Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Następna strona
 Dlaczego anioł miałby wybrać zło? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Problem jednak w uwadze, iż ów błąd powodować miałby odrzucenie tego anioła - jak to rozumieć? Bóg odrzuca anioła z powodu popełnienia przez niego bez złej woli jakiegoś rodzaju omyłki, ergo - odrzucenie przez Boga następuje przed grzechem?


Tak, to też mnie zastanawia, JedenPost...

Być może sam rodzaj uczynku popełnionego przez pierwszego "zbuntowanego anioła" - pomimo, że według mojego założenia był "tylko" błędem, a nie grzechem (co wyjaśniłam powyżej) - wyeliminował czy usunął go z panującego w królestwie niebieskim porządku, że był na tyle z nim niezgodny, że musiał spowodować taki skutek?.. Nie byłby więc rodzajem wymierzonej przez Boga "kary", lecz raczej (pierwszą?) nieuniknioną konsekwencją, którą dotknięty nią anioł musiał jednak odebrać jako karę (znowu błąd?), bo inaczej nie zareagowałby złością i świadomie wymierzonym przeciwko Bogu złem, co byłoby już przez to grzechem. Jak z tego wynika, początkowy błąd może (ale nie musi) doprowadzić do grzechu...

Jednak rozróżnienie błędu od grzechu, też w stosunku do człowieka, wydaje mi się osobiście ważne. Zauważam to gdy sama robię rachunek sumienia. I mam nadzieję, wręcz wiarę (bo wskazówki to potwierdzające znajduję w biblii), że i Bóg je w naszych łamiących Jego prawo uczynkach rozróżnia.


Cz wrz 28, 2017 9:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
@gałązka
Bład jest wówczas, gdy czynimy coś złego nieświadomie. Uważasz, że Anioł nie miał świadomości buntując się przeciw Bogu?
No i jeszcze:
gałązka napisał(a):
I mam nadzieję, wręcz wiarę (bo wskazówki to potwierdzające znajduję w biblii), że i Bóg je w naszych łamiących Jego prawo uczynkach rozróżnia.

Nadzieję można mieć, ale skąd podstawy do wiary w powyższe? Bóg z miłością patrzy na grzesznika i każdorazowo wybacza, jeśli grzesznik żałuje za swoje czyny, ale na pewno odróżnia grzech od błędu.
Bóg czeka na skruchę i jest gotowy wybaczyć, ale jeśli grzesznik tego nie chce, ma wolną wolę, którą Bóg szanuje.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 9:33
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Najważniejsze w pytaniu Dlaczego anioł miałby wybrać zło? to kwestia pochodzenia dobra i zła, czyli skąd w świecie dobro i zło się wzięło. Przed stworzeniem świata istniał tylko Bóg, jedyną istniejącą substancją był Duch Boży. Wszystko co powstało potem (lub zostało stworzone) może jedynie pochodzić od tej pierwotnej duchowej substancji także dobro i zło. Skoro więc to Bóg zainicjował powstanie dobra i zła przez rozpoczęcie stwarzania świata, to świat jest tylko bożą zabawką w aniołów, szatanów, w dobro, zło, człowieka itp. Bóg nudząc się stworzył sobie taką grę w świat.


Cz wrz 28, 2017 12:49

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Zło NIE JEST BYTEM. Bytem jest Dobro - Bóg. Zło jest negacją Dobra. Pustka bez Boga jest złem. Brak Dobra jest złem. Ponieważ Bóg dał swoim stworzeniom wolną wolę, pozwala na wybór przebywania w Jego "przestrzeni", albo wybór bycia poza "Jego przestrzenią". Przestrzeń w cudzysłowie bo Boga nie ograniczają znane nam wymiary (On je stworzył dla nas) - poza materią nie ma wymiarów. Czemu niektóre anioły wybrały bycie "poza Bożą przestrzenią"? Pewnie poczuły się tak mocne jak Bóg (czyli zwyciężyła w nich pycha) i wybrały swoją "przestrzeń życiową", gdzie mogą żyć samodzielnie (albo "samodzielnie"). Do tej swojej przestrzeni usiłują nas zaciągnąć, gdzie mogą nami rządzić - jest to po prostu Piekło.


Cz wrz 28, 2017 13:12
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Jedynym warunkiem istnienia dobra jest istnienie zła. Dobro nie może istnieć kiedy zło nie istnieje. Z kolei, jeżeli zło nie jest bytem to nie istnieje. istnieją tylko byty.


Cz wrz 28, 2017 13:36
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
gałązka napisał(a):
Whispernight napisał(a):
Jest to anioł, który ucieleśnia ludzkie wyzwania. Wyzwania wynikające z natury człowieka.

Hm, ucieleśnienie tych ludzkich wyzwań znajduje przecież już swoje spełnienie w samym człowieku i w charakterze świata, w którym on żyje.

Dokładnie! I jeśli człowiek wierzący zda sobie w końcu sprawę, że "Szatan" jest jedynie alegorią, a nie religijną personifikacją, zrozumie w czym rzecz.

hubris napisał(a):
Jeśli Bóg wszechmogący i dobry zezwala na możliwość czynienia zła to przez brak reakcji sam staje się istotą nieskończenie złą

Dokładnie!

Co na to Budda?
"Jeśli Bóg pozwala na zło, to nie jest Bogiem miłosiernym. A jeśli nie potrafi temu złu zaradzić, to nie można Go nazwać Bogiem wszechmogącym".

PeterW napisał(a):
wszystkie byty poza Nim mają większą, lub mniejszą niedoskonałość

Jeśli fakty przeczą teorii, oznacza to, że teoria jest błędna.
I niestety tak właśnie jest, że religijne aksjomaty w rodzaju: Bóg=Doskonałość, to jedynie utopijne koncepcje, napiętnowane chciejstwem i antropomorficznym złudzeniem!
Jak dla mnie, pytanie @JedenPost pozostaje bez odpowiedzi.
Jakim cudem z doskonałości narodziła się niedoskonałość?

Moim zdaniem, gdyby Bóg istniał, i w rzeczywistości był doskonały, musiałby pozostać w "doskonałej stagnacji", aby pozostać doskonałym!
Każda Jego emanacja, skutkowałaby brakiem doskonałości!

Inaczej mówiąc, ten Wasz Bóg to taki, mówiąc alegorycznie, "słoń w składzie porcelany"... :?


Cz wrz 28, 2017 13:59

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Musze przyznać, że gałązka naprawdę imponuje mi tym, jak kombinuje. :) Zaproponowana sekwencja:
Kod:
błąd>>> konsekwencja>>> kolejny błąd, polegający na zinterpretowanie tej konsekwencji jako kary>>> bunt
jest chyba najciekawszym, co dotąd w tym wątku przeczytałem. Jest nad czym pomyśleć.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 14:59
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Dziękuję, JedenPost, ale to ty mnie na to naprowadziłeś. :)


Cz wrz 28, 2017 16:43
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
Uważasz, że Anioł nie miał świadomości buntując się przeciw Bogu?

Ja raczej rozważam taką myśl, czy byłoby możliwe, że Anioł początkowo popełnił nieświadomy błąd, który jednak potem, na skutek błędnie przez niego zinterpretowanej jego konsekwencji przemienił w świadomy grzech skierowanego przeciwko Bogu buntu...

Cytuj:
"..I mam nadzieję, wręcz wiarę (bo wskazówki to potwierdzające znajduję w biblii), że i Bóg je w naszych łamiących Jego prawo uczynkach rozróżnia." (moja uprzednia wypowiedź)

Nadzieję można mieć, ale skąd podstawy do wiary w powyższe?


Chyba ten biblijny fragment z wypowiedzią Jezusa w sytuacji jego ukrzyżowania przekonał mnie o tym:

".. A kiedy przyszli na miejsce zwane Czaszką, ukrzyżowali Jego i dwu złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie. Jezus zaś mówił: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią..."


Cz wrz 28, 2017 17:06
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Musze przyznać, że gałązka naprawdę imponuje mi tym, jak kombinuje.

Słuszna uwaga: kombinuje. Niestety kombinowanie to nie jest prawda. Może być drogą do prawdy, ale jak na razie zawiera podstawowe błędy.
gałązka napisał(a):
Ja raczej rozważam taką myśl, czy byłoby możliwe, że Anioł początkowo popełnił nieświadomy błąd, który jednak potem, na skutek błędnie przez niego zinterpretowanej jego konsekwencji przemienił w świadomy grzech skierowanego przeciwko Bogu buntu...

Nie napisałaś tego jako rozważanie, ale jako pewną prawdę. Dlatego sprostowałam co nieco.
gałązka napisał(a):
Chyba ten biblijny fragment z wypowiedzią Jezusa w sytuacji jego ukrzyżowania przekonał mnie o tym:

".. A kiedy przyszli na miejsce zwane Czaszką, ukrzyżowali Jego i dwu złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie. Jezus zaś mówił: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią..."

Tu nie ma mowy o błędach, a o grzechu, o którego przebaczenie Jezus prosił Ojca.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 17:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Musze przyznać, że gałązka naprawdę imponuje mi tym, jak kombinuje.

Słuszna uwaga: kombinuje. Niestety kombinowanie to nie jest prawda. Może być drogą do prawdy, ale jak na razie zawiera podstawowe błędy.


Na razie stanowi jedyne wyjaśnienie zasadniczo logiczne, czego o poprzednich nie można powiedzieć. Ba, problemem nie do przeskoczenia dla wielu osób jest samo zrozumienie prostego pytania. Ale rozumiem - na katechezie tego problemu się nie porusza.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 17:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Na razie stanowi jedyne wyjaśnienie zasadniczo logiczne, czego o poprzednich nie można powiedzieć.

Logiczne dla kogoś, komu nie mieści się w głowie pojęcie czystej Miłości, takiej, która nie prowadzi za rączkę, a pozwala iść wybraną drogą.
JedenPost napisał(a):
Ba, problemem nie do przeskoczenia dla wielu osób jest samo zrozumienie prostego pytania.

Pytanie dla tych wielu jest zrozumiałe. Gorzej ze zrozumieniem odpowiedzi przez zadających owo pytanie.
JedenPost napisał(a):
Ale rozumiem - na katechezie tego problemu się nie porusza.

Na katechezie porusza się (przynajmniej ja) każdy temat, którym są zainteresowani uczniowie i nie na zasadzie "tak bo tak", ale metodą trybunału czy burzy mózgów, uczniowie sami dochodzą do właściwych wniosków.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 17:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
Pytanie dla tych wielu jest zrozumiałe.


Gdyby było zrozumiałe, to by na nie odpowiadali, nieprawdaż? Zamiast tego odpowiadają głównie na pytanie, które można sformułować jako "czemu Bóg dopuścił, by anioł wybrał zło?"

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 18:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Gdyby było zrozumiałe, to by na nie odpowiadali, nieprawdaż? Zamiast tego odpowiadają głównie na pytanie, które można sformułować jako "czemu Bóg dopuścił, by anioł wybrał zło?"

Doprawdy? :o
viewtopic.php?p=962787#p962787 - pierwsza odpowiedź
viewtopic.php?p=962800#p962800 - kolejna
viewtopic.php?p=962811#p962811 - kolejna
a wszystko na pierwszej stronie. Niestety, Twoja koncepcja Boga jest Twoja, a nie objawiona przez Stwórcę. Stąd postępujesz jak uczniowie idący do Emaus (objaśniał im Pisma.... a oczy ich były jak na uwięzi - cytat z pamięci). Mam nadzieję, że przejrzysz jak oni.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):


To są znów akurat odpowiedzi na pytanie "jaki był/jaki charakter miał pierwszy grzech".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 18:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL