a):
Soul33 napisał(a):
białogłowa, Bóg mógł stworzyć aniołom inny czas niż nam, w którym one istnieją. Nie ma sprawy, choć ciekaw byłbym, czy jest oficjalna nauka KK na ten temat.

Przytoczyłabym, gdyby była.

A to sorry, nie byłem świadomy, że naukę KK znasz już w całości ;)

Nie widzę obecnie powodu, aby u anioła musiało istnieć to następstwo myśli. Bo cytat ze św. Augustyna to raczej nie dowód.

Cytuj:
Przecież nie napisałam, że piekło w przypadku anioła jest wyborem nie w pełni świadomym i nic z tego co napisałam czegoś takiego nie implikuje. Człowiek także nie ma wiedzy, jeśli o to Ci chodzi, o Wszechmocy Boga, a jakoś jest w stanie dokonać w pełni świadomego wyboru.

To by oznaczało, że anioł, który oglądał Boga twarzą w twarz tak naprawdę nie znał podstawowego faktu na Jego temat. Wydaje mi się to dość radykalną tezą. Zgodziłbym się najwyżej z tym, że nie wiedział, co Bóg zrobi. Choć odrzucenie Boga ma skutek odrzucenia Boga, tj. wszystkiego, co Bóg uosabia. A w takim razie tego też musiałby nie wiedzieć, bo tylko wtedy nie miałby pewności, co się z nim stanie i mógłby przypuszczać, że zwycięży w starciu.

Natomiast czy człowiek nie podejmuje ostatecznej decyzji w momencie, gdy już rozumie, co konkretnie odrzuca?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sie 16, 2017 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 940
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Soul33 napisał(a):
A to sorry, nie byłem świadomy, że naukę KK znasz już w całości ;)

Odpowiadam wg. swojej wiedzy. Tak lepiej?

Soul33 napisał(a):
Nie widzę obecnie powodu, aby u anioła musiało istnieć to następstwo myśli. Bo cytat ze św. Augustyna to raczej nie dowód.


A jakiego tu dowodu oczekiwałbyś?
Bo właściwie cokolwiek by w takim temacie nie napisać, zawsze możesz odpisać, że nie widzisz powodu, aby to tak miało wyglądać. Wszyscy tu sobie teoretyzujemy, próbuję nie przecząc nauczaniu Kościoła, dać logiczną odpowiedź na pytania JednegoPosta.

Cytuj:
To by oznaczało, że anioł, który oglądał Boga twarzą w twarz tak naprawdę nie znał podstawowego faktu na Jego temat. Wydaje mi się to dość radykalną tezą. Zgodziłbym się najwyżej z tym, że nie wiedział, co Bóg zrobi.


Łaskawca ;) To się akurat rozumie samo przez się, raczej mielibyśmy problem z tezą przeciwną, tj. gdyby ktoś twierdził, że Bóg nie wiedział co anioł zrobi.
Św. Tomasz pisze dalej, że Szatan patrząc na zmarłego sądzi, że ten nie zmartwychwstanie, patrząc na Chrystusa - człowieka, sądzi że ten nie jest Bogiem. Widzimy, że w opinii doktora Kościoła pewne prawdy mogą być nawet dla anioła dostępne tylko za przyczyną łaski, światłem łaski i jeśli anioł się na nią zamyka i polega tylko na swoim intelekcie, wtedy może nawet nie wiedzieć, obcując z wcielonym Synem Bożym, że przestaje z Bogiem.

Szatan mogąc poznać przyszłość tylko na zasadzie przewidywania, wnioskowania o następstwach rzeczy z przyczyn, zna ją tylko częściowo. Widzi świat, z całym ogromem nieszczęścia, krzywdy którą ludzie sobie nawzajem wyrządzają i sądzi że wygrał. Człowiek więc jest tym słabym punktem Stwórcy, który przekonuje go do ataku, dzieckiem w które on decyduje się uderzyć, aby dosięgnąć Ojca.

_________________
Tylko Bogu chwała


Ostatnio edytowano Śr sie 16, 2017 18:40 przez białogłowa, łącznie edytowano 1 raz



Śr sie 16, 2017 18:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
białogłowa napisał(a):
Szatan mogąc poznać przyszłość tylko na zasadzie przewidywania, wnioskowania o następstwach rzeczy z przyczyn, zna ją tylko częściowo. Widzi świat, z całym ogromem nieszczęścia, krzywdy którą ludzie sobie nawzajem wyrządzają i sądzi że wygrał. Człowiek więc jest tym słabym punktem Stwórcy, który przekonuje go do ataku, dzieckiem w które on decyduje się uderzyć, aby dosięgnąć Ojca.


Że tak zapytam: jeśli Szatan jest faktycznie aż tak ułomny, to czy coś konkretnego stoi na przeszkodzie temu, by rzeczywiście ubzdurał sobie, że Boga w ogóle nie ma?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sie 16, 2017 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 940
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Ja tu nie widzę jego ułomności, pod względem intelektu jest bytem od nas doskonalszym, co nie znaczy, że wszystko tym intelektem będzie w stanie objąć.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr sie 16, 2017 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
białogłowa napisał(a):
Ja tu nie widzę jego ułomności


No wiesz, gość w pewnym sensie stając twarz w twarz z Bogiem i będąc przez Niego dobrze traktowanym jakoś doszedł do wniosku, że w sumie nieźle byłoby zacząć robić Mu na przekór.

Na jakiej zasadzie miałoby to działać, że ubzdurać sobie, że Bóg nie jest wszechmocny może, a że Boga nie ma już nie?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr sie 16, 2017 18:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL