Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 08, 2018 19:13
Posty: 1
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
rybka801 napisał(a):
Przynależę do kościoła katolickiego, nazywam się chrześcijaninem, a mam wątpliwości czy przykazania kościelne zmieniające się na przełomie wieków są potrzebne i niezbędne do wiary w Boga? Czy nie jest aby tak że zmiany zachodzące w kościele wychodzą jakoby na przeciw ludzkim oczekiwaniom. czy wiara może być reformowalna, czy celem nie jest usilne ściągnięcie ludzkich mas i nie ma z pewnością w tym pragnienia zbawienia a raczej korzyści materialne kościoła jako instytucji? Czy człowiek bez kościoła i kapłana jest skazany na potępienie? Ludzka świadomość w wielu płaszczyznach zatacza coraz to większe kręgi. Dawniej ludzkość była poddawana lękom,przykazania kościelne były grożącym palcem Boga, ogół był niewykształcona masą którą w łatwy sposób szło manipulować.Dziś mam wrażenie że Bóg przedstawiany jest przez kościół jako Miłosierny Ojciec. Gubię się w tym i jest to kolejny z tematów który mnie nurtuje.

W dzisiejszym świecie wszystko zostało wymieszane i straciliśmy oriętacje nie wiemy co jest dobre a co złe .Za dużo pozmieniało się u naszych kościelnych władz,


Pn sty 08, 2018 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
andrzej789 napisał(a):
rybka801 napisał(a):
Przynależę do kościoła katolickiego, nazywam się chrześcijaninem, a mam wątpliwości czy przykazania kościelne zmieniające się na przełomie wieków są potrzebne i niezbędne do wiary w Boga? Czy nie jest aby tak że zmiany zachodzące w kościele wychodzą jakoby na przeciw ludzkim oczekiwaniom. czy wiara może być reformowalna, czy celem nie jest usilne ściągnięcie ludzkich mas i nie ma z pewnością w tym pragnienia zbawienia a raczej korzyści materialne kościoła jako instytucji? Czy człowiek bez kościoła i kapłana jest skazany na potępienie? Ludzka świadomość w wielu płaszczyznach zatacza coraz to większe kręgi. Dawniej ludzkość była poddawana lękom,przykazania kościelne były grożącym palcem Boga, ogół był niewykształcona masą którą w łatwy sposób szło manipulować.Dziś mam wrażenie że Bóg przedstawiany jest przez kościół jako Miłosierny Ojciec. Gubię się w tym i jest to kolejny z tematów który mnie nurtuje.

W dzisiejszym świecie wszystko zostało wymieszane i straciliśmy oriętacje nie wiemy co jest dobre a co złe .Za dużo pozmieniało się u naszych kościelnych władz,


Władze KrK pozwoliły sobie na zbyt duże odstępstwa od pierwotnego chrystianizmu na rzecz partykularnych interesów Kościoła. A Bóg w tej sprawie wykazuje się bardzo dużą cierpliwością czekając aż te władze powrócą do pierwotnych nauk. Niestety oni coraz dalej brną w odstępstwo. np. rugują imię własne Boga Ojca Jehowy z Biblii i liturgii KrK. Chociaż ostatnio Papież wprowadził poprawkę do modlitwy pańskiej by nie mówić ... "i nie wódź nas na pokuszenie" tylko " nie dopuść abyśmy byli kuszeni". Bo kusiciel jest tylko jeden szatan i przypisywanie jakiegokolwiek kuszenia Bogu uwłacza jego majestatowi i godności.


Pt mar 09, 2018 3:19
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
SemenBedryszko napisał(a):
np. rugują imię własne Boga Ojca Jehowy z Biblii i liturgii KrK.
Przypominam, że kiedyś w innym wątku mimo wielkich wysiłków nie potrafiłeś wskazać, jaka jest prawidłowa pisownia i wymowa tego imienia. Jakie pisownie i wymowy się „liczą”, a jakie nie. Więc nie udawaj teraz, że tamtej dyskusji nie było. Forum pamięta.
Cytuj:
Chociaż ostatnio Papież wprowadził poprawkę do modlitwy pańskiej by nie mówić ... "i nie wódź nas na pokuszenie" tylko " nie dopuść abyśmy byli kuszeni". Bo kusiciel jest tylko jeden szatan i przypisywanie jakiegokolwiek kuszenia Bogu uwłacza jego majestatowi i godności.
No to wyjaśnij, czy Twoim zdaniem słowa:
Cytuj:
καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν
są sfałszowane, czy też słowo εἰσενέγκῃς należy rozumieć jakoś niestandardowo?


Pt mar 09, 2018 6:57

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Zefciu napisał


Cytuj:
Przypominam, że kiedyś w innym wątku mimo wielkich wysiłków nie potrafiłeś wskazać, jaka jest prawidłowa pisownia i wymowa tego imienia. Jakie pisownie i wymowy się „liczą”, a jakie nie. Więc nie udawaj teraz, że tamtej dyskusji nie było. Forum pamięta.

Odpowiedziałem że wymowa czy pisownia nie są istotne tylko intencje autora. A faktem niepodważalnym jest to, iż KrK robi wszystko by imię własne Boga wymazać z Biblii, a co za tym idzie e świadomości ludzi. Niepodważalne jest to że w pismach hebrajskich imię to występuje około 7000 razy, a Krk w większości katolickich przekładów Biblii usunął to imię w imię absurdalnych wyjaśnień zastępując je tytułami Pan i Bóg co nie jest zgodne z oryginalnym tekstem. Inaczej! W brew woli autora dokonano w tekście Bożym zmiany tekstu. To się nazywa cenzura. Pokazujecie w ten sposób brak szacunku dla Boga i własną arogancję poprawiając słowo Boże bo Krk wie lepiej od Boga czy to imię ma być pisane w Biblii tak jak chciał Bóg czy lepiej będzie żeby je zastąpić tytułami Pan i Bóg.

Cytuj:
No to wyjaśnij, czy Twoim zdaniem słowa:
Cytuj:
καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν
są sfałszowane, czy też słowo εἰσενέγκῃς należy rozumieć jakoś niestandardowo?

Acha? To ty uważasz że Papież źle zrobił wprowadzając taką poprawkę?


So mar 10, 2018 1:17
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
SemenBedryszko napisał(a):
Odpowiedziałem że wymowa czy pisownia nie są istotne tylko intencje autora.
A ja odpowiedziałem, że skoro liczy się intencja, to nieważne jest, czy piszemy „Jahwe”, czy „Pan Bóg”, skoro mamy intencję mówić o tym samym bycie.
Cytuj:
czy to imię ma być pisane w Biblii tak jak chciał Bóg
Rany! Przed chwilą pisałeś iż pisownia się nie liczy. A teraz twierdzisz, że sam Bóg wyraził wolę co do pisowni. Zdecyduj się.
Cytuj:
Cytuj:
No to wyjaśnij, czy Twoim zdaniem słowa:
Cytuj:
καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν
są sfałszowane, czy też słowo εἰσενέγκῃς należy rozumieć jakoś niestandardowo?

Acha?
Zadałem pytanie. Wykrzyknienie „Acha” w żaden sposób nie jest na to pytanie odpowiedzią.
Cytuj:
To ty uważasz że Papież źle zrobił wprowadzając taką poprawkę?
Jeśli wprowadził, to tak uważam. Ale moje pieniądze raczej obstawiałbym na to, że nie wprowadził, a Ty zmyślasz.


So mar 10, 2018 13:04

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
zefciu pisze

Cytuj:
A ja odpowiedziałem, że skoro liczy się intencja, to nieważne jest, czy piszemy „Jahwe”, czy „Pan Bóg”, skoro mamy intencję mówić o tym samym bycie.

Tym samym mówisz że autor nie ma nic do gadania, ważne co pod dyktando twojej doktryny dyktuje intencja która tobie odpowiada. Taka stała praktyka chrześcijaństwa, że Bóg nie będzie wam gadał co jest dobre a co złe w swoim słowie, bo wy sami sobie wyinterpretujecie jak i co ma być. To znaczy że Bóg w Biblii napisał że jego imię to JHWH czyli [Jahwe lub Jehowa] i że trzeba tego imienia wzywać by być wybawionym, ale wy wiecie lepiej i poprawiacie Boga że nie Jahwe czy Jehowa tylko " Pan Bóg" . Bóg kazał zapisać to imię w Biblii, ale wy twierdzicie że nie trzeba wspominać tego imienia by ludzie je znali i trzeba je usunąć z Biblii i w ogóle z liturgii i życia chrześcijańskiego m.in. Waszego Kościoła. Bo ….? Wy wiecie lepiej niż Bóg. Bóg w Biblii pisze że chwytanie za broń jest złe, ale duchowieństwo twierdzi że zgodnie z potrzebami dzisiejszych czasów ważniejsze jest hasło " Bóg, honor i ojczyzna" . Co znaczy że jeśli ojczyzna jest zagrożona to honor powinien zmuszać nas do przedkładania dobra ojczyzny ponad dobro Boga i jego przykazań. Itp.. krystalizuje się postępowanie ludzi że Bóg może sobie pisać co chce w Biblii, ale duchowieństwo wie lepiej i poprzez interpretacje zmieni się sens togo co pisze Bóg w Biblii, to znaczy że "Bóg będzie robił to co chce duchowieństwo" innymi słowy duchowieństwo "będzie prowadzić Boga na krótkiej smyczy" a Bóg musi im jeść z ręki ….. Bo duchowieństwo wie lepiej niż Bóg co jest dobre a co złe w dzisiejszych czasach. Inaczej. Bóg jest stary i jego prawa, zasady i przepisy które dał 2000 lat temu dziś są już zdezaktualizowane dlatego potrzebna jest ich legitymizacja do dzisiejszych czasów zatwierdzona przez ludzi to jest ….. Duchowieństwo. Jakim brakiem wiary trzeba się wykazywać by nie dostrzegać obłudy w postępowaniu chrześcijaństwa. W nie dalekiej przyszłości - mam nadzieję - Bóg rozliczy duchowieństwo za brak wiary w Jedynego Boga Jahwe i ludzi którzy będą się usprawiedliwiać" Panie ale my robiliśmy wszystko co nam kazali duchowni". I tu pięknie wpisuje się wypowiedź Pana Jezusa;

Mat 7:21 „Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do Królestwa Niebios, lecz tylko ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. 22 Nadejdzie dzień, gdy wielu mi powie: ‚Panie, Panie, czy w twoim imieniu nie prorokowaliśmy? Czy w twoim imieniu nie wypędzaliśmy demonów? I czy w twoim imieniu nie dokonywaliśmy wielu potężnych dzieł?’. 23 Ale ja im wtedy oświadczę: ‚Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode mnie, wy, którzy postępujecie niegodziwie!’.

W tych słowach Jezus wyraźnie mówi że do Królestwa Niebios wejdą tylko ci którzy spełniają wolę jego Ojca czyli Jehowy. Pozostałych -żeby nie wiem jakie cuda robili w imieniu Jezusa- będą uznani za niegodziwych.

Cytuj:
Rany! Przed chwilą pisałeś iż pisownia się nie liczy. A teraz twierdzisz, że sam Bóg wyraził wolę co do pisowni. Zdecyduj się.


:)) rozumiem że musisz udawać głupiego bo racjonalnie nie da się odpowiedzieć na podane argumenty, co mi w niemałym stopniu pochlebia. Moje określenie pisownia" odnosi się do współczesnych tłumaczeń tekstu hebrajskiego, nie do tekstu oryginalnego i intencji autora. Czyli JHWH jest niepodważalne natomiast tłumaczenie tego na nasz język Jahwe czy Jehowa jest mniej istotne.


Cytuj:
Cytuj:
No to wyjaśnij, czy Twoim zdaniem słowa:
Cytuj:
καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν
są sfałszowane, czy też słowo εἰσενέγκῃς należy rozumieć jakoś niestandardowo?

Acha?
Zadałem pytanie. Wykrzyknienie „Acha” w żaden sposób nie jest na to pytanie odpowiedzią.


: )to za trudne dla ciebie.
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... version/TR

Słowo εισενεγκης [Wprowadziłbyś] jest to Czasownik Tryb przypuszczający Czas przeszły dokonany Strona czynna Druga osoba Liczba pojedyncza. Niestety - ze względy na ciebie- słowo to dziś tłumaczy się intuicyjnie -jak znaczną większość tekstu greckiego NT- to znaczy słowo to 2000 lat temu było jednoznaczne i oczywiste dziś można je rozumieć na wiele sposobów. Podobnie jak np. polskie słowo ….? "Onegdaj" tłumaczy się na "Dawniej, w odległych czasach, , przed laty, itd.. Jedno jest ważne zarówno ŚJ jaki Papież Franciszek doszliśmy do wniosku że nie można Boga stawiać w sytuacji osoby która jest inicjatorem kuszenia bo każdym źródłem kuszenia jest szatan Bóg co najwyżej może dopuszczać by ktoś był kuszony. I tyle.

Cytuj:
Cytuj:
To ty uważasz że Papież źle zrobił wprowadzając taką poprawkę?
Jeśli wprowadził, to tak uważam. Ale moje pieniądze raczej obstawiałbym na to, że nie wprowadził, a Ty zmyślasz.

Masz rację. To moje przejęzyczenie. Nie wprowadził tylko wyraził swoje zdanie. Wszak skoro duchowieństwo wie lepiej nie tylko od Boga co powinno pisać w Biblii to o ile bardziej nawet od wypowiedzi Papieża który ponoś gdy wypowiada się w sprawach wiary jest nie omylny. Czyli duchowieństwo rządzi! :twisted:


Cz lip 25, 2019 23:54
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
SemenBedryszko napisał(a):
Tym samym mówisz że autor nie ma nic do gadania, ważne co pod dyktando twojej doktryny dyktuje intencja która tobie odpowiada.
Nie. W ogóle niczego nie pisałem o tym, co mi odpowiada, a co mi nie odpowiada.
Cytuj:
To znaczy że Bóg w Biblii napisał że jego imię to JHWH czyli [Jahwe lub Jehowa]
Nie. Biblia była spisywana w języku hebrajskim. Zatem żadna romanizacja, czy polonizacja imienia zapisywanego Tetragramem nie jest przez Biblię wskazana jako „właściwa”. To że pisownia „Jehowa” jest poprawnym spolszczeniem tego imienia to jest tylko i wyłącznie autorytatywna decyzja tej macki brooklyńskiej sekty, która wyciągnięta jest w kierunku Polski. Wielokrotnie pytałem Ciebie, jak konkretnie wymawiasz to słowo oraz jakie konkretnie są kryteria, które sprawiają, że jedno słowo jest „Imieniem Bożym”, a drugie nie jest. I nigdy nie dostałem odpowiedzi. Zawsze piszesz przykłady transliteracji, które są „poprawne”, ale nie piszesz, czemu.
Cytuj:
wy wiecie lepiej i poprawiacie Boga że nie Jahwe czy Jehowa tylko " Pan Bóg"
Dlaczego tutaj jest spacja? To nie jest pytanie retoryczne
Cytuj:
.
Nie „my”, tylko siedemdziesięciu, którzy podjęli taką decyzję. Apostołowie piszący Nowy Testament nie mieli zaś z tym problemu, zatem nie ma sensu być bardziej żydowskim niż oni.
Cytuj:
Bóg w Biblii pisze że chwytanie za broń jest złe
Dlatego też każe uczniom sprzedać płaszcz i kupić miecz.

Dalej mamy długi kawał propagandy bez wartości dyskusyjnej. Pomijam go celowo.
Cytuj:
Moje określenie pisownia" odnosi się do współczesnych tłumaczeń tekstu hebrajskiego, nie do tekstu oryginalnego i intencji autora. Czyli JHWH jest niepodważalne
Dlaczego jest niepodważalne? A może lepszym by było np. IEFE? Uzasadnisz, dlaczego JHWH, a nie IEFE? Poza autorytatywną decyzją Twoich zwierzchników?

Cytuj:
natomiast tłumaczenie tego na nasz język Jahwe czy Jehowa jest mniej istotne.
No skoro jest mniej istotne, to dlaczego nie można tłumaczyć „Pan”? Kręcisz się w kółko.

Cytuj:
Słowo εισενεγκης [Wprowadziłbyś] jest to Czasownik Tryb przypuszczający Czas przeszły dokonany
Nie czas przeszły dokonany, tylko aoryst. Forma μή + aoryst przypuszczający to jest normalna w Grece forma zakazująca. Nie ma żadnych podstaw, aby tłumaczyć formę μὴ εἰσενέγκῃς jakkolwiek inaczej, niż „nie wprowadzaj”.

Cytuj:
który ponoś gdy wypowiada się w sprawach wiary jest nie omylny
Przecież wiesz, że ja nie wierzę w nieomylność papieża. Ty też nie wierzysz w nieomylność papieża. Zatem czemu w ogóle dyskusja zeszła na ten temat? Piszesz, co Ci ślina na klawiaturę przyniosła?

Na koniec informacja – jeśli w następnym poście również celowo będziesz kaleczył język polski pisząc „nie” z przymiotnikiem osobno, to cały post poleci


Pt lip 26, 2019 9:06

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
[ciach... post nieczytelny. Cytuje sie tylko to, na co się odpowiada. Dodatkowo jednozdaniowa odpowiedź na ścianę cytatu, to jakaś kpina. M.]


So lip 27, 2019 2:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
@SemenBedryszko
Uwagi do moderacji są w innym dziale i tam proszę je kierować. Ty razem przeniosę i tam odpowiem, ale następnym razem trafi do kosza.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn lip 29, 2019 21:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL