Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Małgosiaa napisał(a):
A dlaczego sól jest słona, cukier słodki, a woda mokra?
Nie są takimi. To są wyłącznie wrażenia naszych zmysłów, przetłumaczone na język wspólny dla naszej kultury. Szczególnie dotyczy to wody. Czy dla ryb woda jest mokra?

Cytuj:
Dlaczego łyżkę cukru można zjeść bez problemu, a soli nie?
Bo nas zatka. A zatka nas tak dlatego, że - choć substancje te są dla nas przydatne - to nie w takiej samej ilości.

Ponadto zależy to od kontekstu. Gdy jesteśmy niedosoleni do tego stopnia, że nasz pot przestaje być słony, przełknięcie łyżki soli staje się nie tylko łatwe, ale wręcz konieczne.
Z kolei, kiedy jesteśmy porządnie zasłodzeni, np. po zjedzeniu makowca, tortu bezowego i zakąszenia wszystkiego mazurkiem, zjedzenie łyżki cukru może stać się problemem nie do przezwyciężenia.


Pn gru 11, 2017 5:22
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Ksen napisał(a):
Ponadto zależy to od kontekstu. Gdy jesteśmy niedosoleni do tego stopnia, że nasz pot przestaje być słony, przełknięcie łyżki soli staje się nie tylko łatwe, ale wręcz konieczne..

Wydaje mi się, że używając właśnie tego zwrotu ("konieczne")można by w sposób ogólny nazwać, czym jest dobro:

Jest tym, co w danej chwili i danej sytuacji jest konieczne do realizacji nadrzędnego, odnoszącego się do wszystkiego stwórczego zamiaru czy planu .. Jest więc często dobrem "dynamicznym", zmiennym oraz zawsze dobrem z punktu widzenia Stwórcy, Boga, a nie z punktu widzenia stworzenia, które przede wszystkim definiuje dobro w relacji do siebie samego.

W tym sensie dobro jest dla mnie czymś wyższym, nie zawsze zgodnym z aktualnie odczuwanymi pragnieniami i potrzebami konkretnego człowieka. Jego sens i cel pozostaje często dla nas ukryty, niezrozumiały, i potrzebuje wtedy naszej wiary w niego, jako warunku poddania się mu lub współdziałania z nim.

[edytowano 1x...poprawiono cytowanie. M]


Pn gru 11, 2017 16:59
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Dobro jest lepsze od zła - z definicji

Ano... Cóż jednak z tego, skoro podmiot czci i chwały izraelitów, emanuje jedynie złem.
Złem z definicji! :roll:


N gru 17, 2017 22:43
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Whispernight napisał(a):
Ano... Cóż jednak z tego, skoro podmiot czci i chwały izraelitów, emanuje jedynie złem.
Złem z definicji! :roll:
A teraz proszę o falsyfikację


Pn gru 18, 2017 7:18
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Psiech. Czym ma emanować pojęcie, jakie mieli o Bogu Izraelici – pojęcie Pana Zastępów, czyli mówiąc po ludzku, plemiennego boga wojny? Pozytywnymi Wibracjami w aspekcie Miłości Ewangelicznej? To nie ta epoka.

Takich bogów jest zresztą na pęczki na całym świecie i żadna religia nie jest od nich wolna, bo każda kultura (a jądrem kultury jest religia) wywodzi się od jakiegoś plemienia, które widać zabijało skuteczniej od innych plemion okolicznych, skoro przetrwało neolityczne jatki. No, może Eskimosi...

A jaki jest Bóg w istocie – tego to chyba Whisper nigdy nie pojmie, skoro go to w ogóle nie obchodzi. Jego obchodzi bliżej nieokreślone szurum-burum, o którym słowa konkretu z siebie tutaj nie wydusi. Pewno się moderatorów boi, co, umówmy się może, nie najlepiej o tym szurum-burum świadczy, jeśli jego wyznawca boi się, że mu śmiertelnicy krzywdę wyrządzą zdalnie, jeśli choć słowo prawdy o swoim wyznaniu piśnie.

Też mi schronienie i opoka...


Wt gru 19, 2017 4:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
Czym ma emanować pojęcie, jakie mieli o Bogu Izraelici ... plemiennego boga wojny
Tzn., czym miałoby emanować takie pojęcie u Izraelitów, gdyby Izraelici takie pojęcie Boga mieli. No ale nie mieli.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt gru 19, 2017 7:59
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
"Takich bogów jest zresztą na pęczki na całym świecie i żadna religia nie jest od nich wolna"
"A jaki jest Bóg w istocie?"

"Definicja", co to jest Bóg, jest płynna, niczym woda w klozecie.
Jeśli jednak się tak zdarzy, że ludzkość ustali jakąś jedną konkretną "definicję", co to jest Bóg, to może będziemy mogli o tym nieco porozmawiać.
Puki co, nie zawracaj mi d... pustosłowiem, "jaki jest Bóg w istocie"?
Wybacz.


N gru 24, 2017 2:09

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Whispernight napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Dobro jest lepsze od zła - z definicji

Ano... Cóż jednak z tego, skoro podmiot czci i chwały izraelitów, emanuje jedynie złem.
Złem z definicji! :roll:

Na jakiej podstawie tak sądzisz?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N gru 24, 2017 2:12
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Andy72 napisał(a):
Na jakiej podstawie tak sądzisz?

Na podstawie Starego Testamentu, rzecz jasna. Koniec końców, mówimy przecież o Waszym "Bogu", tym przez duże "B". Kolega ErgoProxy już wyjaśnił, i to bezbłędnie, że w istocie mówimy o "plemiennym bogu wojny"... mściwym i okrutnym, na miarę epoki i prymitywnych plemion, które go stworzyły, na swój obraz i podobieństwo.
Tyle.


Pn gru 25, 2017 1:11
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Wciąż to ateiści mają więcej za uszami. W tej kwestii nie wiele się zmieniło


Pn gru 25, 2017 10:43
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Quinque napisał(a):
Wciąż to ateiści mają więcej za uszami. W tej kwestii nie wiele się zmieniło

Byłoby to nieco kuriozalne, gdybyśmy się teraz przekomarzali, kto ma więcej na sumieniu.

Ale nawet zakładając że masz rację, powiedz proszę, co zmienia założenie, że "ateiści są bardziej zdeprawowani", w kwestii "plemiennego boga wojny"?

Wybacz, ale ostatnią rzeczą jaką bym mógł powiedzieć o Jahwe, to że jest" wszechwiedzący, wszechmocny i miłosierny!
Wręcz przeciwnie.


Wt gru 26, 2017 0:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Whispernight napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Na jakiej podstawie tak sądzisz?

Na podstawie Starego Testamentu, rzecz jasna

ST jest podstawą dla Kościoła, a Kościół nie twierdzi, że Bóg emanuje złem.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt gru 26, 2017 7:23
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Co to znaczy: definicja Boga? Definiuje się bożki, a Boga się poznaje.


Wt gru 26, 2017 8:34
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
Co to znaczy: definicja Boga? Definiuje się bożki, a Boga się poznaje.

Żeby cokolwiek poznać, wpierw to "coś" winno posiadać wartość podstawową. Aby w jakikolwiek sposób, można się odnieść do istoty obiektu poznania.

Natomiast podmiot o którym mowa, jest podmiotem bez wartości podstawowej. Nie istnieje nic, cokolwiek dawałoby choć poszlaki, aby w ogóle założyć, że istnieje coś takiego jak Bóg pisany przez duże B.

Dlatego religie monoteistyczne jak judaizm, chrześcijaństwo czy islam, są nazwane religiami objawienia.
Gdyż jedynie "objawienie" jest właśnie tym "fundamentem", dla koncepcji Jedynego Boga.

Z całym szacunkiem na jaki mnie stać, ale Allah i Jahwe to są podmioty, które posiadają własną definicję, o której sam wspomniałeś powyżej. Nawet w najmniejszym stopniu, nie stanowią synonimu dla czegoś takiego jak "Bóg"!

Zatem co stanowi dla Ciebie punkt odniesienia, w poznawaniu Boga?
Echa zamierzchłych i prymitywnych doktryn?
Fanatyzm religijny?
A może dogmat, jako argument siły?
Autorytet władz religijnych?
Czy jednak "objawienie"?

Mówisz o poznawaniu Boga ErgoProxy, a ja się pytam, co to jest "Bóg"?

Jak dotąd, ze wzoru, wyszło mi że Bóg to BNOPFT...
:(


Wt gru 26, 2017 23:43
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Stworzenie. Stwórcę dedukuje się ze Stworzenia.

Ale to potrafią nieliczni. Przygniatająca większość ludzi potrzebuje nie Boga, tylko legendy o Bogu, żeby jakoś trwać na tym najlepszym ze światów. Ty nie bijesz w Boga, tylko w ludzi i dlatego jesteś obrzydliwym mizantropem. Daj im coś pozytywnego, cokolwiek, co pozwoli im przeżyć do pierwszego bez popadnięcia w obłęd lovecraftiański. Nie potrafisz? Boisz się moderacji? To siedź cicho.


Śr gru 27, 2017 0:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL