Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 14:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Dalej pleciesz wymyślone przez protestantów bzdury. Berejczycy nie sprawdzali w Pismach tego, co głosił Paweł, bo "tylko Pismo można badać", ale zerkali do nich ponieważ św. Paweł na Pisma się powoływał, kiedy głosił żydom. Widać to, kiedy 17 rozdział Dziejów Apostolskich czyta się od 1, a nie dopiero od 10 wersu.

Paulito napisał(a):
No właśnie.Paweł powoływał się ma Pisma, a Berejczycy zerkali do Pism i tak dalej i tak dalej.Jako że nie mamy dzisiaj możliwości słuchania apostołów, pozostaje nam tylko to, co pozostawili po sobie w formie pisanej.

Cytuj:
To teza protestancka, która odrywa Pismo Święte od Kościoła i żywego przekazywania w nim nauczania objawionego przez Boga z pokolenia na pokolenie pod opieką Ducha Świętego. Paweł zaś powoływał się na Pisma, kiedy głosił Ewangelię żydom w synagogach, a nie np. jak szedł do pogan.


Yarpen zapomniales dodac istotny szczegol, a mianowicie to ze Pawel powolujac sie na Pisma, powolywal sie na ST, a nie NT ktorego jeszcze praktycznie nie bylo.


Wt gru 05, 2017 18:51

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
medieval_man napisał(a):
Ujmę to inaczej: spora grupa najwybitniejszych egzegetów nie podaje żadnego wyjaśnienia dla 1Kor 4,6 i uznaje, że jest wobec tego tekstu bezradna. Najwybitniejszych, bo zaangażowanych przez różne Kościoły i wspólnoty do takiej interpretacji tekstu biblijnego, który będzie opierał się na jakichś konkretnych przesłankach, a nie na myśleniu życzeniowym.
Możesz, owszem, nadal utrzymywać, że 1Kor 4,6 jest przesłanką dla tezy o "sola scriptura", ale nadal będzie to:
- tylko twoja prywatna opinia
- opinia poparta jedynie zdajemisizmem.
No i co do argumentu ad verecundiam:
Zdaje się, że ani Ty, ani ja nie jesteśmy specjalistami biblijnymi (choć mam w indeksie zaliczoną biblistykę). Dlatego powoływanie się na opinie fachowców jest jak najbardziej uzasadnione.


W teologii nie ma pewników.Egzegeci spierają się praktycznie o każdy wers.Gdyby iść tropem takiego rozumowania, to żaden dyskurs nie mógłby się zakończyć zdaniem kategorycznym (wnioskiem).Wystarczy zajrzeć do interlinii i dokonać analizy kodów gramatycznych, aby przekonać się, że możliwe są różne warianty tego samego wersu.Tak więc praktycznie każdy egzegeta produkuje ostatecznie:"zdajemisizm".Nie ma więc sensu tworzyć jakiejś sztucznej rzeczywistości prawdy, która odnosi się do jakichkolwiek autorytetów.Dlatego najlepiej unikać w dyskusji tego typu argumentów, ponieważ nie warto być posądzonym o stosowanie chwytów erystycznych ;-)

Cytuj:
.
Skoro bibliści nie tyle, że mają wątpliwości, co wręcz otwarcie twierdzą: "nie wiemy, co autor tekstu chciał przez to powiedzieć", to należy pozostać przy zdaniu fachowców zamiast szukać w tekście to, co by się chciało w nim odnaleźć, lub prościej - wkładać weń to, co chce się z niego wyjąć. Bo wtedy odchodzimy od egzegezy a wpadamy w eisegezę. To już jest manipulacja. Słowo "ordynarna" znaczy prostacka i grubymi nićmi szyta.


Na podobnej zasadzie mogę dokonać egzegezy gramatycznej tekstu i wszystkie zaimki w listach czy ewangeliach, literalnie przyporządkować do konkretnych osób, eliminując tym samym wartość NT dla nas.I każdy naukowiec - egzegeta bez wątpienia potwierdzi mój wniosek. :) Nie ma więc sensu dyskutować w tych kategoriach.

Cytuj:
.
Nie widzę to żadnego epitetu. A ty, gdzie go widzisz?


potocznie: "wyzwisko"

Zabarwienie emocjonalne Twojej wypowiedzi, czyli: zarzut publicznego i świadomego kłamstwa.( odczytane przeze mnie, jako: "kłamca")

Jak ją się pomylę, to przepraszam. :)

Chwat potwierdzi ;)

Cytuj:
. Problem w tym, że nie zacząłeś dyskusji definicjami, a nawet terminom nie nadałeś żadnego, nawet umownego znaczenia. Mam cię pytać o sens każdego słowa, jakie używasz?


Z tego co sobie przypominam, to w rozmowie z Yerpenem jasno określiłem swoje stanowisko.Było analogiczne do Twojego.

Cytuj:
.
Termin "odkrycie kanonu Biblii" pojawia się w każdej rozmowie z protestantami, w jakiej biorę udział. Czy to w realu, czy to w necie. Uznaję więc, że to protestancka koncepcja, czemu dałem wyżej wyraz.


Oj, oj, nie wiem gdzie byli kształceni ci protestanci, ale coś mi się zdaje, że była to tylko szkółka niedzielna :-D

Cytuj:
. Wszyscy protestanci, których znasz twierdzą, że to Kościół wyznaczył kanon a nie , ze go "odkrył"?


Tak, może to wynikać z faktu, że obracam się w kręgach solidnie wykształconych protestantów.Czasami sam muszę prostować bzdury, które wygadują na temat nauki katolickiej;-)

Cytuj:
.
Powtórz więc, proszę: Kanon biblijny został przez Kościół zdefiniowany poprzez jego wolny wybór polegający na dopuszczeniu do kanonu tylko tych pism, które wyrażały wiarę Kościoła? Czy został jakoś przez Kościół "odkryty" i co w twoim rozumieniu to znaczy?


Potwierdzam pierwszą część tego co napisałeś.A" odkryty" napisałem dlatego, że synonimem tego terminu jest "rozpoznanie".Rozpoznanie tych właściwych, które spełniały rygorystyczne kryteria Kościoła.

chwat

Nie mam już do Ciebie siły :-D


Śr gru 06, 2017 8:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Tak więc praktycznie każdy egzegeta produkuje ostatecznie:"zdajemisizm"

Egzegeta protestancki tak właśnie postępuje.
Natomiast Kościół nie pozostawia i nie pozostawiał przy ocenianiu 1Kor4.6 miejsca na wnioski, jakie powstają u heretyków. W Kościele nigdy nie pojawiły się wnioski, żeby traktować wers z listu nadrzędnie w stosunku do całej Biblii.
"Zdajemisizm" występuje tylko u protestantów i jest to inna nazwa "sola Scriptura".

Cytuj:
Chwat potwierdzi
Co potwierdzę? Rzekome zabarwienie emocjonalne wypowiedzi m_m? Nie, nie potwierdzam. W zasadzie jestem zdziwiony, skąd wzięły się u Ciebie wnioski o zabarwieniu emocjonalnym, w stosunku do wyważonych odpowiedzi.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 06, 2017 9:02
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Brehehe. No i to jest właśnie adwokat katolicyzmu w pełnej krasie.

Paulito napisał(a):
Jak ją się pomylę, to przepraszam.

Gdzieś tam na poprzedniej czy zapoprzedniej stronie chwat został przez Paulito przeproszony. Oczywiście, z głowy mu to już wywietrzało, bo ważniejsza dla niego jest walka z heretykiem za pomocą zdań zabarwionych emocjonalnie. To znaczy, pardon, wyważonych odpowiedzi...


Śr gru 06, 2017 10:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Przeprosiny Paulita wywietrzały mi z głowy? Szczerze, to w tej chwili nawet sobie takowych nie przypominam. Ani powodu do przeprosin ze strony Paulita, też zresztą nie.
Tylko co to wszystko ma do tego, że nie oceniam wypowiedzi m_m jako wyważone?

Chciałeś koniecznie mieć powód do napisania "Brehehe. No i to jest właśnie adwokat katolicyzmu w pełnej krasie" i na żadną mądrzejszą argumentację, niż pobredzanie o przeprosinach, wpaść nie mogłeś?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 06, 2017 10:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Egzegeta protestancki tak właśnie postępuje.
Natomiast Kościół nie pozostawia i nie pozostawiał przy ocenianiu 1Kor4.6 miejsca na wnioski, jakie powstają u heretyków. W Kościele nigdy nie pojawiły się wnioski, żeby traktować wers z listu nadrzędnie w stosunku do całej Biblii.
"Zdajemisizm" występuje tylko u protestantów i jest to inna nazwa "sola Scriptura".
.


Patrząc z perspektywy wszystkich wyznań chrześcijańskich "zdajemisizm" to zjawisko powszechne.

Natomiast wchodząc na poziom bardziej szczegółowy, zakres prawd obligatoryjnych formułowanych przez KK w ramach wspólnoty, jest znacznie większy, niż w denominacjach protestanckich, w których tylko kilka nauk posiada status normatywny, natomiast reszta poglądów jest fakultatywna.Jednak nawet w samym KK czasami zdarzają wyjątki ( ks prof Hryniewicz) z tym że są to niestety przypadki marginalne, ze względu na zagrożenie ekskomuniką.

Drogi chwacie :)

Protestanci nie są przerażeni kwalifikacją przez KK zasady "Sola Scriptura" jako "sekciarską" .W NT też prawdziwi chrześcijanie zostali uznano za sektę, więc mogą się jedynie cieszyć, że takie miano noszą.W imieniu protestantów, szczerze dziękuję :)

Po drugie drogi chwacie :)

Trudno dyskutować z kimś, kto praktycznie w każdej swojej wypowiedzi, odwołuje się do autorytetu.Rzeczowa dyskusja jest niemożliwa.

Cytuj:
. Przeprosiny Paulita wywietrzały mi z głowy? Szczerze, to w tej chwili nawet sobie takowych nie przypominam. Ani powodu do przeprosin ze strony Paulita, też zresztą nie.


Przeprosiny dotyczyły pomieszania cytatów.


Śr gru 06, 2017 15:00
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Ot, kolejna porcja usprawiedliwiania się. Tylko widzisz, w Kościele działa Duch Święty, który ustanowił w nim biskupów, aby pilnowali prawidłowej wiary i nauczania przed herezjami (por. Dz 20,28-31), którym zresztą jesteśmy winni posłuszeństwo (Hbr 13,17). Protestanci twierdzą, każdy z rzędu, że to Duch Święty podsuwa im właściwe rozumienie Biblii (w tym zasadę sola scriptura), tylko jakoś tak się składa, że co wyznanie, to odmienne nauki na ten sam temat.
Swoją droga: Co byś zrobił, gdyby przyszedł do Ciebie przełożony w wierze (biskup, pastor czy jak go tam nazywasz) i powiedział, że w jakiejś kwestii błędnie rozumiesz Pismo Święte i powinieneś przyjąć jego odmienną interpretację?


Śr gru 06, 2017 15:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Patrząc z perspektywy wszystkich wyznań chrześcijańskich "zdajemisizm" to zjawisko powszechne.
No, to że z perspektywy protestantów występuje zasada dowolnej interpretacji Pisma, to ja wiem :)

Cytuj:
Natomiast wchodząc na poziom bardziej szczegółowy, zakres prawd obligatoryjnych formułowanych przez KK w ramach wspólnoty, jest znacznie większy, niż w denominacjach protestanckich, w których tylko kilka nauk posiada status normatywny, natomiast reszta poglądów jest fakultatywna.Jednak nawet w samym KK czasami zdarzają wyjątki ( ks prof Hryniewicz) z tym że są to niestety przypadki marginalne, ze względu na zagrożenie ekskomuniką.
I co w związku z tym, że herezja skutkuje w katolicyzmie ekskomuniką? Ktoś twierdził inaczej?

Cytuj:
Protestanci nie są przerażeni kwalifikacją przez KK zasady "Sola Scriptura" jako "sekciarską"
I co z tego?

Cytuj:
W NT też prawdziwi chrześcijanie zostali uznano za sektę
W którym miejscu?

Cytuj:
Trudno dyskutować z kimś, kto praktycznie w każdej swojej wypowiedzi, odwołuje się do autorytetu.Rzeczowa dyskusja jest niemożliwa
Odwołuję sie do faktów. Ty uparcie starasz się doprowadzić do "dyskusji" poza faktami. Dyskusja na warunkach określonych przez samego siebie z pominięciem faktów, prowadzi donikąd.

Cytuj:
Cytuj:
. Przeprosiny Paulita wywietrzały mi z głowy? Szczerze, to w tej chwili nawet sobie takowych nie przypominam. Ani powodu do przeprosin ze strony Paulita, też zresztą nie.

Przeprosiny dotyczyły pomieszania cytatów.
A rzeczywiście miało to miejsce, tylko nie rozumiem co Ergo stara się powiedzieć, przez przypominanie tego?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 06, 2017 15:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
Natomiast wchodząc na poziom bardziej szczegółowy, zakres prawd obligatoryjnych formułowanych przez KK w ramach wspólnoty, jest znacznie większy, niż w denominacjach protestanckich, w których tylko kilka nauk posiada status normatywny, natomiast reszta poglądów jest fakultatywna.

Własnie potwierdziłeś, że protestantyzm uważa, że Duch Święty wieje nie kędy chce, ale jak chce, jak Mu się podoba. Jednemu powie tak, a innemu inaczej/odwrotnie w tej samej sprawie.
Paulito napisał(a):
Trudno dyskutować z kimś, kto praktycznie w każdej swojej wypowiedzi, odwołuje się do autorytetu.Rzeczowa dyskusja jest niemożliwa.

Trudno się dyskutuje z osobą, dla której nie ma autorytetów, bo sama uważa się za sam rozum.
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Co byś zrobił, gdyby przyszedł do Ciebie przełożony w wierze (biskup, pastor czy jak go tam nazywasz) i powiedział, że w jakiejś kwestii błędnie rozumiesz Pismo Święte i powinieneś przyjąć jego odmienną interpretację?

Założyłby swój Kościół.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr gru 06, 2017 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
I co w związku z tym, że herezja skutkuje w katolicyzmie ekskomuniką? Ktoś twierdził inaczej?
?


No nie, nie twierdził, tylko chciałem zaakcentować to, że presja ekskomuniki jest tak duża, że paraliżuje możliwość swobodnej dyskusji doskonale wykształconym teologom.

Cytuj:
. I co z tego?


A no to, że herezja ma zasięg arbitralno- subiektywny

Cytuj:
. W którym miejscu


Tutaj:Dz 24:14.

To jednak wyznaję przed tobą: Według drogi, nazywanej przez nich sektą służę Bogu moich ojców, wierząc we . wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków.

Ci którzy wierzą że wszystko co napisane jest jedyne i najważniejsze, są potępiani przez Was i nazywani sekciarzami.Doskonała analogia ;-)

Dz 24:5

Stwierdziliśmy, że człowiek ten jest przywódcą sekty nazarejczyków, szerzy zarazę i wzbudza niepokoje wśród wszystkich Żydów na świecie

Podobne zarzuty z waszej strony.Wzbudzamy niepokoje wśród katolików na całym świecie, przez obnażanie niebiblijnych nauk.Doskonała analogia. ;-)

A tutaj masz oskarżycieli:
Dz 24:1


Po pięciu dniach przybył arcykapłan Ananiasz z kilkoma starszymi i retorem, niejakim Tertullosem. Oni to wnieśli przez namiestnika oskarżenie przeciwko Pawłowi.

W tej roli występuje cały KK.Doskonała analogia ;-)

Cytuj:
. Odwołuję sie do faktów. Ty uparcie starasz się doprowadzić do "dyskusji" poza faktami. Dyskusja na warunkach określonych przez samego siebie z pominięciem faktów, prowadzi donikąd.


Ależ skąd.Ty nie możesz pojąć prostego faktu, że jest wiele Kościołów.Cały czas ignorujesz podział szczegółowy i nauczasz o jakimś jednym, nieistniejącym Kościele. :-D

Małgosia napisał(a):
. Własnie potwierdziłeś, że protestantyzm uważa, że Duch Święty wieje nie kędy chce, ale jak chce, jak Mu się podoba. Jednemu powie tak, a innemu inaczej/odwrotnie w tej samej sprawie.


DŚ daje swobodę sumienia tam, gdzie nie ma potrzeby ustalać normatywów.

Cytuj:
.
Trudno się dyskutuje z osobą, dla której nie ma autorytetów, bo sama uważa się za sam rozum.

Na tym forum wszyscy mamy tylko swój rozum.Inaczej skonfigurowany, ale rozum :) A co, chciałabyś odwoływać się do autorytetów i być później oskarżana o chwyty erystyczne? Ja bym nie chciał :)


Śr gru 06, 2017 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
No nie, nie twierdził, tylko chciałem zaakcentować to, że presja ekskomuniki jest tak duża, że paraliżuje możliwość swobodnej dyskusji doskonale wykształconym teologom
Teologowie są teologami i członkami Kościoła z własnej woli. Natomiast protestancka propaganda głosi brednie o jakimś 'paraliżowaniu'. :)

Cytuj:
Cytuj:
. I co z tego?

A no to, że herezja ma zasięg arbitralno- subiektywny

A to było odpowiedzią (przypomnę) na:
Paulito napisał(a):
Protestanci nie są przerażeni kwalifikacją przez KK zasady "Sola Scriptura" jako "sekciarską"

Czyli arbitralno-subiektywny (?) zasięg herezji, wynika z braku przerażenia protestantów kwalifikacją ich przez KK jako sektę.

Mógłbyś rozwinąć myśl? :)

Cytuj:
Cytuj:
. W którym miejscu

Tutaj:Dz 24:14.
Dz 24:5
Dz 24:1
To nie NT określa chrześcijan jako sektę, ale NT opisuje określanie chrześcijan określanych jako sektę, przez Żydów.
Chrześcijanie w NT określają się jako Kościół, a nie sekta.

Cytuj:
W tej roli występuje cały KK.Doskonała analogia ;-)
Pod warunkiem, że ocena taka jest dokonywana z punktu widzenia sekciarza.

Cytuj:
Ależ skąd.Ty nie możesz pojąć prostego faktu, że jest wiele Kościołów.
Tak twierdzą heretycy, którzy odeszli od Kościoła. Jednak to Kościół jest tym, który istniał przed powstaniem herezji, a nie odwrotnie.

Cytuj:
Cały czas ignorujesz podział szczegółowy i nauczasz o jakimś jednym, nieistniejącym Kościele.
Ile Kościołów założył Jezus?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 06, 2017 17:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
chwat napisał(a):
Teologowie są teologami i członkami Kościoła z własnej woli. Natomiast protestancka propaganda głosi brednie o jakimś 'paraliżowaniu'.

Ja stwierdzam tylko fakt.
Co róż słychać o "łapankach" na niepokornych teologów . :)

Cytuj:
.
Czyli arbitralno-subiektywny (?) zasięg herezji, wynika z braku przerażenia protestantów kwalifikacją ich przez KK jako sektę.

Mógłbyś rozwinąć myś



Pojęcie "herezji" w rozumieniu KK jest arbitralno - subiektywnym Tworem, na podstawie którego określa się nauki nie uznane przez ten Kościół za prawdziwe.Teraz może byc? Mniej więcej na podobnej zasadzie, protestanci określają herezję KK :)

Cytuj:
. To nie NT określa chrześcijan jako sektę, ale NT opisuje określanie chrześcijan określanych jako sektę, przez Żydów.
Chrześcijanie w NT określają się jako Kościół, a nie sekta.


No ale przecież to Ty określasz protestantów jako sektę, czyli stawiasz się de facto w roli oskarżyciela chrześcijan
. :-D

Cytuj:
. Tak twierdzą heretycy, którzy odeszli od Kościoła. Jednak to Kościół jest tym, który istniał przed powstaniem herezji, a nie odwrotnie.


Ale czasy się zmieniły i mamy teraz wiele Kościołów.Nawet w ramach KK jest kilka.Chyba nie chcesz mi udowadniać, że przeniosłeś się w czasie i należysz do Kościoła apostołów? Bo jeżeli tak, to mamy dopiero mega herezje :D

Cytuj:
. Ile Kościołów założył Jezus?


Jeden.
Założony na fundamencie apostołów i proroków.Dzisiaj już nie ma tego Kościoła, ponieważ apostołowie już nie żyją ;-)


Śr gru 06, 2017 19:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
DŚ daje swobodę sumienia tam, gdzie nie ma potrzeby ustalać normatywów.

A podstawy biblijne owej rewelacji?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr gru 06, 2017 19:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
chwat napisał(a):
Teologowie są teologami i członkami Kościoła z własnej woli. Natomiast protestancka propaganda głosi brednie o jakimś 'paraliżowaniu'.

Ja stwierdzam tylko fakt.
Co róż słychać o "łapankach" na niepokornych teologów . :)

co ja pacze :x :x :x

A co do meritum: nie ma żadnych łapanek. Czasami jakiś teolog pisze i wykłada przez lata zanim w ogóle zostanie poproszony o spotkanie celem wyjaśnienia.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr gru 06, 2017 20:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Paulito napisał(a):
chwat napisał(a):
Teologowie są teologami i członkami Kościoła z własnej woli. Natomiast protestancka propaganda głosi brednie o jakimś 'paraliżowaniu'.

Ja stwierdzam tylko fakt
Ty tylko powielasz bezmyślną protestancką propagandę.

Cytuj:
Co róż słychać o "łapankach" na niepokornych teologów
A jakże. Opresyjny Kościół i Bóg tyran ciągle uparcie tkwią przy swoim Dekalogu. A postępowcy domagają się zrobienia z niego pięciu przykazań.

Cytuj:
Pojęcie "herezji" w rozumieniu KK jest arbitralno - subiektywnym Tworem, na podstawie którego określa się nauki nie uznane przez ten Kościół za prawdziwe
Jako że jest to jedyny Kościół, więc nie ma innego wzorca


Cytuj:
Mniej więcej na podobnej zasadzie, protestanci określają herezję KK
Podobieństwa nie ma tu żadnego, bo protestanci nie stosują zasady, tylko dowolność i sprzeciw wobec zasad.

Cytuj:
No ale przecież to Ty określasz protestantów jako sektę
"No ale"? Jakie "ale", skoro protestanci są poza Kosciołem?

Cytuj:
czyli stawiasz się de facto w roli oskarżyciela chrześcijan
Nie ja, ale Kościół. Kościół nie ma innej możliwości, niż nazwać heretyka heretykiem.

Cytuj:
Ale czasy się zmieniły i mamy teraz wiele Kościołów.Nawet w ramach KK jest kilka
To żadna nowość, te Kościoły zawsze były. Kościoły te są jednością i nie są z sobą skonfliktowane i o to chodzi.

Cytuj:
Nawet w ramach KK jest kilka.Chyba nie chcesz mi udowadniać, że przeniosłeś się w czasie i należysz do Kościoła apostołów? Bo jeżeli tak, to mamy dopiero mega herezje
Nikt nie musi przenosić się w czasie, bo Kościół apostolski trwa cały czas. Masz w Credo: Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół

Cytuj:
Cytuj:
Ile Kościołów założył Jezus?
Jeden.
Założony na fundamencie apostołów i proroków.Dzisiaj już nie ma tego Kościoła, ponieważ apostołowie już nie żyją
Ale istnieje sukcesja apostolska. Dlaczego Apostołowie po śmierci Judasza, od razu szukali kogoś na jego zastępstwo? Właśnie z powodu sukcesji. Tzn, że mieli przekonanie o konieczności zastępowania siebie, swoimi następcami. To następstwo trwa w Kościele do dziś.
Jezus powołał Apostołów jako funkcję.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 06, 2017 20:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL