Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 8:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Co to znaczy, że dusza nie zginie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 621
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Inny_punkt_widzenia napisał(a):
Dusza jest nieśmiertelna, ale może zginąć, przepaść, być zatracona, umrzeć, spłonąć, zostać zgładzona itd itp, nieśmiertelność polega na tym że te wszystkie cierpienia duszy będą trwać wiecznie.

Dusza ludzka jest wieczna. Od samego stworzenia.
A nieśmiertelność nie polega na cierpieniu, ale na istnieniu. Istnieniu w piekle lub w niebie. W cierpieniu lub w szczęściu. Wybór należy do każdego człowieka. Całym swoim życiem człowiek wypracowuje stan, który ma trwać wiecznie.
Dusza ludzka jest świadoma wszystkich wyborów i dokonań czynionych za życia. Nieświadome istnienie jest bzdurą pozbawiona jakiegokolwiek sensu.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So gru 31, 2022 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Gdybyś był nieustannie świadom swego istnienia, byłbyś ewenementem na skalę światową :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 31, 2022 19:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Cytuj:
Istniejąca po śmierci dusza nie traci swoich naturalnych uzdolnień. Potrafi więc poznawać, ma nadal wolną wolę, doznaje różnych odczuć, nie zanika w niej świadomość, czyli bardzo dobrze wie, co się z nią dzieje. Życie duszy po śmierci nie zamienia się w istnienie w jakimś otępieniu czy w stanie przypominającym sen.


Z teologia.pl bo moje słowa nie mają takiej mocy. W tym momencie naturalnie też mam śiadomość istnienia.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So gru 31, 2022 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1062
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Mt 10,28
28 Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.


Dusza nigdy nie przestanie istnieć, ponieważ została stworzona przez Boga z innej substancji niż materia.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


So gru 31, 2022 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1393
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Po pierwsze, Jezus nigdzie nie powiedział, że dusza nie może przestać istnieć.
Po drugie, dusza pozbawiona narzędzi dzięki którym mogłaby się wyrażać, nie jest w stanie nic uczynić, a więc jej egzystencja musi być koszmarem przy założeniu, że nieustannie posiada świadomość.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


So gru 31, 2022 21:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Człowiek za życia na ziemi o niczym nie decyduje, bo nieistotne kompletnie jest to co nam się wydaję, liczy się jedyni boski osąd nad duszą na Sądzie Szczegółowym po śmierci ciała którego dokonuje Bóg, i Bóg nie będzie się nas o zdanie pytał ,także ja mogę np chcieć trafić do nieba a Bóg może mnie wsadzić do Piekła, bo tylko jego osąd jest ze wszechmiar sprawiedliwy. To jest Boska Sprawiedliwość i tu nie ma żadnego pola do podważania jej. Jesteśmy zbyt malutcy wobec Boga żeby w ogóle wchodzić z nim w dyskusję ,bo on jest wszechmogący i wszechwiedzący.


N sty 01, 2023 12:24
Zobacz profil
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Ale jaki ma sens teraz rozważanie, czy dusza zginie czy nie ??
Jeszcze zeby dusza istniała w sensie mam na mysli jakieś dowody nie tylko postaci słowa.
Czy to jest ważne za obecnego życia ??
Przeciez w obecnym zyciu co innego jest ważne...
Skoro i tak Łotr trafił do nieba xD.
Wszystko to jest dopiero po śmierci.


N sty 01, 2023 13:02

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Kapral135 napisał(a):
Człowiek za życia na ziemi o niczym nie decyduje, bo nieistotne kompletnie jest to co nam się wydaję, liczy się jedyni boski osąd nad duszą na Sądzie Szczegółowym po śmierci ciała którego dokonuje Bóg, i Bóg nie będzie się nas o zdanie pytał ,także ja mogę np chcieć trafić do nieba a Bóg może mnie wsadzić do Piekła, bo tylko jego osąd jest ze wszechmiar sprawiedliwy. To jest Boska Sprawiedliwość i tu nie ma żadnego pola do podważania jej. Jesteśmy zbyt malutcy wobec Boga żeby w ogóle wchodzić z nim w dyskusję ,bo on jest wszechmogący i wszechwiedzący.

Czyli jesteśmy takie chuchro, poniżone, nic nie znaczące, zdani tylko na łaskę losu i Boga, a Bóg może nas z buta potraktować, bo jest wszechmogący i wszechwiedzący? Nie sądzisz, że są to jakieś projekcje Twojej cierpiącej psychiki?

A poza tym: jak długo zamierzasz jeszcze o tym pisać i wciąż na nowo to powtarzać? Nie znudziło Ci się to?


N sty 01, 2023 14:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
szach900 napisał(a):
Jeszcze zeby dusza istniała w sensie mam na mysli jakieś dowody nie tylko postaci słowa.

Masz wątpliwości, że istnieje? A Ty czujesz, myślisz, widzisz, słyszysz, pragniesz, wąchasz, smakujesz i dotykasz? Masz świadomość czy nie?


N sty 01, 2023 14:11
Zobacz profil
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Swołocz napisał(a):
szach900 napisał(a):
Jeszcze zeby dusza istniała w sensie mam na mysli jakieś dowody nie tylko postaci słowa.

Masz wątpliwości, że istnieje? A Ty czujesz, myślisz, widzisz, słyszysz, pragniesz, wąchasz, smakujesz i dotykasz? Masz świadomość czy nie?



Oczywiście ,ze mam chyba jak każdy.
Ale co do ma rzeczy ,ze czuje, mysle ?
Mam świadomość ,ale co do ma rzeczy ?
Jak ktoś jest chory to nie poznał tych uczuć i co wtedy


N sty 01, 2023 14:59

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
szach900 napisał(a):
Oczywiście ,ze mam chyba jak każdy.
Ale co do ma rzeczy ,ze czuje, mysle ?

Czucie i myślenie jest właśnie tym - albo częścią tego - co oznaczamy pojęciem "dusza".
Cytuj:
Mam świadomość ,ale co do ma rzeczy ?

To, że świadomość to najistotniejsza cześć duszy, a w szerszym znaczeniu - świadomość to dusza. Więc nie możesz twierdzić, że nie wiemy, czy dusza istnieje.
Cytuj:
Jak ktoś jest chory to nie poznał tych uczuć i co wtedy

Jak ktoś jest w taki sposób chory, że nie ma uczuć, myśli, wrażeń i pragnień - to ma chorą duszę.


N sty 01, 2023 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Cytuj:
Czyli jesteśmy takie chuchro, poniżone, nic nie znaczące, zdani tylko na łaskę losu i Boga, a Bóg może nas z buta potraktować, bo jest wszechmogący i wszechwiedzący? Nie sądzisz, że są to jakieś projekcje Twojej cierpiącej psychiki?

A poza tym: jak długo zamierzasz jeszcze o tym pisać i wciąż na nowo to powtarzać? Nie znudziło Ci się to?

Im bardziej jesteśmy uniżeni względem Boga im więcej mamy wobec niego pokory tym lepiej dla nas , tu nie chodzi o traktowanie z buta, chodzi o realną Boską Sprawiedliwość która jest święta i niepodważalna, liczy się tylko i wyłącznie to jakimi jesteśmy w oczach Boga, nasze zdanie jest praktycznie nieistotne.


N sty 01, 2023 16:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1444
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Kapral135 napisał(a):
Im bardziej jesteśmy uniżeni względem Boga

Co to znaczy być bardziej uniżonymi wobec Boga? Co to jest ten Bóg? Jak możesz być uniżony wobec czegoś, o czym nie wiesz, czym jest? Widzisz go? Czujesz go? Wyobrażasz go sobie? Wobec czego się uniżasz?
Cytuj:
chodzi o realną Boską Sprawiedliwość która jest święta

Co to znaczy, że jego sprawiedliwość jest święta? Co to znaczy "święta"? Możesz to jakoś opisać?
Cytuj:
liczy się tylko i wyłącznie to jakimi jesteśmy w oczach Boga, nasze zdanie jest praktycznie nieistotne.

Jak to nieistotne? A jak Bóg ma jakiś obraz nas samych w swoich oczach, to nie da nam tego poznać? Jeżeli da nam poznać, to już to będzie wtedy nasza wiedza, nasza świadomość. Czyli nasze zdanie będzie praktycznie istotne.

Poza tym to, jacy będziemy w oczach Boga, zależy chyba nieco od nas, nie sądzisz? Uważasz, że nie mamy żadnego wpływu na nasze postępowanie? Wszystko jedno, co zrobimy? Bo jeśli nie wszystko jedno, to chyba jakoś przyczyniamy się do kształtu tego naszego obrazu w oczach Boga?


N sty 01, 2023 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 621
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Kapral135 napisał(a):
Człowiek za życia na ziemi o niczym nie decyduje

Ciekawa teoria. W Kościele Katolickim, z tego co się orientuję, uznaje się, że to człowiek decyduje o swoim przyszłym losie przebiegiem swojego życia. Kościół uczy, że człowiek otrzymał wolna wolę i rozum. I te dary determinują to, że człowiek decyduje o swoim losie wybierając za życia droga ku Bogu lub przeciw Niemu. Sąd Ostateczny jest jedynie podsumowaniem życia ziemskiego. "Wyrok" jest zgodny z dokonywanymi za życia wyborami, decyzjami.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N sty 01, 2023 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Co to znaczy, że dusza nie zginie?
Cytuj:
Co to znaczy być bardziej uniżonymi wobec Boga? Co to jest ten Bóg? Jak możesz być uniżony wobec czegoś, o czym nie wiesz, czym jest? Widzisz go? Czujesz go? Wyobrażasz go sobie? Wobec czego się uniżasz?

"Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony" (Łk 18, 14)
Pokora to postawa prawdy wobec Boga; to dostrzeżenie, że przed Jego Obliczem jest się tylko słabym człowiekiem, stworzeniem. Człowieka, choćby najdoskonalszego, najświętszego dzieli od Stwórcy nieprzebyta przepaść. Owszem, Pan Bóg nie chce co chwilę tego człowiekowi przypominać i wypominać, ale "sprowadza na ziemię" tych, którzy chcieliby być równi Bogu.
Bóg sprzeciwia się ludziom pysznym, pokora jest cnotą z której wypływają wszystkie inne.
Bóg jest mocny, dobry i miłosierny. Kocha każdego człowieka i pragnie jego dobra. Pokornych wywyższa a pysznych poniża. Pokora podoba się Bogu. Za nią człowiek otrzyma nagrodę.
Boga się czuję, a jak On wygląda ? W prawie każdym domu w Polsce wiszą Święte Obrazy Jezusa Chrystusa, tak właśnie wygląda Bóg, bo jak sam Jezusa powiedział ja i ojciec jedno jesteśmy, kto zobaczył mnie zobaczył i ojca.

Cytuj:
Co to znaczy, że jego sprawiedliwość jest święta? Co to znaczy "święta"? Możesz to jakoś opisać?

Bóg nie ma nikogo ponad sobą, jest Sędzią ostatecznym, ma wszechmoc wszechwiedzę, zna przeszłość, i przyszłość dlatego jego wyroki są ostateczne.

Na Sądzie Szczegółowym Bóg prześwietla naszą duszę swoją Świętą Sprawiedliwością i w parę sekund widzimy swoje życie przeszłe takim jakie ono było w oczach Boga, widzimy co zrobiliśmy za życia ziemskiego dobrze a co źle.


Pn sty 02, 2023 9:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL