Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
medieval_man napisał(a):
A bardziej po tomaszowemu: Bonum est id in quod tendit appetitus = Dobrem jest to, do czego dąży pragnienie.

Nawet jeśli jest to subiektywne.
Ano właśnie. Takie jest znaczenie słowa "dobry, dobro". Dlatego stawianie pozornie mądrych i dociekliwych pytań tego rodzaju jak w tytule tego wątku, tak jakby "dobro" było jakimś bytem, który może być lub nie być lepszy(?) od bytu z etykietą "zło", świadczy tylko o nierozumieniu języka, sposobu komunikacji, którego się używa. Bełtanie słowami bez sensu, bowiem "nic tu nie jest ukryte".


Śr lis 01, 2017 22:58

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
No to może inaczej dlaczego dobro ma być tym czymś do czego powinniśmy dążyć, co powinniśmy czynić i dlaczego czynienie dobra jest lepsze od czynienia zła? Pytanie wcale nie jest kretyńskie, dobro i zło to tylko takie hasła pod którymi kryje się jakieś znaczenie, dla każdego podejrzewam trochę inne. A gdyby jakiejkolwiek zło nie niosło ze sobą cierpienia na żadnej płaszczyźnie i dobro również to wtedy człowiek, który uczyniłby zło nie byłby przez innych źle oceniany, po prostu uczyniłby zło i nic więcej. Wtedy wszystko by się zatarło, i w takim sensie zadałem pytanie w temacie, że dobro i zło to pojęcia względne.
Cytuj:
Przypuśćmy, że dobro to przyjemność, to czy przyjemność jest wyłącznie programowalna czy wynika jednak z jakiegoś wewnętrznego uwarunkowania? Jeśli A, to możemy nauczyć kogoś, że wbijanie sobie gwoździ w stopę jest bardziej przyjemne, niż wypicie szklanki wody w upalny dzień. Więcej, że to coś dobrego(przyjemnego), czego warto uczyć własne dzieci(jeśli chcemy, by było im przyjemnie:)). Jednak tego nie, nie możemy tak wybrać dowolnie poglądu na temat tego co warto, bo zostaliśmy już zaprogramowani, że wypicie szklanki w upał jest lepsze niż wbijanie sobie codziennie nowego gwoździa w stopę.
Kto jest programistą czy programowanie następuje zupełnie spontanicznie i przypadkowo?

Jezus cierpiał na krzyżu co było dla niego nieprzyjemnością i wyszło z tego dobro i to dla całej ludzkości, czyli jego cierpienie w pewnym sensie było dobre i było dobrem.


Śr lis 01, 2017 23:00
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
m_p88 napisał(a):
Jeżeli dobro i zło to słowa pozbawione znaczeń jak np. :"sdaw" i "dwra", to po czym poznamy, że jedno jest lepsze od drugiego? (takie pierwotnie było pytanie).
Tym bardziej takie pytanie jest bez sensu. Słowa nie są lepsze jedno niż drugie -- niby na czym lepszość słowa miałaby polegać? Na dłuższym czasie wymawiania? Na liczbie większej samogłosek? Na braku "r"? Poza tym samo słowo "lepszy" jest stopniem wyższym od "dobry", więc gdyby "dobry" było pozbawione znaczenia, było non-sensem, wówczas "lepszy" tak samo nic by nie znaczyło i pytanie miałoby postać: "Dlaczego sdaw jest shaw od dwra?".

m_p88 napisał(a):
Sądzę, że nawet Wittgenstein zgodziłby się, że istnieją problemy etyczne.
A co to ma do rzeczy? Tytułowe pytanie nie mówi nic o żadnych problemach etycznych. To tylko machanie etykietkami-słowami, bez zrozumienia, jak są używane w języku, czyli co oznaczają. Etyka w tym pytaniu nie ma nic do rzeczy.

m_p88 napisał(a):
Wracając do rozumowania, kultura może stworzyć język, którego słowa nie mają znaczenia.
To jawny nonsens.

m_p88 napisał(a):
Kultura mogłaby zatem losowo generować dźwięki, których używano by później często w codziennej wymianie myśli między członkami tej kultury.
Wygenerować początkowo dźwięki, jakie posłużą do komunikacji, można dowolną metodą (kto wie, jak powstały np. słowa praindoeuropejskie?). Ale to nie znaczy, że będą potem losowe dla użytkowników, losowo używane w komunikacji. Komunikat musi mieć znaczenie, przenosić informację, a jak niby miałby to robić biały szum komunikacyjny? Pochodzenie brzmienia polskich wyrazów "dobro" i "zło" ma się nijak to tytułowego pytania. Zero, nul, żadnego związku.

m_p88 napisał(a):
Jeden z tych dźwięków brzmi dobro i niektórzy do tych ładunków przywykli i sądzą, że dobro jest lepsze.
Hellou! Tu nie ma nic do sądzenia. Język jest sposobem komunikacji, zaś dobro z definicji językowej jest "lepsze" niż nie-dobro. Kto używa tego słowa inaczej, ten gwałci język, narusza reguły komunikacyjne i sam sobie wodę z mózgu robi.


Śr lis 01, 2017 23:35
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
No to może inaczej dlaczego dobro ma być tym czymś do czego powinniśmy dążyć, co powinniśmy czynić i dlaczego czynienie dobra jest lepsze od czynienia zła?
Dlatego, że słowo "dobro" oznacza w języku właśnie coś takiego, co jest pożądane, co powinno być lub zachodzić. Zaś "zło" oznacza coś przeciwnego niż "dobro", jest niepożądane. Nie rozumiesz języka, którym się posługujesz?

Drwal napisał(a):
Pytanie wcale nie jest kretyńskie, dobro i zło to tylko takie hasła pod którymi kryje się jakieś znaczenie, dla każdego podejrzewam trochę inne.
"Nic tu nie jest ukryte". Dla każdego znaczenia słów "dobro" i "zło" są takie same. Inaczej nie moglibyśmy się po-rozumieć, używając tych słów. Te znaczenia już podawałem, gdybyś miał nadal kłopot ze zrozumieniem.

Drwal napisał(a):
A gdyby jakiejkolwiek zło nie niosło ze sobą cierpienia na żadnej płaszczyźnie i dobro również
Czym by się wówczas miały różnić i co oznaczać? Zrozum to wreszcie: to są tylko słowa, takie dźwięki, nie ma tu jakichś zaklętych znaczeń, które trzeba odnaleźć, poza tymi, które sami im nadaliśmy w języku. Nic tu nie jest ukryte.


Śr lis 01, 2017 23:54

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cytuj:
"Nic tu nie jest ukryte". Dla każdego znaczenia słów "dobro" i "zło" są takie same. Inaczej nie moglibyśmy się po-rozumieć, używając tych słów. Te znaczenia już podawałem, gdybyś miał nadal kłopot ze zrozumieniem.

Nie znaczenie dobra i zła nie jest takie same dla każdego i na tym właśnie polega problem.
Cytuj:
Czym by się wówczas miały różnić i co oznaczać? Zrozum to wreszcie: to są tylko słowa, takie dźwięki, nie ma tu jakichś zaklętych znaczeń, które trzeba odnaleźć, poza tymi, które sami im nadaliśmy w języku. Nic tu nie jest ukryte.

A co według Ciebie teraz oznaczają ? Mówisz, że to tylko słowa, nie te słowa mają bardzo głębokie znaczenie.


Cz lis 02, 2017 0:04
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Cytuj:

Nie znaczenie dobra i zła nie jest takie same dla każdego i na tym właśnie polega problem.
Cytuj:
Czym by się wówczas miały różnić i co oznaczać? Zrozum to wreszcie: to są tylko słowa, takie dźwięki, nie ma tu jakichś zaklętych znaczeń, które trzeba odnaleźć, poza tymi, które sami im nadaliśmy w języku. Nic tu nie jest ukryte.

A co według Ciebie teraz oznaczają ? Mówisz, że to tylko słowa, nie te słowa mają bardzo głębokie znaczenie.

Każe słowo ma znaczenie, do tego właśnie służą słowa żeby te znaczenia przekazywać.


Cz lis 02, 2017 0:17
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
akruk napisał(a):
"Nic tu nie jest ukryte". Dla każdego znaczenia słów "dobro" i "zło" są takie same. Inaczej nie moglibyśmy się po-rozumieć, używając tych słów. Te znaczenia już podawałem, gdybyś miał nadal kłopot ze zrozumieniem.
Nie znaczenie dobra i zła nie jest takie same dla każdego i na tym właśnie polega problem.
A niby jakie? Wydaje Ci się, że jak używam słowa "dobro" to mam na myśli coś, co moim zdaniem jest niepożądane? Znaczenia słów "dobro" i "zło" są takie same dla każdego, kto się poprawnie, umiejętnie posługuje językiem. Naucz się wreszcie polskiego, ok?

Drwal napisał(a):
akruk napisał(a):
Czym by się wówczas miały różnić i co oznaczać? Zrozum to wreszcie: to są tylko słowa, takie dźwięki, nie ma tu jakichś zaklętych znaczeń, które trzeba odnaleźć, poza tymi, które sami im nadaliśmy w języku. Nic tu nie jest ukryte.
A co według Ciebie teraz oznaczają ?
Ze trzy razy tłumaczyłem. A tak w ogóle, to ty skąd znasz te słowa, "dobro" i "zło"? Nigdy się wcześniej z nimi nie zetknąłeś, wczoraj w słowniku znalazłeś i nie było objaśnienia przy nich?

Drwal napisał(a):
Mówisz, że to tylko słowa, nie te słowa mają bardzo głębokie znaczenie.
Jasne, że tylko słowa, wyrazy takie, zestawy dźwięków, które mają znaczenie dyktowane językiem. Tak samo jak "warzywo" albo "świt". Służą do przekazywania sensów, a znaczenie mają -- jak wszystkie słowa -- takie, jak je określa język, nie ma w nich żadnych specjalnych "głębokich, tajemnych znaczeń filozoficznych", które trzeba dopiero odnaleźć. Nic tu nie jest ukryte.


Cz lis 02, 2017 0:19

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Nie będę się z Tobą kłócił na słowa, bo to bez sensu, jeżeli słowa dobro i zło nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia, przekazu, są tylko nic nie znaczącymi słowami to jesteś dziwny.
Po to między innymi Bóg dał człowiekowi wolną wolę żeby ten mógł według własnego sumienia wybierać pomiędzy dobrem a złem, takich wyborów dokonujemy każdego dnia w każdej chwili.
Cierpienie nie zawsze jest złem, w Czyśccu człowiek cierpi za swoje grzechy popełnione na ziemi żeby wejść potem do nieba, a więc cierpienie w tym przypadku jest dobrem, bo wyjdzie z tego dobro.
Cytuj:
4 I otrze z ich oczu wszelką łzę,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły".

Bóg chce pozbyć się zła na dobre, ma swój plan, który zrealizuje o czym świadczy ten fragment apokalipsy.


Cz lis 02, 2017 8:25
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Nie będę się z Tobą kłócił na słowa, bo to bez sensu, jeżeli słowa dobro i zło nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia, przekazu, są tylko nic nie znaczącymi słowami to jesteś dziwny.
Przecież napisałem, że mają znaczenie w języku i napisałem, jakie mają: "dobry" to pożądany, taki taki powinien być, a "zły" to niepożądany. Więcej: napisałem Ci, że mają takie samo znaczenie dla wszystkich. Co najwyraźniej zrozumiałeś, bo odpowiedziałeś, że nie dla wszystkich. Napisałem, że nie mają, owszem, żadnych "głębokich, tajemnych znaczeń filozoficznych" -- poza tymi, jakie określa język. Masz kłopoty z pamięcią tego, co powiedziano ledwie pół dnia wcześniej czy może wręcz przed przeczytaniem następnego akapitu tego samego tekstu zapominasz, co było w poprzednim?


Cz lis 02, 2017 9:21
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Cytuj:
4 I otrze z ich oczu wszelką łzę,
a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu
już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły".

Bóg chce pozbyć się zła na dobre, ma swój plan, który zrealizuje o czym świadczy ten fragment apokalipsy.


Tak, i wydaje mi się, że to, czy coś jest dobre lub złe decyduje się właśnie w odniesieniu do tego planu, do tego najwyższego stwórczego Bożego planu. Jeśli jest z nim zgodne staje się dobrem, jeśli mu przeciwdziała - złem.

Zauważam jednak, że Bóg "przejściowo" jakby chciał (czy potrafił?) posługiwać się złem lub wykorzystywać je do realizacji swojego planu, czego przykładem może być samo ukrzyżowanie Jezusa .. Nie bardzo to rozumiem, i chyba trudno mi się też z tym pogodzić, ale jest to może właśnie to nie "dobre", ale dopuszczane przez niego zło..?


Cz lis 02, 2017 10:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2014 18:18
Posty: 106
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
A co jeżeli było by odwrotnie tzn za czynienie zła byłoby coś dobrego w nagrodę a za czynienie dobra byłaby kara? Jeżeli świat w którym żyjemy opierałby się na takiej zasadzie i byłoby tak od zawsze to człowiek by się do czegoś takiego przyzwyczaił i wtedy dobro wydawałoby się czymś złym. Jesteśmy z góry ograniczeni okrojonym postrzeganiem, jesteśmy osadzeni wszyscy w pewnym systemie zaprogramowani na dane działanie mimo wolnej woli. Wszystko jest względne.

Co to znaczy "gdyby było odwrotnie"? Przecież dokładnie tak jest w wypadku chrześcijaństwa. Część boskich nakazów i zakazów jest dobra i moralna, a część zła i niemoralna - często za zrobienie czegoś dobrego, lub za zaniechanie popełnienia zła chrześcijański bóg będzie torturował cię przez wieczność, a za szerzenie zła - dostaniesz się do nieba.

Nie musimy więc hipotetyzować. Wystarczy popatrzeć na świat dookoła nas: karanie piekłem za rzetelne dążenie do prawdy i sceptycyzm, stawianie wiary (czyli naiwności i/lub urojenia) ponad rozumem, odbieranie homoseksualistom podstawowych praw człowieka, bestialski zakaz eutanazji, sabotowanie in vitro, działanie przeciwko antykoncepcji powodując niechciane ciąże i epidemie chorób, odbieranie kobietom prawa do dysponowania własnym ciałem, itd, itp. A to wszystko w liberalnym, europejskim społeczeństwie, które na przestrzeni wieków ateistyczny humanizm i tak daleko już odciągnął od barbarzyńskich i antyludzkich judeo-chrześcijańskich korzeni. Popatrzmy na kraje islamskie, czy afrykańskie kraje chrześcijańskie, które takiego wpływu były pozbawione: zabijanie czarownic, niewierzących, innowierców, homoseksualistów.

Dlatego religia jest tak niebezpieczna - ponieważ wierny zrzeka się swojej zdolności odróżniania dobra od zła i oddaje ją systemowi nakazów/zakazów.

_________________
Czy istnieją dobre podstawy by wierzyć w istnienie jakiegokolwiek boga (np. judeo-chrześcijańskiego Jahwe)?
Sprawdźmy: http://czywierzyc.ml


Cz lis 02, 2017 12:22
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
impactor napisał(a):
Drwal napisał(a):
Nie musimy więc hipotetyzować. Wystarczy popatrzeć na świat dookoła nas: karanie piekłem za rzetelne dążenie do prawdy i sceptycyzm, stawianie wiary (czyli naiwności i/lub urojenia) ponad rozumem, odbieranie homoseksualistom podstawowych praw człowieka, bestialski zakaz eutanazji, sabotowanie in vitro, działanie przeciwko antykoncepcji powodując niechciane ciąże i epidemie chorób, odbieranie kobietom prawa do dysponowania własnym ciałem, itd, itp. A to wszystko w liberalnym, europejskim społeczeństwie, które na przestrzeni wieków ateistyczny humanizm i tak daleko już odciągnął od barbarzyńskich i antyludzkich judeo-chrześcijańskich korzeni.

Jakie to podstawowe prawa człowieka są odbierane homoseksualistom?


Cz lis 02, 2017 14:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2014 18:18
Posty: 106
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
Jakie to podstawowe prawa człowieka są odbierane homoseksualistom?

W krajach głęboko teistycznych np. prawo do życia, czy realizacji homoseksualizmu.

Natomiast w Polsce na przykład prawo do małżeństwa i założenia rodziny (adopcji), z czego wynika również m.in. problem ze spadkiem po partnerze, wspólna własność, rozliczanie się podatkowego.

_________________
Czy istnieją dobre podstawy by wierzyć w istnienie jakiegokolwiek boga (np. judeo-chrześcijańskiego Jahwe)?
Sprawdźmy: http://czywierzyc.ml


Cz lis 02, 2017 15:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Wydumane "prawa".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz lis 02, 2017 15:33
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
impactor napisał(a):
felek27 napisał(a):
Jakie to podstawowe prawa człowieka są odbierane homoseksualistom?


Natomiast w Polsce na przykład prawo do małżeństwa i założenia rodziny (adopcji), z czego wynika również m.in. problem ze spadkiem po partnerze, wspólna własność, rozliczanie się podatkowego.

W Polsce jest identyczny dostęp do tych praw zarówno dla osób o orientacji hetero jak i homoseksualnej.


Cz lis 02, 2017 15:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL