Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Następna strona
 Dlaczego anioł miałby wybrać zło? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
A to musi być logiczne? No, skoro musi, to dam hinta: ktoś tu kłamie. ; )

Ktoś tu kłamie, ba, nazywany jest wręcz ojcem kłamstwa. Na czym polega kłamstwo w tym wypadku? Na tym, co się przyjmuje jako milczące założenie: że Szatan nie chciał być strącony "na ziemię". Po cóż jednak miałby wybrać egzystencję w doczesności, między ludźmi? Ano, tak sobie myślę – Bóg kazał się aniołom pokłonić przed człowiekiem. Głowę dam w zakład, że żaden z aniołów nie zrozumiał, dlaczego (ja mam tylko pewną hipotezę na ten temat), ale jeden Szatan zaufał Bogu na tyle, żeby wybrać egzystencję na warunkach ludzkich. Skoro wybrał, to potem musiał tylko tak ustawić sprawy, żeby wola Boża zgodziła się z wolą jego własną. Tak się właśnie stało, jak zaświadcza Pismo.

Może być? Aczkolwiek jest to odpowiedź trochę obok Twojego pytania. Ale teodycea mnie, mówiąc szczerze, nie bardzo zajmuje, bo pojęcie zła jest tak fatalnie zdefiniowane, że na dobrą sprawę nie bardzo wiadomo, o czym się w tym wpadku dyskutuje.


Pt lip 28, 2017 18:15

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Może niektórych z was mało to obchodzi czemu anioły się zbuntowały, tylko, że to akurat ma teraz bezpośredni wpływ na życie każdego z was, gdyby się nie zbuntowały to kto by was teraz kusił np do grzechu? Jeżeli demonów w tym szatana by nie było, bo automatycznie nikt by nie kusił. I jak można sobie powiedzieć, że dla mnie to do zbawienia ta wiedza nie jest konieczna i nie potrzebna.
Cytuj:
To twoim zdaniem ludzie czy tam te anioły, buntują sie tylko wtedy gdy mają 100% szansy na powodzenie?

Na coś liczyły na pewno, może nie na 100% powodzenie ale liczyły, że coś ugrają, nie ugrały, a może po prostu Bóg za dużo od nich wymagał, może Bóg w niebie jest tak wielki, tak potężny, że po prostu mu zazdrościły i popadły w pychę, tak mówi wiele tłumaczeń tego aktu, że pycha była głównym powodem. To teraz się zastanówcie czy w niebie człowiek też może zazdrościć Bogu np Jezusowi, przypuszczam, że tak jest i mam nawet na to dowód - bunt aniołów. One ze zwykłej zazdrości i pychy to zrobiły a teraz są na m.in na ziemi i kuszą ludzi, ale według mnie to nie mogło się ta samo potoczyć z automatu, Bóg o tym wiedział i to dopuścił.


Pt lip 28, 2017 18:29
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
Absolutnie, zadowoliłoby mnie w zasadzie jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie, nie musi mieć gwarancji :)

Postaram się temu sprostać. ;)
Widzisz, to wszystko zależy od punktu odniesienia. Jeśli za pewnik przyjmiemy starotestamentalny obraz Boga srogiego i sprawiedliwego to można przyjąć, że w swej wszechmocy zobaczył co się aniołowi pod czaszką przebłyskuje i aby zapobiec pyszałkowi wypędził go z raju jak Adama i Ewę.

Jeśli wybierzesz wersję NT, możesz zgodzić się z przedmówcami w kwestii wolnej woli i grzechu.
Która z wersji jest prawdziwa?
Trudno powiedzieć.

Jedno jest pewne, ogromnie rzuca się w oczy konsekwencja Boga wobec grzechu. Jak nie go kijem to go pałą - reasumując - wynocha z Edenu.

Tylko czy ów raj, jak i piekło nie są wytworem wyłącznie naszej wyobraźni?
Tu za argument podam film z Robinem Williamsem który poszedł do piekła po swoją żonę - samobójczynię.
https://www.cda.pl/video/96674f9

P.S. Ciekawa jestem Twojego zdania w tej kwestii.


Pt lip 28, 2017 21:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Maria-Magdalena napisał(a):
Tylko czy ów raj, jak i piekło nie są wytworem wyłącznie naszej wyobraźni?

Nie bardzo rozumiem wątpliwości co do istnienia raju i piekła opisanego w Piśmie
i braku wątpliwości co do istnienia Boga opisanego w tym samym Piśmie.

Jest jakieś kryterium kwestionowania fragmentów Pisma, czy robi się to na chybił trafił?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 29, 2017 5:55
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
Jest jakieś kryterium

To widać jak na dłoni. Grzech.

Dlaczego Bóg tworzył grzech?


So lip 29, 2017 6:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
A dlaczego M-M twierdzi, że Bóg stworzył grzech, kiedy On nie stworzył?

Ale to tak na marginesie, po przede wszystkim rad byłbym otrzymać odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie.

Po Twojej obecnej wypowiedzi, sytuacja robi się całkowicie kuriozalna.

Kwestionujesz raj i piekło (chociaż Pismo informuje o ich istnieniu),
nie kwestionujesz Boga (informacje o istnieniu Boga czerpiesz przecież z tego samego Pisma),
Boga robisz twórcą grzechu (chociaż nie jest to informacja z Pisma)

Sytuacja wygląda więc na dowolne przeskoki wybiórczym rytmem: fantazjowanie-uznawanie-fantazjowanie.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 29, 2017 7:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
chwat napisał(a):
A dlaczego M-M twierdzi, że Bóg stworzył grzech, kiedy On nie stworzył?


Skąd się on zatem wziął, dlaczego zaistniał, wracając do zasadniczego tematu?

@ErgoProxy

Koncepcja wcale ciekawa, nie wiem tylko, czy taka, jakby nie patrzeć, ustawka mieściłaby się jeszcze w koncepcji przedstawionej przez chwata wyżej, w której Bóg palców w Upadku nijak nie maczał.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So lip 29, 2017 7:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):
chwat napisał(a):
A dlaczego M-M twierdzi, że Bóg stworzył grzech, kiedy On nie stworzył?

Skąd się on zatem wziął, dlaczego zaistniał, wracając do zasadniczego tematu?

Pytanie skąd wziął się grzech, jest oczywiście uzasadnione, ale w tej chwili nie o tym mówiłem.

Zrobiłem tylko uwagę co do dowolności ignorowania, bądź akceptowania Pisma.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lip 29, 2017 8:20
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Tego typu pytania sprowadzają się do jednego wniosku - Bóg powinien stworzyć automaty zaprogramowane tylko na dobro.

Bóg na ławie oskarżonych? Jaki jest zarzut? Taki że Bóg stwarza zło i grzech? Że pozwolił na to aby ono zaistniało, wszak wiedział jak to się skończy?

Bóg tworzy wszystko dobre. Bóg tworzy istoty jako dobre, Bóg daje dobre dary dla tych istot - wolność, wolną wolę, wolność wyboru.

Czy to jest czymś złym? Być może Bóg mógłby stworzyć nas jako niewolników, - niewolników dobra i miłości, wiecznie uśmiechniętych i wiecznie zadowolonych, wiecznie kochających, bo nie potrafiących inaczej.

Zapewne sądzilibyśmy że to jest ok, bowiem nigdy nie dowiedzielibyśmy się że można inaczej, że istnieje wolność, wolność wyboru.

Czy Bog zatem jest także stwórcą zła? Nie, myślę że Bóg zaryzykował w pewien sposób, jeśli można to ująć w taki sposób. Zaryzykował że istoty obdarzone pełną wolnością wyboru mogą wybrać źle, przeciwnie do Jego woli, że mogą mu się sprzeciwić.

Ale my ciągle obracamy się w przestrzeni naszej ludzkiej logiki, bo nikt z nas nie ma pojęcia jaki jest umysł Boga i jakie są Jego myśli i jaki jest umysł anioła. Wszak Bóg mówi o sobie - myśli moje nie są waszymi myślami.

Przecież my nawet nie wiemy jaka była natura grzechu pierworodnego i dlaczego dziedziczymy ten grzech, każdy z nas. Nie wiemy dlaczego to nie mogło być zmazane i usunięte z pierwszych ludzi. Że potrzeba było aż śmierci i ofiary Boga na krzyżu, za człowieka.

Niewiele wiemy. I tak sobie błądzimy myślami w ciemnościach, od czasu do czasu rozświetlonych jakąś iskierką.


N lip 30, 2017 0:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2735
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
equuleuss napisał(a):
Czy to jest czymś złym? Być może Bóg mógłby stworzyć nas jako niewolników, - niewolników dobra i miłości, wiecznie uśmiechniętych i wiecznie zadowolonych, wiecznie kochających, bo nie potrafiących inaczej.
Zapewne sądzilibyśmy że to jest ok, bowiem nigdy nie dowiedzielibyśmy się że można inaczej, że istnieje wolność, wolność wyboru.

Bardzo slusznie.
nie wydaje mi sie ze pasjonowal bym sie wedkarstwem gdybym zawsze znal rezultat polowow.


N lip 30, 2017 2:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
equuleuss napisał(a):
Czy Bog zatem jest także stwórcą zła? Nie, myślę że Bóg zaryzykował w pewien sposób, jeśli można to ująć w taki sposób. Zaryzykował że istoty obdarzone pełną wolnością wyboru mogą wybrać źle, przeciwnie do Jego woli, że mogą mu się sprzeciwić.


No tak, w końcu wszechwiedzący Bóg nie wiedział tego, że ktoś się przeciwko niemu zbuntuje :mrgreen:

equuleuss napisał(a):
Ale my ciągle obracamy się w przestrzeni naszej ludzkiej logiki, bo nikt z nas nie ma pojęcia jaki jest umysł Boga i jakie są Jego myśli i jaki jest umysł anioła. Wszak Bóg mówi o sobie - myśli moje nie są waszymi myślami.


To zostaliśmy stworzeni na Boże podobieństwo, czy jednak nie?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 30, 2017 7:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Robek napisał(a):
To zostaliśmy stworzeni na Boże podobieństwo, czy jednak nie?

Jesteśmy. Mamy na podobieństwo Boże rozum i wolną wolę.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N lip 30, 2017 7:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
equuleuss napisał(a):
Tego typu pytania sprowadzają się do jednego wniosku - Bóg powinien stworzyć automaty zaprogramowane tylko na dobro.


Nic podobnego. Po prostu nie zrozumiałaś o co pytam.


equuleuss napisał(a):
Niewiele wiemy.


Nie da się ukryć. Osobliwe jest jednak wydawanie w stanie takiej niewiedzy tak kategorycznych sądów jak "Bóg na pewno nie odpowiada za zło".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lip 30, 2017 7:50
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
JedenPost napisał(a):

equuleuss napisał(a):
Niewiele wiemy.


Nie da się ukryć. Osobliwe jest jednak wydawanie w stanie takiej niewiedzy tak kategorycznych sądów jak "Bóg na pewno nie odpowiada za zło".


Dokładnie. Wiemy, że dziesięć przykazań ma formę nakazów (pierwsze cztery przykazania) i zakazów (pozostałe przykazania).
Skoro Bóg jest ich dawcą, to należy przypuszczać, że zostały dane ludziom by unikali grzechu. Zatem, czyż same w sobie nie są definicją stworzonego grzechu?

W końcu, gdyby Bóg nie postawił tak grubej i wyraźnej linii między tym co jest Jemu miłe, a tym co Go odraża, to nie byłoby problemu z grzechem, Edenem, Adamem i Ewą oraz upadłym aniołem itd.

Tak na kobiecą logikę :)


N lip 30, 2017 9:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Dlaczego anioł miałby wybrać zło?
Maria-Magdalena napisał(a):
JedenPost napisał(a):

equuleuss napisał(a):
Niewiele wiemy.


Nie da się ukryć. Osobliwe jest jednak wydawanie w stanie takiej niewiedzy tak kategorycznych sądów jak "Bóg na pewno nie odpowiada za zło".


Dokładnie. Wiemy, że dziesięć przykazań ma formę nakazów (pierwsze cztery przykazania) i zakazów (pozostałe przykazania).
Skoro Bóg jest ich dawcą, to należy przypuszczać, że zostały dane ludziom by unikali grzechu. Zatem, czyż same w sobie nie są definicją stworzonego grzechu?

W końcu, gdyby Bóg nie postawił tak grubej i wyraźnej linii między tym co jest Jemu miłe, a tym co Go odraża, to nie byłoby problemu z grzechem, Edenem, Adamem i Ewą oraz upadłym aniołem itd.

Tak na kobiecą logikę :)


Gdyby Bogu to było niemiłe, to by stworzył ludzi którzy nie byliby w stanie popełniać tych grzechów z 10 przykazań, i by było po problemie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 30, 2017 9:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 311 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL