Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Alus - prosta odpowiedź jest taka:
Cytuj:
85 "Zadanie autentycznej interpretacji słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko żywemu Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa 50 , to znaczy biskupom w komunii z następcą Piotra, Biskupem Rzymu.



To w tym przypadku, jest jeszcze słowo Boże? można to tak nazwać?
Bo przecież słowo Boże, to słowa Boga, no a tu wychodzi że w Biblii, są jeszcze słowa jakiś tam ludzi.
Więc to powinno się jakoś inaczej na to mówić.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr kwi 11, 2018 14:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
@Robek, jeżeli dobrze rozumiem to piszący Pismo Święte, tak samo jak inni natchnieni przez Ducha Św. byli tylko narzędziami. Nie oni mówili tylko mówił przez nich Duch Św. i nie oni pisali tylko pisał przez nich Duch Św. czyli Bóg. Urząd Nauczycielski Kościoła tylko interpretuje czyli tłumaczy jak mamy rozumieć to, co czytamy. Wynika stąd, że samodzielne czytanie Pisma Św. nie ma sensu bo sami niczego nie zrozumiemy. Tak przynajmniej uważa KK. Stąd się m.in. wziął zakaz tłumaczenia Biblii na języki narodowe bo ci co mieli czytać znali łacinę a reszta lepiej, żeby nie czytała.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Śr kwi 11, 2018 18:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
@Alus, przeczytałem jeszcze raz, powoli, cały linkowany tekst i nigdzie nie znalazłem zdania, że którykolwiek fragment albo choćby słowo czy przysłowiowy przecinek zostały wstawione przez piszącego PŚ samodzielnie. Owszem, różne fragmenty mają różne znaczenie, różne są rodzaje natchnienia. Ale Autor jest jeden - Duch Św. Nie też ma mowy, jak chce @Małgosiaa jakoby "Biblia...ma podwójnego autora: Boga i człowieka".
Jeśli chcecie mnie przekonać poszukajcie innych tekstów.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Śr kwi 11, 2018 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Alus, przeczytałem jeszcze raz, powoli, cały linkowany tekst i nigdzie nie znalazłem zdania, że którykolwiek fragment albo choćby słowo czy przysłowiowy przecinek zostały wstawione przez piszącego PŚ samodzielnie. Owszem, różne fragmenty mają różne znaczenie, różne są rodzaje natchnienia. Ale Autor jest jeden - Duch Św. Nie też ma mowy, jak chce @Małgosiaa jakoby "Biblia...ma podwójnego autora: Boga i człowieka".
Jeśli chcecie mnie przekonać poszukajcie innych tekstów.


Jest na tym forum paru moderatorów, którzy mają o tym jakieś pojęcie, może który się kiedy tutaj w tym temacie odezwie.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr kwi 11, 2018 20:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Robek napisał(a):
Jest na tym forum paru moderatorów, którzy mają o tym jakieś pojęcie, może który się kiedy tutaj w tym temacie odezwie.

A jaki jest sens, skoro jano57 stwierdził, że rozumie jak rozumie i:
jano57 napisał(a):
Jeśli chcecie mnie przekonać poszukajcie innych tekstów.

Przecież jemu wcale nie zależy na Prawdzie, bo gdyby zależało, to dopytywałby o to, czego nie rozumie, a chciałby zrozumieć. On chce nas postawić w roli tych, którym zależy na przekonaniu, aby przekonać go. To jemu ma zależeć na poznaniu, a nie nam na przekonywaniu. Z tej mąki chleba nie będzie. W każdym razie ja nie zamierzam bawić się w piekarza.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr kwi 11, 2018 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
@Małgosiaa - a o cóż miałbym dopytywać? Katechizm mówi wyraźnie, że jest jeden Autor a Ty piszesz wyraźnie, że dwóch. Ja cytuję poważne źródło a Ty każesz mi (i Robkowi) szukać w Google dowodów na prawdziwość Twoich słów. Może więc sama sobie wygugluj i wtedy będziemy rozmawiać dalej. A jeżeli nie zamierzasz - trudno, poszukam ludzi bardziej przyjaznych.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Śr kwi 11, 2018 22:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Małgosiaa - a o cóż miałbym dopytywać? Katechizm mówi wyraźnie, że jest jeden Autor a Ty piszesz wyraźnie, że dwóch. Ja cytuję poważne źródło a Ty każesz mi (i Robkowi) szukać w Google dowodów na prawdziwość Twoich słów. Może więc sama sobie wygugluj i wtedy będziemy rozmawiać dalej. A jeżeli nie zamierzasz - trudno, poszukam ludzi bardziej przyjaznych.

No to zobaczmy co mówi Katechizm, który sam zacytowałeś:
jano57 napisał(a):
No więc zobaczmy do Katechizmu - Art. trzeci, II. mówi:

II. Natchnienie i prawda Pisma świętego
105 Bóg jest Autorem Pisma świętego. "Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego.
Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane" 75.
106 Bóg natchnął ludzkich autorów ksiąg świętych. "Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał" 76.
107 Księgi natchnione nauczają prawdy. "Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia" 77.
108 Wiara chrześcijańska nie jest jednak "religią Księgi". Chrześcijaństwo jest religią "Słowa" Bożego: "Słowa nie spisanego, lecz Słowa Wcielonego i żywego" 78. Aby słowa Pisma świętego nie pozostawały martwą literą, trzeba, by Chrystus, wieczne Słowo Boga żywego, przez Ducha Świętego oświecił nasze umysły, abyśmy "rozumieli Pisma"(Łk 24,45).

Na mój mizerny rozum to jednak @Robek jest bliższy prawdy a w ogóle lektura tej części Katechizmu sporo by wyjaśniła.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz kwi 12, 2018 5:26
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Robek, jeżeli dobrze rozumiem to piszący Pismo Święte, tak samo jak inni natchnieni przez Ducha Św. byli tylko narzędziami.
Źle rozumiesz. Gdyby byli oni tylko narzędziami, to cała Biblia by była napisana jednym stylem. Tymczasem nic takiego nie zachodzi. Różne księgi pisane są różnym stylem literackim charakterystycznym dla osób i epok kiedy zostały spisane.

Tak więc prawdą jest, że „w Biblii jest to, co Bóg chciał, żeby tam było”. Tutaj chociażm nie katolik – zgadzam się z KKK. Ale to zdanie nie implikuje, że Biblia jest w warstwie dosłownej 100% dokładna historycznie. Ani nie implikuje, że Biblia nie dokonuje żadnych teologicznych uproszczeń; np. nie personifikuje Boga, przypisując mu ludzkie namiętności.

Ten post też zignorujesz pewnie, bo nie lubisz niewygodnych argumentów, ale piszę dla innych; niech widzą, że Twoje zarzuty są bezpodstawne.


Cz kwi 12, 2018 6:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Alus, przeczytałem jeszcze raz, powoli, cały linkowany tekst i nigdzie nie znalazłem zdania, że którykolwiek fragment albo choćby słowo czy przysłowiowy przecinek zostały wstawione przez piszącego PŚ samodzielnie. Owszem, różne fragmenty mają różne znaczenie, różne są rodzaje natchnienia. Ale Autor jest jeden - Duch Św. Nie też ma mowy, jak chce @Małgosiaa jakoby "Biblia...ma podwójnego autora: Boga i człowieka".
Jeśli chcecie mnie przekonać poszukajcie innych tekstów.


Jano57@ Jesli dojdziesz co oznacza ``natchniony Duchem Swietym`` bedziesz mial odpowiedz na nurtujace ciebie pytanie.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Cz kwi 12, 2018 6:45
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
@Alus, przeczytałem jeszcze raz, powoli, cały linkowany tekst i nigdzie nie znalazłem zdania, że którykolwiek fragment albo choćby słowo czy przysłowiowy przecinek zostały wstawione przez piszącego PŚ samodzielnie. Owszem, różne fragmenty mają różne znaczenie, różne są rodzaje natchnienia. Ale Autor jest jeden - Duch Św. Nie też ma mowy, jak chce @Małgosiaa jakoby "Biblia...ma podwójnego autora: Boga i człowieka".
Jeśli chcecie mnie przekonać poszukajcie innych tekstów.

A który według Ciebie autor poszczególnych ksiąg ST powstających przez stulecia spisał je samodzielnie???
Nie tylko autorzy częśći ST są nieznani, ale nawet chronologia powstawania poszczególnych ksiąg jest obiektem badania
http://niedziela.pl/artykul/48994/nd/Cz ... najstarsza


Cz kwi 12, 2018 7:41

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Najpierw @amadeus35 - dziękuję za zachętę do szukania, poszukałem najprościej, w Wikipedii https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Natchnienie_biblijne https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Interpr ... katolickim dużo ciekawych rzeczy, chciałem z początku cytować niektóre fragmenty ale za dużo tego jest. Co z tego zrozumiałem:
Generalnie, nikt się zbytnio nie zajmuje ludzkim autorstwem PŚ. Pisze się ZAWSZE o natchnieniu Duchem Św. i boskim autorstwie PŚ ale w następnym zdaniu często bywa o podwójnym autorstwie czy autorach ludzkich. Tak głosi Konstytucja Dei Verbum. Podobnie Verbum Domini Benedykta XVI.
"Biblia jest księgą bosko-ludzka i zawiera słowo Boże wypowiedziane przez człowieka, dzięki czemu jest to słowo całkowicie Boże i całkowicie ludzkie, to znaczy pochodzi od człowieka, jako przyczyny narzędnej (causa instrumentalis), obdarzonej wolną wolą, i od Boga, jako przyczyny głównej (causa principalis). Biblia jest orędziem Boga przekazanym ludziom w ludzkim języku, w konkretnych także okolicznościach ludzkiego życia, a także możliwościach rozumienia."
Więc @Małgosia ma tu pozornie rację. Pozornie gdyż z kontekstu ZAWSZE możemy wnioskować, że nie są ono ŹRÓDŁEM tego, co piszą. Chociaż niewątpliwie chcą i w pełni zgadzają się z głoszonym Słowem Bożym to jednak jest to Słowo Boże a nie ludzkie. "Autorzy" PŚ są więc autorami per procura[i]. Czyli po prostu pełnomocnikami, upoważnionymi przedstawicielami, narzędziami, kimkolwiek ale jednak nie autorami. Czy np. @Małgosiaa biorąc ślub [i]per procura z Australijczykiem twierdziłaby, że razem z pełnomocnikiem oboje wyszli za mąż za Australijczyka?
Druga sprawa to traktowanie prawdy materialnej, historycznej w PŚ, co jest podstawowym pytaniem tego wątku. Otóż:
" Jeśli autorem Biblii oprócz Boga jest także człowiek (z wszystkimi uwarunkowaniami i okolicznościami swojego życia), to oznacza, że Bóg mógł się posługiwać także tymi ograniczonymi możliwościami ludzkiego poznania i wiedzy, by przekazać głębsze i istotne prawdy; tzn. że Bóg używał na przestrzeni wieków „języka” (w szerokim tego słowa znaczeniu), który człowiek był w stanie zrozumieć. Dlatego interpretacja katolicka zgadza się na uznanie błędów w treści Pisma Świętego na płaszczyźnie nauk historycznych czy przyrodniczych."
Czyli, jak rozumiem, gdy pisało się , że Jahwe rzucał kamieniami to chodzi tu np. o podniesienie Żydów na duchu, umocnienie w wierze lub coś podobnego. Bo taki właśnie język wtedy do nich przemawiał. A nie o stwierdzenie faktu historycznego bo takiego mogło nawet wcale nie być. Najważniejsze jest przekazywanie Objawienia, prawd wiary. Podobnie pisze "Niedziela" z linku @Alus. Nie bardzo mi się to podoba ale cóż, kogóż to obchodzi co mnie się podoba, tak w każdym razie uczy KK.
Myślę, że tym postem odpowiedziałem sobie i może też jeszcze komuś na kilka ważnych pytań chociaż może nie ja powinienem bo ani zerowa wiedza ani takaż jej percepcja nie upoważnia mnie do tego.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Cz kwi 12, 2018 23:29
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
jano57 napisał(a):
Myślę, że tym postem odpowiedziałem sobie i może też jeszcze komuś na kilka ważnych pytań chociaż może nie ja powinienem bo ani zerowa wiedza ani takaż jej percepcja nie upoważnia mnie do tego.

Myślę, że tym i nie tylko tym postem pokazałeś to, co wytłuściłam. Nie powinieneś więc wyciągać wniosków, jakie zawarłeś w powyższym poscie, bo są one nieuprawnione i niewłaściwe.
Zacytowałeś powyżej Wikipedię, która mówi, że człowiek ludzkim językiem spisał Boże słowo, co oznacza, że przedstawiał prawdy Boże przy pomocy obrazów świata, jaki widział w okół siebie i jak ten świat rozumiał. Nie jest to analogiczne w żaden sposób do Twojego przykładu hipotetycznie zawartego małżeństwa przez Małgosię.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 13, 2018 4:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Cytuj:
Generalnie, nikt się zbytnio nie zajmuje ludzkim autorstwem PŚ. Pisze się ZAWSZE o natchnieniu Duchem Św. i boskim autorstwie PŚ ale w następnym zdaniu często bywa o podwójnym autorstwie czy autorach ludzkich. Tak głosi Konstytucja Dei Verbum. Podobnie Verbum Domini Benedykta XVI.


Jano57@
Jak sam zauwazyles lub jeszcze nie, Pismo Swiete samo sie przedstawiajac mowi nam, ze jest pisane przez natchnienie Ducha Swietego dlatego nazwane zostalo .....Slowem Bozym..... i tak nalezy przyjac ufajac Bogu i Jego Slowu.

Podwojne autorstwo, to jest juz calkowicie ludzka interpretacja i tym naprawde nie nalezy sie sugerowac, masz do wyboru Slowo Boga czy tez slowo czlowieka. Wiara polega na wyborach czy wierzysz i ufasz Bogu czy ludziom decyzja nalezy do ciebie.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Pt kwi 13, 2018 7:40
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
amadeus35 napisał(a):
Cytuj:
Generalnie, nikt się zbytnio nie zajmuje ludzkim autorstwem PŚ. Pisze się ZAWSZE o natchnieniu Duchem Św. i boskim autorstwie PŚ ale w następnym zdaniu często bywa o podwójnym autorstwie czy autorach ludzkich. Tak głosi Konstytucja Dei Verbum. Podobnie Verbum Domini Benedykta XVI.


Jano57@
Jak sam zauwazyles lub jeszcze nie, Pismo Swiete samo sie przedstawiajac mowi nam, ze jest pisane przez natchnienie Ducha Swietego dlatego nazwane zostalo .....Slowem Bozym..... i tak nalezy przyjac ufajac Bogu i Jego Slowu.

Podwojne autorstwo, to jest juz calkowicie ludzka interpretacja i tym naprawde nie nalezy sie sugerowac, masz do wyboru Slowo Boga czy tez slowo czlowieka. Wiara polega na wyborach czy wierzysz i ufasz Bogu czy ludziom decyzja nalezy do ciebie.

Tylko czemu protestanci odrzucili z kanonu KK kilka ksiąg ST - odkryli, że Bóg nie był ich autorem?


Pt kwi 13, 2018 7:46
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
amadeus35 napisał(a):
Jak sam zauwazyles lub jeszcze nie, Pismo Swiete samo sie przedstawiajac mowi nam, ze jest pisane przez natchnienie Ducha Swietego dlatego nazwane zostalo .....Slowem Bozym..... i tak nalezy przyjac ufajac Bogu i Jego Slowu.
Nie, nie jest tak. Żeby tak było, musiałaby taka klauzula się znajdować w każdej księdze Pisma Świętego. Albo też Pismo Święte powinno zawierać natchniony spis treści. Żaden z tych warunków nie jest spełniony.
Cytuj:
Podwojne autorstwo, to jest juz calkowicie ludzka interpretacja i tym naprawde nie nalezy sie sugerowac, masz do wyboru Slowo Boga czy tez slowo czlowieka. Wiara polega na wyborach czy wierzysz i ufasz Bogu czy ludziom decyzja nalezy do ciebie.
Uważasz, że Bóg zmieniał swój styl literacki dyktując pismo automatyczne raz takim, a raz innym stylem?


Pt kwi 13, 2018 8:45
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL