Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
Czyli, jak rozumiem, gdy pisało się , że Jahwe rzucał kamieniami to chodzi tu np. o podniesienie Żydów na duchu, umocnienie w wierze lub coś podobnego. Bo taki właśnie język wtedy do nich przemawiał. A nie o stwierdzenie faktu historycznego bo takiego mogło nawet wcale nie być. Najważniejsze jest przekazywanie Objawienia, prawd wiary. Podobnie pisze "Niedziela" z linku @Alus. Nie bardzo mi się to podoba ale cóż, kogóż to obchodzi co mnie się podoba, tak w każdym razie uczy KK.
Myślę, że tym postem odpowiedziałem sobie i może też jeszcze komuś na kilka ważnych pytań chociaż może nie ja powinienem bo ani zerowa wiedza ani takaż jej percepcja nie upoważnia mnie do tego.


Nawet nie wiedziałem że to tak wygląda :mrgreen: i że niektóre historie(choćby rzucanie przez Boga kamieniami) zostały wymyślone po to żeby podnieść jakiś tam ludzi na duchu, natomiast faktycznie nigdy nie miały miejsca.
Jest jakaś lista(oczywiście oprócz przypowieści) zmyślonych historii, które znajdują się w Biblii?
Czy może większość jest zmyślona? a jedynie kilka rzeczy jest tam prawdziwe.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt kwi 13, 2018 10:48
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Robek napisał(a):
Nawet nie wiedziałem że to tak wygląda :mrgreen: i że niektóre historie(choćby rzucanie przez Boga kamieniami) zostały wymyślone po to żeby podnieść jakiś tam ludzi na duchu, natomiast faktycznie nigdy nie miały miejsca.
Jest jakaś lista(oczywiście oprócz przypowieści) zmyślonych historii, które znajdują się w Biblii?
Czy może większość jest zmyślona? a jedynie kilka rzeczy jest tam prawdziwe.
Ustalaniem prawdy historycznej zajmują się historycy i archeologowie. Oni mają ewentualne kompetencje sporządzić taką listę.


Pt kwi 13, 2018 11:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
WalterX napisał(a):
Czy naprawdę Pan Bóg kazał sobie składać na ofiary zwierzęta?Czy Bóg dawca życia naprawdę kazał zabijać np. gołębie, owce tylko po to ,żeby oddać Mu chwałę? Wiem, że tak jest napisane w Biblii, ale myślę, że to nie może być autentyczna wola Pana Boga./tak jak nie sadzę, aby naprawdę Bóg rzucał kamieniami z nieba na przeciwników Jozuego, jak o tym napisano w księdze Jozuego/.


Pragnę Cie uspokoić - Bóg nie kazał robić ludziom żadnych okrutnych rzeczy, sami to wymyślili. Boga zresztą też, między innymi po to, aby właśnie mieć usprawiedliwienie dla popełniania wszelkiej maści bezeceństw. Gdyby wierzyć, że Bóg rzeczywiście kazał czynić ludziom to co pisze Biblia, to zabijanie zwierząt dla zaspokojenia rozdmuchanego ego Jahwe, byłoby najmniejszą z błahostek. Według Biblii Bóg kazał ludziom m. in.:
- wymordować całe narody
- gwałcić dzieci
- składać sobie ofiary z ludzi
- mordować całe rodziny w ramach kary za występki innych

Myślę, że nie masz wątpliwości, że usprawiedliwianie tych bestialstw wolą jakiegoś Boga musiało być wymysłem ludzi, a żaden Bóg nie istnieje i mam nadzieję, że Cię to uspokoja?


Cz kwi 19, 2018 11:50
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
zefciu napisał(a):
Zwłaszcza, że w czasie tworzenia ksiąg Biblii nie używano jeszcze interpunkcji, ani nawet spacji.
Tak i nie. Co do interpunkcji -- owszem. Co do spacji -- w połowie. W grece nie używano odstępów międzywyrazowych, co nie sprawiało aż takiego problemu ze względu to, że zapisywano pełne brzmienie wyrazów, z samogłoskami. Natomiast w piśmie hebrajskim używano odstępów międzywyrazowych, bo bez nich semickie pismo, spółgłoskowe, byłoby nie do rozczytania.


Cz kwi 19, 2018 13:37

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
akruk napisał(a):
zefciu napisał(a):
Zwłaszcza, że w czasie tworzenia ksiąg Biblii nie używano jeszcze interpunkcji, ani nawet spacji.
Tak i nie. Co do interpunkcji -- owszem. Co do spacji -- w połowie. W grece nie używano odstępów międzywyrazowych, co nie sprawiało aż takiego problemu ze względu to, że zapisywano pełne brzmienie wyrazów, z samogłoskami. Natomiast w piśmie hebrajskim używano odstępów międzywyrazowych, bo bez nich semickie pismo, spółgłoskowe, byłoby nie do rozczytania.


I kroi się dyskusja na 40 stron a sedno sprawy polega na dosłowności bądź nie tekstów biblijnych. Jeżeli już o grece to przypomnę powiedzenie "powtórzyć coś jota w jotę". Czyli od czasów starożytnych pilnowano przepisywania Biblii dokładnie, "co do joty". Czyli każda litera była ważna. Czy nazwałem to przecinkiem czy literą nie ma tu chyba żadnego znaczenia.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


N kwi 22, 2018 18:39
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
I kroi się dyskusja na 40 stron a sedno sprawy polega na dosłowności bądź nie tekstów biblijnych. Jeżeli już o grece to przypomnę powiedzenie "powtórzyć coś jota w jotę". Czyli od czasów starożytnych pilnowano przepisywania Biblii dokładnie, "co do joty". Czyli każda litera była ważna. Czy nazwałem to przecinkiem czy literą nie ma tu chyba żadnego znaczenia.
Ale przecież wiesz, że takiej precyzji nigdy nie uzyskano. Mamy różne redakcje tak ST, jak NT, które różnią się pewnymi fragmentami.


N kwi 22, 2018 18:57

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Robek napisał(a):
jano57 napisał(a):
Czyli, jak rozumiem, gdy pisało się , że Jahwe rzucał kamieniami to chodzi tu np. o podniesienie Żydów na duchu, umocnienie w wierze lub coś podobnego. Bo taki właśnie język wtedy do nich przemawiał. A nie o stwierdzenie faktu historycznego bo takiego mogło nawet wcale nie być. Najważniejsze jest przekazywanie Objawienia, prawd wiary. Podobnie pisze "Niedziela" z linku @Alus. Nie bardzo mi się to podoba ale cóż, kogóż to obchodzi co mnie się podoba, tak w każdym razie uczy KK.
Myślę, że tym postem odpowiedziałem sobie i może też jeszcze komuś na kilka ważnych pytań chociaż może nie ja powinienem bo ani zerowa wiedza ani takaż jej percepcja nie upoważnia mnie do tego.


Nawet nie wiedziałem że to tak wygląda :mrgreen: i że niektóre historie(choćby rzucanie przez Boga kamieniami) zostały wymyślone po to żeby podnieść jakiś tam ludzi na duchu, natomiast faktycznie nigdy nie miały miejsca.
Jest jakaś lista(oczywiście oprócz przypowieści) zmyślonych historii, które znajdują się w Biblii?
Czy może większość jest zmyślona? a jedynie kilka rzeczy jest tam prawdziwe.


@Robek, nie wiem co zostało czy nie zostało wymyślone, próbuję tylko wyciągać wnioski z Konstytucji Apostolskich co do omawianego fragmentu ks. Jozuego, konstytucje te bowiem usiłują objaśnić tego typu sprzeczności. Przyznaję, brzmi to dziwnie, jeżeli więc się mylę niech mnie ktoś poprawi.
Byle by to nie było pouczanie rodem z piaskownicy: nie masz racji! - dlaczego? bo jesteś głupi! - a dlaczego? - bo tak! To do Ciebie @Małgosiaa, marny to sposób ewangelizacji, z tej mąki rzeczywiście chleba nie będzie.
@Zefciu - styl czy charakter pisma nie wyklucza, że się jest narzędziem w ręku Boga. Poza tym WYDAJE MI SIĘ, że stać Cię na więcej niż czepianie się szczegółów.
@Amadeus35 - zgadzam się z tym co piszesz.
@Atheist - ładnie napisane, nie spotkałem jeszcze takiego dowodu nieistnienia Boga.
@Alus - mówiłem, żeby przenieść temat do działu "Biblia", tam są mądrzy co się znają. W ogóle dobrze byłoby im to zostawić, ja w każdym razie chciałbym zamilknąć i raczej czytać niż pisać.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


N kwi 22, 2018 19:27
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
Jeżeli już o grece to przypomnę powiedzenie "powtórzyć coś jota w jotę". Czyli od czasów starożytnych pilnowano przepisywania Biblii dokładnie, "co do joty". Czyli każda litera była ważna. Czy nazwałem to przecinkiem czy literą nie ma tu chyba żadnego znaczenia.
Jest to ewidentna nieprawda. Dokładne przepisywanie Biblii przez żydowskich pisarzy w czasach nowożytnych nie świadczy o tym, że tak samo postępowano zawsze i od samego początku. Wiele manuskryptów średniowiecznych nosi ślady ich późniejszego dostosowywania do wersji masoreckiej, czyli zmieniania. A dobitnym przykładem są manuskrypty znad Morza Martwego, w których istnieją rozmaite warianty tych samych tekstów, a żaden z nich nie jest identyczny ze współczesnym. Do wierności "jota w jotę" ewidentnie nie przywiązywano wówczas aż takiego znaczenia.

Swoją drogą tak samo chrześcijańscy przepisujący nie mieli rygorystycznego podejścia do kopiowanych tekstów, o czym świadczą dziesiątki, setki tekstów, w których istnieją dosłownie dziesiątki tysięcy różnic w rozmaitych manuskryptach samego tylko Nowego Testamentu. Praktycznie żaden manuskrypt starożytny nie ma identycznego tekstu z żadnym innym, wszystkie wykazują jakieś różnice między sobą.

Tak to jest faktycznie z tym rzekomo "dokładnym co do joty" przepisywaniem Biblii w czasach starożytnych. Czyli: ściema, kłamstwo bezwstydne.


N kwi 22, 2018 22:47
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Zefciu - styl czy charakter pisma nie wyklucza, że się jest narzędziem w ręku Boga.
A czy ja piszę, że styl wyklucza iż jest się narzędziem w ręku Boga? Wyklucza, że jest się bezwolnym narzędziem, które niczego od siebie do tego co pisane nie wnosi.
Cytuj:
Poza tym WYDAJE MI SIĘ
Nie drzyj się na mnie!
Cytuj:
że stać Cię na więcej niż czepianie się szczegółów.
Napisałeś, że Biblię przepisywano co do joty. Odpowiedziałem, że jednak nie. A Ty na to, że się czepiam szczegółów. Przecież sam zacząłeś pisać o szczegółach. Mnie te drobne różnice nie przeszkadzają w uznaniu Biblii za Słowo Boże.


Pn kwi 23, 2018 5:47
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
akruk napisał(a):
jano57 napisał(a):
Jeżeli już o grece to przypomnę powiedzenie "powtórzyć coś jota w jotę". Czyli od czasów starożytnych pilnowano przepisywania Biblii dokładnie, "co do joty". Czyli każda litera była ważna. Czy nazwałem to przecinkiem czy literą nie ma tu chyba żadnego znaczenia.
Jest to ewidentna nieprawda. Dokładne przepisywanie Biblii przez żydowskich pisarzy w czasach nowożytnych nie świadczy o tym, że tak samo postępowano zawsze i od samego początku. Wiele manuskryptów średniowiecznych nosi ślady ich późniejszego dostosowywania do wersji masoreckiej, czyli zmieniania. A dobitnym przykładem są manuskrypty znad Morza Martwego, w których istnieją rozmaite warianty tych samych tekstów, a żaden z nich nie jest identyczny ze współczesnym. Do wierności "jota w jotę" ewidentnie nie przywiązywano wówczas aż takiego znaczenia.

Swoją drogą tak samo chrześcijańscy przepisujący nie mieli rygorystycznego podejścia do kopiowanych tekstów, o czym świadczą dziesiątki, setki tekstów, w których istnieją dosłownie dziesiątki tysięcy różnic w rozmaitych manuskryptach samego tylko Nowego Testamentu. Praktycznie żaden manuskrypt starożytny nie ma identycznego tekstu z żadnym innym, wszystkie wykazują jakieś różnice między sobą.

Tak to jest faktycznie z tym rzekomo "dokładnym co do joty" przepisywaniem Biblii w czasach starożytnych. Czyli: ściema, kłamstwo bezwstydne.

Jeden przecinek przestawili ŚJ i tekst ma różne znaczenie
- Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju - w Biblii katolickiej, prawosławnej, protestanckiej,
- Zaprawdę powiadam ci dziś, będziesz ze Mną w raju - w Biblii ŚJ, co niby potwierdza śmierć duszy, która dopiero będzie wskrzeszona i osądzona na Sadzie Ostatecznym.


Pn kwi 23, 2018 7:28
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Alus napisał(a):
Jeden przecinek przestawili ŚJ i tekst ma różne znaczenie
- Zaprawdę powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju - w Biblii katolickiej, prawosławnej, protestanckiej,
- Zaprawdę powiadam ci dziś, będziesz ze Mną w raju - w Biblii ŚJ, co niby potwierdza śmierć duszy, która dopiero będzie wskrzeszona i osądzona na Sadzie Ostatecznym.

Jezus wielokrotnie używał swych ulubionych powiedzeń: "Zaprawdę powiadam ci", albo "Zaprawdę powiadam wam", czy też: " A Ja wam powiadam". Nigdy nie używał tych słów z dodatkiem dziś, nie miał takiego zwyczaju. Chyba nawet brzmiałoby to nie bardzo dobrze w ustach Jezusa, ktoś mógłby to zrozumieć: powiadam wam to dziś, a jutro już może będę mówił coś przeciwnego.


Pn kwi 23, 2018 7:55
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Alus napisał(a):
Jeden przecinek przestawili ŚJ i tekst ma różne znaczenie
No właśnie nie. Ten fragment w oryginalnym manuskrypcie nie miał interpunkcji. Natomiast w pierwszych manuskryptach, które interpunkcję miały – czasami miał taką jak u ŚJ. Więc takie odczytywanie słów Jezusa nie jest wymysłem ŚJ – było obecne w starożytności. Za taką interpretacją przemawia też fakt, że Apostoł Łukasz zwykle (ale nie zawsze) umieszczał „dzisiaj” po czasowniku, a nie przed.

Inna sprawa, że owszem, interpretacja jaką prezentuje np. ten troparion „W grobie, ciałem, w otchłani z duszą jako Bóg, w raju z łotrem, a na Tronie byłeś Panie, z Ojcem i Duchem Świętym, wszystko wypełniający, nieopisany” wskazuje na interpretację taką, jaką mamy w większości dzisiejszych Biblii.

feelek napisał(a):
ktoś mógłby to zrozumieć: powiadam wam to dziś, a jutro już będę mówił coś przeciwnego
Nie. Zwolennicy tej interpretacji uważają to za semityzm wzmiacniający wypowiedź. Tylko znowu pojawia się pytanie, czy taki semityzm pasuje do stylu św. Łukasza, którego uważa się za najczyściej posługującego się Greką z autorów NT.


Pn kwi 23, 2018 7:58
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
zefciu napisał(a):
Nie. Zwolennicy tej interpretacji uważają to za semityzm wzmiacniający wypowiedź.

Chciałem tylko powiedzieć, że Jezus nigdy przedtem tak swojej wypowiedzi nie wzmacniał, a trzeba powiedzieć, że dość często tego zwrotu używał.


Pn kwi 23, 2018 8:09

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
feelek napisał(a):
A Ja wam powiadam". Nigdy nie używał tych słów z dodatkiem dziś, nie miał takiego zwyczaju. Chyba nawet brzmiałoby to nie bardzo dobrze w ustach Jezusa, ktoś mógłby to zrozumieć: powiadam wam to dziś, a jutro już może będę mówił coś przeciwnego.


Wersja ŚJ jest bez sensu nie tylko dlatego że Jezus nigdy nie zwracał się dziwnie "powiadam ci dziś", ale dlatego że wyobraźmy sobie że powiedział: "powiadam ci, nadejdzie kiedyś taki dzień że będziesz ze mną w raju". Nic szczególnego - łotr okazał skruchę, więc ma szansę na raj. Natomiast Jezus powiedział to, czego się nawet łotr nie spodziewał, że tego samego dnia co wisi, przed nastaniem rana będzie w raju.
To przypomina odpowiedź na pytanie "czy aż siedem razy muszę przebaczać", Jezus powiedział nie "tak, i siedem razy trzeba" ale "nie mówię ci siedem ale i 77".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn kwi 23, 2018 18:59
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Dokładnie. To by raczej oznaczało, że na prośbę dobrego Łotra: "Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa", Jezus odrzekł: OK, kiedyś tam wspomnę, czekaj cierpliwie. Taka odpowiedź nie wymagałaby jakiegoś specjalnego wzmacniania, bo co tu wzmacniać?


Pn kwi 23, 2018 21:11
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL