Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Następna strona
 Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Małgosiaa napisał(a):
Chronos napisał(a):
Dla mnie, i zapewne dla wielu ludzi jednak ma.

Czyżbyś pragnął wierzyć w Boga?


To jest po prostu najzwyklejsza w świecie, ludzka ciekawość, chęć odkrycia prawdy:) Zapewne z tego powodu archeolodzy zbadali to miejsce w 2016 r. Wbrew temu co się może wydawać, uważam Jezusa za fascynującą postać.


Pn kwi 02, 2018 21:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
usunąłem post Robka zawierający kilka pytań, na które odpowiedź można znaleźć w Piśmie świętym, specjalnie mocno nie szukając.
Ostrzegam:

Obrazek

I żeby nie było, że ktoś nie rozumie: "sprawdzę w googlach zanim zadam głupie pytanie"

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt kwi 03, 2018 20:53
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Chronos napisał(a):
dimko napisał(a):
Chronos napisał(a):

W świetle nauki nie mówi się: ja w to nie wierzę. Stwierdza się po prostu: nie ma wystarczających argumentów/dowodów na potwierdzenie danej tezy.


Czyli ateista mówiąc nie ma Boga ma na to dowody?


To jakieś żarty: nie udowadniasz nieistnienia czegoś tylko czy dana rzecz istnieje!
Przykładowo czy jesteś w stanie udowodnić, że elfy nie istnieją? albo jednorożce lub krasnoludki?
Za to jesteś w stanie udowodnić że słonie istnieją: jest na to miliony dowodów.
Czy to zrozumiałe?


Ciekawe rzeczy piszesz, bardzo ciekawe. Tym bardziej że udowodniono nieistnienie eteru


Wt kwi 03, 2018 21:21

Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 20:03
Posty: 156
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Quinque napisał(a):

Ciekawe rzeczy piszesz, bardzo ciekawe. Tym bardziej że udowodniono nieistnienie eteru


Tak jak udowodniono niestnienie jednorożców:)


Wt kwi 03, 2018 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Szczęść Boże. W poprzedniej swojej odpowiedzi starałem się odpowiedzieć na pytanie: czy uznanie zmartwychwstania Chrystusa za fakt jest konieczne do zbawienia? W obecnym poście spróbuję odpowiedzieć na pytanie: czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest faktem?
Tak jest faktem. Nikt z ewangelistów co prawda nie zrelacjonował samego fizycznego momentu zmartwychwstania. Nie spisał ,,jak to się odbyło". Zmartwychwstanie jest przedmiotem naszej wiary, a nie naukowych dyskusji w jaki sposób ,,fizyczny" to się stało. Św. Paweł Apostoł pisze, że ,,jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara'' ( 1 Kor 15, 14). Pismo święte ( a zwłaszcza Nowy Testament) przedstawia wiele dowodów, że zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem nie podlegającym dyskusji. Zmartwychwstanie ma wymiar zarówno nadprzyrodzony (nadzwyczajna interwencja Boga) oraz wymiar historyczny (wydarzyło się w konkretnym miejscu i czasie).Przede wszystkim takim dowodem jest Kościół. Sobór Watykański II stwierdza: ,,Albowiem z boku umierającego na krzyżu Chrystusa zrodził się przedziwny sakrament całego Kościoła" (Konstytucja o liturgii świętej, Sacrosanctum concilium, 5). Dzięki Kościołowi nauczanie Chrystusa jest przekazywane całemu światu: ,,Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata" (Mt 28, 19n; por. Mk 16, 15n). Wiara Kościoła zasadza się więc na fakcie zmartwychwstania Chrystusa i świadectwie Apostołów. Nauczają o tym już Ojcowie Kościoła (por. np. św.Atanazy, Listy do Serapiona, w: Źródła myśli teologicznej, red. H. Pietras, Kraków 1996, str. 102).
Także Ewangelie i inne pisma Nowego Testamentu ( Dzieje Apostolskie i Listy apostolskie) są świadectwem wiary pierwotnego Kościoła w zmartwychwstanie Chrystusa. Zaświadczają również o rozwoju samego Kościoła. Gdyby Jezus nie zmartwychwstał to wiara szybko by zaginęła. Ewangelie dokładnie opisują wydarzenia tuż przed zmartwychwstaniem i tuż po zmartwychwstaniu Chrystusa (np. mękę i śmierć, a po zmartwychwstaniu ukazywanie się zmartwychwstałego Chrystusa, czyli chrystofanie).
Ewangelie, jak napisałem wcześnie, nie zanotowały samego momentu zmartwychwstania Jezusa. Jednakże podają szereg dowodów potwierdzających zmartwychwstanie. Omówię niektóre z nich. Za uwierzytelnieniem faktu zmartwychwstania przemawia historyczność Jego śmierci i pogrzebania. Autorzy Nowego Testamentu często używali takiego określenia w stosunku do Jezusa: ,,umarł i zmartwychwstał" ( 1 Tes 4, 14). Pan Jezus sam zapowiadał swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie (por. np. Mk 8, 31). Śmierć i pogrzebanie Jezusa są dowiedzione przez konkretnych ludzi. Władze Żydowskie i cesarskie wydały na Niego wyrok, były świadkiem Jego ukrzyżowania i śmierci; konkretne osoby pogrzebały Jezusa (Józef z Arymatei, kobiety, które chciały namaścić Jego ciało po smierci).Jezus Chrystus został pogrzebany przez te same osoby, które zobaczyły Jego już po zmartwychwstaniu. Trzeba również dodać świadectwo jedynego apostoła, który był świadkiem śmierci Chrystusa, św. Jana (por. Czesław St. Bartnik, Dogmatyka katolicka, t.1: Traktaty I-VI, Lublin 2012, str.693).
Ważnym, choć nie bezpośrednim, dowodem na zmartwychwstanie Pana Jezusa jest pusty grób. NIe jest to bezpośredni dowód, bo fakt pustego grobu można różnie tłumaczyć (por. Mt 28, 11-15; por.także: J 20, 13). NIemniej z kart Ewangelii można wywnioskować, że był to pierwszy dowód prowadzący do rozpoznania faktu zmartwychwstania Chrystusa. Stało się tak najpierw w przypadku pobożnych kobiet (por. Łk 24, 3.22n; J 20, 1n.11-16), a później innych Apostołów (por. Łk 24, 12; o fakcie pustego grobu mówi też Katechizm Kościoła Katolickiego-nr.640). ,,Uczeń, którego Jezus kochał" (najprawdopodobniej był to autor czwartej Ewangelii, św.Jan) wchodząc do grobu i widząc leżące płótna ,,ujrzał i uwierzył" (J 20, 8). Św. Jan uznał, że nieobecność ciała Pana Jezusa nie mogła być dziełem ludzkim i Jezus nie powrócił do życia ziemskiego, tak jak wskrzeszony przez Niego Łazarz (por. KKK, 640).
Dowodem są oczywiście objawienia Chrystusa zmartwychwstałego. Nasz Pan ukazał sie najpierw kobietom: Marii Magdalenie i innym (por. J 20, 16). Później objawił się Piotrowi, innym Apostołom, a nawet więcej niż pięciuset braciom równocześnie (por. 1 Kor 15, 5). Przy czym od razu trzeba dodać, że wiara Apostołów nie była ślepa. Z kart Ewangelii dowiadujemy się, że byli oni niezwykle mocno zżyci z ich Mistrzem, gdy był z nimi. Aresztowanie, męka i śmierć Pana Jezusa brutalnie to przecięły. Ich wiara została poddana radykalnej próbie, choć Jezus zapowiadał swoją śmierć i zmartwychwstanie. Szok spowodowany męką i śmiercią Pana Jezusa był tak wielki, że niektórzy z uczniów nie uwierzyli w wiadomość o zmartwychwstaniu (por. KKK, 643). Ewangelie pokazują uczniów zasmuconych (por. Łk 24, 17), przerażonych (por. J 20, 19). Wymowny jest fragment o niewiernym Tomaszu. NIe był on obecny podczas pierwszego spotkania Apostołów ze zmartwychwstałym Jezusem (por. J 20, 19-22). Uwierzył dopiero podczas drugiego spotkania, gdy zmartwychwstały Chrystus polecił jemu włożyć ręce w Jego bok (por. J 20, 24-29).
Postawa św. Tomasza Apostoła wskazuje na ciekawy fakt, który też jest dowodem na zmartwychwstanie. Jak napisałem wcześniej, po śmierci Pana Jezusa Apostołowie byli przerażeni, smutni; tylko św. Jan towarzyszył Zbawicielowi do Jego śmierci, pozostali uciekli do Galilei. Po zmartwychwstaniu Jezusa następuje gigantyczna zmiana postaw Apostołów. Z niesamowitą siłą wybucha wiara w zmartwychwstanie Chrystusa. Następuje odważne głoszenie prawdy o Chrystusowym odkupieniu, szczególnie po zesłaniu Ducha Świętego. Zmartwychwstanie jest kamieniem węgielnym Kościoła. Rodzi się naukowa refleksja nad zmartwychwstaniem (tzn. teologia). Wszystko to świadczy o realności zmartwychwstania Chrystusa (por. Cz.St.Bartnik, dz.cyt.,str.695).
Mogę też dodać, że dla mnie ogromnym dowodem zmartwychwstania Chrystusa jest rozszerzanie się Ewangelii na cały świat oraz świadectwo milionów świętych, znanych i nieznanych. Wśród świętych zaś świadectwo ogromnej rzeszy męczenników. Gdyby Jezus nie zmartwychwstał czy był by sens oddawania życia za wiarę w Chrystusa?. W żadnej innej wierze nie ma tak ogromnej liczby wyznawców ponoszących śmierć męczeńską za wiarę, jak w chrześcijaństwie. To tyle mej odpowiedzi. Z bogiem. Cześć.


Wt kwi 24, 2018 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Tak jak na poczatku stwierdziles jest to przedmiot wiary a nie nauki, w zwiazku z tym dla wierzacych to fakt a dla niewierzacych nie.
Ciezko uznac za dowody na istnienie tego faktu dzialania czy wypowiedzi ludzi zyjacych duzo pozniej.


Śr kwi 25, 2018 18:31
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
radoslaw_kowalczyk72 napisał(a):
Wśród świętych zaś świadectwo ogromnej rzeszy męczenników. Gdyby Jezus nie zmartwychwstał czy był by sens oddawania życia za wiarę w Chrystusa?. W żadnej innej wierze nie ma tak ogromnej liczby wyznawców ponoszących śmierć męczeńską za wiarę, jak w chrześcijaństwie. To tyle mej odpowiedzi. Z bogiem. Cześć.


Argument nie do odrzucenia. W drodze wygranej licytacji, nie sposób nie uznać zmartwychwstania.


Cz kwi 26, 2018 16:14

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Zmartwychwstanie to fakt fizyczny, z czym jest problem?
Nawet jest dowód- Całun.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 05, 2018 6:18
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Całun - nazwałbym go raczej dowodem śmierci, a nie zmartwychwstania.


So maja 05, 2018 7:00
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
nolda napisał(a):
Całun - nazwałbym go raczej dowodem śmierci, a nie zmartwychwstania.

Idąc twoim tokiem rozumowania - na świecie istniałyby miliardy całunów jako dowodów śmierci wszystkich ludzi.


So maja 05, 2018 8:30

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
nolda napisał(a):
Całun - nazwałbym go raczej dowodem śmierci, a nie zmartwychwstania.

Całun raczej nie powstał z powodu śmierci ale z "promieniowania" w momencie Zmartwychwstania.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 05, 2018 8:35
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Raczej, chyba, jaki to dowód? Jest to płótno na którym odwzorowana jest z tyłu i przodu postać ludzka. Nawet Kościół katolicki nie określa czy to ciało Chrystusa czy nie. Pozostawia wiernym – chcecie to wierzcie, chcecie nie wierzcie. A idąc tokiem mojego rozumowania, jeśli Jezus chciałby zostawić ślad materialny swego zmartwychwstania, to by zostawił, przecież ma taką moc. Widoczne jednak nie miał takiej potrzeby.


So maja 05, 2018 18:27

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Ma taką moc i zostawił. Jednak kto nie chce wierzyć to nie uwierzy.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 05, 2018 18:32
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Mój sąsiad wierzy, że jak mu kot, w dodatku ciemnej maści przebiegnie drogę, to będzie miał pecha, a sąsiadka, że jak rozbije lusterko, to gwarantowane siedem lat nieszczęścia. Kto nie chce uwierzyć, ten niech nie wierzy, kto uwierzył ten ... .


So maja 05, 2018 18:50

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Trudno, nie wierzysz naukowym badaniom, widać tak masz.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So maja 05, 2018 18:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL