Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Następna strona
 Dlaczego anioł miałby wybrać zło? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Nie. To była przyczyna upadku Aniołów, a wypływała z wolnej woli, którą otrzymali od Boga.
Czy jeśli ktoś uderzy inną osobę i zapytany dlaczego to zrobił odpowie: bo on/ona krzywo na mnie spojrzał/a, to będzie charakter czynu czy przyczyna (owo krzywe spojrzenie)?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
Nie. To była przyczyna upadku Aniołów, a wypływała z wolnej woli, którą otrzymali od Boga.


Nie. Pycha jest już grzechem sama w sobie, tak mówi zarówno logika, jak i wprost Twój Kościół.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 18:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Nie. Pycha jest już grzechem sama w sobie, tak mówi zarówno logika, jak i wprost Twój Kościół.

Tak, pycha jest grzechem sama w sobie, ale nie jest charakterem pierwszego grzechu, a jego przyczyną.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Potrafisz wskazać jakiś ją poprzedzający?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 19:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Potrafisz wskazać jakiś ją poprzedzający?

Nie ma poprzedzającego grzechu. Jest on wynikiem wolnej woli.
Potrafisz wykazać, że nie jest to przyczyna a charakter?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 19:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Potrafisz wykazać jakąkolwiek logikę w jednoczesnym twierdzeniu, że pycha jest grzechem, że przed nią żadnego grzechu nie było, i że pycha nie jest grzechem pierwszym?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz wrz 28, 2017 19:30
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Musze przyznać, że gałązka naprawdę imponuje mi tym, jak kombinuje.

Słuszna uwaga: kombinuje. Niestety kombinowanie to nie jest prawda. Może być drogą do prawdy, ale jak na razie zawiera podstawowe błędy.


Zapewniam cię jednak, że ja rozważam (a nie dowolnie, spontanicznie wymyślam), bo robię to zawsze z rozwagą i biorąc przy tym poważnie pod uwagę odkryte i poznane przeze mnie już na ten temat prawdy wiary, treści religijne i biblijne. I te właśnie rozważam i zgłebiam. Jeśli robię podstawowe błędy, to prosiłabym o ich wskazanie, bo moja wiedza na pewno nie jest doskonała.

gałązka napisał(a):
Cytuj:
Ja raczej rozważam taką myśl, czy byłoby możliwe, że Anioł początkowo popełnił nieświadomy błąd, który jednak potem, na skutek błędnie przez niego zinterpretowanej jego konsekwencji przemienił w świadomy grzech skierowanego przeciwko Bogu buntu...

Nie napisałaś tego jako rozważanie, ale jako pewną prawdę. Dlatego sprostowałam co nieco.

Tu znowu muszę ci zaprzeczyć: rozpoczęłam moja wypowiedź od sformułowania "Być może .." i kontynuowałam ja w trybie przypuszczającym sygnalizując tym, ze nie uważam mojego zdania za pewną prawdę.
Cytuj:
gałązka napisał(a):
Chyba ten biblijny fragment z wypowiedzią Jezusa w sytuacji jego ukrzyżowania przekonał mnie o tym:

".. A kiedy przyszli na miejsce zwane Czaszką, ukrzyżowali Jego i dwu złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie. Jezus zaś mówił: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią..."

Cytuj:
Tu nie ma mowy o błędach, a o grzechu, o którego przebaczenie Jezus prosił Ojca.

Tu mówi Jezus o przypadku braku świadomości ("bo nie wiedzą, co czynią") przy czynieniu przez człowieka zła (co nazwałam błędem), a więc jest to potwierdzenie mojej nadziei i wiary, że Bóg, to rozróżnia od świadomie przez nas dokonanych złych uczynków (które nazwałam grzechem).


Cz wrz 28, 2017 19:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Potrafisz wykazać jakąkolwiek logikę w jednoczesnym twierdzeniu, że pycha jest grzechem, że przed nią żadnego grzechu nie było, i że pycha nie jest grzechem pierwszym?

A niby gdzie napisałam w ten sposób?
----------------------------------------------------------------------
gałązka napisał(a):
Zapewniam cię jednak, że ja rozważam (a nie dowolnie, spontanicznie wymyślam), bo robię to zawsze z rozwagą i biorąc przy tym poważnie pod uwagę odkryte i poznane przeze mnie już na ten temat prawdy wiary, treści religijne i biblijne. I te właśnie rozważam i zgłebiam. Jeśli robię podstawowe błędy, to prosiłabym o ich wskazanie, bo moja wiedza na pewno nie jest doskonała.

Rozważanie, z przede wszystkim zgłębianie, nie polega na tworzeniu własnych teorii. Wskazałam Ci podstawowy błąd w owym "rozważaniu". Jest nim Twoje twierdzenie, że bunt Aniołów nie był grzechem, a błędem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 20:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Trójca Święta wszystko stwarzając ukoronowała stworzenie istotami rozumnymi. Najpierw zostały stworzone Chóry Anielskie, poznały One doskonale Trójcę Świętą i wszystko co dane było im poznać. Próbą którą otrzymali, było zaakceptowanie planu Bożego o Wcieleniu się Boga w ciało człowieka, a tym samym realizację planu jego odkupienia.
Planowi temu sprzeciwił się pierwszy Anioł Nieba, niosący światło, którym był Lucyfer. Zanim i jego argumentami poszła 1/3 Chórów Anielskich. Grzech pychy, którego się dopuścili, w jednym momencie zmienił ich ducha z anielskiego w demoniczny, bo mając doskonałe poznanie, podjęli swoją niezależną decyzję, a skutkiem jej, była całkowita utrata kontaktu, styczności z Bożą Miłością. Bez Niej choć byli w Niebie, nie mogli egzystować. Boża Miłość Trójcy Świętej jest chroniona przez Bożą Sprawiedliwość. Odcięcie od Źródła Bożej Miłości spowodowało zmianę ich wyglądu z przepięknej anielskiej, na szkaradną demoniczną. Powodem tego stanu jest całkowity brak Bożej Miłości w ich sercu.
Stając się od tej chwili demonami, nie mogli już przebywać w Niebie. Przebywanie w Niebie stało się dla nich niezwykle bolesne i niebezpieczne dla ich istnienia. Trójca Święta kochając ich mimo wszystko nie mogła pozwolić na ich destrukcję i utworzyła im miejsce w którym mogą swobodnie przebywać, to jest piekło. Tylko tu, choć bardzo cierpią, mogą na wieki swobodnie przebywać. Części z nich pozwoliła Trójca Święta przebywać na Ziemi i w kosmosie.


Cz wrz 28, 2017 20:33
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
gałązka napisał(a):
Zapewniam cię jednak, że ja rozważam (a nie dowolnie, spontanicznie wymyślam), bo robię to zawsze z rozwagą i biorąc przy tym poważnie pod uwagę odkryte i poznane przeze mnie już na ten temat prawdy wiary, treści religijne i biblijne. I te właśnie rozważam i zgłebiam. Jeśli robię podstawowe błędy, to prosiłabym o ich wskazanie, bo moja wiedza na pewno nie jest doskonała.

Rozważanie, z przede wszystkim zgłębianie, nie polega na tworzeniu własnych teorii. Wskazałam Ci podstawowy błąd w owym "rozważaniu". Jest nim Twoje twierdzenie, że bunt Aniołów nie był grzechem, a błędem.


I znowu muszę ci zaprzeczyć: nie tworzę (nowych) własnych teorii, tylko szukam odpowiedzi na pojawiające się u mnie i innych pytania związane z poznanymi już treściami religijnymi i biblijnymi - w celu ich zgłębienia i lepszego zrozumienia. Po to też jest to forum, prawda? Wiara jest dla mnie nie tylko uczeniem się na pamięć tego, co zostało już w katechizmie napisane, lecz moim indywidualnym lub wspólnym z innymi aktywnym rozważaniem i rozpatrywaniem tego. Nasza wiara ma być żywa, o tym często przypomina nam Kościół. I wiara, to też poszukiwanie Boga nie tylko sercem ale i umysłem, który Bóg też po to nam dał.

Jeśli chodzi o wskazany mi przez ciebie błąd, to już go ci raz wyjaśniłam. Jeszcze raz skrócie: zastanawiałam się (nie twierdziłam!), czy popełniony przez Anioła grzech buntu (którego nie zaprzeczyłam!) nie był poprzedzony błędem.

Dobrej nocy :)


Cz wrz 28, 2017 20:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
gałązka napisał(a):
I znowu muszę ci zaprzeczyć: nie tworzę (nowych) własnych teorii, tylko szukam odpowiedzi na pojawiające się u mnie i innych pytania związane z poznanymi już treściami religijnymi i biblijnymi - w celu ich zgłębienia i lepszego zrozumienia.

Poszukiwanie i zgłębianie powinno być oparte na Biblii, a nie luźnych własnych przemyśleniach.
gałązka napisał(a):
Wiara jest dla mnie nie tylko uczeniem się na pamięć tego, co zostało już w katechizmie napisane, lecz moim indywidualnym lub wspólnym z innymi aktywnym rozważaniem i rozpatrywaniem tego.

Sama nazwa katecheza mówi, że nie jest to wkuwanie na pamięć, a nauczanie w szerokim tego słowa znaczeniu pozwalające zrozumieć Biblię. Rozważanie i zgłębianie nie ma nic wspólnego z tworzeniem własnych teorii.
gałązka napisał(a):
Nasza wiara ma być żywa, o tym często przypomina nam Kościół.

J.w. żywa wiara to nie tworzenie własnych teorii, a zaufanie Bogu.
gałązka napisał(a):
Jeśli chodzi o wskazany mi przez ciebie błąd, to już go ci raz wyjaśniłam. Jeszcze raz skrócie: zastanawiałam się (nie twierdziłam!), czy popełniony przez Anioła grzech buntu (którego nie zaprzeczyłam!) nie był poprzedzony błędem.

Jak widzisz JedenPost zrozumiał to jako twierdzenie, że tak właśnie jest (przyklasnął tej teorii). Ja tez tak zrozumiałam Twoją wypowiedź, stąd moje odniesienie do Twojego posta. Skoro dwie osoby, różne światopoglądowo odczytują treść w ten sam sposób, to chyba coś jest nie tak z przekazem. Po prostu ten przekaz wprowadza w błąd czytelników.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz wrz 28, 2017 21:08
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Powtarzasz się, Małgosiaa, to już robi się absurdalne... Z Bogiem :)


Pt wrz 29, 2017 8:02
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Małgosiaa napisał(a):
Jak widzisz JedenPost zrozumiał to jako twierdzenie, że tak właśnie jest (przyklasnął tej teorii). Ja tez tak zrozumiałam Twoją wypowiedź, stąd moje odniesienie do Twojego posta. Skoro dwie osoby, różne światopoglądowo odczytują treść w ten sam sposób, to chyba coś jest nie tak z przekazem. Po prostu ten przekaz wprowadza w błąd czytelników.


...a jak JedenPost zrozumiał to, co napisałam, to wie tylko on. :)


Pt wrz 29, 2017 8:05
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
gałązka napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Problem jednak w uwadze, iż ów błąd powodować miałby odrzucenie tego anioła - jak to rozumieć? Bóg odrzuca anioła z powodu popełnienia przez niego bez złej woli jakiegoś rodzaju omyłki, ergo - odrzucenie przez Boga następuje przed grzechem?


Tak, to też mnie zastanawia, JedenPost...

Być może sam rodzaj uczynku popełnionego przez pierwszego "zbuntowanego anioła" - pomimo, że według mojego założenia był "tylko" błędem, a nie grzechem (co wyjaśniłam powyżej) - wyeliminował czy usunął go z panującego w królestwie niebieskim porządku, że był na tyle z nim niezgodny, że musiał spowodować taki skutek?.. Nie byłby więc rodzajem wymierzonej przez Boga "kary", lecz raczej (pierwszą?) nieuniknioną konsekwencją, którą dotknięty nią anioł musiał jednak odebrać jako karę (znowu błąd?), bo inaczej nie zareagowałby złością i świadomie wymierzonym przeciwko Bogu złem, co byłoby już przez to grzechem. Jak z tego wynika, początkowy błąd może (ale nie musi) doprowadzić do grzechu...

Jednak rozróżnienie błędu od grzechu, też w stosunku do człowieka, wydaje mi się osobiście ważne. Zauważam to gdy sama robię rachunek sumienia. I mam nadzieję, wręcz wiarę (bo wskazówki to potwierdzające znajduję w biblii), że i Bóg je w naszych łamiących Jego prawo uczynkach rozróżnia.


A tutaj jeszcze raz mój post, do którego odnosisz swoje zarzuty przeciwko mnie. Na "grubo" zaznaczyłam w nim miejsca, które im zaprzeczają. I to już moja ostatnia próba obrony. Życzę ci miłego dnia :)


Pt wrz 29, 2017 8:13
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
"Poszukiwanie i zgłębianie powinno być oparte na Biblii, a nie luźnych własnych przemyśleniach. "

Nie da się zgłębiać tematu bez własnych przemyśleń.


Pt wrz 29, 2017 10:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL