Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 11:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Następna strona
 Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
A co Ty wiesz o mnie, o mojej wiedzy, o moim współczuciu dla innych, o mojej pomocy potrzebującym? Nic? No to zacytuję Marka Twaina: Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Nie chce mi się cytować wszystkich obrzydliwych fragmentów Starego Testamentu, ale jeden mogę. Bo mam dzieci. A Ty?
Było tak. Aniołowie przyszli do ulubionego przez Boga Lota, żeby go ostrzec przed zbliżającą się katastrofą.
Rdz19. Zanim jeszcze udali się na spoczynek [aniołowie], mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, wywołali Lota i rzekli do niego: «Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić!» Lot, który wyszedł do nich do wejścia, zaryglowawszy za sobą drzwi, rzekł im: «Bracia moi, proszę was, nie dopuszczajcie się tego występku! Mam dwie córki, które jeszcze nie żyły z mężczyzną, pozwólcie, że je wyprowadzę do was; postąpicie z nimi, jak się wam podoba, bylebyście tym ludziom niczego nie czynili, bo przecież są oni pod moim dachem!»
Pozwoliłbyś, żeby chołota zgwałciła Twoje nieletnie córki, gdyby Twój Bóg wydał taką dyspozycję? Jeżeli tak, to jesteś wyjątkowo podły i powinni Ci odebrać prawa rodzicielskie. A Twój Bóg jest bezwzględny i nie ma pojęcia o tym, co czują rodzice. Przepraszam, wkurzyłam się. Ja za swoimi dziećmi wskoczę w ogień nie patrząc na żadnych bogów.


Aha.

Ja święty nie jestem(Chyba że jak ci z Bostonu). A w szkole rozpoznawalny jestem raczej nie za stopnie

Po pierwsze to nie mam dzieci. Po drugie, co za różnica co kto robi? Czy kogoś okradnie/zgwałci? Skoro i tak wszyscy skończymy tak samo(jako karma dla robactwa). Jeżeli jesteśmy tylko wynikiem milionów lat ewolucji(niczym więcej). To nie różnimy się zbytnio od zwierząt?

A teraz odpowiesz na moje zarzuty? Dlaczego inkwizycja jest zła? Krucjaty? Kościół? Religie(oprócz zlodziejskiego Islamu)? I co ty tam jeszcze mówiłaś

Btw, dyskusja z tobą może byc calkiem zabawna. Zapraszam do innych działów


So lut 03, 2018 13:10
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
Spojrzałam na Twój awatar i zorientowałam się, że pewnie jesteś kobietą. Tym bardziej moje pytanie jest zasadne: skrzywdziłabyś swoje dzieci w imię Boga? A tak naprawdę w imię legend i tego, co przez 2 tysiące lat wymyślili niemoralni, żądni kasy i władzy ludzie?
Jak chcesz, to odpowiem Ci na pytania, które zadałaś.


Tak. A Snoop Dogg nie żyje. Eazy-E, Tupac. Jak Bruce Lee. I nie ma takich ludzi jak człowiek z blizną(Tony Montana)

Rozumiem że Żydzi byli żądni władzy ponad 3tyś lat temu na pustyni. Gdzie Jerozolima była ich stolicą. No a później w imię kasy przez ponad 3 wieku chrześcijanie byli mordowani. Bo to wcale nie tak że po nawróceniu na łono rzymu winy były darowane. Tysiące osób od tak dla zgrywy i władzy dawali się palić, rzucali lwom na pożarcie. No tak...


So lut 03, 2018 13:20

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Cześć. Pragnę odpowiedzieć na pytania zadane przez Ciebie R6. Zadałeś dwa pytania:
1. Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
2. Czy uznanie tego za fakt jest konieczne do zbawienia?
Odpowiedź zawrę w dwóch postach. Wydaje się, że dla chrześcijan oraz tych, którzy nie mają żadnych przeszkód w poznaniu Ewangelii i tajemnicy Kościoła uznanie faktu zmartwychwstania Chrystusa jest koniecznym warunkiem zbawienia. Natomiast co jest z tymi sprawiedliwymi ludźmi, którzy są przedstawicielami innych religii, albo też z innych powodów nie przyjęli jeszcze Ewangelii?. Chodzi mi o to, że jeszcze w wielu krajach na świecie (np. Kuba, Chiny, Korea Północna) nie ma wolności religijnej i wolności sumienia. Za wyznawanie jakiejkolwiek religii grozi nawet kara śmierci. W innych krajach (np. wielu krajach arabskich) wolność religijna jest ograniczona tylko do jednej religii (islamu). Za wyznawanie chrześcijaństwa grozi śmierć. Są też inne powody, np. religijne, społeczne, nawet w krajach respektujących wolność religijną. To jest moim zdaniem zasadnicza trudność pojawiająca się przy próbie odpowiedzi na Twoje R6 pytanie.
Wydaje mi się, że próbując odpowiedzi, warto przypomnieć czym jest Kościół katolicki. Według nauczania Soboru Watykańskiego II są cztery kręgi przynależności do Kościoła. Do Kościoła w pełni należą katolicy (Kościół rzymskokatolicki-por. Sobór Watykański II, KK, 14). Co to znaczy ,,w pełni należeć do Kościoła"?. To znaczy, idąc za poruszeniem Ducha Bożego w pełni przyjmować nauczanie Kościoła w kwestii prawd wiary oraz moralności, przyjmować wszystkie środki zbawienia ustanowione przez Chrystusa w Kościele katolickim (przede wszystkim sakramenty-zwłaszcza Eucharystia), pozostawać w łączności z Chrystusem rządzącym Kościołem przez papieża i biskupów. Jest to łączność wiary, sakramentów i zwierzchnictwa kościelnego.
Drugi krąg. Do Kościoła należą inni chrześcijanie (np. protestanci, prawosławni i in). Wszystkich chrześcijan łączy chrzest. który włącza do wspólnoty Kościoła (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, w skrócie:KKK, 1271; por. także: Sobór Watykański II, De, 3). Łączność z Kościołem jest niepełna, gdyż istnieją różnice w rozumieniu prawd wiary. Trzeba jednak wiedzieć, że zarówno protestanci i prawosławni wierzą w zmartwychwstanie Chrystusa. Wszystkich chrześcijan łączy też cześć oddawana Pismu świętemu, normom wiary i życia, szczera gorliwość religijna, wiara w Trójcę Świętą-nawet do przelania krwi (por. KK, 15; por. także: M.Kaszowski, Nauka Kościoła w pytniach i odpowiedziach, w: http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03htm Wydruk z dnia: 2018-03-03).Natomiast protestanci i prawosławni nie uznają zwierzchnictwa Biskupa Rzymu. Są też różnice w doktrynie dotyczącej sakramentów (może z wyjątkiem chrztu).
Przyporządkowani do Kościoła są ci, którzy nie przyjęli Ewangelii, ale wierzą w jednego Boga-Stwórcę świata. Przede wszystkim Naród Żydowski. Żydzi jako pierwsi otrzymali przymierze i obietnicę. To z tego Narodu wywodzi się Chrystus jako Człowiek (por. Rz 1, 1-4; 9, 4n). Bóg nigdy nie żałuje darów i wezwania (Rz 11, 28n). Także muzułmanie przyporządkowani są do Kościoła.,,Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi;" (Sobór Watykański II, Drn, 3).
Wreszcie czwarty krąg to wszyscy ludzie dobrej woli. Chodzi o tych, którzy bez własnej winy nie poznali jeszcze Boga, ale usiłują z pomocą łaski Bożej prowadzić uczciwe życie. To. co u tych ludzi jest z dobra i prawdy Kościół uważa za przygotowanie do przyjęcia Ewangelii. To może być droga, którą Bóg prowadzi do pełni prawdy o Sobie (KK, 16; por. Dz 17, 25nn). Mam na myśli tych ludzi, którzy ( o czym pisałem na początku tego postu) z różnych przyczyn, nie zawinionych przez siebie, nie mogli poznać Ewangelii i Kościoła. Wszelako gdy już mają możliwość poznania Ewangelii i Kościoła powinni powinni przyjąć Ewangelię, płynące z niej nauczanie Kościoła w kwestiach wiary i moralności oraz przepisy i zwierzchnictwo Kościoła. Przy czym trzeba też pamiętać, że propozycja wiary w zmartwychwstałego Chrystusa jest skierowana do wolności człowieka. Kościół nikogo nie zmusza do wiary. Na pewno jednak nie można obok tajemnicy Chrystusa przejść obojętnie.
Kto w takim razie nie należy do Chrystusa?.Nie należą ci, którzy są obecni w nim ,,ciałem, ale nie sercem". Tym samym nie dostępują oni zbawienia (por. Tenże, KK, 14). O jakich konkretnie członków Kościoła chodzi Sobór wyjaśnia w następnym zdaniu: ,,Wszyscy zaś synowie Kościoła pamiętać powinni o tym, że swój uprzywilejowany stan zawdzięczają nie własnym zasługom, lecz szczególnej łasce Chrystusa; jeśli zaś z tą łaską nie współdziałają myślą, słowem; uczynkiem; nie tylko nie będą zbawieni, ale surowiej jeszcze będą sądzeni" (Tamże).
Z tego, co do tej pory napisałem można wysnuć wniosek, że są trzy różne formy powiązania z Kościołem: pełna (katolicy), niepełna (inni chrześcijanie) oraz przyporządkowani do Kościoła, czyli Ludu Bożego (wyznawcy innych, monoteistycznych religii i wszyscy ludzie dobrej woli szczerze szukający Boga, ale jeszcze nie znający Ewangelii). Poza tym do wspólnoty Kościoła należą w sposób widzialny wszyscy chrześcijanie. Co się tyczy wyznawców innych religii oraz wszystkich ludzi dobrej woli-oni należą do Kościoła na sposób niewidzialny, nadprzyrodzony.
W związku z tym trzeba postawić pytanie: czy poza Kościołem jest możliwe zbawienie?. Otóż poza Kościołem nie ma zbawienia. Tak głosi najstarsza tradycja Kościoła (por. KKK, 846nn). Prawdę tą można rozpatrywać na dwóch uzupełniających się płaszczyznach. Pierwsza z nich to powszechne oddziaływanie zbawcze Kościoła, a druga to konieczna do zbawienia nadprzyrodzona łączność z Kościołem-Mistycznym Ciałem Chrystusa (por. M.Kaszowski, art.cyt.).
Rozważmy te dwa aspekty. Zbawienie każdego człowieka jest najważniejszym celem Kościoła (przy czym należy przypomnieć, że Chrystus założył widzialne struktury Kościoła; Kościół w wymiarze nadprzyrodzonym istniał od początku świata-Bóg stworzył ludzi jako jedną wielką rodzinę). Zatem Kościół jest konieczny do zbawienia. Sobór Watykański II stwierdza wyraźnie:,,...ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia"( KK, 14; por.także: Kongregacja Nauki Wiary, Deklaracja ,,Dominus Iesus" o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła, 20). Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i Człowiek, jest jedynym Pośrednikiem zbawienia między Bogiem a ludźmi (por. 1 Tm 2, 5). Jest Głową Kościoła (por. Kol 1, 18). Tylko w religii chrześcijańskiej mamy Osobę, która będąc Bogiem stała się Człowiekiem, aby ponieść męczeńską śmierć i zmartwychwstać nie tylko za chrześcijan, ale za wszystkich ludzi na świecie. Z tej m.in. prawdy Kościół czerpie naukę o uniwersalizmie zbawienia.
Sam Jezus potwierdził konieczność Kościoła w porządku zbawienia:,,Idźcie i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony, a kto nie uwierzy będzie potępiony" (Mk 16, 15n). Jezus wskazuje na chrzest, bo jest bramą zbawienia, ale też na Kościół, bo sakrament chrztu włącza do widzialnej wspólnoty Kościoła. Sobór Watykański II określił Kosciół jako ,,powszechny sakrament zbawienia" (KK, 48). Określenie to oznacza, iż Kościół jest tajemniczo złączony z Chrystusem jako jego Głową; Kośćiól jest Oblubienicą Chrystusa (por. Ef 5, 21-27). Jest więc mocno związany ze zbawieniem każdego człowieka i w związku z tym Ewangelię o zbawieniu musi nieść po całym świecie. Pierwszorzędnym zadaniem Kościoła jest bowiem spełnienie przez każdego człowieka jego podstawowego celu, którym jest życie wieczne z Bogiem (por. KKK, 850). Działalność misyjna wynika z nakazu misyjnego Kościoła (zob.zaprezentowany już w tym poście cytat z Mk, 16, 15n oraz Mt 28, 19n:,,Idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie je wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skonczenia świata; por.także: Łk 24, 46n). Źródłem misji jest miłość Boga do ludzi: ,,Albowiem miłosć Boga przynagla nas..." (2 Kor 5, 14). Miłość Boga wyraża się w tajemnicy Wcielenia i Zmartwychwstania Jego Syna, Jezusa Chrystusa (por. J 3, 16nn) oraz w tym, że Bóg chce każdego człowieka zbawić (por. 1 Tm 2, 4). Tym zbawieniem jest prawda o Jezusie Chrystusie. Każdy, kto szuka tej prawdy, jest już na drodze zbawienia. Niemniej Kościół, któremu Chrystus przekazał depozyt wiary jest zobowiązany nieść wiarę chrześcijańską aż po krańce ziemi. Przy czym, jak już wcześniej wspomniałem, Kościół tej wiary nie narzuca. Fundamentem misyjnej działalności Kościoła jest Duch Święty (por. KKK, 852). Drogi misyjnej działalności Kościoła są różne. Taką drogą jest przede wszystkim świadectwo życia chrześcijańskiego, pierwsze przepowiadanie Chrystusa, nawrócenie i chrzest, działalność kościołów lokalnych na terenach misyjnych, inkulturacja Ewangelii, dialog międzyreligijny (por. św. Jan Paweł II, enc. Redemptoris missio, 41-60).
Ze względu na pytanie zawarte w Twym poście poświęcę kilka słów dialogowi międzyreligijnemu. jest on prowadzony z wyznawcami innych religii i tymi, którzy jeszcze nie znają tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Dialog powinien odbywać się w Duchu wzajemnego szacunku. W poszanowaniu tych elementów i wartości w innych religiach, które mają ziarna prawdy Bożej; w poszanowaniu prawdy i tego, co nas łączy. Aliści trzeba pamiętać, że tylko ,,Kościół jest zwyczajną drogą zbawienia i tylko on posiada pełnię zbawczych środków" (św. Jan Paweł II, Tamże, 55; por.także: Sobór Watykański II, De, 3; Dm, 7).
Plan zbawczy dzieje się zawsze w Kościele. Dotyczy to zarówno chrześcijan i niechrześcijan oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Kościół nie jest zwykłą wspólnotą ludzi lecz jest tajemnicą zbawczą. Chrystus jest w Kościele, a Kościół jest w Chrystusie. Św. Jan zanotował takie słowa Jezusa:,, Ja jestem krzewem winnym-wy latoroślami" ( J 15, 1nn). To przez Kościół Chrystus w Duchu Świętym prowadzi swoje dzieło zbawienia (por. Kol 1, 24-27; por. Sobór Watykański II, KK, 7; Kongregacja Nauki Wiary, Dominus Iesus, 16). Kościół jest więc narzędziem zbawienia dla cąłego świata (por. Dz 17, 31). I dlatego Kościół sprzeciwia się poglądom, które głoszą wielość dróg zbawienia. Tak nie jest. Jedyną drogą zbawienia dla chrześcijan i niechrześcijan jest Jezus Chrystus. Stąd wypływa logiczny wniosek, że także niechrześcijanie oraz ci ludzie dobrej woli, kórzy szczerze poszukują Boga, zbawiani są przez Chrystusa w Kościele. Dzieje się to mocą zbawczego działania Ducha Świętego. Wyznawcy innych religii oraz ludzie dobrej woli, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa, ale szczerze Go poszukują, nie należą do widzialnej struktury Kościoła. Jednakże są związani z Kościołem mocą niewidzialnej, nadprzyrodzonej łaski Chrystusa (por. kongregacja Nauki Wiary, Dominus Iesus, 20). Atoli, ci którzy mają możliwość poznania Ewangelii i Kościoła, jak napisałem wcześniej, powinni uwierzyć w to, co Kościół głosi na podstawie Biblii i Tradycji Kościoła; powinni kierować się moralnością wynikającą z nauczania Kościoła oraz przyjmować wszystkie jego przepisy (gdzieś czytałem, że podobną opinię- o ile dobrze pamiętam-wygłosiła św. Matka Teresa z Kalkutty).


N mar 25, 2018 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Cytuj:
Chodzi mi o to, że jeszcze w wielu krajach na świecie (np. Kuba, Chiny, Korea Północna) nie ma wolności religijnej i wolności sumienia. Za wyznawanie jakiejkolwiek religii grozi nawet kara śmierci. W innych krajach (np. wielu krajach arabskich) wolność religijna jest ograniczona tylko do jednej religii (islamu). Za wyznawanie chrześcijaństwa grozi śmierć. Są też inne powody, np. religijne, społeczne, nawet w krajach respektujących wolność religijną. To jest moim zdaniem zasadnicza trudność pojawiająca się przy próbie odpowiedzi na Twoje R6 pytanie.
Na Kubie i w Chinach mozna wyznawać każdą religię i nie grozi za to kara śmierci.
Podobnie w krajach arabskich mozna wyznawać każda religią, tylko sami muzułmanie mają ograniczenia.
Co do kręgów.... byłoby to śmieszne, gdyby nie było takie smutne.. Katolicy zrezygnowali z hierarchii, z drabiny do nieba wśród katolików, to stworzyli nową hierarchię kto jest bliżej Boga wg wyznania.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt mar 27, 2018 7:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Kozioł napisał(a):
Katolicy (...) stworzyli nową hierarchię kto jest bliżej Boga wg wyznania.

Gdzie można zapoznać się z taką nową hierachią "kto jest bliżej Boga wg wyznania"?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt mar 27, 2018 7:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Cytuj:
Katolicy zrezygnowali z hierarchii, z drabiny do nieba wśród katolików, to stworzyli nową hierarchię kto jest bliżej Boga wg wyznania.


A konkretnie, co miales na mysli ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt mar 27, 2018 8:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
amadeus35 napisał(a):
Cytuj:
Katolicy zrezygnowali z hierarchii, z drabiny do nieba wśród katolików, to stworzyli nową hierarchię kto jest bliżej Boga wg wyznania.


A konkretnie, co miałeś na myśli ?
Przed SW2 katolicy byli podzieleni wg hierarchii piramidy w strukturze wertykalnej: na dole zwykli katolicy, potem mała przepaść i księża, potem ogromna przepaść i biskupi, a po następnej przepaści, na szczycie papież, prawie że Jezus. To nadal jest w umysłach zarówno "wiernych", jak i duchownych (dlatego wg mnie wciąż księża tak często zachowują się jak książęta, a nie słudzy). Oczywiście wszyscy niekatolicy byli z założenia wrzucani do piekła.

Dziś przy strukturze horyzontalnej katolików (wszyscy równi w obliczu Boga) buduje się podobną strukturę, tym razem kołową, wg wyznania: w centrum, przy Jezusie sa katolicy, a gdzieś daleko, na zewnętrznych kręgach ci "inni".

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt mar 27, 2018 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Kozioł napisał(a):
Przed SW2 katolicy byli podzieleni wg hierarchii piramidy w strukturze wertykalnej: na dole zwykli katolicy, potem mała przepaść i księża, potem ogromna przepaść i biskupi, a po następnej przepaści, na szczycie papież, prawie że Jezus.

Czy owa piramida, tak jak ją Kozioł podaje, jest przez katolików nazwana tak, jak to Kozioł podawał: "nowa hierarchia kto jest bliżej Boga wg wyznania", czy to scharakteryzowanie to tylko produkt czyjejś fantazji, np produkt fantazji Kozioła?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt mar 27, 2018 9:12
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
chwat napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przed SW2 katolicy byli podzieleni wg hierarchii piramidy w strukturze wertykalnej: na dole zwykli katolicy, potem mała przepaść i księża, potem ogromna przepaść i biskupi, a po następnej przepaści, na szczycie papież, prawie że Jezus.

Czy owa piramida, tak jak ją Kozioł podaje, jest przez katolików nazwana tak, jak to Kozioł podawał: "nowa hierarchia kto jest bliżej Boga wg wyznania", czy to scharakteryzowanie to tylko produkt czyjejś fantazji, np produkt fantazji Kozioła?

To fakt, który jest nieodłącznym elementem każdej religii - wyznawcy judaizmu, islamu wykluczają z łaski zbawienia wyznawców innych religii.


Wt mar 27, 2018 9:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
A czy ktoś mówił, że wyznawcy judaizmu i islamu nie wykluczają z łaski zbawienia wyznawców innych religii?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt mar 27, 2018 9:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Kozioł napisał(a):
amadeus35 napisał(a):
Cytuj:
Katolicy zrezygnowali z hierarchii, z drabiny do nieba wśród katolików, to stworzyli nową hierarchię kto jest bliżej Boga wg wyznania.


A konkretnie, co miałeś na myśli ?
Przed SW2 katolicy byli podzieleni wg hierarchii piramidy w strukturze wertykalnej: na dole zwykli katolicy, potem mała przepaść i księża, potem ogromna przepaść i biskupi, a po następnej przepaści, na szczycie papież, prawie że Jezus. To nadal jest w umysłach zarówno "wiernych", jak i duchownych (dlatego wg mnie wciąż księża tak często zachowują się jak książęta, a nie słudzy). Oczywiście wszyscy niekatolicy byli z założenia wrzucani do piekła.

Dziś przy strukturze horyzontalnej katolików (wszyscy równi w obliczu Boga) buduje się podobną strukturę, tym razem kołową, wg wyznania: w centrum, przy Jezusie sa katolicy, a gdzieś daleko, na zewnętrznych kręgach ci "inni".


Obawiam sie ze te struktury istnieja do dziasiaj a w przypadku tej drugiej jest stale wzmacniana.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt mar 27, 2018 9:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
chwat napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przed SW2 katolicy byli podzieleni wg hierarchii piramidy w strukturze wertykalnej: na dole zwykli katolicy, potem mała przepaść i księża, potem ogromna przepaść i biskupi, a po następnej przepaści, na szczycie papież, prawie że Jezus.

Czy owa piramida, tak jak ją Kozioł podaje, jest przez katolików nazwana tak, jak to Kozioł podawał: "nowa hierarchia kto jest bliżej Boga wg wyznania", czy to scharakteryzowanie to tylko produkt czyjejś fantazji, np produkt fantazji Kozioła?


Szanowny Panie chwat, dla przypomnienia to jest forum dyskusyjne a Pan zaczyna ``polowanie na czarownice`` po co i komu taka dyskusja ma sluzyc ?

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt mar 27, 2018 9:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Czy w opinii amadeus35, wskazywanie czyichś kłamstw zasługuje na miano "polowania na czarownice"?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt mar 27, 2018 9:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Alus napisał(a):
chwat napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przed SW2 katolicy byli podzieleni wg hierarchii piramidy w strukturze wertykalnej: na dole zwykli katolicy, potem mała przepaść i księża, potem ogromna przepaść i biskupi, a po następnej przepaści, na szczycie papież, prawie że Jezus.

Czy owa piramida, tak jak ją Kozioł podaje, jest przez katolików nazwana tak, jak to Kozioł podawał: "nowa hierarchia kto jest bliżej Boga wg wyznania", czy to scharakteryzowanie to tylko produkt czyjejś fantazji, np produkt fantazji Kozioła?

To fakt, który jest nieodłącznym elementem każdej religii - wyznawcy judaizmu, islamu wykluczają z łaski zbawienia wyznawców innych religii.


Dlatego warto jest kierowac sie Wiara a nie religia, religie przyczynily sie do wielu krawawych wojen, Wiara w Jezusa Chrystusa niesie Milosc, Pokoj, i milosierdzie.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt mar 27, 2018 9:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
chwat napisał(a):
Czy w opinii amadeus35, wskazywanie czyichś kłamstw zasługuje na miano "polowania na czarownice"?


Kazdy ma prawo do swoich wypowiedzi, wiec atakowanie personalne jest bardzo niegrzeczne i nie chrzescijanskie szanowny chwat.

_________________
Bog jest Miloscia :)


Wt mar 27, 2018 9:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL