Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kult człowieka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Kult człowieka
Paweł VI powiedział: "Religia Boga, która stał się człowiekiem na swej drodze napotkała religię (bo tak można ją nazwać) człowieka, który stał się Bogiem. "

Wielu ludzi chciało być bogami
http://katoliktradycjionline.blogspot.c ... ogiem.html
Juliusz Cezar, Napoleon, Hitler, Stalin,Mao Tse Tung...

Ayn Rand napisała książkę "Zbuntowany Atlas" będącej manifestem kultu człowieka.
Potem zainspirowany LeVey napisał Biblię Szatana.
To odwieczne kłamstwo szatana - węża w raju: "Będziecie jak Bóg"
Ciekawe że ludzie, którzy chcą być bogiem, chcą tylko władzy i zaszczytów a nie chcą być na przykład pokorni i miłosierni.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lis 25, 2017 18:43
Zobacz profil
Post Re: Kult człowieka
A ja mam wrażenie, że ludzie chcą być Bogiem przede wszystkim przez to, że dają sobie moc i autorytet rozstrzygania w sposób ostateczny o tym, co jest dobre, a co złe, co prawdą, a co fałszem .., a także o winie i o karze, o sensie i bezsensie ..


Wt lis 28, 2017 18:36

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kult człowieka
Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w większym stopniu niż chrześcijaństwo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lis 29, 2017 6:13
Zobacz profil
Post Re: Kult człowieka
Andy72 napisał(a):
Paweł VI powiedział: "Religia Boga, która stał się człowiekiem na swej drodze napotkała religię (bo tak można ją nazwać) człowieka, który stał się Bogiem. "

Wielu ludzi chciało być bogami
http://katoliktradycjionline.blogspot.c ... ogiem.html
Juliusz Cezar, Napoleon, Hitler, Stalin,Mao Tse Tung...

Ayn Rand napisała książkę "Zbuntowany Atlas" będącej manifestem kultu człowieka.
Potem zainspirowany LeVey napisał Biblię Szatana.
To odwieczne kłamstwo szatana - węża w raju: "Będziecie jak Bóg"
Ciekawe że ludzie, którzy chcą być bogiem, chcą tylko władzy i zaszczytów a nie chcą być na przykład pokorni i miłosierni.


Mielismy byc jak Bog, bo taki byl zamysl Boga gdy dal nam czastke siebie stwarzajac czlowieka.
Co czlowiek z tym zrobil to chyba nie trzeba tlumaczyc.


Śr lis 29, 2017 9:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kult człowieka
JedenPost napisał(a):
Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w większym stopniu niż chrześcijaństwo.

Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w mniejszym stopniu niż chrześcijaństwo.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lis 29, 2017 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kult człowieka
chwat napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w większym stopniu niż chrześcijaństwo.

Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w mniejszym stopniu niż chrześcijaństwo.

Myślę,że akurat to JedenPost ma rację.

Chwałą Boga jest żyjący człowiek - św. Ireneusz z Lyonu ”Adversus haereses”

Rzecznikiem Ojca od początku był Syn, ponieważ od początku jest przy Ojcu. On też objawiał prorockie wizje, rozróżnianie między charyzmatami i swymi posługami i pochwałę Ojca w stosownym dla korzyści rodzaju ludzkiego czasie. Bo gdzie jest odpowiednie dostosowanie, tam jest i harmonia, a gdzie harmonia, tam też i stosowny czas, a gdzie wybrano odpowiedni czas, tam pojawia się korzyść. Dlatego Słowo stało się rozdawcą Ojcowskiej łaski dla korzyści ludzi. Z ich powodu dokonał odpowiednich przedsięwzięć zbawczych: ludziom ukazał przede wszystkim Boga, Bogu zaś przedstawił człowieka, zachowując niewidzialność Ojca, żeby człowiek kiedyś nie pogardził Bogiem, a raczej żeby stale miał cel, do którego by dążył. Objawił ludziom Boga w widzialnej postaci, w wielu działaniach planu zbawienia, żeby człowiek nie odpadł całkowicie od Boga, a tym samym przestał istnieć. Chwałą Boga bowiem jest żyjący człowiek, zaś życiem człowieka jest oglądanie Boga. Skoro ukazanie się Boga w stworzeniu daje życie wszystkim na ziemi żyjącym, to o ileż bardziej objawienie Ojca przez Słowo daje życie tym, którzy widzą Boga (AH IV,20,7).

Przez tego rodzaju porządek i tego rodzaju zgodność pod takim kierownictwem człowiek zostaje stworzony i ukształtowany według obrazu i podobieństwa nie stworzonego Boga, wtedy, gdy Ojciec nazywa dobrym i nakazuje, gdy Syn posługuje i kształtuje, a Duch karmi i daje wzrost, wtedy człowiek stopniowo rozwija się i dochodzi do doskonałości, to znaczy staje się bliższym Niestworzonego. Doskonałym bowiem jest tylko Niestworzony, a tym jest Bóg. Człowiek zaś musiał najpierw powstać; gdy powstał, miał wzrastać; gdy dorósł, miał stawać się mocniejszym; wreszcie był na tyle mocny, by mógł się rozmnażać. Gdy się rozmnażał, miał się umacniać, by umocniwszy się mógł się zbliżyć do chwały; gdy zaś został obdarzony chwałą - by mógł zobaczyć swego Pana. Bóg bowiem jest tym, kogo mamy oglądać. Ogląd zaś Boga daje w rezultacie nieskazitelność, zaś nieskazitelność czyni znów bliskim Bogu (AH IV,38,3).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 29, 2017 12:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Kult człowieka
Łatwo znaleźć religie będące „kultem człowieka” w większym stopniu: np. New Age albo państwowe kulty władców-bogów. Łatwo znaleźć takie, które są „kultem człowieka” w stopniu mniejszym – np. islam czy współczesny judaizm, gdzie koncepcja Wcielenia Boga uważana jest za bluźnierczą.


Śr lis 29, 2017 12:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kult człowieka
Marek_Piotrowski napisał(a):
Myślę,że akurat to JedenPost ma rację.

Myślę, że zdecydowanie nie ma.
Chrześcijaństwo czci Jezusa, poprzez jego boskość.
Jest jeden Bóg i to On jest przedmiotem kultu człowieka. Człowieczeństwo i człowiek jako taki, samodzielnym celem chrześcijańskiego kultu nie jest.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lis 29, 2017 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kult człowieka
No cóż, masz rację...

Przypomina mi się żydowska anegdota: dwu przyjaciół poróżniło się i poprosili o rozsądzenie rabina.
Ten wysłuchał pierwszego i orzekł: "Masz rację!"
Wysłuchał drugiego i także powiedział "Masz rację!".
Zdegustowani zakrzyknęli: "Ale jak to? Nie może być tak że i ja mam rację i tamten ma rację!"
Na to rabin:
"Macie rację!"

;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 29, 2017 12:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Kult człowieka
chwat napisał(a):
Chrześcijaństwo czci Jezusa, poprzez jego boskość.
Chrześcijaństwo czci Jezusa w jego boskości i człowieczeństwie. Są religie, które tak mocno podkreślają transcendecję Boga i małość człowieka, że nie umieją sobie wyobrazić Wcielenia. Dlatego właśnie chrześcijaństwo jest „bardziej kultem człowieka” niż one.

Ale Ty oczywiście zignorujesz ten argument ponownie.

Cytuj:
Człowieczeństwo i człowiek jako taki, samodzielnym celem chrześcijańskiego kultu nie jest.
No a ktoś mówi, że jest?


Śr lis 29, 2017 13:56

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Kult człowieka
zefciu napisał(a):
Chrześcijaństwo czci Jezusa w jego boskości i człowieczeństwie. Są religie, które tak mocno podkreślają transcendecję Boga i małość człowieka, że nie umieją sobie wyobrazić Wcielenia. Dlatego właśnie chrześcijaństwo jest „bardziej kultem człowieka” niż one.
Masz rację. :D

Cytuj:
Człowieczeństwo i człowiek jako taki, samodzielnym celem chrześcijańskiego kultu nie jest.
To zależy co rozumie się przez "człowieczeństwo".

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 29, 2017 14:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Kult człowieka
Marek_Piotrowski też może mieć rację, jeżeli kult człowieka będziemy rozumieli w takim znaczeniu:

"Prawdziwa wiara czyni nas bardziej współczującymi, bardziej miłosiernymi, uczciwszymi i bardziej ludzkimi. Jest to ta wiara, która ożywia serca, aby je doprowadzić do miłowania wszystkich bezinteresownie, nie czyniąc różnic i preferencji. Jest to ta wiara, która prowadzi nas do tego, byśmy w drugiej osobie nie widzieli wroga, którego trzeba pokonać, ale brata, którego należy pokochać, któremu trzeba służyć i pomagać."


Śr lis 29, 2017 14:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kult człowieka
zefciu napisał(a):
chwat napisał(a):
Chrześcijaństwo czci Jezusa, poprzez jego boskość.
Chrześcijaństwo czci Jezusa w jego boskości i człowieczeństwie.

Tu racja, to nieścisłość, a raczej błąd z mojej strony.




Cytuj:
Są religie, które tak mocno podkreślają transcendecję Boga i małość człowieka, że nie umieją sobie wyobrazić Wcielenia. Dlatego właśnie chrześcijaństwo jest „bardziej kultem człowieka” niż one.
Być może bardziej niż one, co nie znaczy, że najbardziej. Są autorytety, które dostrzegają większy kult człowieka w innych religiach, niż w chrześcijaństwie:
zefciu napisał(a):
Łatwo znaleźć religie będące „kultem człowieka” w większym stopniu: np. New Age albo państwowe kulty władców-bogów

A wyrażona teza głosiła:
JedenPost napisał(a):
Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w większym stopniu niż chrześcijaństwo
Tymczasem znaleziono religie będące kultem człowieka w większym stopniu i podano przykłady



zefciu napisał(a):
chwat napisał(a):
Człowieczeństwo i człowiek jako taki, samodzielnym celem chrześcijańskiego kultu nie jest.
No a ktoś mówi, że jest?
No a czy ja mówię, że ktoś mówi, że jest?



Cytuj:
Ale Ty oczywiście zignorujesz ten argument ponownie.

Nie zignorowałem. Ale skoro mowa o ignorowaniu, to Ty zignorowałeś moje argumenty, w wątku o Niepokalanym Poczęciu.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lis 29, 2017 14:46
Zobacz profil
Post Re: Kult człowieka
chwat napisał(a):
Być może bardziej niż one, co nie znaczy, że najbardziej.
No oczywiście. Chrześcijaństwo, można powiedzieć, stanowi złoty środek między transcendencją Boga, a Jego bliskością człowiekowi.
Cytuj:
Ale skoro mowa o ignorowaniu, to Ty zignorowałeś moje argumenty, w wątku o Niepokalanym Poczęciu.
Postaram się odpowiedzieć jeszcze na te kwestie. Proszę o trochę czasu.


Śr lis 29, 2017 14:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kult człowieka
zefciu napisał(a):
chwat napisał(a):
Być może bardziej niż one, co nie znaczy, że najbardziej.
No oczywiście. Chrześcijaństwo, można powiedzieć, stanowi złoty środek między transcendencją Boga, a Jego bliskością człowiekowi.

Poszedłbym nawet dalej i powiedział, że w człowieku widać Boga. Dlatego wyjściowe zdanie
"Trudno chyba znaleźć religię będącą kultem człowieka w większym stopniu niż chrześcijaństwo",
rozdziela wg mnie to, co najważniejsze i akcentuje jedną połowę. Ludźmi jesteśmy wszyscy, ale mimo tego nie uprawiamy kultu nas samych, zbyt łatwo zdanie to można zrozumieć opatrznie.

Cytuj:
Cytuj:
Ale skoro mowa o ignorowaniu, to Ty zignorowałeś moje argumenty, w wątku o Niepokalanym Poczęciu.
Postaram się odpowiedzieć jeszcze na te kwestie. Proszę o trochę czasu.
Nie ma pośpiechu.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr lis 29, 2017 15:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL