Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 19:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
 Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
adakla napisał(a):
Saqura napisał(a):
R6 napisał(a):
Czyli muzułmanin też może być zbawiony chociaż w to nie wierzy?
Pytanie moje bierze się stąd, że kiedyś może okazać, że ktoś z mojego otoczenia zostanie muzułmaninem, a ja nie będę wiedział czy to zagraża jego zbawieniu.


Nie może :roll:


Najpierw naucz się wiary.

"plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny."

http://www.nonpossumus.pl/encykliki/sob ... ium/II.php


To i Żydów :roll:
Zaprzeczasz słowom Chrystusa I Apostołów.
"Kto nie ma Syna nie ma i Ojca"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 24, 2018 20:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 24, 2018 13:19
Posty: 23
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Nie ja to napisałem. To konstytucja Lumen gentium napisana pod wpływem Ducha Swiętego w ramach Soboru Watykańskiego II.


Śr sty 24, 2018 20:44
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Da się z tego jakoś wypisać? Mam na myśli zbawienie; liczba trolli, jakie się pod nie podczepiają (a każdy uczony) w Dopiskach), sugeruje, że w piekle jest całkiem znośnie. Może wręcz przyjemnie.


Śr sty 24, 2018 20:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
adakla napisał(a):
Nie ja to napisałem. To konstytucja Lumen gentium napisana pod wpływem Ducha Swiętego w ramach Soboru Watykańskiego II.


Aha... :)
Już się martwiłam że to Pismo tak "wykłada".

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr sty 24, 2018 20:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 24, 2018 13:19
Posty: 23
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
ErgoProxy napisał(a):
Da się z tego jakoś wypisać? Mam na myśli zbawienie; liczba trolli, jakie się pod nie podczepiają (a każdy uczony) w Dopiskach), sugeruje, że w piekle jest całkiem znośnie. Może wręcz przyjemnie.


http://episkopat.pl/wp-content/uploads/ ... ogolny.pdf


Śr sty 24, 2018 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 24, 2018 13:19
Posty: 23
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Saqura napisał(a):
adakla napisał(a):
Nie ja to napisałem. To konstytucja Lumen gentium napisana pod wpływem Ducha Swiętego w ramach Soboru Watykańskiego II.


Aha... :)
Już się martwiłam że to Pismo tak "wykłada".


Przestał wykładać i do ręki wziął miecz zwany doktryną rzymsko-katolicką.


Śr sty 24, 2018 21:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Saqura napisał(a):
Już się martwiłam że to Pismo tak "wykłada".

Pismo niczego nie wykłada.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr sty 24, 2018 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 24, 2018 13:19
Posty: 23
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Ale Bóg wykłada w Piśmie.


Śr sty 24, 2018 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
chwat napisał(a):
Saqura napisał(a):
Już się martwiłam że to Pismo tak "wykłada".

Pismo niczego nie wykłada.


Gapa ze mnie... sorry, umknęło. Miało być najpierw "wkłada"/daje/"zasiewa" a potem "wyklada"

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Ostatnio edytowano Śr sty 24, 2018 21:34 przez Saqura, łącznie edytowano 1 raz



Śr sty 24, 2018 21:30
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
adakla napisał(a):
Uważam, że nie ma sprzeczności w pewnych sprawach. Są obowiązki muzułmańskie, które nie naruszają prawa Chrystusowego. Sęk w tym, aby muzułmanin nie wypełniał tych obowiązków, które godzą w to prawo. Pomoże mu w tym serce, w którym Bóg zaszczepił naturalną dobroć niezależną od religii.

Są muzułmanie, którzy żyją w zgodzie z Chrystusowym przykazaniem miłości, choć o tym nie wiedzą. Jeżeli Bóg nie miałby ich zbawić, nie byłby sprawiedliwy.

Pytanie, czy tacy muzułmanie, którzy nie chcą naśladować swojego Proroka są jeszcze muzułmanami?


Pt sty 26, 2018 10:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Ciekawe czy warunkiem koniecznym bycia muzułmaninem jest nawracanie niewiernych?

_________________
Wadą wiary jest to, że jest wiarą.
http://wiadomosci.onet.pl/2084260,12,zl ... ,item.html


Pt sty 26, 2018 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Dzięki ekumenicznej atmosferze zaczynam odnosić wrażenie, że wyznanie nie ma znaczenia. Nie ma więc też znaczenia, że będzie przybywać w Polsce muzułmanów, którzy pomniejszą liczbę katolików na korzyść własnej wiary, prawda?
Bo co za różnica czy ktoś wierzy w to, że Jezus jest Bogiem i że zmartwychwstał, czy nie.
Dla zbawiania nie ma to znaczenia.
Czy dobre wrażenie odnoszę?

_________________
Wadą wiary jest to, że jest wiarą.
http://wiadomosci.onet.pl/2084260,12,zl ... ,item.html


Pt sty 26, 2018 19:51
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Dla zbawienia znacznie ma jak wprowadzamy naukę Jezusa w życie. W przypadku Islamu problem polega na tym, że nauki płynące z Koranu są z nauczaniem Jezusa całkowicie sprzeczne. Nie ma takiej możliwości, żeby prawdziwie wierzący muzułmanin był jednocześnie dobrym chrześcijaninem.


Pt sty 26, 2018 21:01

Dołączył(a): Pt lut 02, 2018 21:59
Posty: 6
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Tytuł wątku: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem? Po pierwsze, człowiek, w którego zmartwychwstanie wierzą chrześcijanie, miał na imię Jezus. Chrystus, to określenie, które funkcjonowało sporo lat przed domniemanym urodzeniem Jezusa, a które oznaczało z grecka namaszczony, a z hebrajskiego mesjasz.
Zanim dojdzie się do zagadnienia, czy zmartwychwstanie Jezusa było faktem, trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy Jezus w ogóle się urodził. Tzn. wielu Jezusów w tamtych czasach się urodziło, bo to imię wśród starożytnych plemion żydowskich było bardzo popularne. Tu chodzi jednak o konkretnego Jezusa, urodzonego w Nazarecie (nie w Betlejem, bo przeczą temu fakty historyczne), mającego co najmniej sześcioro rodzeństwa (mówi o tym Nowy Testament) i który w dodatku zmartwychwstał.
Zastanówmy się nad tym, dlaczego żadne źródła historyczne nie wspominają o Jezusie, który zmartwychwstał. Przecież byłaby to sensacja na cały świat! A tu nic, zero informacji. Milczą historyczne źródła rzymskie i żydowskie. Natomiast o takim np. Aleksandrze Wielkim, który żył kilkaset lat przed Jezusem, czy też o faraonach, żyjących kilka tysięcy lat wcześniej, jest mnóstwo informacji. Jak to możliwe, że o ziemskich władcach tyle wiemy, a o domniemanym synu Boga, władcy kosmosu, nie wiemy prawie nic?
Inna kwestia, to taka, że każda religia jest szkodliwa. Każda uczy nietolerancji wobec innych wyznań (czyli innych ludzi), każda powoduje poczucie winy w obszarch, w których człowiek nic nie zawinił. Religie są okrutne, co pokazuje przykład składania ofiar z ludzi wśród Majów, inkwizycji chrześcijańskiej, której konsekwencją było palenie żywcem ludzi, ataki terrorystyczne tzw. państwa islamskiego, czy też agresywne zachowania chrześcijańskich narodowców we współczesnej Polsce.
Na marginesie dodam, że jestem osobą niewierzącą, ale - w przeciwieństwie do większości katolików - znam Biblię. To, o czym mówił Jezus w Nowym Testamencie, nie ma nic wspólnego ze współczesną religią katolicką. Interesuję się też historią chrześcijaństwa. Dlatego nie wierzę.


Pt lut 02, 2018 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
Interesuję się też historią chrześcijaństwa.
Ja także
detonacja napisał(a):
Dlatego nie wierzę.
Dlatego wierzę.

Cytuj:
Zastanówmy się nad tym, dlaczego żadne źródła historyczne nie wspominają o Jezusie, który zmartwychwstał. Przecież byłaby to sensacja na cały świat! A tu nic, zero informacji. Milczą historyczne źródła rzymskie i żydowskie

Tabloidów wówczas nie było ale kilka swiadectw pozachrześcijańskich sie znajdzie (o chrześcijańskich też chętnie porozmawiam).
Najbardziej znany jest Józef Flawiusz. Wspomina o Jezusie dwukrotnie w Dawnych dziejach Izraela. Raz pisząc o jego bracie Jakubie, a drugi raz pisząc :
"W tym czasie żył Jezus, człowiek mądry, jeśli w ogóle można nazwać go człowiekiem. Czynił bowiem rzeczy niezwykłe i był nauczycielem ludzi, którzy z radością przyjmują prawdę. Zjednał sobie wielu Żydów, jako też Greków. On to był Chrystusem. A gdy wskutek doniesienia najznakomitszych z nas mężów Piłat zasądził go na śmierć krzyżową, jego dawni wyznawcy nie przestali go miłować. Albowiem trzeciego dnia ukazał im się znów jako żywy, co o nim, jak i wiele innych zdumiewających rzeczy przepowiedzieli prorocy. Odtąd, aż po dzień dzisiejszy, istnieje plemię chrześcijan, którzy od niego otrzymali tę nazwę"
Teks ten uważany jest za wygładzony. Np. fragment "On to był Chrystusem" prawdopodobnie brzmiał mniej więcej "On to uchodził za Chrystusa".
Z nie żydowskich źródeł najstarszy (ale nie jedyny)jest list Mary Bar-Serapiona. O tym znajdziesz też duzo.
Interesujesz się, czy dopiero zaczynasz się interesować?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt lut 02, 2018 23:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL