Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 20:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Następna strona
 Dlaczego anioł miałby wybrać zło? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
frutas napisał(a):
Widzę że nikt nie umie odpowiedzieć na to pytanie. Ojcowie kościoła i mistycy w sposób szczątkowy napominali dlaczego doszło do buntu. Oprócz tego "wiedzę mam" od demonów które podczas egzorcyzmów czasem musiały mówić prawdę o tym jak kiedyś było... A zatem.........

Bóg stworzył aniołów i powiedział że podda ich próbie, ale żadnego z nich nie poinformował o tym że trafią do piekła i że w ogóle, coś takiego jak piekło istnieje. Nie powiedział im na czym ta próba miała polegać. Minęło sporo czasu, wszyscy byli szczęśliwi. Aż pewnego dnia Bóg wszystkim aniołom pokazał wizję stworzenia materii - czegoś co do tej pory nie istniało.


Na powyższym przykładzie widać, że wiedzy może jednak warto poszukać w miejscu innym, niż majaki ludzi toczonych dysfunkcjami psychicznymi. ;)


Pn sie 14, 2017 21:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 14, 2011 20:47
Posty: 6
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Mój drogi to nie są majaki... Skoro nie masz wiedzy na ten temat to po co zabierać głos? Aż musiałem się zalogować jak zobaczyłem wasze dyskusje, które i tak nie były zgodne z początkowym tematem... po to tylko żeby odpowiedzieć na to pytanie konkretnie. Bo wy teorii całą masę przedstawiliście, ale wiedzy niewiele o tym temacie.


Pn sie 14, 2017 21:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Ale o jakiej wiedzy Waść mówisz? O tym co usłyszałeś od – nieszczęsnych zresztą – ludzi toczonych dysfunkcjami psychicznymi? Nawet przyjmująć najbardziej rozpasane z możliwych podejście do doktryny rzymskokatolickiej, to nigdy nie posiadasz pewności, czy dana osoba jest "opętana", czy po prostu chora psychicznie, a jedynie możesz wedle poszlak rachować prawdopodobieństwo tegoż. Opieranie tedy swojej wiedzy na majakach tych biednych ludzi jest, nawet dla katolika, skrajną nieodpowiedzialnością czy wręcz zwykła głupotą.

Zresztą, nie trzeba się nawet odnosić do źródła tych majaków by wiedzieć, iż istotnie z majakami mamy do czynienia. Przebija przez nie skrajna antropomorfizacja i trywializacja tych rzekomo "bytów transcendentnych" i ich duchowej rzeczywistości. Ta Twoja opowiastka znakomicie się wśród takiej mitologii Parandowskiego, przepełnionej historyjkami o quasi boskich bytach, ale przy tym z wręcz komicznie transponowanymi ludzkimi słabościami i przywarami.

Ładnie to widać na tym przykładzie:

Cytuj:
Aż pewnego dnia Bóg wszystkim aniołom pokazał wizję stworzenia materii


Jak Bóg mógł pokazać aniołom coś "pewnego dnia" w dominium rzeczywistości duchowej istniejącej poza czasem i czasowi nie podlegającej?

.... albo tutaj

Cytuj:
Cała walka była o człowieka, dlatego demony tak nienawidzą ludzi, bo przez nich są potępieni na wieczność.


Kolejne skrajnie głupawe zachowanie na poziomie "na złość mamie odmrożę sobie uszy" a przypisywane rzekomo "istotom wyższego rzędu. Byle chłopek-roztropek który jako-tako "umi w logikę" wie, iż takowa nienawiść względem ludzi jest zupełnie nieuzasadniona, ponieważ oni w żaden sposób inny, jak samym swoim faktem bycia stworzonymi (a za to można winić jedynie Boga) nie przyczyniły się do "potępienia aniołów na wieczność" – w żadnym wymiarze nie można im tedy przypisać ani mens rea ani jakiegoś wydumanego acrus reus tego o co są przez Szatana rzekomo oskarżane. Wysuwanie takowych zarzutów byłoby właśnie zupełnie na miejscu takiego infantylnego bożka olimpijskiego toczonego przez skrajnie ludzkie przywary i ludzkie namiętności, ale nie z pozycji "czystego ducha" odznaczającego się "niezmierzonym intelektem" etc.


Pn sie 14, 2017 22:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
frutas napisał(a):
Zatem? Chciałbym dowiedzieć się, co wg Was mogło skłonić anioła zwanego później Szatanem do dokonania takiego - w mojej opinii całkowicie nonsensownego - wyboru.


Negatywne emocje.


Iago napisał(a):
Tak, tak – masz rację. :)


Uważaj, bo jeszcze ja zaczne się z tobą zgadzać :lol:
No i nie bardzo rozumiem jak ty to widzisz, bo przecież Jezus pojawił się na ziemi oznajmi że jest Bogiem i tak dalej, no i jakoś się nie za bardzo to udało.
Bo skoro według twojego pomysłu Bóg w Niebie był w stanie przekonać wszystkich aniołów że jest Bogiem, to w takim razie na ziemi Jezus też powinien być w stanie każdego do swojej Boskości przekonać.
Skoro z ludźmi się nie udało, to z aniołami mogło być podobnie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn sie 14, 2017 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
@Robek,
Istotnie – dokładnie tak jak mówisz. :)


Pn sie 14, 2017 22:28
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Iago napisał(a):
O tym co usłyszałeś od – nieszczęsnych zresztą – ludzi toczonych dysfunkcjami psychicznymi?


Egzorcysta nie zajmuje się osobami chorymi psychicznie, tych kieruje po prostu do psychiatry.

Cytuj:
Opieranie tedy swojej wiedzy na majakach tych biednych ludzi jest, nawet dla katolika, skrajną nieodpowiedzialnością czy wręcz zwykła głupotą.


Aha, czyli ezgorcysta Glas, Amorth czy inni to tylko idioci.

Cytuj:
Zresztą, nie trzeba się nawet odnosić do źródła tych majaków by wiedzieć, iż istotnie z majakami mamy do czynienia.


Aha, bo Iago tak stwierdził i to jest prawda najprawdziwsza z prawd objawionych.

Cytuj:
Jak Bóg mógł pokazać aniołom coś "pewnego dnia" w dominium rzeczywistości duchowej istniejącej poza czasem i czasowi nie podlegającej?


Poza czasem w rozumieniu naszej czasoprzestrzeni. Nie znasz wszystkich wymiarów rzeczywistości. Zresztą nawet tutaj w naszym wszechświecie czas jest pojęciem względnym.

Cytuj:
Kolejne skrajnie głupawe zachowanie na poziomie "na złość mamie odmrożę sobie uszy" a przypisywane rzekomo "istotom wyższego rzędu.


A Iago oczywiście nigdy w życiu nie popełnił żadnego głupstwa i błędu, zapewne nigdy się nie myli. Inteligencja, nawet wysoka, nie jest równoznaczna z byciem nieomylnym. Być może aniołowie, a dokładnie Szatan znali konsekwencje tego buntu, ale mimo wszystko zbuntowali się bo nie chcieli być z Bogiem w Niebie, bo nie przyjęli takiej osoby i wizji Boga jako człowieka, Boga w ludzkim ciele, Boga przyjmującego ciało człowieka, czyli istoty niższej w/g pojęcia tychże aniołów. To przecież logiczne - dokonali wyboru z pełną konsekwencją.


Wt sie 15, 2017 1:17
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
frutas napisał(a):

Widzę że nikt nie umie odpowiedzieć na to pytanie.


Ale my wiemy dlaczego anioły zbuntowały się, jest o tym mowa w tym wątku. Jeden Post miał jednak na myśli inną kwestię, nie dotyczącą przyczyny, ale poruszającą zagadnienie dlaczego anioł stworzony jako dobry miałby wybrać zło. Tutaj bardziej chodzi o to skąd wzięło się zło w tak doskonałej istocie jak cherub, istocie stojącej tak blisko Boga.


Wt sie 15, 2017 1:31

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Tak jest, dokładnie o to chodzi.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt sie 15, 2017 9:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Anioł wybrał zło dla innych, ale dobro dla siebie, czyli własną egoistyczną korzyść.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sie 15, 2017 9:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
Anioł wybrał zło dla innych, ale dobro dla siebie, czyli własną egoistyczną korzyść.


Zbuntowanie się przeciwko Bogu, jest złem dla innych?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sie 15, 2017 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
equuleuss napisał(a):
Egzorcysta nie zajmuje się osobami chorymi psychicznie, tych kieruje po prostu do psychiatry.


Co m.in. widzieliśmy na przykładzie fachowej opieki nad Anneliese Michel, prawda? ;)

equuleuss napisał(a):
Aha, czyli ezgorcysta Glas, Amorth czy inni to tylko idioci.


W mojej wypowiedzi napisałem, iż "nawet przyjmując najbardziej rozpasane z możliwych podejście do doktryny rzymskokatolickiej, to nigdy nie posiadasz pewności, czy dana osoba jest "opętana", czy po prostu chora psychicznie, a jedynie możesz wedle poszlak rachować prawdopodobieństwo tegoż. Opieranie tedy swojej wiedzy na majakach tych biednych ludzi jest, nawet dla katolika, skrajną nieodpowiedzialnością czy wręcz zwykła głupotą." Zatem jeżeli ów Glas i Amorth postępują wedle wzorca opisanego przeze mnie powyżej, to istotnie uważam, że odznaczają się "skrajną nieodpowiedzialnością czy wręcz zwykłą głupotą". Jeżeli Ty na tej podstawie chcesz ich dodatkowo określać mianem "idiotów", to wyłącznie Twoja wola, której ja specjalnie oponować nie zamierzam. :)

equuleuss napisał(a):
Aha, bo Iago tak stwierdził i to jest prawda najprawdziwsza z prawd objawionych.


Po co marnujesz czas na tego typu wynurzenia? To było moje zdanie, które niezwłocznie uzasadniłem – z argumentami przedstawionymi można się zgadzać lub nie, jednakże wycinanie jednego totalnie wyrwanego z kontekstu fragmentu wypowiedzi i nieporadne próbowanie przypisania jej znamion pustosłowia, jest dosyć żałosne.

equuleuss napisał(a):
Poza czasem w rozumieniu naszej czasoprzestrzeni. Nie znasz wszystkich wymiarów rzeczywistości. Zresztą nawet tutaj w naszym wszechświecie czas jest pojęciem względnym.


Ale zdajesz sobie sprawę, że właśnie przyznałaś mi rację?
frutas w swoich wywodach rzekomo pozyskanych od uczestników tego niebiańskiego ambarasu, raczył właśnie przenieść 1:1 schemat z tej "naszej czasoprzestrzeni" na rzekomo atemporalny wymiar rzeczywistości duchowej.

equuleuss napisał(a):
A Iago oczywiście nigdy w życiu nie popełnił żadnego głupstwa i błędu, zapewne nigdy się nie myli. Inteligencja, nawet wysoka, nie jest równoznaczna z byciem nieomylnym.


Kolejne bzdety z tym co pisałem nic wspólnego nie mające.

equuleuss napisał(a):
Być może aniołowie, a dokładnie Szatan znali konsekwencje tego buntu, ale mimo wszystko zbuntowali się bo nie chcieli być z Bogiem w Niebie, bo nie przyjęli takiej osoby i wizji Boga jako człowieka, Boga w ludzkim ciele, Boga przyjmującego ciało człowieka, czyli istoty niższej w/g pojęcia tychże aniołów. To przecież logiczne - dokonali wyboru z pełną konsekwencją.


Ale – znów – zdajesz sobie sprawę, że to nijak nie odpowiada na stawiane początkowo pytanie, które zresztą w następnym poście pięknie przytoczyłaś? :D

Poza tym, jeżeliby potraktować tą historyjkę tak jak na to zasługuje, czyli jako zwykły, średniej literackiej jakości mit, będący jedynie kreacją wybujałej ludzkiej wyobraźni, to doprawdy trudno nie sympatyzować z przedstawioną tam postawą Szatana. Jest niemalże romantycznym herosem, stającym naprzeciw niezmierzonej potędze swego Stwórcy, jako iż ceni swój honor i godność (którą to Bóg chciał mu utemperować upokorzeniem go) bardziej niźli własny byt i pozycję w niebiańskiej hierarchii. :D

Z dwojga złego wolałbym chyba spędzić wieczność z właśnie tym gościem niż apodyktycznym Absolutem, uważającym, iż może szeregować i rozporządzać własnym rozumnym stworzeniem wedle własnego kaprysu, z samego tylko faktu, iż je wykreował. ;)


Wt sie 15, 2017 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Robek napisał(a):
Zbuntowanie się przeciwko Bogu, jest złem dla innych?

Bycie w zgodzie z Bogiem, to życie w zgodzie z przykazaniami, a więc bycie dobrym dla bliźnich.
Bunt przeciwko temu, to bycie dobrym dla siebie, a bycie złym dla Boga i bliźnich.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt sie 15, 2017 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
Bycie w zgodzie z Bogiem, to życie w zgodzie z przykazaniami, a więc bycie dobrym dla bliźnich.
Bunt przeciwko temu, to bycie dobrym dla siebie, a bycie złym dla Boga i bliźnich.


Może raczysz się Waść zdecydować na jedną definicję "dobra" – subiektywną albo obiektywną – ponieważ jak na razie, te dwa zdania stanowią bajzel semantyczny.


Wt sie 15, 2017 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
Anioł wybrał zło dla innych, ale dobro dla siebie, czyli własną egoistyczną korzyść.


Jaką niby korzyść?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt sie 15, 2017 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Iago napisał(a):
Co m.in. widzieliśmy na przykładzie fachowej opieki nad Anneliese Michel, prawda? ;)


Nakręcili o tym nawet fajny film :twisted:
Co prawda wiele zostało poprzekręcane, ale oglądało się to całkiem fajnie.

chwat napisał(a):
Bycie w zgodzie z Bogiem, to życie w zgodzie z przykazaniami, a więc bycie dobrym dla bliźnich.
Bunt przeciwko temu, to bycie dobrym dla siebie, a bycie złym dla Boga i bliźnich.


Co to niby ma być?
To jeśli "chwat" nie żyje w zgodzie ze swoim bliźnim choćby nawet takim Robkiem, to również nie żyje w zgodzie z Bogiem?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sie 15, 2017 16:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL