Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Nie widać słowa "poniewierał"


Cóż, widocznie nie przyswoiłeś sobie koncepcji synonimu - radzę się podszkolić i wrócić do dyskusji :D


So mar 31, 2018 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Acha, czyli mamy jedynie synonim "poniewierania" wg koncepcji Chronosa. Cechą informacji jest to, że jest czytelna w różny sposób, zależnie od danego odbiorcy. Język i słowa nie przedstawiają obiektywnych treści niezależnie od czytelnika. Ta sama sytuacja oceniana przez różnie uwarunkowanych odbiorców, będzie odebrana całkiem różnie. Podszkól się w uwarunkowaniach odbiorcy z czasów Biblijnych i wróć do dyskusji.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So mar 31, 2018 14:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2738
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Podszkól się w uwarunkowaniach odbiorcy z czasów Biblijnych i wróć do dyskusji.

Ja bym raczej zaproponowal naszym przyjaciolom (niektorych bym nie posadzal o tak prymitywne rozumowanie) prace od podstaw. Moze zaczac od analizy - co autor chcial powiedziec - np. we fragmencie "stoi i sapie, dyszy i dmucha, zar z rozgrzanego jej brzucha bucha"
Niech sobie podyskutuja sami gdzie lokomotywa ma brzuch i gdzie tam sa jelita?


So mar 31, 2018 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Acha, czyli mamy jedynie synonim "poniewierania" wg koncepcji Chronosa. Cechą informacji jest to, że jest czytelna w różny sposób, zależnie od danego odbiorcy. Język i słowa nie przedstawiają obiektywnych treści niezależnie od czytelnika. Ta sama sytuacja oceniana przez różnie uwarunkowanych odbiorców, będzie odebrana całkiem różnie. Podszkól się w uwarunkowaniach odbiorcy z czasów Biblijnych i wróć do dyskusji.


Hmm, czyli wierni nie powinni sami zabierać się za czytanie biblijnych tekstów, bez pomocy natchnionych duszpasterzy. Widocznie owieczki są zbyt głupie według Kościoła. Przecież trzeba zastosować właściwą metodologię badawczą która pozwoli rozszyfrować zagmatwane starożytne teksty. Tylko odpowiednimi metodami można rozpoznać formę i gatunek literacki oraz uwzględnić kulturę w której żył autor tekstu. Rozpatrywać należy to oczywiście w kontekcie całej Księgi. Jednakże sama egzegeza tekstów historycznych nie jest wystarczająca do zrozumienia ich znaczenia dlatego trzeba również poznać pouczenia sapiencjalne odnoszące się do sfery duchowej.
Gdybym się czepiał to powiedziałbym, że Kościół nie chce by słowo boże było interpretowane przez wiernych bo przecież wyobrażenia plemiennych pasterzy sprzed 2,5 tysiąca lat mające rangę prawdy objawionej ktoś mógłby wziąć dosłownie i przypadkiem zauważyć że Wszechmogący nie taki piękny jak go malują.
Dlatego wymyślono karkołomną metodologię aby zniechęcić tych bardziej ciekawych samodzielnego odkrywania prawdy.
Proponuję wyzwolić się spod opieki pasterzy, zastanowić się i wrócić do dyskusji.


So mar 31, 2018 17:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 06, 2011 14:38
Posty: 350
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
to są metody naukowe. Żeby rozumieć teksty starożytne trzeba mieć wiedzę. A co interpretacji Słowa Bożego wypowiedział się św. Paweł, że Kościół interpretuje je. Twoja ironia wynika ze zwykłej nie wiedzy, lub nienawiści do Kościoła. Czytając Pisma bez Ducha Świętego łatwo wyciągniesz każdy wniosek na jaki tylko masz ochotę. Pismo święte nie zostało przekazane żadnej osobie tylko wspólnocie.


So mar 31, 2018 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
dimko napisał(a):
to są metody naukowe. Żeby rozumieć teksty starożytne trzeba mieć wiedzę. A co interpretacji Słowa Bożego wypowiedział się św. Paweł, że Kościół interpretuje je. Twoja ironia wynika ze zwykłej nie wiedzy, lub nienawiści do Kościoła. Czytając Pisma bez Ducha Świętego łatwo wyciągniesz każdy wniosek na jaki tylko masz ochotę. Pismo święte nie zostało przekazane żadnej osobie tylko wspólnocie.


Rozumiem. Czyli aby zrozumieć PS muszę użyć odpowiedniej metodologii oraz czytać pod opieką ducha świętego. Duch święty jest oczywiście elementem niezbędnym i częścią metody naukowej i nieistotnym jest fakt, że istnienie istoty tej nie zostało nigdy udowodnione naukowo.


So mar 31, 2018 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Chronos napisał(a):
Gdybym się czepiał to powiedziałbym, że Kościół nie chce by słowo boże było interpretowane przez wiernych bo przecież wyobrażenia plemiennych pasterzy sprzed 2,5 tysiąca lat mające rangę prawdy objawionej ktoś mógłby wziąć dosłownie i przypadkiem zauważyć że Wszechmogący nie taki piękny jak go malują.
Dlatego wymyślono karkołomną metodologię aby zniechęcić tych bardziej ciekawych samodzielnego odkrywania prawdy.
Proponuję wyzwolić się spod opieki pasterzy, zastanowić się i wrócić do dyskusji.

Czyli mamy teorię spiskową, że Bóg jest zły, Kościół też jest zły, bo ze złego Boga robi na siłę dobrego. No a jak zły Kościół propaguje dobrego Boga, to wiadomo, że taki Kościół musi być zły, bo chce tworzyć dobro.

Co innego, gdyby zły Kościół mówił ludziom prawdę o złym Bogu i w ten sposób propagował złe wartości. Taki zły Kościół szerzący zło, byłby wtedy rzecz jasna dobry, bo tworzyłby więcej zła.

Chronos, nie porypały Ci się trochę za bardzo te teorie spiskowe? ;)

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So mar 31, 2018 23:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Czyli mamy teorię spiskową, że Bóg jest zły, Kościół też jest zły, bo ze złego Boga robi na siłę dobrego. No a jak zły Kościół propaguje dobrego Boga, to wiadomo, że taki Kościół musi być zły, bo chce tworzyć dobro.

Co innego, gdyby zły Kościół mówił ludziom prawdę o złym Bogu i w ten sposób propagował złe wartości. Taki zły Kościół szerzący zło, byłby wtedy rzecz jasna dobry, bo tworzyłby więcej zła.

Chronos, nie porypały Ci się trochę za bardzo te teorie spiskowe? ;)


Spisku tam nie widzę, raczej chęć zamieszania owieczkom w główkach aby zbytnio się nie mądrzyły:)
Wróćmy do tematu - może pochwalisz się interpretacją poniższego tekstu? Jeśli nie potrafisz zawsze możesz odwołać się do wersji swojego pasterza:)

"A Pan napełnił ich strachem na sam widok Izraela i zadał im wielką klęskę pod Gibeonem. Ścigano ich w stronę wzgórza Bet-Choron i bito aż do Azeki i Makkedy. Gdy w czasie ucieczki przed Izraelem byli na zboczu pod Bet-Choron, Pan zrzucał na nich z nieba ogromne kamienie aż do Azeki, tak że wyginęli."


So mar 31, 2018 23:42
Zobacz profil
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Chronos napisał(a):

Hmm, czyli wierni nie powinni sami zabierać się za czytanie biblijnych tekstów, bez pomocy natchnionych duszpasterzy. Widocznie owieczki są zbyt głupie według Kościoła. Przecież trzeba zastosować właściwą metodologię badawczą która pozwoli rozszyfrować zagmatwane starożytne teksty. Tylko odpowiednimi metodami można rozpoznać formę i gatunek literacki oraz uwzględnić kulturę w której żył autor tekstu. Rozpatrywać należy to oczywiście w kontekcie całej Księgi.


Ależ praktykę tłumaczenia biblii mamy w protestantyzmie. I dlatego jedna denominacja uznaje chrzest dzieci druga nie. Jedna praktykuje rozwód inna nie... Już wiesz dlaczego nie tłumaczy się samemu pism na własną zgubę


So mar 31, 2018 23:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Chronos napisał(a):
Spisku tam nie widzę, raczej chęć zamieszania owieczkom w główkach

Ale dlaczego chcesz mieszać owieczkom w główkach?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N kwi 01, 2018 0:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Chronos napisał(a):
Spisku tam nie widzę, raczej chęć zamieszania owieczkom w główkach

Ale dlaczego chcesz mieszać owieczkom w główkach?

Ależ nie mam takiego zamiaru. Chciałbym tylko zobaczyć Twoją interpretację powyższego tekstu w duchu chrześcijańskiej hermeneutyki biblijnej. I mam nadzieję, że uczynisz to z pomocą ducha świętego gdyż podobno inaczej nie działa.


N kwi 01, 2018 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Chronos napisał(a):
Chciałbym tylko zobaczyć Twoją interpretację
A czy ja powiedziałem, że mam swoją interpretację?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N kwi 01, 2018 15:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Chronos napisał(a):
Chciałbym tylko zobaczyć Twoją interpretację
A czy ja powiedziałem, że mam swoją interpretację?


Jeśli nie masz swojej to czy znasz oficjalną kościelną? bo jeśli nie, to dlaczego twierdzisz, że dosłowna interpretacja tego tekstu jest nieprawidłowa?


N kwi 01, 2018 16:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
Chronos napisał(a):
chwat napisał(a):
Chronos napisał(a):
Chciałbym tylko zobaczyć Twoją interpretację
A czy ja powiedziałem, że mam swoją interpretację?

Jeśli nie masz swojej, to czy znasz oficjalną kościelną?
Co za różnica co ja znam, lub czego nie znam? Czy wiadomości kogoś na temat "czegoś", mają wpływ na znaczenie tego "czegoś"?
Cytuj:
bo jeśli nie, to dlaczego twierdzisz, że dosłowna interpretacja tego tekstu jest nieprawidłowa?
Zacytuj moją wypowiedź, w której twierdzę, że dosłowna interpretacja tego tekstu jest nieprawidłowa.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N kwi 01, 2018 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Różne dziwne pytania o Pana Boga do mądrych ludzi
chwat napisał(a):
Zacytuj moją wypowiedź, w której twierdzę, że dosłowna interpretacja tego tekstu jest nieprawidłowa.


To bardzo proste pytanie: dosłowna interpretacja tego tekstu jest prawidłowa czy nie?
Nie bój się powiedzieć, że nie wiesz, to nie boli:)


N kwi 01, 2018 16:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL