Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 17:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
chwat napisał(a):
Paulito napisał(a):
Tak, są jedne zasady moralne, z tym że mogą się różnić szczegółami.Wszystko zależy od tego, o czym mówimy
My nie mówimy o żadnych zasadach. To Kościół podaje zasady.

Mam pytanie. Na jakiej podstawie Kościół podaje te zasady i dlaczego je zmienia? Czy podaje je mając na uwadze naukę Chrystusa, która przecież się nie zmienia, czy też z jakichś innych powodów? Podam przykład. KKK 2267 dopuszcza stosowanie kary śmierci. Według papieża potrzebna jest odpowiednia zmiana w Katechizmie, która jednoznacznie odrzuci stosowanie kary śmierci i taka zmiana prawdopodobnie wkrótce nastąpi. Jeżeli taka zmiana nastąpi, to z jakiego powodu?


Rozwoju duchowego czlowieka.
I to nie jest jak to niektorzy traktuja pojscie na ustepstwa i z trendem nowosci jak to ludzie sobie wymyslaja, tylko dla rozwoju duchowego wiernych.
Nauka i psychologia juz tak ludziom w glowach namieszaly ze niedlugo beda zadac by Kaplani rozsylali Komunie Sw. poczta, by ci ktorzy ogladaja Msze Sw. w telewizji, w czasie przerwy w meczu mogli w pelni uczestniczyc w Eucharystii. :-(


Śr lis 29, 2017 16:16

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Od tysięcy lat Kościół popierał karę śmierci, wcześniej była w Starym Testamencie. Zniesienie tej kary to nie żaden "rozwój duchowy człowieka" ale spełnienie żądań masonerii.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 17:31
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
jakub2 napisał(a):
Rozwoju duchowego czlowieka.

Nie wygląda to najlepiej. W większości państw kara śmierci jest już zakazana, a Kościół nadal się nad tym zastanawia. Wychodzi na to, że w stanowieniu praw moralnych Kościół nie nadąża za resztą świata. Chrystus zdecydowanie wyprzedzał w tych kwestiach swoje czasy.


Śr lis 29, 2017 17:35

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Dobra, a potem z postępem zlikwidujemy karę dożywocia, potem w ogóle więzienie i grzywnę i będziemy się zastanawiali czy za bestialskie morderstwo nie jest zbyt okrutna kara pogrożenia palcem przez ministra sprawiedliwości ;-)
A propo postępu: kiedyś niektórym wydawało się oczywiste że komunizm w gospodarce to postęp, teraz wydaje się że bezkarność morderców to postęp.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 17:47
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Od tysięcy lat Kościół popierał karę śmierci, wcześniej była w Starym Testamencie. Zniesienie tej kary to nie żaden "rozwój duchowy człowieka" ale spełnienie żądań masonerii.

Czyli to mason powiedział kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień......


A Katechizm 2267, podaje Kościół nie wyklucza kary śmierci jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem władza powinna ograniczyć się do tych środków ponieważ są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej.


Śr lis 29, 2017 18:40

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Czyli Kościół przez tysiące lat nie rozumiał nauki Chrystusa, dopiero bracia fartuszkowi pokazali co i jak? ;-)
Jezus sprzeciwiał się ukaraniu za nierząd, temu co jest teraz w islamie gdzie kamieniuje się kobietę za seks lub nawet to że była zgwałcona.
Jezus natomiast uznał za heroizm cnót skazańca, który będąc skazany na śmierć twierdził że to kara sprawiedliwa.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 18:59
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Od tysięcy lat Kościół popierał karę śmierci, wcześniej była w Starym Testamencie. Zniesienie tej kary to nie żaden "rozwój duchowy człowieka" ale spełnienie żądań masonerii.

Aha.., czyli wg Ciebie papież znosząc karę śmierci chce spełnić żądania masonerii? A może Ty też podzielasz zdanie, że papież jest uzurpatorem czy nawet antychrystem?


Śr lis 29, 2017 20:12

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Z powodu modernizmu Kościół odchodzi od Tradycji niestety.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
https://rzymski-katolik.blogspot.com/20 ... asz-o.html
Św. Tomasz z Akwinu w Sumie Teologicznej wyraził swoje stanowisko w następujący sposób: „Tego rodzaju grzeszników, od których raczej szkody spodziewać się można dla innych aniżeli poprawy, zarówno prawo boskie jak i ludzkie nakazuje skazywać na śmierć. Czyniąc to, sędzia kieruje się nie nienawiścią, lecz miłością, dla dobra społeczeństwa, które ma większą wartość niż życie jednostki. Co więcej, śmierć wymierzona przez sędziego przynosi pożytek grzesznikowi: jest ekspiacją za winy, jeśli się nawróci, a kładzie kres winie, jeśli się nie nawróci, ponieważ odbiera się mu możność dalszego dokonywania występków” (II–II, q. 25, a. 6, ad 2).

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 20:19
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Z powodu modernizmu Kościół odchodzi od Tradycji niestety.

Tradycją jest to, że czasy się zmieniają.


Śr lis 29, 2017 20:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
A co jeżeli było by odwrotnie tzn za czynienie zła byłoby coś dobrego w nagrodę a za czynienie dobra byłaby kara? Jeżeli świat w którym żyjemy opierałby się na takiej zasadzie i byłoby tak od zawsze to człowiek by się do czegoś takiego przyzwyczaił i wtedy dobro wydawałoby się czymś złym. Jesteśmy z góry ograniczeni okrojonym postrzeganiem, jesteśmy osadzeni wszyscy w pewnym systemie zaprogramowani na dane działanie mimo wolnej woli. Wszystko jest względne.

Ale często tak jest. Często za zrobienie czegoś dobrego spotyka nas jakaś forma kary i na odwrót.
Nie zmienia to faktu, że zło jest nieopłacalne dla społeczności, co pośrednio wpływa na jakość życia jednostki... i właśnie dlatego jest gorsze od dobra.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr lis 29, 2017 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
Tradycją jest to, że czasy się zmieniają.


Kościół nie powinien ulegać Duchowi Tego Świata. Jest taka tendencja żeby zbrodniarzom umilać życie a nie przejmować się ofiarami. Jedynie tacy ludzie jak Ziobro się temu sprzeciwiają.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 20:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Zbudowany na jednej opoce i głoszący prawdy wiary w jednej wersji.

Od interpretowania jest ten, komu ten werset powierzono, Kościół.

Rzecz w tym, że tylko apostolstwo i sukcesja, są ustanowiona przez Jezusa, a inne "wyznania" nie uznające tego, są wymysłami czyli herezją.

Dowolności interpretacji nie ma. Bóg ustanawia Kościół, Kościół interpretuje.

Tworzysz własne interpretacje, czyli odchodzisz od Koscioła Jezusowego.

My nie mówimy o żadnych zasadach. To Kościół podaje zasady.

Przesłanki z Pisma interpretuje Kościół
Kościół nie bierze pod uwagę sugestii herezji.

Ani nie jest zapisana w Biblii, ani Kościół jej nie podaje. Taka formuła nie istnieje.


chwat, przeczytaj uważnie jak jest :)

KRK twierdzi, że jest zbudowany na opoce i głosi swoje prawdy dla swoich wyznawców.Ja twierdzę, że interpretować musi każdy kto czyta i chce zrozumieć, a Kościół jest tam gdzie jest dwóch lub trzech w Jego (Jezusa) imieniu.KRK interpretuje pewien werset jako sukcesję i twierdzi, że kto tej prawdy nie uznaje jest heretykiem.Kosciół i chwat uważają, że nie ma dowolności interpretacji i że tylko ONI mają monopol na wszystkie interpretacje.Chwat twierdzi, że tworzę własne interpretacje interpretując moje słowa i że odchodzę z Kościoła Jezusowego, za który uważa KRK, mimo że nigdy tam nie byłem. Chwat wyznaje, że to Kościół podaje zasady, zapominając chyba, że jest odwrotnie: Kościół jedynie interpretuje Pismo, które samo podaje zasady i na tej zasadzie KRK tworzy swoje zasady.A ja twierdzę w końcu, że KRK ma takie prawo, ażeby wyszukiwać przesłanki i wedle swojego uznania je uznawać i na tej podstawie kogoś tam potępić.Chwat w końcu twierdzi, że pewna formuła nie jest zapisana i że Kościół jej nie podaje, pomimo tego, że ja twierdziłem to samo, po czym informuje mnie, że ta formuła nie istnieje :D

Tak, no cóż ;-)


Śr lis 29, 2017 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 28, 2017 21:39
Posty: 716
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
https://rzymski-katolik.blogspot.com/2014/11/zapomniane-prawdy-cd-swiety-tomasz-o.html
Św. Tomasz z Akwinu w Sumie Teologicznej wyraził swoje stanowisko w następujący sposób: „Tego rodzaju grzeszników, od których raczej szkody spodziewać się można dla innych aniżeli poprawy, zarówno prawo boskie jak i ludzkie nakazuje skazywać na śmierć. Czyniąc to, sędzia kieruje się nie nienawiścią, lecz miłością, dla dobra społeczeństwa, które ma większą wartość niż życie jednostki. Co więcej, śmierć wymierzona przez sędziego przynosi pożytek grzesznikowi: jest ekspiacją za winy, jeśli się nawróci, a kładzie kres winie, jeśli się nie nawróci, ponieważ odbiera się mu możność dalszego dokonywania występków” (II–II, q. 25, a. 6, ad 2).


Zgoda, pod warunkiem że jesteś całkowicie pewien iż winny jest rzeczywiście winnym. Jeśli ktoś zostanie niesłusznie skazany na śmierć i wyrok zostanie wykonany to już nie ma odwrotu...


Śr lis 29, 2017 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Jeśli niewinny zostanie skazany na dożywocie , wtedy przez całe życie cierpi niewinny. Bardzo mało jest wyroków śmierci, a jeszcze mniej takich gdzie byłby skazany niewinny. Czym to się różni od zginięcia niewinnego w wypadku samochodowym? czy przestaniemy w związku z tym używać samochodów?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr lis 29, 2017 22:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL